Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
DYSPLAZJA - co to jest?
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
  Wysany: Sro 08 Lip, 2009   DYSPLAZJA - co to jest?

Katja napisa/a:
Co to jest dysplazja?

-fragment fachowej wypowiedzi Prof. dr hab. med. Czubaka na temat schorzenia dysplazji:

"Dysplazja stawu biodrowego to zaburzenie jego rozwoju, które w konsekwencji prowadzi do niestabilności stawu. Niestabilność to stan, gdy idealne połączenie głowy i panewki stawu biodrowego ulega czasowemu rozłączeniu. Utrzymywanie się raz powstałej niestabilności może w dłuższym czasie doprowadzić do zwichnięcia stawu. Zwichnięcie początkowo jest odwracalne, to znaczy, że można nastawić (zreponować) głowę kości udowej do panewki. Jednak wraz z upływem czasu, powstaje stan zwichnięcia nieodprowadzalnego. Wówczas nie można już w łatwy sposób uzyskać wyleczenia tego stawu."


Co to jest dysplazja i czemu coraz więcej osób na nią cierpi?

W Polsce szacuje się, iż dysplazja dotyka ok. 2 milionów Polaków, a jej powolny postęp powoduje istotne zmiany już u ludzi w wieku produkcyjnym: 30 – 40 lat. Właśnie siedzący tryb życia, unikanie rekreacji, oraz zdrowego trybu życia jak i przybierające na sile zjawisko otyłości społeczeństwa sprawiają, iż objawy dysplazji pojawiają się znacznie szybciej i z dużo większą intensywnością, unieruchamiając na tle bólowym, co raz to młodsze osoby.
Wikipedia tak definiuje to zjawisko:
Dysplazja stawu biodrowego, wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego (łac. dysplasia coxae congenita, ang. hip dysplasia) – wada wrodzona stawu biodrowego o nie do końca poznanej etiologii, polegająca na niedorozwoju panewki stawowej; jedna z najczęstszych wad wrodzonych spotykanych w populacji europejskiej, częściej u noworodków płci żeńskiej.

Dysfunkcja ta kształtuje się w okresie życia płodowego i jest najczęściej spotykaną wadą wrodzoną. Wada ta nie ma jednolitej etiologii i może powstać na skutek wielu czynników predysponujących do jej wystąpienia w wielu etapach rozwoju stawu biodrowego np. ultrafizjologiczne ułożenie kończyn płodu to znaczy nadmierne odwiedzenie i zgięcie w stawie biodrowym bądź wyprost w stawie kolanowym szczególnie przy małej ilości wód płodowych i mały brzuchu ciężarnej, co daje ciasnotę w trakcie rozwoju płodu); duża masa płodu; asymetria ustawienia kończyn w życiu płodowym; ciąża bliźniacza; ułożenia pośladkowe; wiotkość torebki stawowej; stosowanie pomocy ręcznej w trakcie porodu oraz cucenia noworodka urodzonego w zamartwicy – gwałtowne wyprostowanie w stawach biodrowych. Jak widać - powodów bez liku. Przyczyny dysplazji leżą również w nieprawidłowej pielęgnacji noworodka przez matkę. Podstawowymi błędami są: noszenie niemowlęcia na jednym ręku z wyprostowaną i przywiedzioną kończyną od strony matki, krępowanie i zawijanie nóżek szczególnie wyprostowanych w różnego rodzaje beciki oraz przykrywanie ciężkimi kołderkami, co powoduje ograniczenie możliwości ruchowych dziecka, a w efekcie niezborność stawów biodrowych. Dysplazja ma charakter postępujący, nieodwracalny, z czasem prowadzi do istotnego ograniczenia sprawności i niestety konieczności interwencji chirurgicznej.

Na szczęście dzisiejsza medycyna nie tylko wie jak skutecznie diagnozować dysplazję u noworodków ale również jak leczyć dorosłych już pacjentów, którzy nieskutecznie leczeni byli w dzieciństwie lub w wyniku złej diagnozy nie leczeni byli w ogóle.. Jest wiele sposobów operacyjnego leczenia dysplazji. Ogólnie rzecz biorąc dzielą się na te z zachowaniem stawu i bez jego zachowania. Do drugiej grupy możemy zaliczyć: kapoplastykę, endoprotezoplastykę połowiczą, całkowitą, cementową i bezcementową. Rodzaj wykonanej operacji zależy głównie od stanu zwyrodnienia stawu, stanu ogólnego chorego oraz jego wieku, a co ca tym idzie również stopnia osteoporozy. Do operacji z zachowaniem stawu zaliczamy: artroskopię stawu biodrowego, której działanie lecznicze polega raczej na przedłużaniu czasu do endoprotezoplastyki; osteotomie: redyrekcyjne (Saltera, podwójne i potrójne osteotomie miednicy, osteotomie sferyczne według Wagnera oraz osteotomię okołopanewkową zwaną także osteotomią berneńską), uzupełnienie powierzchni panewki stawu biodrowego czyli augmentacje gdzie zalicza się różne plastyki stropu panewki oraz osteotomię miednicy według Chiariego.

