Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Pon 04 Lip, 2011
Karollka... bolące bioderko:(
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 06 Mar, 2011   

karollka napisa/a:
Przerażające dla mnie było to jak powiedział, że muszę chodzić o dwóch kulach przynajmniej do następnej wizyty która jest 2 czerwca!

A czego się spodziewałaś? że będziesz chodzić z jedną kulą tak krótko po zabiegu?
Poczytaj na temat chodzenia z 1 kulą w dz. o rehabilitacji i wyciągnij wnioski.
Już teraz rozejrzyj się za dobrym fizjoterapeutą, który Ci pomoże wrócić do sprawności i będzie tłumaczył jak, co i kiedy ćwiczyć i obciążać.
Lekarz operuje, ale powrotem do sprawności kieruje fizjoterapeuta ! i to on zaleci Ci dobre dla Ciebie ćwiczenia abyś szybko wróciła do sprawności !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 06 Mar, 2011   

Wiecie co ja mam wrażenie że lekarze boją się terapeutów żeby im roboty nie spaprali i chyba w tym rzecz. Ale powiem to co napisałam kiedyś lekarze są od operacji a rehabilitanci od rehabilitacji. I tego sie trzymajmy. Dobry terapeuta nie zrobi nam krzywdy będzie miał na względzie nasze dobro.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 08 Mar, 2011   

karollka napisa/a:
Mam jedno zapytanie co to znaczy obciążać nogę do 15 kg? Bo można to różnie zinterpretować.


Karollka,
Mimo tylu lat pracy w rehabilitacji nie mam najmniejszego pojęcia jak zmierzyć, podczas chodzenia, siłę obciążenia nogi do 15 kg.
Nie ma takiej mocy sprawczej, która określiłaby kiedy to już jest 15 kg a kiedy ponad tę wartość. A co sie stanie jeśli tę wartość przekroczysz? Bo z taka sytuacja musisz się liczyć podczas chodzenia o kulach (o jednej kuli nawet nie wspomnę). Myślę, że zamiast podawać konkretne wartości obciążenia lepiej jest nauczyć pacjenta markowania obciążenia nogi operowanej podczas PRAWIDŁOWEGO CHODZENIA O DWÓCH KULACH.
I jeszcze jedno: chodząc tylko o jednej kuli (trzymanej po stronie nieoperowanej) przenosisz ciężar ciała na tę stronę, obciążasz nieprawidłowo nogę operowaną (myślę o ustawieniu nogi operowanej w odwiedzeniu) i kompensujesz to tułowiem - skracając go po stronie operowanej podczas fazy podporowej na tej nodze (jeśli coś jest tutaj dla Ciebie niezrozumiałe, szukaj fizjoterapeuty, który będzie umiał wytłumaczyć Tobie to zagadnienie). Moim zdaniem, w momencie kiedy otrzymasz zgodę od lekarza na odrzucenie obu kul, sposób chodzenia przedstawiony powyżej będzie miał smutne konsekwencje w jakości Twojego chodu. Niestety........

Fizkom

Bonia napisa/a:
Wiecie co ja mam wrażenie że lekarze boją się terapeutów żeby im roboty nie spaprali i chyba w tym rzecz

Boniu,
Pewnie masz rację. A co by było gdyby jeszcze do tego fizjoterapeuta bał sie, że "lekarz spaprze" jego pracę? "GROCH Z KAPUSTĄ". Dlatego takie myślenie, w tę czy drugą stronę, należy odrzucić jako nieuprawnione i szkodliwe dla pacjenta ............

Fizkom
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 09 Mar, 2011   

karollka napisa/a:
Mam jedno zapytanie co to znaczy obciążać nogę do 15 kg?

