Forum Bioderko Strona Główna


 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Czy jesteś meteropatą?
kinga 
19III2008 11VII2012
Status: Endo x 2
Dołączyła: 03 Gru 2009
Posty: 2566
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 01 Kwi, 2010   Czy jesteś meteropatą?

OK, na początek definicja:

Meteopatia (meteoro- + -patia) - patologiczna reakcja organizmu człowieka na działanie czynników meteorologicznych, uzależniona od jego wrażliwości indywidualnej; chorobotwórcze działanie zmian pogody na organizm.


CZY JESTEŚ METEOROPATĄ

Trudno jest spotkać osobę całkowicie niewrażliwą na zmiany pogody. Są jednak tacy, którzy nie odczuwają przejścia frontów atmosferycznych, zmiany siły wiatru i nagłych wahań temperatury. Tylko pozazdrościć, bo większość ma wówczas duże kłopoty z samopoczuciem. Miesiące zimowe z krótkimi dniami, często pozbawione zupełnie światła słonecznego, są szczególnie trudne.

Biometeorolodzy meteoropatą nazywają osobę, która w trakcie zmiany pogody skarży się na złe samopoczucie, pogorszenie nastroju, zmniejszenie sprawności fizycznej i psychofizycznej, a także nasilenie objawów istniejących chorób przewlekłych. Osoby takie powinny skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować swoje objawy i ewentualnie rozpocząć odpowiednią kurację. Czasem zmiana stylu życia pozwala znacznie zmniejszyć dolegliwości. Z obserwacji wynika, że tego typu skłonności meteorologiczne obserwuje się u pacjentów po operacjach, a także u osób:

- poddawanych długotrwałemu stresowi,
- przeciążonych pracą,
- starzejących się,
- prowadzących niehigieniczny tryb życia.

Różne instytuty meteorologiczne przeprowadzają wieloletnie obserwacje wpływu zjawisk atmosferycznych na różne dolegliwości. I tak źródła niemieckie podają statystyczne zależności między poszczególnymi chorobami i objawami a zjawiskami atmosferycznymi. Stwierdzono, że masy zimnego powietrza mają wpływ na największą ilość chorób i nasilają dolegliwości związane z migreną, cukrzycą, chorobami układu krążenia, depresją, skłonnością do samobójstw, nasileniem infekcji i skłonnością do wypadków. Zimny wyż ma z kolei najmniejszy wpływ na nasze samopoczucie. Pogody niżowe z wiejącymi wiatrami potęgują bóle reumatyczne, podwyższone ciśnienie krwi i objawy związane z astmą oskrzelową.

Osobom z chorobami stawów pochmurne, deszczowe dni przynoszą ogromny ból. Najgorsze są bóle przed deszczem, kiedy ciężkie chmury wiszą tuż nad ziemią. W tym też czasie pacjenci ze skłonnościami do alergii skarżą się na opuchnięte powieki, swędzenie oczu i katar sienny.

Wiele osób bardzo źle znosi dłużej trwający brak promieniowania słonecznego. Powoduje to depresję. Takich ludzi też nazywamy meteoropatami. Tęsknią oni za wiosną, a próby leczenia zabiegami świetlnymi przyniosły wspaniałe rezultaty. Ciepła i słoneczna pogoda jest korzystna dla naszego samopoczucia. Sprawia, że mamy dobry humor. Czujemy się silniejsi, bardziej opanowani, odporni na stresy i przeciwności losu. Jesteśmy pozytywniej nastawieni do świata, a także bardziej wydolni seksualnie. Objawy wielu chorób, takich jak reumatyzm i choroba wieńcowa, ulegają złagodzeniu. Wraz z wydłużeniem dnia maleje ilość pacjentów cierpiących na depresję. Zdecydowanie lepiej jest, gdy przy słonecznej pogodzie niebo przykrywają pojedyncze obłoczki dające wytchnienie i ochraniające nas przed przegrzaniem.

W naszej szerokości geograficznej taka wymarzona pogoda zdarza się jednak niezmiernie rzadko. Włosi, którzy spędzają w Polsce dłuższy czas, z radością wracają do swojego kraju. Nie mogą znieść naszych wahań ciśnienia i ciągłej huśtawki pogody. Dolegliwości spowodowane zmianami pogody są coraz poważniej traktowane przez lekarzy. Niezmiernie istotne są wszelkie zaburzenia emocjonalne, które stają się przyczyną nadmiernego rozdrażnienia, depresji, lęków, wzmożonej senności. Podczas przemieszczania się frontów powinno się ograniczać zabiegi chirurgiczne, gdyż może mieć to wpływ zarówno na pacjenta jak i lekarza operującego.

Z badań przeprowadzonych w Polsce badań, wynika, że aż 70% kobiet i połowa mężczyzn jest wrażliwa na zmiany pogody i liczby te ciągle rosną. Uczeni próbują dzielić meteoropatów na różne typy w zależności od reakcji na różne zmiany atmosferyczne.