"Nowością", która zyskuje coraz szersze grono zwolenników jest metoda osteotomii okołopanewkowej sposobem Ganza, która daje szansę na zatrzymanie postępowania choroby i wyeliminowanie bólu. Metoda w Polsce jest stosunkowo młoda, choć za Oceanem wykonuje się ją już od lat 80-tych. Zabieg operacyjny polega na takiej ingerencji w chory staw biodrowy, która prowadzi do zmiany pokrycia głowy kości udowej jak również do zmiany jej położenia wobec miednicy. Tym sposobem główki kości udowej znajdują się w całkiem innym położeniu. Coraz bardziej popularny Ganz podbija serca cierpiących na dysplazję dając nadzieję, na życie bez bólu na własnych stawach biodrowych.

Dysplazja nie jest wyrokiem na życie z bólem, kuśtykanie, poruszanie się jak kaczka. To czy zechcemy walczyć z chorobą i mieć szansę na lepsze życie bez bólu zależy od nas samych. Jak ktoś kiedyś powiedział- sami jesteśmy kowalami swego losu :-) Medycyna wychodzi nam na przeciw - zacznijmy mądrze korzystać z jej możliwości i potencjału :-)




Generalnie proces zwyrodnienia stawu polega na destrukcyjnych zmianach chrząstki stawowej. Chorzy najczęściej skarżą się na poranną sztywność stawu - nierzadko może ona trwać powyżej pół godziny - ale także nasilający się ból po dłuższym chodzeniu. Jeśli do tego dołączymy jeszcze obecność wyrośli kostnych, czyli tzw. osteofitów, stwierdzanych w badaniu radiologicznym stawu, to mamy już pełny obraz choroby zwyrodnieniowej.Chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego charakteryzują skargi na ból pochodzący ze stawu podczas ruchu i zmiany stwierdzone badaniem radiologicznym - co najmniej istnienie osteofitów panewki stawu i/lub główki kości udowej.
Symptomy zwyrodnienia stawu biodrowego to skargi na bóle wywołane ruchem i obciążeniem kończyny, najsilniejsze podczas pierwszych mchów po okresie bezruchu, zlokalizowane od pachwiny do kolana, najczęściej w przednio-bocznej i przedniej części uda.

Zwyrodniały staw biodrowy boli w pachwinie i na przodzie lub z boku uda. Dolegliwości nasilają się po okresie bezruchu (zjawisko to znane jest także pod angielską nazwą "gel phenomenon"). Z reguły dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu biodrowego. Chory miewa trudności z założeniem nogi na nogę, częste jest skrócenie chorej kończyny np. na skutek przykurczu w stawie.

Nie ma sposobu trwałego wyleczenia choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego i kolanowego, ale odpowiednie leczenie zachowawcze może zmniejszyć ból, utrzymać lub nawet zwiększyć zakres ruchów w stawach i ograniczyć kalectwo.
Pierwszym ważnym krokiem jest dążenie do redukcji otyłości. Ważne miejsce zajmuje także kinezyterapia. W chorobie zwyrodnieniowej kolana chodzi głównie o wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda.

Chorzy z zaawansowaną chorobą zwyrodnieniową, u których dolegliwości bólowe nie ustępują po lekach i którzy mają coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności, są kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu do ortopedy w celu rozważenia wskazań i możliwości leczenia operacyjnego. Radykalną operacją z całkowitą wymianą stawu jest alloplastyka, czyli założenie endoprotezy (wewnętrznej protezy) stawu kolanowego czy biodrowego. U zdecydowanej większości chorych zabieg ten zapewnia znaczne zmniejszenie bólu i poprawę w poruszaniu się.
=================================================
=================================================
Dysplazja stawów biodrowych
Jest częstym zaburzeniem rozwoju panewki stawu biodrowego, stwierdzanym u noworodków już na oddziale noworodkowym. Diagnozę stawia się na podstawie badania lekarskiego lub badania ultrasonograficznego (USG), lub też rentgenowskiego. Dużego stopnia niewykształcenie stawu biodrowego może prowadzić do jego zwichnięcia.