Połóż nogę na wadze i naciśnij. Jak się pojawi 15 kg, to wtedy będzie obciążenie 15kg. Ale w czasie chodzenia, to tego raczej nie da rady wyczuć, bo byś musiała chyba z wagą chodzić.
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Sro 09 Mar, 2011   

Karolka,
Kinga ma racje. Wez wagę łazienkową i nacisnij nogą. Jak sie pojawi 15 kg to staraj sie zapamiętać odczucie nacisku. Dla przybliżenia, 15 kg to ciężar Twojej nogi + jeszcze troszkę. Obciążanie 15 kg to znaczy, że nie wolno Ci na tej nodze stanąć, więc zapomnij o poście retmana i noszeniu czegokolwiek. Nawet połowy własnego ciężaru nie możesz na tej nodze dzwignąc.
Naprawde, najlepiej sprawdz to sama na wadze..
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
karollka 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Doczya: 21 Gru 2010
Posty: 53
Skd: Radom
Wysany: Sro 09 Mar, 2011   

Dobrze, zastosuję się do tego co napisałaś Dusiu :)
_________________
Karollka




http://wiarawsiebieczynicuda.blogspot.com
Wiara w siebie czyni cuda ! - zapraszam do czytania :)
 
 
     
Nena 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 50
Doczya: 07 Sty 2011
Posty: 107
Skd: warmińsko-mazurskie
Wysany: Pi 01 Kwi, 2011   

karollka, hop, hop - co u Ciebie się dzieje? :mrgreen: Od Twojej operacji upłynęło już ponad dwa miesiące. Ciekawa jestem jak się czujesz, jak sprawuje się bioderko - boli? co z rehabilitacją? :-)
 
     
karollka 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Doczya: 21 Gru 2010
Posty: 53
Skd: Radom
Wysany: Pon 04 Kwi, 2011   

Nena napisa/a:
karollka, hop, hop - co u Ciebie się dzieje? :mrgreen: Od Twojej operacji upłynęło już ponad dwa miesiące. Ciekawa jestem jak się czujesz, jak sprawuje się bioderko - boli? co z rehabilitacją? :-)

Hej :)
U mnie dzieje się dużo, wypełniam sobie czas wieloma zajeciami szkolnymi bo za rok matura a ja jestem sporo do tyłu z materiałem. Od operacji minęło już 10 tygodni :) - jak ten czas szybko leci. Czuję się bardzo dobrze, ból bioderka znikomy. Szczerze powiem ostatnio się przestałam ograniczać robię więcej w domku, u babci na podwórku. Jeszcze ostatnio byłam ograniczona ruchowo, nie mogłam dotknąć palc u nóg operowanej nogi bo bioderko mi nie pozwalało, ale troche poćwiczyłam i już bez problemu wykonuję to ćwiczenie i nie tylko to ćwiczenie .Z rehabilitacją hmm.. na prywatną mnie nie stać a rehabilitację z NFZ trzeba czekać. Dzwoniłam i chodziłam po różnych ośrodkach i najbliższy termin mam na czerwca, wtedy mam przyjść i się dowiedzieć co i jak. Najważniejsze, że biodro nie boli a ja nie czuje się juz taka ograniczona jak wczesniej. :)
_________________
Karollka




http://wiarawsiebieczynicuda.blogspot.com
Wiara w siebie czyni cuda ! - zapraszam do czytania :)
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 04 Kwi, 2011   

karollka napisa/a:
Z rehabilitacją hmm.. na prywatną mnie nie stać a rehabilitację z NFZ trzeba czekać

a czy Ty jesteś świadoma tego, iż właściwa rehabilitacja, to inwestycja w siebie? Że to powrót do sprawności? Operacja to jedno. Ćwiczenia, to drugie. Równie ważne, a tak bardzo olewane.
Czy Ty jesteś świadoma, że prywatnie nie trzeba choć co dzień? Możesz iść przykładowo raz w miesiącu. Zrezygnować z kupna nowej "szmatki" (ciuchów), kosmetyków itp.
Poddałaś się operacji, to fajnie by było wspomóc jej efekt. :)
To wszystko zaowocuje w przyszłości. :)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 04 Kwi, 2011   

karollka, w wieku 15 lat miałam osteotomie (nie Ganza) i uważam że gdybym chodziła prosto to dłużej mogłabym eksploatować swoje stawy Główną przyczyną tego że już nigdy tak nie chodziłam, jak przed, był brak rehabilitacji. Powinnaś chodzić choć dwa razy w miesiącu na reha oraz indywidualnie ćwiczyć sama w domu ale ćwiczenia wskazane przez rehabilitanta. W innym wypadku będą kompensacje, które niestety będą się pogłębiały, bo ciało kombinuje tak by było Ci wygodnie a nie koniecznie dobrze. Jak to ktoś powiedział na warsztatach: dla nas liczy się cel, a nie jak dotrzemy do tego celu.