Typem W określa się tych, którzy odczuwają dolegliwości fizyczne i psychiczne w czasie przechodzenia frontu ciepłego. Ta grupa dobrze się czuje w klimacie chłodnym, w niskich nawet temperaturach i przy dużym wietrze. Ludzie tego typu chętnie przebywają w górach.

Osoba kochająca ciepło to typ K, który dotkliwie odczuwa zimno, a przemieszczanie się frontu chłodnego zwiększa odczuwanie różnych objawów. Za to w gorące dni te osoby czują się wyśmienicie.

Typ G jest typem mieszanym, najliczniej reprezentowanym, który reaguje na wszystkie zmiany i przemieszczania frontów atmosferycznych. Osoby te cierpią, gdy dochodzi do nagłych zmian ciśnienia i temperatury.

Naukowcy nie potrafią wyjaśnić, jak pogoda może wpływać na organizm człowieka i dlaczego wtedy cierpimy. Podejrzewają, że za dolegliwości te odpowiada tak zwany stres pogodowy. Powoduje on zakłócenia w gospodarce hormonalnej całego organizmu. Informacje o niesprzyjającej pogodzie z receptorów docierają do mózgu . Tam są analizowane. Jeżeli boimy się jakiegoś zjawiska atmosferycznego (mgły, silnego wiatru lub burzy) czy też po prostu mamy dosyć kolejnego dżdżystego, szarego dnia, to przeżywamy stres. W takiej sytuacji, organizm produkuje zwiększone ilości adrenaliny. Pod jej wpływem wzrasta tętno i ciśnienie krwi, mięśnie się napinają, niektóre naczynia krwionośne się rozszerzają, a inne kurczą. Adrenalina działa pobudzająco na nasz organizm. Nic zatem dziwnego, że osoby wrażliwe nie mogą zasnąć w dni, kiedy przemieszczają się fronty atmosferyczne i wieje halny.

Naukowcy właśnie stresem pogodowym tłumaczą fakt, że tak różnorodne zjawiska atmosferyczne mogą przyczyniać się do powstawania podobnych objawów. Hipoteza ta nie wyjaśnia wszystkich aspektów meteoropatii. Choć uczeni wiedzą, jakie są zależności między pogodą a dolegliwościami, to nie do końca potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje i jak temu skutecznie zaradzić.

Źródło
 
     
Lenka4 

Popularus Bioderkus
Status: Endo x 1
Wiek: 59
Dołączyła: 14 Wrz 2009
Posty: 69
Skąd: z okolicy stolicy
Wysłany: Pią 02 Kwi, 2010   

Ja jestem, ponieważ w przypadku nadchodzacej burzy - z tym, że tylko w pewnych przypadkach - zaczyna mnie boleć głowa w określony sposób. Jestem w stanie przewidzieć burzę na godzinę przed jej wystapieniem. W skrajnych przypadkach, gdy przed burzą spada bardzo gwałtownie ciśnienie mogę zasnąć na stojąco.
 
     
Magdalena 
chora kosteczka
Mikrus Bioderkus
Status: Przed
Wiek: 28
Dołączyła: 20 Sty 2010
Posty: 28
Skąd: Nysa
Wysłany: Pon 05 Kwi, 2010   

Mnie się wydaje , że Meteopatą jestem i ja , gdyż przy zmianie pogody typu jest cały tydzień ciepło a pod koniec tygodnia bolą mnie biodra i następnego dnia pada deszcz. Wtedy czuję ulgę. Mam wrażenie , że moje biodra bardzo wyczuwają stan pogody.
_________________
życie jest pięknym darem , trzeba tylko umieć z niego jak najwięcej czerpać
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus
Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Dołączyła: 07 Cze 2009
Posty: 3806
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Nie 11 Kwi, 2010   

Też jestem bardzo wrażliwa na zmieny pogody, szczególnie wahania ciśnienia - reaguję bólem głowy i sennością. ój układ kostny reaguje tylko trochę na nadchodzący deszcz - mam wrażenie niewygody w kolanie operowanej strony i ogólnie jakby ta noga była trochę sztywniejsza - nie boli ale czuję róznicę - po zmienie pogody to ustępuje i nie zależy od ćwiczeń, wysiłku czy ilości odpoczynku - ogólnie nic dokuczliwego, da się wytrzymać choć te bóle głowy czasem są naprawdę silne :)
Za to przed operacją zmieny pogody wpływały na chore biodro bardzo negatywnie - szczególnie jesień, zima...total koszmar.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
 
     
Hermene 
Mikrus BioderkusStatus: Przed
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 12
Skąd: ....
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2010   

Ja również jestem bardzo wrażliwa na zmiany pogody. Moje kości, świetnie przewidują zmianę pogody - oczywiście na tą gorszą - deszcz, śnieg, wiatr, spadek temperatury.

