Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Kilka lat po operacji wg Ganza - jakie są efekty, sprawność
MartaR 
....
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 11 Pa 2009
Posty: 35
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

Witajcie
Jestem niespełna rok po Ganzu. Do tej pory było cudownie. Ból, który bezustannie towarzyszyl mi przed operacją, zniknął a ja byłam szcześliwa i przekonana, że już nigdy nie wróci. Nareszcie mogłam spacerować nawet po kilka godzin i po prostu normalnie żyć. Niestety ból wrócil ;-( Dokladnie 2 tygodnie temu poczułam to dziwne (znane tylko nam - bioderkowiczom) zesztywnienie, zblokowanie nogi i dopadl mnie strach ale i nadzieja, że to może na chwile i zaraz zniknie. Ale nie znika, codziennie jest chyba gorzej. Wczoraj cała noga mnie wprost rwała - biodro, kolano, nawet stopa. Czuje takie dziwne pulsowanie w środku, znowu cięzko mi jest nawet stojąc postawić stope operowanej nogi na krześle (taki test czy staw się "zblokował"), czasem mam wrazenie jakby mi ktoś nogę od środka polewał zimną wodą….czuję śruby, i wydaje mi się że coś mnie uwiera w środku… Znowu śpię z poduszką między nogami bo tak chyyba mniej boli. Rano wstaję ze strachem i pierwsza myśl - czy boli…? Rano boli mniej a w ciągu dnia się "rozkręca" np.teraz (10:30 rano) już rwie mnie kolano. I znowu noga boli i sztywnieje niezależnie od tego czy stoję czy siedzę, czy idę - tak jak kiedyś … i znowu ból nie mija nawet jak po przejściu jakiegoś dystansu (znowu TYLKO krótkiego) daję nogom odpoczać siadając …. To wszystko miało mnie opuścić i znowu wrócił ten cały koszmar…;-( Mocno daje mi też w kość utrzymujący się od operacji miejscowy brak czucia - chyba nerwy zaczynają odżywać bo dotyk niektórych obszarów nogi sprawia uczucie podobne do porazenia prądem (i nie żartuje) - to nie jest przyjemne;-/
Nie jest dobrze … ;-( W piątek idę na RTG a w poniedziałek do prof. Czubaka - muszę koniecznie sprawdzić czy coś złego dzieje się ze stawem, czy to jakieś moje zaniedbania - to mi powie mam nadzieję mój rehabilitant, z którym zobaczę się niestety dopiero za tydzień (jest na urlopie)….;-(
Jeśli w tzw. międzyczasie ktoś ma jakieś rady jak sobie pomóc i zmniejszyć ból (bo np. ma podobne doświadczenia) - będę wdzięczna za wszelkie rady i porady bo stres mnie zżera a ból paraliżuje … ;-(
_________________
Osteo. Ganza lewego biodra 11.12.2009 r.
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

MartaR, na spokojnie, przede wszystkim spotkaj się z operatorem i równolegle ze swoim terapeutą. Dokładnie przyjrzyjcie się sprawie. Mam nadzieję, że to błahostka z której pędem wybrniesz. Tego mocno Ci życzę. Ganz daje duże możliwości przedłużenia sprawności i żywotności bioderka, ale faktycznie, warto o nie po owym Ganzu dbać. Na pewno nie daj się czarnym myślom i czym prędzej spotkaj z teamem operator/fizjoterapeuta. Do tego czasu, daj nodze odsapnąć. Nie forsuj się, odpocznij w domu a jak masz możliwość, weź w pracy wolne.
MartaR napisa/a:
Mocno daje mi też w kość utrzymujący się od operacji miejscowy brak czucia - chyba nerwy zaczynają odżywać bo dotyk niektórych obszarów nogi sprawia uczucie podobne do porazenia prądem (i nie żartuje) - to nie jest przyjemne;-/


Uczucie prądu i nieprzyjemna nadwrażliwość to standard. Koniecznie zwróc na to uwagę terapeucie - pokaże Ci jak pracować nad strefą.