Wczesne rozpoznanie dysplazji jest najważniejsze dla dalszego leczenia oraz rokowania. Każdy noworodek (dziecko do 1 miesiąca życia) powinien zostać zbadany przez doświadczonego ortopedę, który badając może wcześnie wykryć objawy wskazujące na niedorozwój stawów. W badaniu klinicznym oceniamy stopień odwiedzenia stawów biodrowych oraz ich stabilność (objaw Barlowa i Ortolani'ego).Sprawdza się czy dziecko symetrycznie i równomiernie odwodzi na boki obie nóżki i czy przy ruchach głowa kości udowej nie wyskakuje ze stawu. Jeśli słychać wtedy wyraźny "klik", oznacza to, że staw jest niestabilny. Bada się też, czy fałdy pod pośladkami są symetryczne i czy oba uda mają jednakową długość. Niesymetryczność fałdów nie świadczy jeszcze o dysplazji, natomiast nierówna długość ud to już objaw niepokojący, który może wskazywać na jej występowanie.

Leczenie. Należy je rozpoczynać wcześnie i przede wszystkim wykonywać systematycznie. Jeśli stopień niedorozwoju jest niewielki, to wyleczenie uzyskuje się po paru miesiącach, a przy bardziej zaawansowanej chorobie trzeba zakładać poduszkę Frejki i stosować ją pod kontrolą lekarza ortopedy.


Podsumowanie:
Dysplazja nie zawsze prowadzi do pozniejszego zwyrodnienia a zwyrodnienie nie zawsze jest skutkiem dysplazji
Ostatnio zmieniony przez AgaW Pi 26 Lut, 2010, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 30 Wrz, 2009   

Przede wszystkim podzieliłbym leczenie na :

zachowawcze

operacyjne


Niektózy rodzice zadręczają się, że ich pociechę czeka cierpienie pooperacyjne, co jest błędem. Niekiedy, jak nie przede wszystkim leczenie zachowawcze w 100% potrafi być skuteczne. Uważam, jako przyszły fizjoterapeuta, że każde dziecko powinno być obejrzane po narodzinach zarówno przez lekarza ortopedę jak i przez fizjoterapeutę. Zalecenia takie jak: szerokie pieluchowanie, umiejętność noszenia dziecka, sadzania itp są bardzo istotne. Położenie dziecka na brzuszku w pozycji ,,na żabkę" również powinno być praktycznie profilaktyką anty dysplazji stawu biodrowego. Oczywiście o ile mamy wadę: dysplazja i wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego wówczas jedną z form leczenia nieoperacyjnego jest tzw. powolna repozycja stawu. Toczyła się niegdyś dyskusja, dlaczego nie stosować repozycji stawu ,,na szybko". Repozycja szybka sprzyja jałowej martwicy głowy kości udowej oraz zmianom zwyrodnieniowym stawu. Powolna natomiast zmniejsza ryzyko wystąpienia takich zmian. Powolna repozycja wyciągowa prowadzona jest trzy lub czteroetapowo:
1. Odprowadzenie głowy stawu na wys. stawu
2. Odwiedzenie
3.Rotacja wewnętrzna
W czteroetapowym systemie dokłada się ZGIĘCIE do kąta 90 stopni. Leczenie takie jest długie, z perspektywy opieki nad dzieckiem często też uciążliwe. Jednak należy patrzeć nie na to ,,co aktualnie się dzieje ze stawej" lecz na to co z tym stawem będzie się działo za kilka, kilkanaście lat. Jedną z form rehabilitacji wówczas są masaże i ćwiczenia (czynno bierne, oporowe , napięcia izometryczne). Ważne by po uwolnieniu tzw. wysokiego opatrunku gipsowego ćwiczyć ( masować) pośladki malucha. Jednym z ćwiczeń wówczas jakie można prowadzić jest SIAD BIERNY. Podkreślam tutaj słowo BIERNY, gdyż podczas siadu czynnego, zgodnei z zasadami anatomii i fizjologii załaczają się mięśnie biodrowo lędźwiowe oraz przywodziciele uda, które to z koleii zwiększają kompresję stawu i sprzyjają jałowej martwicy głowy kości udowej ( jak ja kocham te ukłądanke.... :-/ ) W leczeniu wyciągowym wręcz opóźnia się naukę chodu. Podczas pionizacji natomiast wzmacnia się mięśnie odwodziciele uda i wspomniane przeze mnei wcześniej mięśnie pośladkowe ( bez prawidłowo rozwiniętych mięśni pośladkowych, prawidłowy, fizjologiczny chód będzie niemożliwy).