Najgorsze są dni, gdy jest jeszcze piękna pogoda, słońce cieplutko, a ja już czuję zmianę :-(
I nici ze spaceru, czy jakiejkolwiek aktywności :-( .
Mój mąż mówi wtedy, że musi mieć dwie żony ;-) - bo z kim ma iść na spacer???
_________________
Nic nie jest dane na zawsze.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012
Status: Endo x 2
Dołączyła: 03 Gru 2009
Posty: 2566
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 15 Kwi, 2010   

Założyłam temat, a nawet sama się nie wypowiedziałam :)

Ja tam reaguję na wszelkie zmiany pogody. Jednak biodra dokuczają najbardziej przy zbliżającym się deszczu oraz na spadek temperatury.
To po operacji na szczęście siedzi cicho :wink:

A poza kościami, to ciśnienie wariuje. Zawsze mam niskie, a czasem bardzo niskie....kiedyś ledwo wróciłam do domu ... 80/40 :mrgreen: duszny dzień był
Takich wyjątkowo nie toleruję, jak również upałów.

Dodatkowo moja głowa szaleje i boli sobie bez przerwy. Raz pomoże kawa, raz sen, a raz karetka z panem doktorem i serią zastrzyków :mrgreen:

Jestem chodzącym "meteopatycznym" zegarem, ale nigdy nie wiem, co przepowiem :wink:
 
     
easyrider 
Mikrus BioderkusStatus: Przed
Dołączył: 23 Cze 2010
Posty: 1
Skąd: Kraków
Wysłany: Sro 23 Cze, 2010   

No proszę. Teraz mam naukową podbudowę reakcji mojego organizmu. ;-)
 
     
zozo 

Gigantus BioderkusStatus: Endo x 2
Wiek: 63
Dołączyła: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysłany: Sro 23 Cze, 2010   

Oj tak, jak jest deszczowa pogoda, co ma miejsce ostatnio bardzo często :evil: to noga - ta niby zdrowsza a praktycznie też do operacji, daje mi popalić :-( .
 
     
danka 

Bioderkus!!!
Status: Przed
Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 209
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: Sro 23 Cze, 2010   

Ja to nawet bardziej wierzę w moje bolące kości,niż w prognozy pogody.Niestety lepiej wiem,kiedy nadchodzi zmiana-obojętnie w którą stronę.
Ostatnio,jak wybraliśmy się na wyprawę z kijkami,miała być cudna pogoda.Zabraliśmy jednak parasolki-i słusznie.Mąż już też wie,że lepiej mnie w tych sprawach posłuchać :-)
_________________
Budowałem na piasku,zawaliło się.Budowałem na skale,zawaliło się.Teraz budować zacznę od dymu z komina...Staff.
 
     
Libra 

Bioderkus!!!Status: Endo x 1
Wiek: 46
Dołączyła: 13 Paź 2009
Posty: 210
Wysłany: Pią 25 Cze, 2010   

Od dziecka słyszałam od "starszych pań", że złamane kończyny dają o sobie znać na zmiany pogody. Nigdy w to nie wierzyłam, bo pomimo przejścia wielu operacji na kregosłup, jednej na kolano nigdy mnie nic w kościach nie "łamało". Od jakiegoś czasu doskonale jednak wiem, gdy w pogodzie szykuje się jakiś cyrk, czy to w jedną stronę, czy w drugą. Biodro daje znac i ciężko mi się chodzi.....wysnułam z tego okrutny, ale prosty wniosek- starzeję się ;-) ;-) ;-)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus
Status: Endo + Kapo
Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 3273
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 25 Cze, 2010   

Libra napisał/a:
wysnułam z tego okrutny, ale prosty wniosek- starzeję się
Musisz zrobić coś by obalić ten błedny wniosek :P
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus
Status: Kapo x 1
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 1157
Skąd: Czeladź
Wysłany: Pią 25 Cze, 2010   

Libra całe szczęście ,że napisałaś to z przymrużeniem oka- o tym starzeniu się :-P Po prostu teraz taki nasz urok i słyszałam od "młodszych" od nas, że po złamaniach tak jest, więc teraz możemy pomagać przy przepowiadaniu pogody ;-)
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012
Status: Endo x 2
Dołączyła: 03 Gru 2009
Posty: 2566
Skąd: z Polski
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

Czy w czasie upałów odczuwacie większy ból?
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus
Status: Kapo x 1
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 1157
Skąd: Czeladź
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

Ostatnio wygrzewałam się na słoneczku i czułam jak ból stopniowo łagodnieje, jakby skala bólu opadała w dół, więc póki co na mnie ciepełko działa jakby przeciwbólowo- ogólnie ja jestem zmarzluch.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
 
     
Edi 
Edi

Maximus Bioderkus
Status: Endo x 1
Wiek: 46
Dołączyła: 20 Sty 2010
Posty: 369
Skąd: Wojkowice Kościelne
Wysłany: Wto 13 Lip, 2010   

Ja również na słoneczku czuję się o wiele lepiej, aż się boję jak zacznie padać bo wtedy bioderko da znać osobie konkretnie :-x
_________________
Edi
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.