Forum Bioderko Strona Główna


 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Osteotomia miednicy wg Chiariego
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus
Status: Endo + Kapo
Dołączyła: 27 Cze 2009
Posty: 3274
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 05 Paź, 2009   Osteotomia miednicy wg Chiariego

Odległe wyniki osteotomii miednicy wg Chiariego. Ocena na podstawie
30-letniej obserwacji chorychWstęp.
Celem pracy była ocena odległych wyników leczenia chorych operowanych z powodu dysplazji stawów biodrowych z zastosowaniem osteotomii miednicy wg Chiariego.
Materiał i metody. Ocenialiśmy wyniki leczenia 27 chorych, operowanych w latach 1965-1990 z powodu decentracji lub podwichnięcia stawów biodrowych w przebiegu rozwojowej dysplazji z zastosowaniem osteotomii miednicy wg Chiariego. Przedmiotem oceny były 34 stawy biodrowe u 20 kobiet i 7 mężczyzn. Średnia wieku w chwili operacji wynosiła 13 lat. Badania końcowe przeprowadzono w okresie 10-36 lat po wykonaniu osteotomii Chiariego (średnia okresu obserwacyjnego 30 lat). Chorych ocenialiśmy na podstawie klinicznej skali według Harrisa oraz analizowaliśmy zdjęcia radiologiczne wykonane w projekcji a-p przed operacją, rok po osteotomii oraz podczas badania końcowego. Na zdjęciach wykreślaliśmy i obliczyliśmy kąt szyjkowo-trzonowy, odległość stawowo-krętarzową Edgrena, sferyczność głowy kości udowej, kąt Sharpa, kąt Wiberga i wskaźnik panewkowo-głowowy Heymana i Herndona.
Wyniki. Porównując losy chorych zauważyliśmy, że przeszłość terapeutyczna wpływała zarówno na ich stan kliniczny w chwili kwalifikacji do operacji wg Chiariego, jak i na wynik końcowy. Po okresie wielu lat (średnio 30 lat od operacji) 37% chorych można było zakwalifikować do grupy wyników bardzo dobrych i dobrych. W grupie chorych z dużymi dolegliwościami bólowymi i ograniczonej możliwości długiego chodzenia (mniej niż 2 km) mieściło się 63% chorych. W świetle oceny radiogramów w trakcie obserwacji poszpitalnej utrzymało się korzystne dla stawów biodrowych zanurzenie głowy kości udowej w panewce stawowej. W świetle badań statystycznych wykazano istotny związek między parametrami opisującymi przebieg osteotomii kości biodrowej a oceną kliniczną i obecnością zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających.
Wnioski. 1. Długoletnia obserwacja kliniczna chorych wskazuje na przydatność osteotomii miednicy wg Chiariego w leczeniu decentracji głowy kości udowej wobec panewki u młodzieży. 2. Czynnikami ryzyka niepowodzenia leczenia są: kąt osteotomii przekraczający 20°, medializacja odłamu dystalnego przekraczająca 50%, zbyt niskie przeprowadzenie osteotomii w stosunku do głowy kości udowej. 3. Nie znaleziono statystycznego potwierdzenia związków między obrazem radiologicznym operowanych stawów biodrowych, nasileniem zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających a stanem klinicznym operowanych chorych.Ocena stawu biodrowego w tomografii komputerowej po osteotomii miednicy wg Chiariego

