Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
BMHR, BHR, ASR z nawigacją, Nanos itd.
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 27 Sie, 2009   BMHR, BHR, ASR z nawigacją, Nanos itd.

Alloplastyka stawów jest zagadnieniem ortopedycznym i rehabilitacyjnym, które od przeszło 40 lat zajmuje szerokie kręgi ortopedów, inżynierów-konstruktorów i rehabilitantów. Co raz to nowe typy protez biodra. W Polsce od końca lat 60-tych, stosowano wszczepianie endoprotezy biodra.
Alloplastyka ( endoprotezoplastyka ) stawu biodrowego należy do jednej z największych operacji ortopedycznych. Wykonujący ją chirurg musi posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, albowiem w czasie trwania zabiegu wykonuje nieodwracalne cięcia i plastyki kostne, ponadto zakłada na stałe elementy endoprotezy, które muszą spełniać w jak największym stopniu taką samą funkcję, jak zdrowy, naturalny staw.

31 sierpnia w Piekarach Śląskich odbędzie się sympozjum poświęcone innowacyjnym technikom w totalnej alloplastyce stawu biodrowego. Głównym gościem będzie Prof. M. Faensen (Założyciel Centrum Hip Resurfacing- BHR Czerwonego Krzyża kliniki w Berlinie), który wg programu sympozjum przemówi o 16.00. Temat: "Why resurfacing? Why metal-on-metal? Why BHR? " Następnie o 17.15 zaprezentuje krok po kroku technkę operacyjną BMHR.
Tego samego dnia wypowie się również dr. n. med. B. Koczy oraz dr Michał Mielnik

Oto program Sympozjum:

31 sierpnia2009/poniedziałek/

15.30 - Uroczyste otwarcie Sympozjum - dr n.med.B.Koczy

15.45 - "Współczesne techniki operacyjne w leczeniu wczesnych zmian zwyrodnieniowo - zniekształcających stawu biodrowego" - dr n. med. B. Koczy

16.00 - "Why resurfacing? Why metal-on-metal? Why BHR? " - Prof. M. Faensen

16.15 - "Technika operacyjna Birmingham Hip Resurfacing - doświadczenia własne - dr M. Mielnik

16.30 - "BMHR - indications, results, surgical, technique, tips and tricks" - Prof. M. Faensen

17.00 - "Wczesne dośwaidczenia z zastosowaniem przy nasadowego trzpienia typu Nanos w artykulacjach: metal - metal i oksinium/XLPE" - dr M. Mielnik

17.15 - Prezentacja techniki operacyjnej BMHR krok po kroku - film - moderator - Prof. M. Faensen

18.15-19.45 - Warsztaty: BHR/BMHR - 3 stanowiska (moderatorzy: Prof. M. Faensen, dr M. Mielnik, dr J.Hermanson)

1 września 2009/wtorek/

9.00-11.00 - Endoprotezoplastyka stawu biodrowego z zastosowaniem systemu BMHR - dostęp tylno - boczny - Prof. M. Faensen

11.30-13.00 - Endoprotezoplastyka stawu biodrowego z zastosowaniem przynasadowego trzpienia Nanos z artykulacją metal - metal - dostęp przednio - boczny - dr M. Mielnik

13.00 - Zakończenie i rozdanie certyfikatów.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pi 28 Sie, 2009   

pasiflora czy sympozjum jest otwarte dla każdego potencjalnego zainteresowanego czy jest imprezą zamkniętą?
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 28 Sie, 2009   

Sympozjum jest skierowane do specjalistów, ale osoby zainteresowane mogą podsłuchać Aż sama mam chrapkę posłuchać.
Miejsce szkolenia:
Sala Konferencyjna Hotelu Wiśniewskich
ul. Ks. Popiełuszki 13
41-940 Piekary Śląskie
tel (0) 32 284 84 80
 
     
KubaP. 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 19 Cze 2009
Posty: 80
Skd: Kielce
Wysany: Pon 31 Sie, 2009   

Też chętnie bym się poduczył. Niby jestem zwykłym szarakiem, ale im więcej czytam tu na forum tym bardziej interesuje mnie ten temat.
_________________
Jak żyć - to na całego!
 
