Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Biblioterapia- dla tych którzy lubią czytać i słuchac....
agrodzka 
psycholog
Mikrus Bioderkus



Status: Psycholog
Wiek: 45
Doczya: 28 Sty 2010
Posty: 10
Skd: Grodzisk maz
Wysany: Wto 06 Kwi, 2010   Biblioterapia- dla tych którzy lubią czytać i słuchac....

Jako psycholog często staję postawiona przed problemem pomagania bez możliwości spotkania się z osobą potrzebującą, jestem pytana o radę, co może pomóc? Wtedy często odsyłam do książek, nie jest to metoda dla każdego, ze względu na różne nasze mechanizmy obronne lecz daje możliwość wyboru.
Stosowanie tekstów literackich w celach terapeutycznych jest ciągle nie docenianą możliwością wpływania na stan zdrowia. Biblioterapię mogą stosować starzy lub niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej, dzieci z problemami wychowawczymi albo też przewlekle chorzy pacjenci. Jest to bardzo tania terapia możliwa do przeprowadzania również przez osobę nie będącą wysoko wykwalifikowanym terapeutą - ponieważ odpowiednio dobrane teksty same w sobie mają potencjał powodujący zmiany w emocjach i intelekcie osób, które są z nimi konfrontowane.
Terapeutyczne oddziaływanie tekstu jest bardzo szerokie. Fragment powieści, wiersz, cytat z Biblii, bajka itp. mogą wiele zmienić zarówno w stanie wewnętrznym podopiecznego, jak i w relacjach międzyosobowych, w których uczestniczy. Dlatego teksty traktowane jako elementy pomagające, terapeutyczne
- wspomagają komunikację w wielu sytuacjach pielęgnacji i opieki,
- pobudzają do rozmowy, do posiadania inicjatywy w tym zakresie,
- napełniają "życiem" kontakty pomiędzy fachowo pomagającym a jego podopiecznym,
- ułatwiają otwarte dyskutowanie o różnorakich problemach,
- są ważnym elementem w pracy nad biografią pacjenta, bo "przenoszą w czasie" do jego młodości,
- stanowią podstawę do medytowania,
- pomagają w delikatnym przekazywaniu wskazówek o koniecznych zmianach w zachowaniu, w ramach pedagogiki dzieci i dorosłych,
- odprężają, uspokajają, odwracają uwagę od czynników wywołujących stres,
- przypominają o zarzuconym nawyku czytania, sensownie wypełniającym czas osoby trwale niepełnosprawnej lub przewlekle chorej.

Chciałabym aby pod tym tematem znalazły się polecane przez nas książki, artykuły i bajki, które pomogą rozwiązać określony problem. Poniżej zamieszczam kilka propozycji:
Przykłady lektur w oparciu, o które można budować zajęcia na określony temat:
M.Strzałkowska : "Wiersze, że aż strach" - lęk przed ciemnością
M.Musierowicz : "Bijacz" - agresja
T.Kubiak : "Nadąsany gołąb" - złość
M.Jaworczakowa : "Oto jest Kasia" - zazdrość
M.Orłoń : "Odmieniec" - odrzucenie dziecka przez klasę
J.Korczakowska : "Spotkanie nad morzem" - niepełnosprawność
L.M.Montgomery : "Ania z Zielonego Wzgórza" - uczucia, ich wyrażanie
C.Colodi : "Pinokio" - niepowodzenia w nauce szkolnej
F.H.Burnett : "Mała księżniczka" - radzenie sobie ze smutkiem
E.Meyer-Glitza : "Wiadomość od taty" - rozstania, utrata bliskiej osoby
K.Siesicka : "Zapach rumianku" - niechciana ciąża

