Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Ulgi i uprawnienia osób niepełnosprawnych
MAGDA 
MAGDA.M.
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 45
Doczya: 02 Pa 2009
Posty: 2
Wysany: Pon 08 Lut, 2010   

Każda osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprwaności może odliczyć sobie przewóz na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Nie ma potrzeby udowadniania gdzie i z jakich usług rehabilitacyjnych bądź lekarskich się korzystało. Wystarczy dołączyć do PITu kserokopie orzeczenia o niepełnsprawności.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 08 Lut, 2010   

http://forumbioderko.pl/v...der=asc&start=0 Nie wiem co za sens ma gdybanie co się odlicza skoro w tym temacie w 6 poście zostało wyjaśnione. Wystarczy przeczytać i wszystko jasne
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 08 Lut, 2010   

używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł,
to jest jasne - problem w tym czy ja jestem współwłaścicielem samochodu zarejestrowanego tylko na mojego męża - bo nie jestem na jego utrzymaniu, ale póki co odliczam, a potem będę się martwić jak przekonać US - wg mnie ( i nie tylko mnie)obowiązuje wspólnota majątkowa i samochód jest moją współwłasnoscią
_________________

 
 
     
kieszczyński 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 69
Doczy: 11 Sty 2010
Posty: 574
Skd: Piotrków Tryb.
Wysany: Pon 08 Lut, 2010   współwłasność

niestety taka współwłasność samochodu musi być udokumentowana wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.Można to załatwić w lokalnym wydziale komunikacji,tam,gdzie wyrabia się dowody rejestracyjne.
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 08 Lut, 2010   

kieszczyński napisa/a:
niestety taka współwłasność samochodu musi być udokumentowana wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu
No i właśnie to nie jest takie oczywiste. A ponadto aby w Wydziale Komunikacji się dopisać trzeba udokumentować własność (faktura na dwie osoby, albo umowa kupna na dwie osoby).
No i wreszcie mam czarno na białym - napisałam pismo do US w sprawie współwłasności samochodu i dostałam odpowiedź, którą cytuję w całości:
Zgodnie z art. 31 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
W związku z powyższym, nawet w sytuacji, gdy umowa nabycia samochodu osobowego (nabytego z majątku wspólnego) jest sporządzona jedynie na jednego małżonka i tylko on widnieje w dowodzie osobistym, drugi małżonek jest i tak współwłaścicielem tego samochodu.

Zatem w sytuacji gdy osoba niepełnosprawna będąca w ustroju małżeńskiej wspólności majątkowej dojeżdża na niezbędne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze samochodem, który zarejestrowany jest tylko na współmałżonka, lecz ten został nabyty z majątku wspólnego, ma prawo do skorzystania z ulgi określonej w art. 26 ust. 7a pkt 14.
_________________

 
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Wto 09 Lut, 2010   

Witam,
Na jednym z portali finansowych zadałam pytanie:

Czy w myśl przepisów podatkowych, żona jest współwłaścicielem samochodu osobowego, który
został nabyty w czasie trwania małżeństwa i czy musi być współwłaścicielstwo wpisane w
dowód rejestracyjny samochodu?

otrzymałam odpowiedź:

Jeśli samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa za środki wspólne małżonków
(bo jeszcze mogą wchodzić w grę majątki odrębne) to właścicielem jest żona i mąż (bez
znaczenia jest to, czy w dowodzie jest jedno, czy obydwoje) :)
:ja: :ja:

Grażynko, masz rację :sugoi:
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Wto 09 Lut, 2010   

Mijka napisa/a:
Jeśli samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa za środki wspólne małżonków
(bo jeszcze mogą wchodzić w grę majątki odrębne) to właścicielem jest żona i mąż (bez
znaczenia jest to, czy w dowodzie jest jedno, czy obydwoje)
Czyli pokrywa się to z interpretacją US, którą ja dostałam. Wydawało mi się to logiczne, ale ponieważ na tym forum było bardzo wiele róznych pogladów na temat własności samochodu, to wolałam zapytać o interpretację US, aby uniknąć kłopotów. :-)
_________________

 
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 38
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 09 Lut, 2010   

Grazyna1950, a nie lepiej tę kwestię rozstrzygnąć w rozmowie z kompetentną osobą, która zajmuje się podatkami i rozlicza PIT-y, ona na pewno będzie wiedziała, co z czym się je i jak to powinno wyglądać.
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Wto 09 Lut, 2010   

Jowi napisa/a:
Grazyna1950, a nie lepiej tę kwestię rozstrzygnąć w rozmowie z kompetentną osobą, która zajmuje się podatkami i rozlicza PIT-y, ona na pewno będzie wiedziała, co z czym się je i jak to powinno wyglądać.
Mnie się wydaje, że w tej kwestii najbardziej kompetentny jest US powołujący się zresztą na art. 31 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
_________________

 
 
     
kieszczyński 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 69
Doczy: 11 Sty 2010
Posty: 574
Skd: Piotrków Tryb.
Wysany: Wto 09 Lut, 2010   wspólwłasność

S :lol: koro US tak interpretuje przepisy,to takie pismo wystarczy ,żeby spokojnie odliczyć.Ja niestety miałem inną /ustną/ interpretację urzędnika z mojego US.Dobrze że wymieniamy doświadczenia,bo to wymiernie procentuje.Pozdrawiam serdecznie
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sob 20 Mar, 2010   

Dziś przeczytałam:

Osoby niepełnosprawne, a także ich opiekunowie mogą odliczyć od dochodu wydatki na komputer, jeśli pomaga w rehabilitacji. Fiskus się na to zgadza
autor: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa


To dobra wiadomość dla chorych, którzy za pomocą komputera komunikują się ze światem zewnętrznym i załatwiają swoje codzienne sprawy. Dzięki odliczeniu mogą bowiem znacznie zmniejszyć swoje zobowiązania wobec urzędu.