     
raddirons 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 13 Lip 2009
Posty: 34
Skd: lubelskie
Wysany: Sro 02 Wrz, 2009   

http://www.polskatimes.pl...arach,id,t.html
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 02 Wrz, 2009   

Dziękujemy Radku za link. Jednak muszę się przyznać, że mam niedosyt wiadomości o twoim zdrowiu. Napisz jak postępy w chodzeniu, czy rehabilitacji. Zapraszam do odpowiednich wątków.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 02 Wrz, 2009   

Tak - zgadzam się z Pasiflorą.
Dawno Raddirons nie pisałeś co u Ciebie. Jak Twoja rehabilitacja? znalazłeś kogoś do prowadzenia rehabilitacji? Napisz jak się czujesz i jak Twoje postępy :-) Pozdrawiam!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
EvaS 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 52
Doczya: 25 Kwi 2010
Posty: 2
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 26 Kwi, 2010   

Witam,

Dla wladajacych jezykiem angielskim dwie strony - morze wiedzy o BHR (mam nadzieje, ze sie nie powtarzam za kims...:)) :

http://www.surfacehippy.info/index.php

http://www.mcminncentre.co.uk/flash/


Na tej pierwszej, amerykanskiej mozna nawet kupic koszulke lub kubek z obrazkiem swojej protezy.. jak juz bede calkiem ozdrowiala i o niej zapomne to kupie sobie chocby taki breloczek na klucze z jej zdjeciem, zeby mi przypominal co mi pewnego pieknego dnia wstawiono.... pozdrawiam wszystkich
_________________
Ewa
 
     
grzes_D 



Status: Przed
Wiek: 43
Doczy: 18 Lis 2010
Posty: 19
Skd: Mielec
Wysany: Wto 03 Sty, 2012   

Co sądzicie na temat opinii o BMHR jaka uzyskałem gdzies na forum ?? Pytałem własnie o tą metode gdyż jestem przed zabiegiem.

"Wpadka firmy DePuy z ich ASRem nie nastrajają zbyt optymistycznie do kapoplastyki, szczególnie jeśli mowa o młodych pacjentach, którzy mają średnio nasilone bóle...:) (owo "mid-head-resection" to moim skromym zdaniem tylko chwyt marketingowy, a nie żadna rewolucja). Gdyby chodziło o moje biodro, wybrałbym sprawdzoną i pewną metodę i zrobił to dopiero, gdy bóle by były nie do wytrzymania.

Wg mnie podstawowymi problemami są: tarcie metalu o metal, ludzie z wyżej wspomnianym ASRem miewają nawet kilkudziesięciokrotnie przekroczone poziomy jonów chromu i kobaltu we krwi, do tego cząsteczki osadzają się w otaczających tkankach powodując odczyn zapalny i przedwczesne obluzowanie się protezy. Czy producent BMHR ma 100% dowody, że nie dotyczy to jego produktów? Niestety, nie ma. Broszury BMHR zachwalają niewielkim ubytkiem kości w obrębie kości udowej, ale nie wspominają że w obrębie panewki ten ubytek jest zazwyczaj większy niż w przypadku tej okropnej "zwykłej endo dla 80 latków", co wtedy robić w przypadku rewizji, gdy przez dno panewki można zajrzeć do miednicy mniejszej?

Ogólnie zastanawiająca jest ta szerząca się w Polsce moda na te dość niepewne produkty, podczas gdy np. za naszą zachodnią granicą kapoplastyka stała się w ostatnich latach zupełną egzotyką, wszczepianą już w tej chwili przez nielicznych (po okresie fascynacji parę lat temu)."


Pozdrawiam bioderkowiczów
 
 
     
Iza 
... pod prąd ...
Maximus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 47
Doczya: 18 Gru 2011
Posty: 393
Skd: dolnośląskie
Wysany: Wto 03 Sty, 2012   

Ja się dokopałam do strony Depuy, gdzie znajduje się oficjalna informacja o wycofaniu protez. Jest tam podana infolinia ASR, gdzie można uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

http://www.depuy.com/polpatient
_________________
... na przekór wszystkiemu ...
Ostatnio zmieniony przez Iza Wto 03 Sty, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 03 Sty, 2012   

grzes_D, wszystkie protezy niosą za sobą ryzyko Implantacja zawsze miała plusy i minusy.
Co do panewki to np Alicji robiono przeszczep tkanki w miednicy, a Duśce dodatkowo wzmocniono ją przykręcając kilka śrub Także jest jeszcze jakieś wyjście w tym temacie.
Wybór należy do nas niestety
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Sro 04 Sty, 2012   