Przykłady baśni poruszających określony problem:
"Brzydkie kaczątko" - brak akceptacji dla "inności"
"Kopciuszek"- rywalizacja rodzeństwa, brak miłości i uznania
"Szewczyk Dratewka" -pochwała odwagi i sprytu
"Jaś i Małgosia" - lęk przed porzuceniem
"O dwóch Dorotkach, Koguciku i Zajączku" -napiętnowanie lenistwa i nieposłuszeństwa
"Kot w butach" - złe relacje między rodzeństwem
baśń polska: "Szczęście" - odkrywanie własnych talentów i możliwości
baśń polska: "Jak mazurska baba przechytrzyła diabła" - wartość przyjaźni
baśń polska: "O dobrym przewoźniku i dwóch siostrach rusałkach" - bezinteresowność
baśń baszkirska: "Wdzięczny zając" - potrzeba wzajemnej pomocy
#

Bajka o pajączku" - odrzucenie ucznia przez grupę
"Bajka o mróweczce" - niepowodzenia w nauce szkolnej
"Bajka o dwóch ołówkach" - potrzeba przyjaźni
bajka psychoterapeuytczna - jest dłuższa w przeciwieństwie do poprzednich bajek, ma rozbudowaną fabułę; jej zadaniem jest obniżanie lęku, czyli ma następujące cele :
- zastępczo zaspokoić potrzeby (kompensacja), dowartościować
- dać wsparcie przez zrozumienie i akceptację, budowanie pozytywnych emocji, nadziei i przyjaźni
- przekazać odpowiednią wiedzę o sytuacji lękotwórczej i wskazać sposoby radzenia sobie

Realizacja tych zadań dokonuje się w dziecku, ono "przepracowuje" bajkę i albo ją przyjmuje albo odrzuca.

Przykłady:
- "Mrok i jego przyjaciele" - lęk przed nieznanym otoczeniem
- "Ufuś - lęk przed chorobą i cierpieniem
- "Księżycowy domek" - lęk przed przemocą w domu
- "Pewnego późnego popołudnia" - lęk przed niezaspokojeniem potrzeby akceptacji, osamotnienie w rodzinie
- "Wesoły Pufcio" - lęk przed kompromitacją


Zapraszam wszystkich do podzielenia się swoim doświadczeniem w zakresie stosowania biblioterapii:)
_________________
" cierpienie może być przetworzone
nie tylko w sztukę ale i w życie"
Francine Shapiro
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 08 Kwi, 2010   

agrodzka, jestem pod wrażeniem i bardzo popieram to co piszesz. Chyba pozostaje wypożyczyć/zakupić książki i przeczytać.

Kochani zachęcam do czytania To świetne lektury które mogą wypracować charakter dzieciom oraz dorosłym inaczej spojrzeć na wiele spraw.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 08 Kwi, 2010   

Ja też myślę, że czytanie książek pod pewnym kątem - zwracając uwagę nad tym co podkreśla psycholog jest niezmiernie ważną sprawą ! To z opowieści, bajek dzieci uczą się odbierać świat ,a rodzice pokazując określone sytuacje, określone zachowania, pochwalając coś przy czytaniu mogą osiągnąć wspaniałe efekty, mogą dziecku bardzo pomóc zrozumienie trudnych spraw :)
Książki dla dorosłych zawierające ciekawe punkty widzenia nieraz potrafią pomóc znaleźć wyjście z sytuacji, ponieważ potrafią pobudzić myślenie, zastanawianie się nad innym punktem widzenia, nad innym wyjściem z czegoś.
Z książek można się naprawdę wiele nauczyć będą w każdym wieku, w różnej sytuacji, to właśnie ksiażki rozwijają wrażliwość i wyobraźnię :)
Gorąco zachęcam wszystkich do spojrzenia na książki w sposób proponowany przez Agrodzką - bo to naprawdę może pomóc i przynieść bardzo wiele korzyści :ok:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Dobra_Wrozka
Go


Wysany: Sro 14 Kwi, 2010   

Witam,

Chciałabym dodać do tego co zostało napisane wcześniej przez psychologa Agrodzka, że istnieje mozliwość napisania bajki terapeutycznej na indywidualne potrzeby dziecka zmagającego się z chorobą. Wtedy bajka będzie stworzona wyłączenie na potrzeby określonego dziecka, uwzgędniając płeć, wiek, uwarunkowania rodzinne i inne.

