Forum Bioderko Strona Główna


 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Przesunięty przez: Katja
Czw 27 Sie, 2009
Kapoplastyka - pytania
tolik24 
:)
Popularus BioderkusStatus: Artroskopia x 2
Wiek: 26
Dołączył: 05 Kwi 2017
Posty: 66
Skąd: BIAŁYSTOK
Wysłany: Pią 10 Maj, 2019   

To mnie dr Hermanowicz na miejscu 2x naprawił
 
     
prins 
Mikrus BioderkusStatus: Przed
Dołączył: 11 Maj 2019
Posty: 3
Skąd: RZ
Wysłany: Pią 17 Maj, 2019   

Jak to jest z tą kapoplastyką. Jedni piszą, że jest wycofywana a np. znalazłem artykuł z końca roku 2018, że jeden ze szpitali informuje że właśnie rozpoczął wykonywać takie zabiegi: https://nowiny24.pl/w-szpitalu-miejskim-w-rzeszowie-staw-biodrowy-wymieniaja-przez-niewielkie-naciecie-zdjecia/ar/13624618
 
     
Katja 
Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 40
Dołączyła: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skąd: Wawa/Silesia
Wysłany: Sro 12 Cze, 2019   

prins napisał/a:
Jak to jest z tą kapoplastyką. Jedni piszą, że jest wycofywana a np. znalazłem artykuł z końca roku 2018, że jeden ze szpitali informuje że właśnie rozpoczął wykonywać takie zabiegi: https://nowiny24.pl/w-szpitalu-miejskim-w-rzeszowie-staw-biodrowy-wymieniaja-przez-niewielkie-naciecie-zdjecia/ar/13624618


prins o to samo pytałam nie dalej jak 6 tygodni temu prof. Jarosława Czubaka (przy okazji mojej planowanej operacji) Powiedział mi, że cała biznes kapoplastyczny (bo wiemy wszyscy, że wszelkie protezy to biznes ;-) ) został wstrzymany. Nie dlatego, że to felerne rozwiązanie - wręcz przeciwnie, chwalił i mówił, że ubolewa, iż już ta metoda operacyjna jest niedostępna. Chodziło o jakieś kwestie "wyżej" i na pewno miało to związek z producentami i zatargami pomiędzy nimi. Wyraźnie powiedział, że w PL nie ma możliwości (chyba nawet prawnej) stosować te rozwiązania u pacjentów.
 
     
elżbieta 
elżbieta
Mikrus BioderkusStatus: Kapo x 1
Wiek: 48
Dołączyła: 11 Wrz 2010
Posty: 21
Skąd: południe Polski
Wysłany: Pon 02 Wrz, 2019   

zozo napisał/a:
Nie wiem skąd się wzięło to 30 lat – same powierzchnie w tej metodzie kapa/panewka przeżyją każdego parę razy. Nie wiadomo, jak długo są w stanie wytrzymać nasze kości ubrane w takie kapy. Póki co kapy są zakładane od ok. 15 lat. Ciekawe by było wiedzieć ile pojawia się komplikacji u pacjentów, którzy np. mają kapę od10 lat i więcej.
Endoprotezy bazcementowe z małymi głowami, z wkładkami polietylenowymi wytrzymują maksymalnie 14/15 lat. Dłużej chyba nie mają szans, gdyż wkładka musi się w końcu wytrzeć.
Nie wiemy natomiast ile są w stanie wytrzymać współczesne endoprotezy z dużymi głowami typu meta/metal, czy też ceramiczne. Postęp w tej dziedzinie jest ogromny i sadzę, że taka endoproteza ma szansę tak samo długo nam posłużyć, jak kapoplastyka.


