Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Pon 04 Lip, 2011
Agata K i jej osteotomia.
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Nie 20 Cze, 2010   Agata K i jej osteotomia.

Witam wszystkich :->


Mam na imię Agata i mam 29 lat.

Moja historia z obustronną dysplazją biodrową zaczęła się w raz z moim urodzeniem w 1981.
Byłam leczona metodą tradycyjną jak na tamte czasy: miałam założony gips na kila długich miesięcy a później nosiłam buty z szynami. Po długim okresie leczenia lekarze orzekli, że leczenie zakończono z sukcesem.
Przez wiele lat było dobrze,czułam się świetnie, brałam udział w zawodach sportowych a o swojej chorobie wiedziałam tylko z opowiadań rodziców.
Pierwsze niepokojące objawy pojawiły się gdy skończyłam 18 lat. Strzelające biodro i silny ból kolana w lewej nodze zmusił mnie do wizyty u ortopedy. Wtedy usłyszałam diagnozę. Byłam załamana i nie miałam pojęcia, że mogłoby to mieć cokolwiek wspólnego z chorobą z dzieciństwa.A jednak tak było.
Od tamtej pory zaczęły się nieustające wizyty u lekarzy ortopedów, którzy mówili że konieczna będzie operacja( oczywiście całkowita wymiana stawu biodrowego), ale nie wcześniej niż za kilka lat, ponieważ jestem jeszcze młoda,a moje nogi mogą mi jeszcze długo posłużyć.
To był dla mnie wyrok. Nie wiedziałam jak dam sobie radę. Czułam się gorsza, zastanawiałam się co ze mnie za przypadek, że lekarze nie potrafią mi pomóc tylko skazują mnie na długoletnie cierpienie.
Czas leczy rany i tak właśnie było ze mną. Nauczyłam się na własny sposób walczyć z bólem i z czasem przestałam brać tabletki przeciwbólowe, które i tak niewiele pomagały.
Tak więc mijały lata a ja straciłam nadzieje na jakąkolwiek poprawę mojego stanu zdrowia. Starałam się żyć normalnie i oddałam się w pełni życiu rodzinnemu. ;-)

W 2007 roku wyjechałam do Wielkiej Brytanii. Podczas zwykłej wizyty u lekarza wspomniałam o swojej chorobie ale znając powszechną opinię społeczeństwa na temat tamtejszych lekarzy, nie robiłam sobie żadnych nadziei.A jednak bardzo się pomyliłam.
To co usłyszałam na pierwszej wizycie u ortopedy było ponad moje oczekiwania. Lekarz powiedział mi, że zrobi badania i jeśli się okaże, że nie jest za późno to skieruje mnie do specjalisty w Londynie.
Usłyszałam wypowiedź lekarza i pierwszą moją myślą było "jakie za późno skoro do tej pory słyszałam, że jest za wcześnie na jakąkolwiek operację".
Po miesiącu dowiedziałam się, że nie jest za późno.

Tak więc w ubiegłym roku we wrześniu spotkałam się w londyńskim szpitalu z Dr. Markusem Bankesem, wspaniałym ortopedą, który przyjął mnie bardzo ciepło. To właśnie od Dr. Bankesa dowiedziałam się o Osteotomii wg Ganza. Opisał mi tą operacje najdokładniej jak potrafił.Zaproponowano mi możliwość porozmawiania z osobą,która przeszła tą samą operację wcześniej,oraz otrzymałam link na you tube z nagraniem o przebiegu operacji przeprowadzonej przez Dr.Bankesa.
Wróciłam do domu z mieszanymi uczuciami bo wciąż nie mogłam uwierzyć, że nadzieja wróciła. Dostałam 6 tygodni na podjęcie decyzji, ale wiedziałam, że muszę się zgodzić. Zaufałam lekarzowi i stało się.

17 maja 2010r. odbyła się moja operacja lewego biodra,która trwała 4 godziny. Zostałam znieczulona ogólnie więc przespałam całą operacje. Wybudziłam się po 6 godzinach a czułam się jakbym przed minuta zamknęła oczy. Nie mogłam uwierzyć, że było już po wszystkim. Przez 3 doby miałam podłączoną go kręgosłupa kroplówkę z lekiem przeciwbólowym i naprawdę nic mnie nie bolało, ale noga była prawie bez czucia. Mogłam poruszać jedynie palcami i miałam założone skarpety uciskowe. Ku mojemu zdziwieniu dostałam tylko jedną kroplówkę nawadniającą organizm,a później otrzymywałam do picia czysta wodę aby uzupełniać dzienną dawkę płynów .Miałam oczywiście też gorsze chwile,ponieważ pojawiły się nudności i wymioty,a nieprzespane noce to koszmar.
Po 2 dniach od operacji stanęłam na nogi, ale miałam silne zawroty głowy więc wróciłam do łóżka. Na pierwszy spacer po sali wybrałam się trzeciego dnia. W 4 dobie z pomocą fizykoterapeutki udało mi się dojść do łazienki. 5-tego dnia mogłam już iść pod prysznic, którego nie mogłam się doczekać, a 6-tego dnia byłam na RTG i po drugim śniadaniu opuściłam szpital na wózku. Bardzo się bałam podróży samochodem, bo do domu trochę daleko. (2,5 godz. drogi) ale było dobrze. :->