Jeśli któryś z rodziców ma taką potrzebę, bo być może inne metody zawodzą lub już nie wiecie, jak pomóc Waszemu dziecku - proszę o kontakt do mnie, psychologa na e-mail: karolina_knec@o2.pl wtedy pomogę, wyjaśnię co dalej.

Pozdrawiam goraco!
Karolina
 
     
agrodzka 
psycholog
Mikrus Bioderkus



Status: Psycholog
Wiek: 45
Doczya: 28 Sty 2010
Posty: 10
Skd: Grodzisk maz
Wysany: Pi 23 Kwi, 2010   Bajki- linki

Zamieszczam link do opisu w jaki sposób Bajki uczą, odpowiadają na wszystkie niemalże pytania dzieci, rozwijają sposoby radzenia sobie z problemami:

http://www.google.pl/sear...l=&oq=&gs_rfai=
_________________
" cierpienie może być przetworzone
nie tylko w sztukę ale i w życie"
Francine Shapiro
 
     
Lenka4 

Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 64
Doczya: 14 Wrz 2009
Posty: 69
Skd: z okolicy stolicy
Wysany: Wto 27 Kwi, 2010   

Jest jeszcze jeden trudny temat do niedawna nieczęsto poruszany w literaturze dla dzieci - śmierć. Najlepiej poradziła sobie z nim Astrid Lindgren - Bracia Lwie Serce, Ronja córka zbójnika.
Jest też kilka nowszych pozycji poruszających ten temat, bo nastapiło już "przyzwolenie" na mówienie o śmierci, np. Esben i duch dziadka - Kim Aakeson, Eva Eriksson, Gęś, śmierć i tulipan - Wolf Erlbruch, Mała książka o śmierci - Pernilla Stalfelt, kilka książek wydanych przez EneDueRabe. Temat ten poruszali również m.in. Georg Maag, Jostein Gaarder czy Anna Onichimowska.
Ostatnio zmieniony przez Lenka4 Wto 27 Kwi, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
trzydziestka 
trzydziestka
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 06 Sie 2010
Posty: 102
Skd: ŚLĄSK
Wysany: Sro 11 Sie, 2010   Miłość, Śmierć i Przyroda

Interesujący temat. Bardzo.
Takim literackim Mistrzem budzącym w dzieciach ( a z pewnością także i w dorosłych) całą gamę dobrych uczuć był Hans Christian Andersen.
Pamiętam, że jego Opowieść o Matce zrobiła na mnie w nastoletnim okresie życia bardzo duże wrażenie. Dzięki wyobraźni mogłam zobaczyć bardzo plastycznie opisaną całą potęgę miłości Matki do Córki oraz jej walkę ze śmiercią i przeznaczeniem.
Przyznaję , że szklarnie z kwiatami do dnia dzisiejszego kojarzą mi się z Ogrodami Życia, w którym każdy kwiat i każda roślina, symbolizuje ludzkie istnienie, bo czyż umysł dziecka może się uwolnić od poniższego opisu?
„…..A potem weszła do wielkiej cieplarni śmierci, gdzie kwiaty i drzewa bujnie rosły, jedne przez drugie. Stały tam piękne hiacynty pod szklanymi kloszami, a obok wielkie, mocne peonie; rosły tam wodne rośliny, niektóre świeże, inne na pól zwiędłe, ślimaki wodne oblepiały je, a czarne raki przywierały do ich łodyg. Stały tam wspaniale palmy, dęby i platany, rosła pietruszka i kwitnął tymianek; każde drzewo i każdy kwiat nosiły jakieś nazwisko, bo każde było ludzkim życiem, życiem ludzi żyjących jeszcze to w Chinach, to w Grenlandii, rozsypanych po całym świecie. Były tam wielkie drzewa w małych doniczkach, stały ściśnięte i rozsadzały prawie doniczki korzeniami, a w wielu miejscach stały małe, słabe kwiatki w tłustej ziemi, otoczone mchem, starannie pielęgnowane i polewane…”
Jestem pewna , że jeszcze wrócę do czytania baśni Andersena.
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sro 23 Lis, 2011   