Jestem lekarzem , który miał kapoplastykę przez ponad 10 lat. Pojawiły się ogólne skutki uboczne w organiżmie z powodu jonów metal /metal we krwi. Jestem po usunięciu kapoplastyki z powodu szkodliwości jonów Co i Cr na metal ( firma Smith&Nephew) . Szkodliwość stwierdzona przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, Oddział Toksykologii. Prof. Tower z USA potwierdził, że należy mi usunąć szkodliwą endoprotezę .
NAJNOWESZE BADANIA NAUKOWE WSKAZUJĄ, ŻE OBECNIE NIE MA JUŻ BEZPIECZNYCH POZIOMÓW JONU KOBALTU WE KRWI. Wiele lat temu twierdzono, że może 2 um ( to obserwacja), 10 um to wówczas usuwać. Badania naukowe toksykologiczne, a także ortopedów (m.in bardzo rzetelne badania prof. Stephena Towera z USA potwierdzają, że nawet bardzo niskie poziomy kobaltu i chromu we krwi, po 8-miu latach powodują toksyczne zmiany w organiżmie. Pacjent może nie zdawać sobie z tego sprawy. Dotyczy układu endokrynnego, kardiologicznego, toksyczna neuropatia, której pacjent może nie zauważać oraz wiele innych m.in na układ odpornościowy, czy działanie kancerogenne. Bardzo mi przykro, że Was muszę ostrzegać. Szkodliwe jony z połączeń metal /metal w kapoplastyce powodują uszkodzenia w organiżmie nieodwracalne, więc nie polecam zdecydowanie kapoplastyki. Ortopedzi mogą ukrywać ten problem, lub niektórzy nie znają najnowszych publikacji. W moim przypadku, opiekujący się ,mną ortopedzi nie zalecili mi obowiązkowych, przy kontrolach w przypadku kapoplastyki, pomiarów kobaltu i chromu we krwi. Dopiero przypadkowy ortopeda z Poznania mi je zalecił . Dodam , nawet prof. Czubak, nie zalecił mi tych badań. Ukrywał problem. Teraz jestem po operacji u innego ortopedy.
Osoby, które mają założoną kapolastykę koniecznie muszą badać poziomy kobaltu i chromu we krwi oraz testy na alergię na metale. Te osoby, które mają w organizmie kapoplastykę dłużej niż osiem lat powinny wykonać badania dotyczące hormonów tarczycy, badania okulistyczne, tzn. bad pola widzenia i badanie nerwu wzrokowego metodą optycznej tomografii koherentnej ( tzw. OCT), badania EKG, testy na alergie na matale. Ewentualnie badania elektrofizjologiczne nerwu wzrokowego ( VEP) i słuchowego ( BEAR)To są dość czułe badania. Prof. Tower zaleca także badania PET mózgowia, można się z nim kontaktować, w razie potrzeby mogę podać mailowy kontakt do Pana profesora, jeżeli ktoś z Państwa będzie potrzebował.
Mogę także udostępnić pełnotekstowe artykuły naukowe na ten temat. Bardzo mi przykro, że muszę informować Państwa o tak niekorzystnej, przykrej sprawie. Lepiej założyć tytanową endoprotezę z wkładką polietylenową,, czy ceramiczną endoprotezę i wymienić wkładkę za 14-16 lat ( obecnie są wkładki polietylenowe z tzw. " podwójnymi wiązaniami", które tak się nie ścierają, jak te dawne wkładdki politeylenowe. Lepsze jest to powyższe rozwiązanie niż zakładać endoprotezy typu metal/metal ( kapoplastyka) które mo latach powodują szkodliwe działania w organiżmie , nieodwracalne. Oczywiście metalozę, którą także stwierdzono u mnie podczas operacji. Tak naprawdę kapoplastyka powinna być wycofania, ale firmy bronią swoich interesów. Odsyłam Państwa do dwóch interpoelacji do Ministra Zdrowia dotyczących endoprotez typu metal/metal numery , najważniejsza to nr 19713, treść interpelacji ( odpowiedzi Ministra Zdrowia ) można znależć na stonach internetowych Sejmu.
Niestety Ministerstwo Zdrowia odsyła od lekarzy rodzinnych, którzy nie mają pojęcia na ten temat. Ortopedzi natomiast nie zalecają badań kontrolnych Co i Cr we krwi oraz innych koniecznych badań ( tak było w moim przypadku). Generalnie nikomu nie zależy, żeby problem ten był jawny.
Nie chcę nikogo przestraszać, ale niech Państwo , którzy mają wszczepione kapoplastyki, niech się badają ( jak wyżej). Jeżeli będą objawy w badaniach, należy się zgłosić do Instytutu Toksykologii w Łodzi ( Klinika Toksykologii). W przypadku stwierdzenia dodatnich objawów alergii lub toksyczności kapoplastyki należy koniecznie zgłosić to jako tzw. incydent medyczny do Urzędu rejestracji Leków i Materiałów Medycznych w Warszawie. Można wypełniony formularz zgłoszenia ( nie trzeba wypełniać wszystkich rubryk) tylko najważniejsze i wysłac na adres :incydenty@urpl.gov.pl
Proszę przypomnijcie sobie historię Piotra z Katowic, mam go w pamięci, jednocześnie sama zostałam problemem dotknięta, więc w sposób spokojny, ale rzeczowy przekazuje Państwu powyższe informacje. Jeżeli moderator ma kontakt z osobą bliską śp. Piotra, lub jego rodziny, należy koniecznie im powiedzieć, by zglosili incydent medyczny do wyżej wymienionego Urzędu. Śp. Piotr miał założoną także kapoplastykę firmy Smith&Nepew, jak pisał w swoich postach i także konsultował się z prof. Towerem. Tylko, że parę lat temu wiedza na temat szkodliwego działania jonów kobaltu i chromu na organizm był znacznie ograniczony.
W razie konieczności można kontaktować się ze mną za pośrednictwem poczty formu biodreko . Mogę udostępnić publikacje naukowe llub przekazać kontakt do prof. Towera. Znajdzcie także treść interpelacji 19713. Pozdrawiam wszystkich.
Elżbieta.
_________________
Elżbieta
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus
Status: Kapo x 1
Wiek: 42
Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 1158
Skąd: Czeladź
Wysłany: Wto 03 Wrz, 2019   