W domu niestety dalszy ciąg trosk.Najprostsze czynności było niemożliwe do wykonania i bezustannie pomoc i wsparcie najbliższych jest niezbędna.Nieprzespane noce i leżenie tylko na plecach było bardzo męczące. Do tego problem z wejściem do wanny, ale dostałam ze szpitala ławkę na wannę to przynajmniej nie muszę myć się na stojąco.

:) Dzisiaj jestem już prawie 5 tygodni po operacji. Dni są bardzo różne, zdarza się, że muszę cały dzień przeleżeć w łóżku,ale obecność i opieka najbliższych motywuje do powrotu do zdrowia. Wciąż mam problem z ubraniem się, a o założeniu skarpety niema jeszcze mowy. Miałam już pierwsze spotkanie z fizykoterapeutą i wiem że po tak ważnej operacji trzeba dużo czasu,aby normalnie chodzić.
Ostatnio zmieniony przez AgaW Czw 21 Lip, 2011, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 21 Cze, 2010   

Cytat:
Miałam już pierwsze spotkanie z fizykoterapeutą i wiem że po tak ważnej operacji trzeba dużo czasu,aby normalnie chodzić.

Witaj Agato :)
Masz rację - po Ganzu trzeba dużo czasu, żeby w pełni nauczyć się dobrze chodzić, ale to możliwe :)
Najtrudniejsze już za Tobą :) Teraz postaw na rehabilitację i pilnie ćwicz a niedługo będą już konkretne postępy - które mam nadzieję napiszesz tu, w swojej historii :ok:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
nati_891 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 34
Doczya: 09 Kwi 2010
Posty: 116
Skd: Barlinek
Wysany: Wto 22 Cze, 2010   

DZIĘKUJEMY Agata K, że chciałaś podzielić się z nami Twoją historią :)
Bardzo się cieszę, że wszystko idzie w dobrym kierunku by żyć bez bólu :) Ja też czekam na operacje :) Agata K, będzie wszystko dobrze i niedługo zobaczysz, że powracają Ci siły i będziesz zadowolona i pewna swojej decyzji jaką podjęłaś :)
Popieram AgaW, teraz to najważniejsza jest rehabilitacja :) Trzymaj się i życzę szybkiego powrotu do zdrówka i normalnego funkcjonowania :*
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć"
 
 
     
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Sro 14 Lip, 2010   

Minęło 8 tygodni od mojej operacji.
Tydzień temu miałam kontrolną wizytę wizytę w Londynie u mojego lekarza.Moje zdjęcie rtg wyszło dobre,ale nie na tyle dobre,abym mogła zacząć chodzić o jednej kuli.Tak więc kolejne 6 tygodni muszę używać dwóch.
Od trzech tyg chodzę na basen i jest super.W wodzie ćwiczenia są o wiele łatwiejsze do wykonania niż normalnie.Naprawdę polecam każdemu,jeśli tylko macie możliwość to korzystajcie :->
Z każdym dniem mogę już coraz więcej chodzić,śpię już na prawym boku i podczas leżenia lewa noga nie przechyla się już do środka.Tak więc sprawność wraca ;-) Ale niestety wciąż jeszcze boli mnie kolano nogi operowanej i nie mam jeszcze pełnego czucia w udzie.Pomoc najbliższych wciąż jeszcze jest potrzebna np.do założenia skarpety,ale ogólnie jest dobrze.