Tak jak koleżanka wyżej pisała- zwyrodnienie nie oznacza dysplazji i na odwrót. Dysplazja, całkiem niesłusznie utożsamiana jest z wadą samej panewki, a konkretnie ze spłyceniem jej powierzchni. Słowo dysplazja oznacza przecież ,, niedorozwój, złe tworzenie - z języka łacińskiego). Panewka niekiedy może być zbyt szeroka a głowa za mała( wówczas jest niedorozwój głowy stawu). Czasami panewka jest nie tyle płytka , co zbyt stroma i głowa zwyczajnie wyskakuje z panewki. Najczęściej głowa będzie wyskakiwała w kierunku talerza biodrowego. Leczenie zachowawcze, do któego zalcizyć możemy różnego rodzaju: pajacyki Grucy, poduszki Frejki, rozwórki Koszli itp. mają za zadanie ustawienie głowy stawu w pozycji centrującej na panewce. Kości dziecka są tak plastyczne, że głowa mówiąc dosłownie ,, wyżłobi" sobie miejsce na panewce. W wyniku ucisku panewka będzie się wyksztalcać na głowie.

W leczeniu dysplazji ważna jest współpraca rodziców, gdyż to oni stają się rehabilitantami wlasnych dzieci. Rodzice nie powinni, mówiąc kolokiwalnie ,,odpuszczać ćwiczeń". Widziałem zdjęcia RTG dziecka w wieku 7 lat, któy był leczony zachowawczo- poprzez powolną repozycję i na zdjęciach nie było śladu zwyrodnień. ALe widziałem zdjęcie dziecka zaniedbanego, gdzie juz widoczne były zmiany zwyrodnieniowe w obrębie głowy. Tematyka dysplazji jest jak widać szeroka. Pojawiające się nowości w sposobach leczenia, w tym techniki operacyjne również są bardzo interesujące.

P.S
Sorry za niektóre literówki ale klawiaturę mam popsutą :-P
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 30 Wrz, 2009   

Pięknie napisane Piotrze !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 30 Wrz, 2009   

a dziękuję bardzo :)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 30 Wrz, 2009   

Piotrek Medic napisa/a:
każde dziecko powinno być obejrzane po narodzinach zarówno przez lekarza ortopedę jak i przez fizjoterapeutę.

Piotrek witam Cię na forum i ten cytat podkreślę i zwrócę się tymi słowami do świeżo upieczonych mam : Kochane mamusie sprawdzajcie bioderka dzieciom!!!
Dziś rano w TVN zobaczcie sami http://dziendobrytvn.plej...l.html#autoplay
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Pi 03 Sty, 2014   

..
Ostatnio zmieniony przez karolina23 Czw 19 Lip, 2018, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 14 Sty, 2014   

karolina23, niestety nie jesteś jakimś wybitnym przypadkiem.
Nie jesteś też za młoda na endo. Mają młodsze osoby protezy. Wiadomo, że im później tym lepiej, ale nie jest to rzeczą niemożliwą w Twoim wieku.
Czytaj forum, wybierz, dobrego lekarza z tych polecanych i oczywiście bez fizjoterapeuty też się nie obejdzie. Pozdrawiam
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Sro 15 Sty, 2014   

..
Ostatnio zmieniony przez karolina23 Czw 19 Lip, 2018, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 15 Sty, 2014   