Grzes_D, dlatego nadal udoskonala się materiały stosowane w implantach w tym ceramikę, powstał polietylen 4-tej generacji, powstał nowy materiał oxinium. Odpowiednikiem BMHR-a jest SILENT z zastosowaniem ceramiki, ale zdarzały się przypadki pęknięcia implantu. Pozostałe materiały stosuje się w endoprotezach. Jesteś młody, ale patrząc na Twoje rtg, to chyba nie za bardzo masz wybór. Podyskutuj z MM n/t swoich obaw.
 
     
grzes_D 



Status: Przed
Wiek: 43
Doczy: 18 Lis 2010
Posty: 19
Skd: Mielec
Wysany: Czw 05 Sty, 2012   

Wiem ze każdy zabieg niesie za sobą jakieś ryzyko. Na moich "fotkach" widac ze dno panewki jaki całe biodro jest w nie najlepszym stanie stąd tez i moje obawy.Nie wygląda to optymistycznie. Pytałem dr.MM o to i powiedział ze nie powinno być z tym problemu wiec jestem dobrej myśli. Nawet niektórzy lekarze byli zdziwieni jak ja mogę chodzić z takim biodrem i że mnie aż tak nie boli.

BMHR to podobno najnowocześniejsza metoda dlatego tak rożne opinie na jego temat gdyz nie ma długoterminowych badań tego implantu, jak sie zachowa po kilkunastu latach od założenia itp. Choć dr MM mowi ze jest o wiele mniejsze ryzyko zwichnięcia niż przy endo z małą głową i jest za tym żeby mi to założyć
Ale chyba warto odwiedzić jeszcze dr. w Piekarach i przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Cytat:
zozo Jesteś młody, ale patrząc na Twoje rtg, to chyba nie za bardzo masz wybór.


po obejrzeniu zdjęć jak to oceniasz?
 
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Czw 05 Sty, 2012   

Grzes_D, nie jestem ortopedą, ale napatrzyłam się na swoje własne fotki sprzed ponad dziesięciu lat i tuż przed pierwszą operacją, na fotki innych pacjentów i widać na Twoim rtg, że staw jest mocno zmieniony. Sam chyba widzisz różnicę pomiędzy obydwoma stawami. Lekarze również to potwierdzają. Wiesz ja też miałam w jednym stawie już takie zmiany, że lekarze dziwili się, iż jeszcze jakoś funkcjonuję - spłaszczona głowa, zdeformowana panewka. Czasem staw daje objawy bólowe znacznie dotkliwsze, niż to wygląda na zdjęciach rtg a czasem jest odwrotnie. Podobnie jest z postępem zmian. U mnie jedna noga "psuła" się lat 12 a druga "poleciała" w 5 miesięcy i dała mi takie objawy bólowe, jakich nigdy nie miałam przy pierwszej nodze. Dlatego decyzja należy do Ciebie. Tylko Ty wiesz jak bardzo dokucza Ci chore biodro. Dodam, że to nie są operacje ratujące życie i zazwyczaj nie ma większego znaczenia czy operacja odbędzie się już, czy za parę miesięcy a czasem nawet za parę lat. Ty i wybrany przez Ciebie operator podejmujecie decyzję o operacji. Ja generalnie nie jestem fanką szybkiego podejmowania decyzji o wszczepieniu implantu. Osobiście uważam, że zbytni pospiech nie jest wskazany. Z drugiej strony zbyt długie czekanie pogarsza warunki do przeprowadzenia operacji i późniejszej rehabilitacji. Niestety decyzja o tym kiedy jest najlepszy moment należy tylko do Ciebie a ortopeda może Ci tylko pomóc w jej podjęciu.
 
     
NUTKA 
nutka
Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 20 Sie 2011
Posty: 151
Skd: GDYNIA
Wysany: Czw 05 Sty, 2012   

Swięte słowa,tylko ty sam możesz o tym zdecydować!!!!
_________________
"Cierpliwość jest kluczem do szczęścia"
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.