Głowa do góry Marta :)
 
     
MartaR 
....
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 11 Pa 2009
Posty: 35
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

Katja, podziwiam Twój optymizm bo mimo wszystko sama się nie poddajesz a ja to od razu mam milion czarnych wizji i już tylko czuję, że znowu koszmar powraca i zamieni moje życie w to piekło, które miałam nadzieję, że już mineło… Oby tylko nic ze stawem się nie działo złego i to tylko jakies przeciążenie, które mam nadzieję minie…Fakt, że ostatnio troche się "nie szanowałam" - brzydko mówiąc. Niewłaściwe obuwie (jak nie obcasy to balerinki, o których tu właśnie przeczytalam ze nie należy ich nosić a ja w nich godzinami sobie chodziłam, bo takie wygodne, a biodra się kołatały...), dźwiganie, częste siedzenie "noga na nogę", brak ćwiczeń bo milion innych spraw na głowie…Po dokonaniu rachunku sumienia widzę, że sama sobie mogłam "kuku" zrobić;-/
Zdrowie jednak najważniejsze bo jak mnie boli to wszystko inne nie ma już żadnego znaczenia - nawet nie mam ochoty z nikim rozmawiać ani się spotykać…Mam nadzieję, że ten ból mnie jednak opuści….tylko najgorsze jest to, ze to TEN specyficzny dobrze mi znany, już nieco zapomniany rodzaj bólu, który nie występuje u ludzi zdrowych…wiec nie wiem co mam o tym myśleć…;-/
_________________
Osteo. Ganza lewego biodra 11.12.2009 r.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

MartoR,
Pamiętam Ciebie jak chodem kangurowym, o dwóch kulach weszłaś do mojego gabinetu. Chyba nawet nakrzyczałem trochę wtedy na Ciebie (czasami mi się to zdarza :oops: ). Pamiętam również jak parę tygodni później, po rehabilitacji z Panem Kubą, śmiało stawiałaś równe kroczki już bez kul. Twój stan poprawiał się z tygodnia na tydzień. Dbałaś o swoje stawy biodrowe, myślałaś o nich, pracowałaś nad nimi. Efekty było widać jak na dłoni.
Twój ostatni post to faktycznie rachunek sumienia. Jak czytam - potrzebny i mam nadzieję, że wnioski z niego zostały przez Ciebie wyciągnięte. Oczywiście najpierw diagnostyka obrazowa stawu biodrowego. Może Ciebie to zdziwi ale jestem o to badanie spokojny. Nie wykaże wiekszych odstępstw od poprzedniego. Ot co najwyżej zalanie okostną łbów śrub. I tyle......
Jeśli będzie tak jak piszę, wracaj do swojego fizjoterapeuty. Rozpocznij pracę z Nim nad tułowiem, miednicą, stawami biodrowymi, jakością podporu na nodze operowanej, długością kroków, tempem chodu itd., itp.. Będzie dobrze........

Powodzenia,
Fizkom

P.S. koniecznie napisz jaki był wynik RTG / USG. Na szali postawiłem swoje dobre imię..... :mrgreen:
 
     
MartaR 
....
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 11 Pa 2009
Posty: 35
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

W poniedziałek - po wizycie z nowym RTG u Prof.Czubaka wyspowiadam się tu ze wszystkiego;-)
Trochę się zachłysnełam tym poczuciem, ze jest tak wspaniale i nic mnie nie boli i chyba zapomnialam, że jednak jestem już na zawsze "bioderkowiczem", który powinien dbać o swoje stawy….a ostatnio to tylko "biegi przez płotki" były niemalże więc dostałam teraz łomot niezły od mojej nogi… ;-/ to tak ku przestrodze dla innych...;-)
mam nadzieję, że będzie OK...
_________________
Osteo. Ganza lewego biodra 11.12.2009 r.
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

MartoR,
Tak, tak. Ku przestrodze dla innych. Między innymi po to stworzone zostało Forum. I po to aby pomagać innym..........

Fizkom
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

Cześć Marta R czytając Twój post jak bym czytała o sobie też mysłałam że po operacji wszystko mi wolno hulaj dusza piekła nie ma bo nie boli i jest bajrandzko no więc siadałam sobie i naprzykład zakładałam buta czy kapcia z nogą na nodze bo tak mi było wygodnie i tak raz drugi do trzeciego razu za trzecim już nie było wesoło złapał mnie ból w okolicy płytki i śrub śruby które czułam tylko jakiś czas po operacji zaczeły znowu mnie nie miłośiernie uwierać i do tego bolała mnie cała noga pół roku od wstawienia zespolenia i znów ból dwa dni ketonal i jak bolało tak boli.nie pomaga Więc dzwonie do prof co się dzieje? I pierwsze jego pytanie coś ty u licha znowu nawiwijała? Gdy się dowiedział co zrobiłam to krótko mówiąc zachwycony nie był oberwałam któryś raz z kolei. W trakcie tej całej z nim rozmowy leżałam na tabczanie więc kazał mi ruszyć z niego tyłek i rozchodzić tą nogę. I powiedział mi tyle za własną głupotę to sobie teraz cierp. I miał rację bo ból ustąpił po rozchodzeniu a na kontrolnym RTG zmian nie było wszystko było ok i na swoim miejscu.