Przypomnijmy, że ulga przysługuje m.in. na zakup sprzętu i urządzeń, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają niepełnosprawnej osobie wykonywanie czynności życiowych, stosownie do jej potrzeb. Czy takie funkcje spełnia sprzęt komputerowy?

Wpływ na psychikę

Laptop i drukarka jest dla mnie jak proteza dla osoby po amputacji kończyny – takiego argumentu użył we wniosku o interpretację niepełnosprawny cierpiący na chorobę Parkinsona.

Jedną z jego dolegliwości jest mikrografia, czyli pisanie małych, nieczytelnych liter. Dlatego ma problemy z załatwianiem różnych codziennych spraw. Korzystanie z laptopa ma to ułatwić, poza tym umożliwi mu rozwijanie zainteresowań (jest filatelistą i numizmatykiem) i korespondencję z kolegami. Dzięki temu czuje się lepiej psychicznie. Uważa, że może skorzystać z ulgi.

Warszawska izba skarbowa nie miała nic przeciwko temu (interpretacja nr IPPB4/415-444/09-4/JS).

Pozytywną wykładnię dostał też głuchoniemy inwalida, któremu komputer umożliwia porozumiewanie się językiem migowym. Dzięki temu kontaktuje się ze Związkiem Głuchych, lekarzem oraz innymi osobami.

Poza tym Internet ułatwia mu załatwianie innych spraw (jest po dwóch operacjach kolana i ma problemy z poruszaniem się). Wydatki na komputer może odliczyć od dochodu (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB4/415-635/09-4/JS).

Prawo do ulgi ma także podatnik, który kupił komputer niepełnosprawnej córce korzystającej z indywidualnego toku nauczania. Ma on być pomocny w jej rozwoju (interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni, nr PW2/415/0014/06).

Codzienna pomoc

Te interpretacje wskazują, że osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają spore szanse na odliczenie wydatków na zakup sprzętu komputerowego. Dobrym argumentem są przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wynika z nich, że rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

Definicja rehabilitacji jest więc szeroka, a przecież komputer to okno na świat wielu chorych osób i na pewno ułatwia ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Urząd nie powinien więc kwestionować prawa do odliczenia.

Chociaż może oczywiście zweryfikować, czy inwestycja w sprzęt faktycznie była związana z potrzebami niepełnosprawnego. Przyda się tu niewątpliwie opinia lekarza, potwierdzająca potrzebę jego używania.

Trzeba też mieć dowód poniesienia wydatku, np. fakturę lub rachunek.

Opinia

dr Adam Bartosiewicz współautor komentarza do ustawy o PIT

Nie powinno być wątpliwości, że komputer ułatwia niepełnosprawnemu wykonywanie czynności życiowych. Przy niektórych schorzeniach ciężko utrzymywać codzienny kontakt ze światem i integrować się. Komputer to umożliwia, pomaga w rehabilitacji. Uważam też, że można go uznać za sprzęt o indywidualnym przeznaczeniu, gdyż choćby w systemie Windows są narzędzia pozwalające na korzystanie z niego osobom niepełnosprawnym. Komputer z tymi aktywowanymi funkcjami staje się sprzętem „indywidualnym”. Warunkiem ulgi nie jest posiadanie zaświadczenia od lekarza o konieczności używania komputera w rehabilitacji, na pewno jednak taki dokument nie zaszkodzi w razie kontroli urzędu.

;) ;) ;) ;) ;) No to możemy odpisywać /mając stopień niepełnosprawności/ :) :) :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
Lenka4 

Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 64
Doczya: 14 Wrz 2009
Posty: 69
Skd: z okolicy stolicy
Wysany: Sob 20 Mar, 2010   

Tutaj jest też ciekawy artykuł z wykładnią
http://www.podatki.biz/artykuly/14_9994.htm
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 21 Mar, 2010   

Uważałabym bardzo z odliczaniem zakupu komputera. Lepiej najpierw postarać się o interpretację "swojego" Urzędu Skarbowego.
_________________

 
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Nie 21 Mar, 2010   

Przykład z przd 2 lat - znajoma ze stopniem niepełnosprawności z przyczyn związanych z wadą wzroku miała bardzo wysokie dofinansowanie na całe oprzyrządowanie komputerowe z PFRON (coś około 80%), a kwotę pozostałą odliczyła od podatku, US tego nie kwestionował (upewniała się) :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 21 Mar, 2010   

Mijka napisa/a:
US tego nie kwestionował (upewniała się)
No właśnie , lepiej się upewnić.
_________________

 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.