Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Proteza Birmingham Mid Head Resection (BMHR)
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 01 Lip, 2010   

Grace nie jestem fizjoterapeutą i jestem po Osteotomi Ganza co pewnie wiesz, napiszę Ci co na ten temat powiedział mi mój terapeuta odnośnie zakładania nogi na nogę wiesz czemu nie wolno tego robić bo może dojść do ponownego wywichnięcia stawu razem z endo i tak samo jest we wszystkich przypadkach ludzi którzy mają problemy z biodrami i są po operacjach. Przekroczenie lini ośrodkowej ciała nogą może spowodować również wywichnięcie. przekroczenie kąta 90 stopni tak jak piszesz np przyciągnięcie nogi do klatki piersiowej jest możliwe owszem, ale napiszę Ci z własnego doświadczenia jeśli przekroczę któryś z tych zakazów wiąże się to z bólem bólem mięśni i nie jest przyjemne nie jedno krotnie przekonałam się o tym bardzo boleśnie na własnej skórze. I nie zdawałam sobie sprawy że mogę sobie krzywdę zrobić no więc sobie ekspermentowałam niestety takie eksperymenty nie popłacają. Owszem buta zakładam przyginając nogę ale staram się nie przekroczyć konta 90 stopni bo przed tem bez trosko w trakcie tej czynności i wszystkich innych jak zakładanie skarpetek czy butów zakładałam sobie nogę na nogę czy zginałam nogę do 90 stopni czyli do klatki piersiowej no i kończyło się tym że dostawałam nie złego łupnia od strony biodra co do ubierania skarpetek czy obcinania paznokci robię to z nogą na podłodze siedząc na tapczanie na początku nie jest to łatwe ale można nabrać wprawy. A przekroczenie jakiego kolwiek nie dozwolonego ruchu kończy się bólem.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pi 02 Lip, 2010   

Grace napisa/a:
Wobec powyższego chciałabym wiedzieć, jak to jest u osób po zabiegach, jak się przekładają te zakazy w życiu codziennym?

Ja ostatnio zostałam "postawiona do pionu" przez rehabilitanta jak zobaczył moje zmagania z zakładaniem skarpetek. Absolutnie nie wolno przywodzić biodra do tułowia w sposób, że kąt jest mniejszy niż 90 stopni. Niestety i rehabilitant i pielęgniarki zwracały mi też uwagę, że nie wolno krzyżować nóg - nawet nie chodzi tu tylko o zakładanie nogi na nogę. (Lubię krzyżować tylko stopy). Może w niektórych przypadkach wolno??????????? Nigdy też nie wolno kucać :(
_________________

 
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pi 02 Lip, 2010   

Grace, zapytaj o to swojego operatora.

Pisano już o tym, że te wszystkie ograniczenia to w pierwszych miesiącach po operacji a potem zależą od implantu i ogólnej kondycji pacjenta. Dawniej zakładane endo z małymi głowami, które miały skłonność do wywichnięć. Inną przyczyną ograniczeń są również przykurcze. Skoro nie masz ich teraz, to sądzę, że szybko wrócisz do sprawności i zapomnisz o tym, że masz BMHR. BMHR jest jedną z najnowocześniejszych metod. Jest to implant z dużą głową i sądzę, że po okresie rehabilitacji nie będziesz miała tych ograniczeń.
Dużo zależy od przedoperacyjnego stanu a ten u Ciebie jest dobry. Razem ze mną była operowana Pani ( którą serdecznie pozdrawiam, bo wiem, że czyta to forum ) - miała tak jak Ty BMHR. Bardzo szybko wróciła do sprawności. Obcina sobie sama paznokcie u nóg. Chodzi już od 2 m-cy bez kul a jest 5 m-cy po operacji. Jest bardzo zadowolona.
Ja byłam w dużo gorszym stanie i niestety nadal chodzę o kulach. Z tym, że mam endo - również o dużej głowie i z czasem większość ograniczeń, o których piszesz nie będzie i mnie dotyczyć - taką mam nadzieję. Poza tym jestem innym przypadkiem. Miałam duże ograniczenia przed - obecnie mam większe zakresy ruchu operowaną noga, niż przed operacją. Z tym zakładaniem nogi na nogę i np. przykucnięciem - to nie wiem, czy jest zalecane. Biorąc jednak na logikę - skoro po BMHR i BHR można uprawiać sporty, to sądzę, że zależy to od kondycji pacjenta.