podczas wizyty powiedział że jak jeszcze raz założę nogę na nogę i nie będę bardziej dbała o biodro to sobie piwa naważę na własne życzenie. Więc mimo że jesteś rok po Ganzu to niestety trzeba uważać. Ja do dzisiaj niestety łapie się jeszcze na różnych ciemnych sprawkach jak jeszcze zakładanie nogi na nogę albo nie prawidłowej postawie w chodzie czy siedzeniu no i wymyślaniu wymówek a bo się spieszę tak jest wygodniej itd itp lista moich grzeszków jest nadal długa :-D ale za każdym razem jeśli zrobię coś nie tak to dostaje od biodra po tej durnej głowie. Jestem już dwa lata po operacji rok od wyciągnięcia zespolenia ale nie które nakazy i zakaży i dbanie o biodro obowiązuje nas stale. Ostatnio terapeuta dość dobitnie mi to uświadomił cieszenie się życiem i życie jak najbardziej normalnie wskażane!!!!! Robienie głupot absolutnie nie!!!!!!!!!!! I nie ma wymówek a bo mi się zapomniało a bo się spieszę.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
Ostatnio zmieniony przez Bonia Sro 22 Wrz, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
Agata K 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 19 Cze 2010
Posty: 9
Skd: Nisko
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

Bonia masz całkowitą rację.Ja całkiem niedawno skarżyłam się na ból operowanego biodra,więc poszłam do mojego lekarza i usłyszałam to samo.Dostałam dodatkowe ćwiczenia i przykazania o których trzeba pamiętać,bo inaczej sytuacja może się powtórzyć.
Robienie głupot absolutnie nie!!!!!!! Potwierdzam te słowa bo sama tego doświadczyłam.
_________________
...Uśmiech To Najpiękniejsza Rzecz Jaką Człowiek Może Dać Człowiekowi..:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 22 Wrz, 2010   

Ja też mam nadzieję MartoR, że to pogorszenie to wynik skumulowania się "grzeszków", jakieś przeciężenie stawu. Jeśli rtg wyjdzie w porządku to będzie znak, że jest szansa że rehabilitacją odwróci to pogorszenie.
Pomyśl co jeszcze mogło spowodować taki nawrót bólu - to nie stało się samo-jeśli pojawił się tak z dnia na dzień to znak, że coś sobie zaszkodziłaś, może to jakiś uraz mięśnia/ścięgna. Pomyśl o kilku ostatnich dniach przed pojawieniem się bólu, przypomnij co robiłaś, co się działo. Może na czymś stanęłaś? może miałaś obuwie niewygodne? może nawet zrobiłaś coś w stylu: wiązanie buta na nodze "zarzuconej" na brzeg wanny ? ( zbyt mocne zgięcie ), przeskakiwałaś dynamicznie przez duże "coś" ( kałuża ) albo jeszcze coś innego?
To ważne - bo będziesz mogła o tym opowiedzieć lekarzowi i terapeucie, a oni analizując sytuację będą mogli szybciej znaleźć przyczynę. Nawet jeśli rtg będzie dobre i Prof.powie żeby się nie martwić to niezależnie skonsultuj się z fizjoterapeutą.
Trzymam kciuki, że szybko znajdzie się przyczyna pogorszenia i "recepta" na poprawę, tymczasem nie zamartwiaj się na zapas, zadbaj o odpoczynek biodra.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
MartaR 
....
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 11 Pa 2009
Posty: 35
Wysany: Czw 23 Wrz, 2010   

