Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Opuchlizna nogi po operacji
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 05 Lut, 2014   

Ola siniaki mogą być wynikiem trzymania Twojej nogi w czasie zabiegu. Nie są to delikatne uściski :wink:
 
     
Ola foczka 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 44
Doczya: 28 Sty 2014
Posty: 25
Skd: Myslowice
Wysany: Sro 05 Lut, 2014   

Hmm ciekawe spostrzeżenie nawet na to nie wpadłam, bo nie wyglądają one zbyt fajnie takie w sumie krwiaki, ale skoro nic więcej się nie dzieje i dziś są minimalnie bledsze to postanowiłam poczekać i poobserwować.
_________________
Ola
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 05 Lut, 2014   

Dokładnie, ja miałam wielkiego sińca pod kolanem. Jak zbladł to z jednego dużego zrobiły sie 4 małe - idealnie pasujące do dużej silnej ręki :)
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Sro 05 Lut, 2014   

Ola foczka, ja również miałam krwiaki pod kolanem, do tego duży ból w czasie pionizacji. Wszystko minęło z czasem. To dopiero twoja 8 doba po zabiegu, więc faktycznie poczekaj i poobserwuj. Szybkiego powrotu do sprawności życzę ;-)
 
     
Ola foczka 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 44
Doczya: 28 Sty 2014
Posty: 25
Skd: Myslowice
Wysany: Sro 05 Lut, 2014   

bardzo dziękuję a odpowiedzi uspokoiły mnie :-)
_________________
Ola
 
     
ania62 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 62
Doczya: 14 Lip 2011
Posty: 45
Skd: warm-maz
Wysany: Czw 12 Cze, 2014   

Witam, jestem 12 tygodni po operacji stawu biodrowego,endoproteza.Pod samym kolanem mam obrzęk ,który utrzymuje się mniej więcej od 4 tygodnia.Na początku nie zwracałam na to uwagi nie przeszkadzało mi to, ponieważ mniej chodziłam i i nie obciążałam kończyny.Teraz jest to dokuczliwe ,przy zginaniu i chodzeniu :-( .Ogólnie noga mi nie puchnie ani kostka tylko to pod kolanem.Pytałam rehabilitantki i powiedziała ,że tak już to zostanie ,jakoś to nazwała ale nie pamiętam jak.Co robić ,proszę o poradę,bo jakoś nie wierzę co mi powiedziała.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Czw 12 Cze, 2014   

ania62, Aniu, na Twoim miejscu poszłabym do lekarza i raz jeszcze porozmawiała z rehabilitantką. Niech raz jeszcze wyjaśni, co to wg niej jest.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 13 Cze, 2014   

Też mnie boli pod klanem tak jakbym jakieś scięgna ponaciągał ,szczególnie jak prostuje ,ja dopiero idzie czwarty tydzień po operacji ale ja chodzę bardzo dużo i myślę że to jakieś przeciążenie i też mnie boli przy zginaniu i przeproście jak chodzę
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 13 Cze, 2014   

bebe14 napisa/a:
Też mnie boli pod klanem tak jakbym jakieś scięgna ponaciągał

Czym innym są napięte mięśnie, które można ładnie dopracować i będzie super (sama po sobie wiem), a czym innym dziwny obrzęk.
Ale jednego i drugiego nie można zostawić swojemu biegowi.
 
     
ania62 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 62
Doczya: 14 Lip 2011
Posty: 45
Skd: warm-maz
Wysany: Pi 13 Cze, 2014   

Kinga dzięki ,tak też zrobię , wybieram sie do lekarza rodzinnego bo kończą mi się tabl. od RR pokażę i zapytam.Zapytałam rehabilitantkę czy może masaż limfatyczny pomógł by bo jesli tak to zapłacę to powiedziała ze oni nie robią czegoś takiego .U nas nie ma dobrych rehabilitantów a przeszłam już ich 3 prywatnie i NFZ.Metody o których tu piszecie,które są bardzo skuteczne to u nas robia wielkie oczy jak z kosmosu :O szkoda gadać .
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 13 Cze, 2014   