karolina23 napisa/a:
Moze ,ze tez przesadzam. Ale raz w zyciu widzialam kobiete (mloda), ktora wygladala podobnie do mnie.
Nie przesadzasz Kiedyś dokładnie tak samo myślałam. Przemieszczając niejedną miejscowość, będąc w niejednym szpitalu, żeby nie spotkać praktycznie ani jednej osoby z takim schorzeniem? Tak myślałam, ale przede wszystkim to forum otworzyło mi oczy. Jest nas wiele - niestety :(
karolina23 napisa/a:
Juz lekarz w poznaniu mi mowil, ze w moim przypadku cwiczenia przed operacja niewiele pomoga.
Nie zgodzę się !!! Może nie pomogą na tyle by lepiej chodzić przed operacją, ale rehabilitant może zminimalizować ból oraz przygotować mięśnie na czas pooperacyjny. Ja przy pierwszej operacji (noga lewa) wyłam z bólu. Mięśnie za krótkie, nieuelastycznione bolały jak diabli. Po operacji dopiero wzięłam się za reha, którą kontynuuję po dziś dzień (właśnie z niej wróciłam). Po operacji drugiego bioderka już nie było tego bólu, bo byłam przygotowana :)

karolina23 napisa/a:
drugiej strony strasznie boje sie operacji. Bolu, i znieczulenia w kregoslup, tego, ze bede swiadoma.
Każdy boi się operacji w większym lub mniejszym stopniu, tylko że z czasem jak ból w życiu codziennym jest nie do wytrzymania, to na operację czeka się z utęsknieniem.
Znieczulenie w kręgosłup jest lepszym wyborem niż znieczulenie ogólne- oczywiście wg mnie. Ból gdy się wybudzasz ze znieczulenia ogólnego jest mega wielki.
Podczas znieczulenia w kręgosłup nie musisz być świadoma. Możesz poprosić o coś na sen. Ja nie chciałam, ba chciałam nawet by mi pokazano pole operacyjne, ale się nie zgodzili :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Sro 15 Sty, 2014, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Sro 15 Sty, 2014   

..
Ostatnio zmieniony przez karolina23 Czw 19 Lip, 2018, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
grazynamackowiak 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 05 Lis 2009
Posty: 102
Wysany: Pi 25 Kwi, 2014   Dysplazja

Witam urodziłam się z wrodzeniową dysplazją luxatio coxae congenita dex rozpoznanie z karty leczenia szpitalnego . Zdjagnozowana zaraz po urodzeniu leczona operacyjnie osteotomia repozycja rekonstrukcja biodra metoda Degi .
Prof. Dega zdjagnozował i operował swoją metodą którą sam opracował .mój przypadek przez wiele lat badał jeżdżilam na systematyczne badania bilansowe kontrolowane na rtg .Osteotomia wystarczyła mi na 19 lat po operacji nie doszlo do przykurczów skrucenia kończyny utykania itp. Póżniej prowadzona przez jego
ortopedów wielokrotnie operowana osteotmią efekty zawsze zadowalające .
Dla mne całokształt leczenia zadowalający .
 
     
Marta M 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 26
Doczya: 07 Sie 2018
Posty: 3
Skd: Gdynia
Wysany: Wto 07 Sie, 2018   

Witam mam na imię Marta, mam 21 lat i cierpię na obustronne podeichnięcie bioder. Mam mieć operację metodą berneńską i bardzo się boję.Czy ktoś może mi powiedzieć jak to wygląda i czy takie zabiegi się udają.
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Sro 08 Sie, 2018   

Jesteś młoda, więc zapewne albo nie masz zwyrodnienia albo jest ono niewielkie, takie zabiegi udają się oczywiście o ile są przeprowadzane przez dobrych lekarzy :) o ile pacjent odpowiednio się do nich przygotuje poprzez rehabilitacje. Polega na przecięciu kości miednicy i odpowiednim ustawieniu głowy kości udowej i panewki stawu biodrowego względem siebie. Będziesz miała w tych kościach zespolenie, żeby dobrze się zrosło w odpowiednim ustawieniu wszystko. Później zespolenie zostanie usunięte. I tak naprawdę to wiem, że w obliczu czekającej Ciebie operacji brzmi to słabo, ale masz szczęście, że Twoje bioderka nadają się na leczenie tą metoda :)
 
     
Marta M 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 26
Doczya: 07 Sie 2018
Posty: 3
Skd: Gdynia
Wysany: Sro 08 Sie, 2018   

karolina23 mam dysplazję i jest spora cierpię 3 lata. Muszę brać tramadol by wytrwać,do operacji i żeby tak nie bolało.
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Sro 08 Sie, 2018   

Ja tez mam. Zwichniecie nawet. Ale ja (dzieki Bogu) nie mam takich bóli. Naprawde rozejrzyj się za dobrym fizjoterapeuta. Odpowiednie ćwiczenia potrafią zmniejszyć ból, poprawić ogólna sprawność i przygotować organizm do operacji.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.