Ocena stawu biodrowego w tomografii komputerowej po osteotomii miednicy wg Chiariego
Celem pracy było przedstawienie stawów biodrowych po osteotomii Chiariego w obrazie tomografii komputerowej i określenie pola pokrycia głowy kości udowej przez panewkę.
Materiał i metody.Oceniliśmy tomogramy komputerowe 27 chorych, operowanych z powodu decentracji lub podwichnięcia stawów biodrowych w przebiegu rozwojowej dysplazji z zastosowaniem osteotomii miednicy wg Chiariego. Badania wykonaliśmy średnio 30 lat po osteotomii. Wszyscy chorzy byli leczeni w Klinice Ortopedii Instytutu Ortopedii i Rehabilitacji Akademii Medycznej w Poznaniu. Na skanach przechodzących przez środek głowy kości udowej wykreśliliśmy kąt sektorowy przedni, kąt sektorowy tylny, kąt sektorowy horyzontalny, kąt antewersji panewki. Dzięki nałożeniu skanu przechodzącego przez panewkę na skan przechodzący przez środek głowy kości udowej mogliśmy obliczyć pole pokrycia głowy kości udowej przez rzut panewki. Oznaczyliśmy również pole pokrycia dla stawów biodrowych wzorcowych.
Wyniki.Na podstawie analizy statystycznej stwierdziliśmy, że kąt sektorowy przedni, tylny oraz kąt antewersji panewki mieściły u większości chorych w granicach norm zaproponowanych przez Czubaka. W ocenie stawów w płaszczyźnie horyzontalnej najbardziej charakterystyczne było duże pole pokrycia głowy przez panewkę stawową; średnia stopnia pokrycia głowy kości udowej wynosiła 89,92% i przekraczała wartość przyjętą jako prawidłową o około 20%.
Wniosek.Osteotomia miednicy wg Chiariego poprawia pokrycie głowy kości udowej w płaszczyźnie czołowej i poprzecznej, zwiększając pokrycie głowy kości udowej przez panwkę w porównaniu ze stawami biodrowymi „wzorcowymi”.

źródło: Czasopismo- Ortopedia, traumatologia, rehabilitacja
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus
Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 44
Dołączyła: 07 Cze 2009
Posty: 3859
Skąd: Lubelskie
Wysłany: Wto 06 Paź, 2009   

Bardzo ciekawy temat! ... Gratuluję pomysłu - badania naukowe efektów operacji są bardzo ciekawym źródłem informacji. Jeszcze, żeby o wszystkich typach operacji można było doszukać się takich artykułów... ;-)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
 
     
grazynamackowiak 

Popularus BioderkusStatus: Osteo. + Endo
Dołączyła: 05 Lis 2009
Posty: 102
Wysłany: Nie 11 Mar, 2012   Osteotomia Chiari

Chiari osteotomia miednicy w leczeniu rozwojowej dysplazji stawu biodrowego: długoterminowe obserwacji.
Rozkydal Z , Kovanda M .
Źródło

Ist ortopedyczne Departament, St Anna University Hospital, Brno, Republika Czeska. zrozkydal@med.muni.cz
Abstrakcyjny
Cel pracy:

Rozwojowej dysplazji stawu biodrowego u dorosłych powoduje, że kilka szczegółów anatomicznych zmian, które mogą prowadzić do przedwczesnego i progresywny wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawów. Zasada osteotomii miednicy wg jest medializacja z subluxated głowy kości udowej. Poprawia to na biomechanikę stawu biodrowego. Celem pracy była ocena odległe wyniki osteotomii Chiariego bezimienny.
MATERIAŁ:

Autorzy oceny 130 biodra po Chiariego ostetomy od 230 chorych operowanych w Sears 1969-1985 na Ist Ortopedycznej Wydziału św Anny Szpitala Uniwersyteckiego w Brnie, Republika Czeska. Średni okres obserwacji wynosił 22,3 roku (15-30) i nie było 125 kobiet i 5 mężczyzn. Średni wiek w chwili zabiegu wynosił 29 lat ust 15-52).
Metody:

Oceniliśmy wynik hip Harris, codziennych czynności, długość poprawy po zabiegu i zwrócił się do pacjentów, gdyby poddać ponownie tę samą procedurę. Ponadto oceniano kąt CE, ostrym kątem, ahi indeksu, kąt CCD, linii na Shenton firmy, wpisz Crowe od dysplazji, kształt głowy kości udowej i Kellgren-Lawrence klasach choroby zwyrodnieniowej stawów. Było 5 rodzajów dysplazji w pracy: biodro Valga subluxans, biodro Valga luxans, biodro plana brevis, biodro magna i ciężka deformacja głowy kości udowej. Odnotowano 26 przypadki dysplazji stawu biodrowego sam, 87 przypadki dysplazji stawu biodrowego z podwichnięcia głowy kości udowej i 13 przypadki dysplazji z fałszywym panewki. Szukaliśmy czynników wpływających na wyniki końcowe. Zmierzyliśmy przyśrodkowe przesunięcie dystalnego fragmentu miednicy i poziom w kości.
Wyniki:

Średnia nmedial przesunięcie dystalnego fragmentu było 22 mm np. 48,6%. Nie było prawidłowe poziom osteotomii u 113 pacjentów. Radiologiczny wyposażony poprawić: CE kąt (-12 stopni do +37.2 stopni), ostrym kątem (48 stopni do 41 stopni), AHI główna (51 do 96,3%). Wynik hip Harris poprawiła się z 42 punktów do 67,5 punktów średnich. 65 pacjentów zostały spełnione zgodnie z procedurą, 49 zostały partialy zadowolony i 16 nie zostały spełnione. Nie było 80 pacjentów bez innej procedury (pierwsza grupa) i było 50 pacjentów z konwersją do całkowitej wymiany stawu biodrowego w czasie ostatni obserwacji (druga grupa). Średni wiek w chwili operacji wynosiła 24,2 lat w pierwszej grupie i 33,7 lat w grupie drugiej. 62 pacjentów z pierwszej grupy nie mieli choroby zwyrodnieniowej lub klasy 1 zapalenie kości i stawów w czasie operacji. 43 pacjentów z drugiej grupy miały stopnia 2 lub 3 zapalenie kości i stawów w czasie operacji. Korzystne wyniki operacji trwał 17,6 roku w pierwszej grupie i 11,1 lat w grupie drugiej. Czas pomiędzy osteotomii miednicy wg i konwersję do całkowitej wymiany stawu biodrowego wynosił 12,2 lat w grupie drugiej.
DYSKUSJA:

Sprzyjające czynniki wiek do 30 lat, bez kości i stawów lub klasy 1 z chorobą zwyrodnieniową stawów, biodro Valga subluxans z Crowe typu I i typu II dysplazji z normalnej linii Shenton, kulisty i owalny kształt głowy kości udowej, prawidłowy poziom osteotomii i pokrycia pełnej głowy kości udowej ust przyśrodkowe przesunięcie 40%). Niekorzystne czynniki długoterminowe wyniki były starszy wiek (powyżej 35 lat) pacjenta w czasie operacji, klasa 2 i 3 z chorobą zwyrodnieniową stawów, ciężka deformacja głowy kości udowej, Crowe typ III dysplazji z linii broken Shenton na więcej niż 20 mm, kanciasty kształt głowy kości udowej, CE kąta mieszek -15 stopni, wysoki kąt CCD (blisko 180 stopni) oraz nieprawidłowa technika procedura.
WNIOSEK:

Badanie zatwierdziła korzystny wpływ osteotomii Chiariego miednicy u chorych z pozostałego rozwojowej dysplazji stawu biodrowego. Autorzy ocenie 130 chorych operowanych w latach 1969-1985 z pomocą obserwacji wynoszącym średnio 22,3 lat. W pierwszej grupie (80 chorych) korzystny wynik trwała średnio 17,6 lat (30/03). 37 pacjentów nadal painfree, 35 pacjentom leczenie zachowawcze dla choroby zwyrodnieniowej stawów, 8 pacjentów planuje konwersji do całkowitej wymiany stawu biodrowego. Radiologiczne objawy poprawiły substantialy. Harris hip wynik poprawiła się z 42 punktów do 67,5 punktów na średniej. W drugiej grupie (50 chorych) korzystny wynik trwała średnio 11,1 lat (0-29). Każdy z nich miał konwersję na operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego przy średniej 12,2 lat. Osteotomii miednicy wg daje pacjentom z pozostałego rozwojowej dysplazji stawu biodrowego i prawidłowej sygnalizacji korzystnych długoterminowych rezultatów. To zmniejsza ból, zapobiega dalszej podwichnięcia i zmniejsza rozwój wtórnej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. (Tab. 6, nr ref. 23.).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.