Tak po krótce to z tzw. "grzechów głównych", które sama zidentyfikowałam ;-) to myślę, że boli bo np.:
Nosiłam w ręku (idąc ok. 0,5 km w butach na obcasach) ważącego jak dla mnie dużo za duuużo laptopa (prof. już dawno mówił, że mam tego nie robić ale tragarza w pracy nie mam ;-/
W dniu kiedy pojawil się po raz pierwszy ból, dźwigalam ciężkie drewniane krzesła bo oczywiście nie mogłam poczekać aż ktoś inny to zrobi ;-) w ogóle chyba ostatnio za dużo dzwigałam różnych rzeczy … ;-/
Baardzo często chodziłam we wspomnianych balerinkach a to są takie buty jakby ich nie było … więc zerowa amortyzacja dla stóp i stawów…przypominam sobie teraz po pytaniu AgiW, że nawet w nich skakałam z takiego ok. metrowego murku na beton …. ;-/ oraz (nie wiem czy to istotne ale może…) często nosiłam sztywne obcisłe jeansy, które ugniatały moje śruby i w ogóle ograniczały kości w pozycji siedzącej - przed operacją w ogóle nie mogłam nosić takich spodni ponieważ później koszmarnie bolał mnie staw biodrowy, wiec może to też ma swój zły wpływ teraz na moje samopoczucie …
No i wspominane siedzenie noga na nogę oraz obcasy - ja to tak lubie… ;-(
AgaW, a dlaczego może też zaszkodzić to o czym piszesz cyt: "może nawet zrobiłaś coś w stylu: wiązanie buta na nodze "zarzuconej" na brzeg wanny ? ( zbyt mocne zgięcie )" ?? Szczerze mówiąc, w zginaniu nogi też się nie ograniczałam dotychczas, bo nie wiedzialam ze to istotne…

Swoją drogą dzisiaj czuję się już o niebo lepiej niż w ostatnich dniach ale wczoraj i przedwczoraj po pracy już "nie szalałam" z zakupami, myciem podłóg na kolanach ;-) , obuwie z serii "zdrowe", odzież nieobciskająca, gorąca kąpiel i masaż sponiewieranej nogi, lekkie ćwiczenia rozciągające ... Może bedzie "rozgrzeszenie"i pożegnanie z bólem... ;-)
Tylko, że wcześniej też już miałam na sumieniu różne "przewinienia" i ból się nie utrzymywał tak długo (ba! właściwie go nie było) i teraz to mnie martwi … ;-(
_________________
Osteo. Ganza lewego biodra 11.12.2009 r.
 
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Czw 23 Wrz, 2010   

MartaR napisa/a:
Tylko, że wcześniej też już miałam na sumieniu różne "przewinienia" i ból się nie utrzymywał tak długo (ba! właściwie go nie było) i teraz to mnie martwi … ;-(

Marto może to był moment przesytu Twoich "przewinień" i stąd ten ciągły ból :) pocieszające jest to, że jak piszesz po ograniczeniu swoich szaleńst ból zmalał. Może nie będzie tak źle :) zwolnij dziewczyno :) nie szalej :) ale myślę, że porady fachowej to powinnaś zasięgnąć :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 23 Wrz, 2010   

MartaR napisa/a:
w butach na obcasach
To mnie szokuje. BIODERKA NIE CHODZĄ NA OBCASACH :!: :!: :!:
MartaR napisa/a:
Nosiłam w ręku ważącego jak dla mnie dużo za duuużo laptop
Do plecaka rozłożyć równomiernie ciężar :!:
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Czw 23 Wrz, 2010   

och Marta, chciałoby się rzec: co za dużo to niezdrowo. chodzi mi o to,że trochę za bardzo się rozszalałaś-ale chyba już sama zdałaś sobie z tego sprawę. też uwielbiam buty na obcasach,wyyysokich :) ale cóż-zostaną w szafie na pamiątkę :-P teraz adidaski i plecaczek-choć jestem "przed" ale chcę oszczędzić moje bioderka ile się da. dziewczyny mają więcej doświadczenia,więc przyłączam się do wcześniejszych postów: idź do specjalisty,po co cierpieć? to Twoje zdrowie. powodzenia i czekamy na dalsze posty :)
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 23 Wrz, 2010   

Od dawna noszę plecaczek i dzieki temu mogę sama robić niektóre zakupy, nie nadwyrężając bioderek. O obcasach też już dawno zapomniałam.
_________________

 
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 23 Wrz, 2010   

Marta R i masz odpowiedz, na swoje pytanie noszenie nie odpowiednich butów dzwiganie ciężkich przedmiotów skakanie zginanie na maxa nogi noszenie obcisłych spodni Marta ja też lubie obcisłe spodnie zwłaszcza biodrówki przed operacją jak ty przestałam je nosić bo mnie biodro bolało po operacji że względu na śruby mowy nie było o noszeniu takich spodni. A ostatnio ubrałam takie obcisłe biodrówki i mimo że śrub już nie mam to po godzinie musiałam je zdjąć bo mnie cała noga bolała. I w pierwszym momencie nie wiedziałam skąd ten ból dopiero Piotr Medic mnie oświecił co się dzieje;-). A więc nie szalej i przystopuj trochę to jest to co mówiłam bioderko daje Ci po głowie
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.