ania62, po operacji jak zaczęłam mocniej obciążać nogę to też mnie kolano bolało (pod kolanem od wewnętrznej strony nogi) - miałam przeciążone mięśnie gęsiej stopki (ponoć wyglądają jak stopa gęsi:) ) i się też zrobiła opuchlizna. Ja akurat miałam wtedy jeszcze zbyt słabe mięśnie pośladków i kolano mi uciekało do wewnątrz (nieznacznie - sama bym tego nie zauważyła), na rehabilitacji zaczęliśmy pracować nad wzmocnieniem tych rejonów i już nie wróciło.
Jeśli masz podobne objawy to spytaj rehabilitanta/ki czy to nie coś o takim podłożu.
Na pewno nie ma tak być i nie akceptowałabym wypowiedzi, że "tak już zostanie", w końcu nie po to operujemy sobie biodra żeby niszczyć inne stawy.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 13 Cze, 2014   

biedronne napisa/a:
Jeśli masz podobne objawy to spytaj rehabilitanta/ki czy to nie coś o takim podłożu.
Na pewno nie ma tak być i nie akceptowałabym wypowiedzi, że "tak już zostanie", w końcu nie po to operujemy sobie biodra żeby niszczyć inne stawy.

Dokładnie tak, zgadzam się.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
mioda 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 18 Kwi 2014
Posty: 32
Skd: śląsk
Wysany: Sob 14 Cze, 2014   

bebe14 napisa/a:
Też mnie boli pod klanem tak jakbym jakieś scięgna ponaciągał ,szczególnie jak prostuje ,ja dopiero idzie czwarty tydzień po operacji ale ja chodzę bardzo dużo i myślę że to jakieś przeciążenie i też mnie boli przy zginaniu i przeproście jak chodzę


Też tak miałam na początku, pomogło mi zwykłe ćwiczenie- zginanie kolana w linii prostej leżąc na plecach - to z zaleceń szpitalnych. Systematyczne ćwiczenia parę razy dziennie i "popuściło" . Czasami po długim chodzeniu kolano żyje własnym życiem - ale to też kwestia wyćwiczenia mięśni. Jutro mija miesiąc od operacji.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 16 Cze, 2014   

mioda napisa/a:
Czasami po długim chodzeniu kolano żyje własnym życiem - ale to też kwestia wyćwiczenia mięśni.
To nie wina źle wyćwiczonych mięśni, lecz nieprzywróconej poprawnej funkcji chodu. Choćbyś codziennie ćwiczyła (wzmacniała) mięśnie na siłowni to nie rozwiąże problemu z kolanem. Mnóstwo powtórzeń poprawnego chodu pod okiem fizjoterapeuty rozwiąże ten problem, a mięśnie potrzebne do tego odbudują się wystarczająco w tym czasie.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 16 Cze, 2014   

Tak jak napisała pasiflora, w prawidłowej, terapii pooperacyjnej to nie siła mięśni jest najważniejsza ale to jak nimi zawiaduje Twoja głowa.

To znaczy, czy włącza i wyłącza mięśnie w odpowiedniej kolejności, na odpowiednią ilość czasu potrzebną do danej fazy chodu, ba!, czy skurcz jakiego używa w tym momencie (izometryczny, koncentryczny, ekscentryczny) jest prawidłowym w tym momencie fazy.... itd, itp.

Chód jest bardzo skomplikowaną "procedurą" zachodzącą przede wszystkim w Twoim mózgu (ośrodek planowania ruchu, system feedforward, system biofeedback, Centralny Generator Chodu, kora ruchowa i czuciowa...) cała masa elementów które warunkują prawidłowy chód i na które trzeba wpłynąć podczas terapii.


Ważne jest również jaki jest Twój wzorzec chodu, a jaki powinien on być aby nie uszkadzać innych struktur w ciele, takich jak kolano czy kręgosłup. Istotna jest też osiowość ustawienia kończyn, stan tkanek miękkich (pochodzące stamtąd ewentualne ograniczenia), ruchomość poszczególnych stawów....

Dlatego naprawdę siła mięśniowa to najmniejszy i możliwie najszybszy do wypracowania element składający się na prawidłowy chód ale też niestety jedyny, który jesteś w stanie wyćwiczyć powtórzeniami "ćwiczeń z kartki".

Pozdrawiam.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.