No i ważne - mam nadzieję, że operuje Cię sprawdzony chirurg. Sorry, ale po swoich przejściach dla mnie to podstawa.
 
     
Grace 
Grace
Popularus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 61
Doczya: 09 Lut 2010
Posty: 75
Skd: Śląsk
Wysany: Pon 05 Lip, 2010   

Bonia,Grazyna1950 i zozo dziękuję za odpowiedzi.
Wątpliwości odrobinkę rozwiane,jednakże nie do końca.

FORUM czytam prawie od roku. Wcześniej śledziłam KAPOPLASTYCZNI.
Na podstawie wiedzy jaką zdobyłam, byłam święcie przekonana ,że Kapoplastyka BMHR jest metodą mniej inwazyjną,ma mniej ograniczeń i nakazów,ma szybszą rehabilitację i powrót do sprawności . Z tego też powodu w najbliższy piątek zapytam dokładnie przyszłego operatora o nakazy i zakazy po BMHR,gdyż jestem takim człowiekiem,który nie lubi niejasności :lol:

Pozdrawiam
_________________
Grace
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pon 05 Lip, 2010   

Grace napisa/a:
........Na podstawie wiedzy jaką zdobyłam, byłam święcie przekonana ,że Kapoplastyka BMHR jest metodą mniej inwazyjną,ma mniej ograniczeń i nakazów,ma szybszą rehabilitację i powrót do sprawności ..........
Wszystko się zgadza. Rokowania są lepsze, bo i metoda nadaje się do mniej zdewastowanych bioder. Ja ze swoim biodrem czekałam chyba zbyt długo, ale wtedy jeszcze w Polsce nie znano ani BHR, ani MBHR - wszczepiano endo z małymi głowami, które wytrzymywały jakieś 15 lat a statystycznie jeszcze krócej bo 7 :roll: - potem już na te nowoczesne metody było u mnie zbyt późno, więc może lepiej nie zwlekać zbyt długo z decyzją.

Jak już odpytasz swojego ortopedę, to napisz, co Ci powiedział ;-) .
 
     
Karamazow
[Usunity]


Wysany: Sro 04 Sie, 2010   

Szukam po Internecie dwóch ważnych dla mnie odpowiedzi, ale nie mogę znaleźć.

1. Czy z BMHR dopuszczalne jest dźwiganie jakichkolwiek większych ciężarów? W publikacji książkowej o życiu pacjentów ze "zwykłymi" protezami, znalazłem informację o absolutnym zakazie. Oczywiście nie mam na myśli worków z węglem czy trumien, ale takie powszednie ciężary jak koło samochodowe.

2. Jaka jest spodziewana "żywotność" tego typu protez? Wszędzie, jeśli o tym mowa, znajduję zdawkowe informacje.
Czego się spodziewać? Siedmiu, dziesięciu lat? Ścieralność, ścieralnością ale przecież ważne są inne czynniki, jak np. stan "zaczepów" czyli kości.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 04 Sie, 2010   