DZIĘKUJĘ AgaW i Nati za ciepłe słowa i tak jak pisałyście wyżej powoli wracam do zdrowia.Nati Tobie życzę optymizmu i cierpliwości w oczekiwaniu na operację.POWODZENIA :)
 
 
     
nati_891 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 34
Doczya: 09 Kwi 2010
Posty: 116
Skd: Barlinek
Wysany: Sro 14 Lip, 2010   

Tobie także dziękuję Agata K :) Kochana ja to jestem pełna optymizmu, wiem że będzie wszystko dobrze :) nie ma nawet innej możliwości... :) he he he Trzeba pozytywnie myśleć, bo wtedy człowiek inaczej się nastawia do sytuacji i posiada więcej sił, by wszystkiemu podołać :)
WRACAJ NAM DO ZDRÓWKA :*
_________________
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć"
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 14 Lip, 2010   

Agata K napisa/a:
Moje zdjęcie rtg wyszło dobre,ale nie na tyle dobre,abym mogła zacząć chodzić o jednej kuli.Tak więc kolejne 6 tygodni muszę używać dwóch.

To dobrze, że są postępy i jesteś zadowolona :)
Zajrzyj do działu Forum o rehabilitacji-porady i wiedza i poczytaj temat o chodzeniu o kulach, o jednej kuli. To bardzo ważne!
Swoją drogą to zdziwiłam się w Londynie pewne rzeczy i poglądy w rehabilitacji są na takim poziomie jak u nas...że tam też każą chodzić z 1 kulą choć to jest szkodliwe, coż - postęp na świecie w powszechnym stosowaniu nowych metod rehabilitacji idzie na zachodzie równie wolno jak u nas...
Agato - życzę dalszych postępów w powocie do sprawności :) i dodam - ciesz się, że jeszcze masz zalecone chodzenie z dwoma kulami - jak poczytasz dział na Forum o rehabilitacji to będziesz wiedzieć dlaczego to dla bioderkowców ważne aby nie chodzić z jedną kulą.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Sro 14 Lip, 2010   

Dziękuję AgaW :-D
Zaczytywałam się na forum rehabilitacji już wcześniej.Jest to dla mnie dobre porównanie metod leczenia i rehabilitacji w tych obu krajach.Tak wiec po przeczytaniu wielu historii na tym świetnym forum,mogę śmiało stwierdzić,że wszystko odbywa się prawie tak samo.Osteotomia wg Ganza jest raczej znana wśród lekarzy ortopedów,ale lekarzy którzy ją wykonują jest bardzo mało.Rehabilitanci też mają problemy z niewiedzą i przeprowadzają fizykoterapię w ścisłym kontakcie ze szpitalem w Londynie.Tak wiec w tym przypadku nie sprawdziło się powiedzenie"o kraj to obyczaj" ;-)
Jeśli chodzi o chodzenie z dwoma kulami lub jedną to jeszcze przed operacją mówiono mi ,że jest to dostosowywane indywidualnie do każdego pacjenta.O tym decyduje zdjęcie rtg i słusznie bo czasem niektórzy muszą używać kul dłużej niż jest to powszechnie zalecane. ;-)
Ja przez pewien czas zastanawiałam się, czy dobrze zrobię jeśli opiszę swoją historię,ale doszłam do wniosku ,że to będzie jakaś możliwość porównania i być może moja historia będzie jakąś informacją dla innych :!:
 
 
     
krzysio 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczy: 22 Lip 2010
Posty: 111
Skd: tuż obok
Wysany: Sro 11 Sie, 2010   

Dobrze, że na forum są osoby leczone za granica. Możemy porównać działanie lekarzy zagranicznych i naszych specjalistów. Agatko napisz jakie ćwiczenia zalecili Ci londyńscy lekarze po wyjściu ze szpitala. Może sprzedasz mi patent jak zadbać o mięsień czterogłowy uda. W moim przypadku z dnia na dzień obwód uda się zmniejsza. A może jakieś ćwiczenia pozwalające zachować ogólna formę, tak żeby reszta mięśni nie zesztywniała :>
pozdrawiam
_________________
Bohater jest w każdym z nas, wystarczy tylko trochę dobrej woli, by go z siebie uwolnić.
 