Jesteś świadomą pacjentką dlatego za błędy w przyszłości może będziesz musiała sobie podziękować :-? Karolka wierzę, że przemyślisz to i wybierzesz najlepszą dla Ciebie drogę :)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 04 Kwi, 2011   

Niestety Karolko koleżanki mają rację i robisz źle ciesząc się że jest dobrze. Teraz jest - ale jeśli chcesz aby to dobrze trwało dłuuugo to musisz odbyć etap rehabilitacji. Nie ma wymówek, nie ma ociągania - samo nic się nie zrobi! Dla chcącego nie ma przeszkód i zawsze jest jakieś wyjście. Poczytaj dział o rehabilitacji i pomyśl czy warto ryzykować, że efekty pracy lekarza który Cię operował pójdą na jakiś czas na marne? Daj sobie szansę aby cieszyć się sprawnością jak najdłużej :)
Bo skąd wiesz nie rehabilitując się jakie masz dysfunkcje w chodzie? w pracy mięśni? Tego sama nie określisz, do tego trzeba specjalisty fizjoterapeuty!
Jeśli będzies uparta to będziesz spotykać się co jakiś czas z terapeutą a ćwiczyć pilnie w domu :) ?To jest wyjście dla wszystkich mniej zamożnych osób, które też może dać świetny efekt :) Pomyśl o tym wszystkim i zwiększ swoje szanse na udanego Ganza !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
karollka 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Doczya: 21 Gru 2010
Posty: 53
Skd: Radom
Wysany: Nie 01 Maj, 2011   

Witajcie, ostatnio spotkałam się z fizjoterapeutką. Pokazała mi kilka ćwiczeń izotermicznych, które mam wykonywać. Powiedziała co mi wolno a czego nie. Powiedziała mi wszystko to czego lekarz nie powiedział mi na wizycie kontrolnej, a co powinnam wiedzieć. Pokazała jak prawidłowo powinno się chodzić.
_________________
Karollka




http://wiarawsiebieczynicuda.blogspot.com
Wiara w siebie czyni cuda ! - zapraszam do czytania :)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 02 Maj, 2011   

Super, że byłaś, że dowiedziałaś się ważych rzeczy. Z każdym spotkaniem będziesz wiedzieć coś nowego i dostawać nowe ćwiczenia. Trzymam kciuki za postępy, o których niedługo nam napiszesz :ok:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
karollka 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Doczya: 21 Gru 2010
Posty: 53
Skd: Radom
Wysany: Sro 08 Cze, 2011   

Witajcie,
W czwartek byłam na wizycie kontrolnej w Otwocku. Lekarz powiedział, że zrosty są praktycznie całkowite. Wszystko goi się tak jak należy. Zapisał mnie na kolejna Osteotomię, z tym ze jeśli biodro nie będzie mi bardzo dokuczać do lutego 2012r mam zadzwonić i przełożyć termin operacji. Kule lekarz powiedział, że można odstawić, wszystkie czynności wykonywać normalnie - bez ograniczeń. To mnie bardzo zdziwiło. Po wizycie w Otwocku pojechałam do mojej rehabilitantki, dostałam ochrzan, że chodzę bez chociaż jednej kuli, powiedziałam co lekarz mi powiedział. Umówiłam się z nią, że przez 6 tygodni zostanę jeszcze z jedną kulą, żeby mięśnie miały możliwość wzmocnienia. Dostałam nowy zestaw ćwiczeń, mam duzo pływac i jeździć na rowerze. Wczoraj byłam na klejeniu plastrów kinesio tape na długości całej blizny.
_________________
Karollka




http://wiarawsiebieczynicuda.blogspot.com
Wiara w siebie czyni cuda ! - zapraszam do czytania :)
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 08 Cze, 2011   

karollka napisa/a:
Umówiłam się z nią, że przez 6 tygodni zostanę jeszcze z jedną kulą, żeby mięśnie miały możliwość wzmocnienia

6 tygodni z jedną kulą?

Karollka jesteś na forum od grudnia 2010....
wiele razy czytałaś wątek pt.: "Jak długo chodzi się o kulach i kiedy odkłada jedną?"... jestem ciekawa ile z tego zapamiętałaś bądź przyjęłaś do siebie...
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.