Karamazow napisa/a:
1. Czy z BMHR dopuszczalne jest dźwiganie jakichkolwiek większych ciężarów? W publikacji książkowej o życiu pacjentów ze "zwykłymi" protezami, znalazłem informację o absolutnym zakazie. Oczywiście nie mam na myśli worków z węglem czy trumien, ale takie powszednie ciężary jak koło samochodowe.
Dźwiganie, jak sam stwierdziłeś, dźwiganiu nie jest równe. Myślę jednak że robienie zakupów i noszenie ich do domu oraz np wymiana koła będzie dozwolona. Żyjemy prawie normalnie tyle że ostrożniej.
Karamazow napisa/a:
2. Jaka jest spodziewana "żywotność" tego typu protez? Wszędzie, jeśli o tym mowa, znajduję zdawkowe informacje.
Czego się spodziewać? Siedmiu, dziesięciu lat? Ścieralność, ścieralnością ale przecież ważne są inne czynniki, jak np. stan "zaczepów" czyli kości.
Nie ma czegoś takiego jak żywotność! Żaden lekarz nie da Ci gwarancji że twoja proteza wytrzyma np 15 lat. Nowoczesne protezy na pewno Cię przeżyją ale nie koniecznie Twój organizm zaakceptuje je. Wiele czynników może się zrodzić na skróconą żywotność m.in. stan zapalny, złe zamocowanie protezy, fatalny upadek mogą skrócić jej żywotność. Tu na forum są osoby, które po pól roku wymieniały implant a jest również mężczyzna który ma endo 25 lat. Tak więc na te pytanie nie ma odpowiedzi.

Sama zdecydowalam się na protezę typu BMHR bo liczę na dłuższą żywotność Słyszałam nawet o 30 latach, ale ile pochodzę z nią jedynie Bóg wie.
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Czw 05 Sie, 2010   

Karamazow, tak jest jak mówi pasiflora. Nie istnieje cos takiego jak gwarantowana przezywalność protezy. Sam piszesz o innych czynnikach. Dokładnie tak, proteza może pomigrować w kości, może ulec naruszeniu poprzez jakiś szczególnie nieszczęśliwy upadek wiec pytanie to jest tak naprawde bez odpowiedzi.. A co do noszenia to znowu wszystko zalezeć bedzie od twojego stanu. Jestes mlodym facetem wiec przypuszczam, że duuuzo bedziesz mógł.. Nie daj sie zwariowac przed zabiegiem. BMHR jest skuteczną metoda ratowania swojego normalnego życia, wiec to czy bedziesz mógł nosić opony jest calkiem bez znaczenia. Zobaczysz po zabiegu ile bedziesz mógł. Tu tez nie ma reguł ani algorytmów. Jeden ćwiczy jak opętany i uprawia sporty ekstremalne a drugi nawet ostrożnie sie schyla :)
 
 
     
Grace 
Grace
Popularus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 61
Doczya: 09 Lut 2010
Posty: 75
Skd: Śląsk
Wysany: Wto 17 Sie, 2010   

Witam po dłuższej nieobecności :-)
Przed moim wyjazdem na wakacje obiecałam ,że poinformuję, co mi powiedział mój przyszły operator odnośnie ograniczeń ruchowych po operacji Kapoplastyki BMHR.
To co mi powiedział lekarz ,pokryło się jednak z moimi przypuszczeniami.
Po operacji (nie mam na myśli początkowych dni czy nawet miesięcy po zabiegu ) lekarz zapewnił mnie ,że wszystkie ruchy o których pisałam we wcześniejszych postach ,będę wykonywała :ja:
Po BMHR nie trzeba pamiętać o utrzymywaniu kąta pomiędzy biodrem a tułowiem, nie mniejszego niż 90 stopni więc wszystkie czynności typu: kucanie ,klękanie,sznurowanie butów czy obcinanie paznokci u nóg nie będą zabronione a wręcz wskazane.
Dodał,że te wszystkie ograniczenia ruchowe powinny być przestrzegane przez osoby po endoprotezach czy nawet BHR.
Tłumaczył to odpowiednią wielkością głowy względem panewki.W przypadku protezki BMHR jest właśnie inny stosunek wielkości głowy względem panewki niż w endoprotezach czy nawet BHR.
Lekarz dokładnie mi to zobrazował rysując na kartce jak to jest w przypadku ENDO,BHR i BMHR.
Tak więc moje niejasności w końcu zostały w pełni rozwiane przez doktora i zrobiło mi się lżej na sercu :viva:
_________________
Grace
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sro 15 Wrz, 2010   