elżbieta dzięki za posta. Przeczytałam interpelację. Mam protezę bmhr, Smith&Nephew o ile dobrze pamiętam..., metal-metal, w składzie chrom i kobalt, właśnie mija 8 lat od wstawienia.
Historię Piotra znam, pamiętam. Poznałam i jego samego i Mateusza (rodzina) i zaraz do niego napiszę maila.
Co do samych badań to robiłam kilka lat temu poziom kobaltu i był w granicach normy. Niestety są to badania płatne a gdyby zrobić te wszystkie zalecane przez prof. Towera to na pewno wyjdzie niezła sumka... nie każdego na to stać a nawet gdyby były refundowane to czy chirurg ortopeda wypisze skierowanie gdy oni problem ukrywają? No cóż, ja poszukam przychodnie, w której ponownie sprawdzę poziom kobaltu - tamten Instytut już zlikwidowany.
Naprawdę zaczynam się bać... bać o swoje zdrowie i życie i o znieczulicę wśród lekarzy, którzy mają nam pomagać a nie tylko patrzeć na słupki, statystyki i inne takie...
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus
Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Dołączyła: 07 Cze 2009
Posty: 3836
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Sro 04 Wrz, 2019   

Elżbieta, dobrze że o tym piszesz bo temat jest "niewygodny" i zamiatany pod dywan...
Piotra z Katowic pamiętam, korespondowalam z nim.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
 
     
elżbieta 
elżbieta
Mikrus BioderkusStatus: Kapo x 1
Wiek: 48
Dołączyła: 11 Wrz 2010
Posty: 21
Skąd: południe Polski
Wysłany: Pią 25 Paź, 2019   Re: Kapoplastyka - pytania

AGNIESZKA napisał/a:
witam wszystkich ..... mam 24 lata i dosyć poważne zwyrodnienie stawów biodrowych .boje sie strasznie ale ból sięcoraz bardziej nasila czasem nie mogę już chodzić. Czy to prawda że kapoplastykę refunduje NFZ ...jak WYGLĄDA TEN CAŁY PROCES ABY SKORZYSTAĆ Z NFZ


Obecnie wszystkie endoprotezy typu metal/metal w tym kapoplastyka są na świecie i w Polsce
po cichu wycofywane, ponieważ Co i Ch szkodzi ogólnemu zdrowiu człowieka. Jest wiele prac naukowych na ten temat.Również szpital Miejski w Rzeszowie ich nie wszczepia, jak ktoś tu pisał, szpital ten reklamuje tylko mały dostęp do alloplastyki ( czyli nazwy endoprotezy). Polecam interpelację nr 19713 na stronach sejmu.
Pozdrawiam
_________________
_________________
Elżbieta
 
     
elżbieta 
elżbieta
Mikrus BioderkusStatus: Kapo x 1
Wiek: 48
Dołączyła: 11 Wrz 2010
Posty: 21
Skąd: południe Polski
Wysłany: Pią 25 Paź, 2019   

[quote="Katja"]
prins napisał/a:
Jak to jest z tą kapoplastyką. Jedni piszą, że jest wycofywana a np. znalazłem artykuł z końca roku 2018, że jeden ze szpitali informuje że właśnie rozpoczął wykonywać takie zabiegi: https://nowiny24.pl/w-szpitalu-miejskim-w-rzeszowie-staw-biodrowy-wymieniaja-przez-niewielkie-naciecie-zdjecia/ar/13624618


To nieporozumienie. Szpital Miejski w Rzeszowie nie wszczepia kapoplastyki. Reklamuje tylko zakładanie alloplastyki ( czyli endoprotezy biodra),za pomocą małego cięcia. Obecnie ortopedzi po cichu wycofali się z zakładania kapoplastyki, nie chcą narażać siebie, chronią też zagraniczne koncerny producenckie.
_________________
Elżbieta
 
     
Dorota_S 


Status: Przed
Wiek: 39
Dołączyła: 24 Paź 2019
Posty: 16
Skąd: Wrocław
Wysłany: Wto 29 Paź, 2019   

Straszna sprawa, dobrze Elu, że informujesz i uczulasz, mam nadzieję że wrócisz do zdrowia!
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.