     
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Sro 11 Sie, 2010   

Krzysiu,jeśli chodzi o moje ćwiczenia, to ja zaczęłam rehabilitacje cztery tyg po operacji.Pierwsze ćwiczenia jakie dostałam to były wykonywane bez obciążania nogi,czyli w pozycji siedzącej lub leżącej .Zaczynałam od zwykłego napinania mięśni ud w czasie leżenia i siedzenia,oraz leżąc na plecach odsuwałam od siebie nogę raz jedną raz drugą.Kolejne nowe ćwiczenie to leżąc na plecach,włóż pod kolano ręcznik zwinięty w rulon i unoś nogę do góry.Te ćwiczenia bardzo mi pomogły wzmocnić mięsień czterogłowy uda, bo wcześniej nie mogłam nawet unieść nogi lekko do góry.Razem z rehabilitacja zaczęłam też ćwiczenia w basenie,naprawdę jeśli tylko masz możliwość to korzystaj.W wodzie ćwiczenia wykonuje się dużo łatwiej.
Jeśli chodzi o to co dowiedziałam się w Londynie to tyle,że mogę wykonywać wszystkie ćwiczenia które nie obciąża nogi i nie sprawia mi bólu, oraz żeby wrócić do pełnego zdrowia to trzeba uzbroić się w cierpliwość i regularnie ćwiczyć.Ważne jest też aby mięśnie brzucha były mocne,wtedy jest więcej siły na ćwiczenia nogą.
Nie wiem czy będziesz zadowolony z mojej odpowiedzi na Twoje pytanie,ale niestety nie posiadam żadnej innej cudownej recepty :)
 
 
     
krzysio 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczy: 22 Lip 2010
Posty: 111
Skd: tuż obok
Wysany: Czw 12 Sie, 2010   

Twój opis mnie satysfakcjonuje, nie mogę się doczekać aby ćwiczyć już ten mięsień. Rowerek stacjonarny już czeka :>
pozdrawiam
_________________
Bohater jest w każdym z nas, wystarczy tylko trochę dobrej woli, by go z siebie uwolnić.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 12 Sie, 2010   

Krzysiu skoro chcesz zadbać o "całokształt " nie tylko o biodra to zachęcam Cię do pomyślenia o konsultacji z dobrym i doświadczonym fizjoterapeutą. Taka osoba po zbadaniu widzi jakie partie mięśni potrzebują ćwiczeń i potrafią je umiejętnie dobrać tak, aby było dobre dla biodra i jeśli dodatkowo porozmawiasz o tym aby korzystne dla kręgosłupa to będziesz mieć indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń który szybko da efekty :)
To bardzo ważne, aby sobie nie zaszkodzić i nic nie pominąć - jest mnóstwo kombinacji ćwiczeń i po szczerej rozmowie w której opowiesz o oczekiwaniach, zapytasz o sugestie terapeutę będziesz mieć jasność.
Pomyśl o tym, może zajrzyj do działu o rehabilitacji, rozejrzyj się za kimś znającym temat bioder, jeśli trafisz do odpowiedniej osoby to będziesz bardzo zadowolony z wyników :)
Najważniejsze że chcesz coś zrobić dla siebie, chcesz ćwiczyć - to już bardzo dużo i teraz tylko trzeba Ci dobrze dobranych ćwiczeń :ok:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Pi 10 Wrz, 2010   

Witam po przerwie.

Trzy tyg temu byłam na wizycie kontrolnej.Czułam się dobrze i zdjęcie wyszło super,wiec mogłam zacząć chodzić bez kul.Profesor wstępnie zaplanował wykręcenie moich śrubek na grudzień.Wszystko szło tak pomyślnie.Niestety do niedawna,ponieważ od kilku dni powrócił ból sprzed operacji.Początkowo mnie nie martwił bo był niewielki i mijał po godzinie,ale od dwóch dni jest dość mocny i coraz dłuższy.Nie wiem skąd ten ból, nie przytrafiło mi się nic co mogłoby go spowodować.Zaklepię wizytę u doktora niech wszystko sprawdzi i coś poradzi,ale niestety coraz częściej myślę że ta operacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w moim przypadku.

Czy są na forum osoby,które mają podobny problem i mogą potwierdzić że jest to zwykłe przesilenie stawu? Jeśli tak to piszcie proszę.
Pozdrawiam :)
_________________
...Uśmiech To Najpiękniejsza Rzecz Jaką Człowiek Może Dać Człowiekowi..:)
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 10 Wrz, 2010   

Agata a czy Ty masz jakąś rehabilitację?

*jakąś znaczy właściwą :)
 
     
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Pi 10 Wrz, 2010   

Tak, mam rehabilitację.Zaczęłam ją w czwartym tyg po operacji i ćwiczę nadal, oczywiście pod okiem fizykoterapeuty.Mój ortopeda na ostatniej wizycie był bardzo zadowolony z rtg i sprawności fizycznej,a ja czułam się dobrze.
_________________
...Uśmiech To Najpiękniejsza Rzecz Jaką Człowiek Może Dać Człowiekowi..:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 21 Lip, 2011   

Dawno nie pisałaś Agato, jak się czujesz. Co u Ciebie i Twojego bioderka? Ostatni post napisałaś o rehabilitacji, jak efekty? Mam nadzieję, że czujesz się świetnie :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.