czytałam ostatnie posty w dziale "endoproteza"- nawet jeden wcześniej napisałam- i naszło mnie takie pytanie w związku z tym złamaniem głowy kości udowej i jej martwicy-konkretnie odłamanego kawałka: czy w takim przypadku faktycznie nie nadaje się do BMHR? mój lekarz widział płytkę z TK i powiedział,że jest martwica w odłamanym kawałku i zaproponował mi BMHR-ka ( ewentualnie Silent ), tylko na kapo jest za późno.
teraz to już zgłupiałam....
1 października mam wizytę to jeszcze się spytam, ale już się oswajałam z myślą o BMHR...
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 15 Wrz, 2010   

Aga nie jestem lekarzem więc Ci nie odpowiem na te pytanie, ale na pewno zależy to od zaawansowania martwicy
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sro 15 Wrz, 2010   

po prostu dojdzie kolejne pytanie do zadania panu doktorowi na październikowej wizycie.
ach,lista tych pytań rośnie...ale podobno kto pyta nie błądzi.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Sro 15 Wrz, 2010   

Aga.t., martwica głowy kości udowej nie jest przeciwwskazaniem dla BMHR. W BMHR ucina się całą głowę, pozostawia szyjkę i osadza sztuczną głowę na grubszej niż w kapoplastyce szpilce. To właściwie nie jest już szpilka a taki mały trzpień, który jest prosty i wchodzi w wydrążoną szyjkę. Kiedy mamy nadmiernie zniszczoną głowę lub zaatakowaną przez martwicę i nie kwalifikujemy się do kapoplastyki pozostaje właśnie BMHR.
Ja np. nie nadawałam się do BMHR-a, bo miałam zbyt duży skrót nogi ok. 3,5 cm a w przypadku endoprotezy istnieje większe pole manewru, aby nogę wydłużyć. Nie ma natomiast uzasadnienia dla wciąż stosowanych długich trzpieni. Mój operator powiedział mi, że gdyby on wykonywał pierwszą operację u mnie, to wstawiłby krótki, anatomiczny trzpień. Powiedział mi na dodatek, że od 8 lat nie wstawił w pierwotnych operacjach ani jednego długiego trzpienia. Podobno świetnie się sprawdzają krótkie i oszczędzają kość udową. Tu znowu wychodzi nieuczciwość mojego operatora - nie chciał o trzpieniach ze mną rozmawiać a powinien. Wciskał mi kit, że stosuje najnowocześniejsze metody a nie wszczepia ani BMHR-a, ani krótkich trzpieni.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 15 Wrz, 2010   

zozo napisa/a:
W BMHR ucina się całą głowę, pozostawia szyjkę i osadza sztuczną głowę na grubszej niż w kapoplastyce szpilce.
Nie ucina się całej głowy zozo, a 2/3. Prawie całą ale jednak nie całą :mrgreen:
 
     
Nawojka 
Nawojka

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczya: 20 Pa 2010
Posty: 56
Skd: Katowice
Wysany: Pon 25 Pa, 2010   

To niesamowite, że dzięki forum dowiedziałam się o BMHR Tak mnie to zainteresowało, że umówiłam się już na wizytę do dr Mielnika!!!! Najśmieszniejsze jest to, że teraz chodzę do różnych ortopedów na konsultację i żaden nie słyszał o BMHR!!!! Na ostatnich dwóch wizytach musiałam nawet tłumaczyć co to jest… Nie wiem, czy się nadaje do tego typu operacji, ale warto próbować… Wizytę mam na 05 listopada!!!!!!

EDIT

Aha! A może ktoś się orientuje jak wygląda kwestia kolejki do tego typu operacji, jeżeli mam kolejkę w NFZ na luty 2011 na endoprotezę w Piekarach, to w razie czego mogli by mi zrobić BMHR w ramach tej kolejki????
Ostatnio zmieniony przez kinga Pon 25 Pa, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.