" Bo ja się uczę"
autor: Irena Bobowska


Bo ja się uczę największej sztuki życia:
Uśmiechać się zawsze i wszędzie
I bez rozpaczy znosić bóle,
I nie żałować tego co przeszło,
I nie bać się tego co będzie!

Poznałam smak głodu
I bezsennych nocy
I wiem jak kłuje zimno
Gdy w kłębek chciałoby się skulonym,
I wiem co znaczy lać łzy niemocy
W niejeden dzień jasny ,
Niejedną noc ciemną

I nauczyłam się popędzać myślami
Czas, co bezlitośnie lubi się dłużyć.
I wiem jak ciężko trzeba walczyć z sobą,
Aby nie upaść i nie dać się znużyć
Nie kończącą zda się drogą..

Właśnie natrafiłam na ten wiersz i myślę, że może on być inspiracją dla naszych bioderek :)
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 23 Lis, 2011   

Piękny tekst :ok: rzeczywiście w sam raz dla nas!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
reniaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 27 Wrz 2009
Posty: 20
Skd: Piernikowo
Wysany: Sro 23 Lis, 2011   

a tu to jest jako piosenka: http://chomikuj.pl/ContemporaryChristianMusic/*e2*99*ab++MUZYKA/CCM+*e2*99*aa/New+Day/Bo+ja+si*c4*99+ucz*c4*99,14092968.mp3

z genialnej płyty "Piątka" zresztą
 
     
NUTKA 
nutka
Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 20 Sie 2011
Posty: 151
Skd: GDYNIA
Wysany: Sro 23 Lis, 2011   

Milka jest mi teraz bardzo ciężko,dzięki za ten wiersz,czytam płaczępotem znowu czytam znowu płacze i jest mi lżej chyba????
_________________
"Cierpliwość jest kluczem do szczęścia"
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 23 Lis, 2011   

Chyba??? Jest dobry do uświadomienia sobie swoich własnych emocji i inspiruje do pozytywnego podejścia do tego co trudne.
Treść porusza to, co zwykle nie jest poruszane i pomaga w wyrzuceniu nagromadzonych złych emocji :) Fajnie, że to odczułaś, bo czasem jest to naprawdę potrzebne aby pójść w zrozumieniu i akceptacji siebie jeszcze dalej :)
I brawa za otwartość, nie każdy umie się przyznać do płaczu, do emocji :ok:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Dobra_Wrozka 
Karolina Knec
Bioderkus!!!



Status: Psycholog
Doczya: 30 Mar 2010
Posty: 168
Skd: Hamburg-Szczecin
Wysany: Czw 24 Lis, 2011   

Jeszcze kilka cytatow, wydaje mi sie waznych, kojacych emocje :puppyeyes:




Ewolucja zależy od postawy człowieka; jeśli zaakceptuje cierpienie i nie będzie próbował się z nim utożsamić.
(Peter Ouspensky)


Ból jest najlepszym nauczycielem. Tylko nikt nie chce być jego uczniem.
(Bruce Lee)

Moment, w którym doświadczasz bolesnej straty, może być w istocie chwilą, w której zostałeś najhojniej obdarowany.
(Dalajlama)


Cierpienie jest na pewno rodzajem sensu. Bezsens przecież nie boli. Bezsens jest obojętnością.
(Anna Kamieńska)

Bo są dwa rodzaje bólu, Oskarku. Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera.
(Éric-Emmanuel Schmitt, Oskar i Pani Róża)

Człowiek dobrze się mający jest na płaszczyźnie duchowej bez szans. Głębia to wyłączny przywilej tych, którzy cierpieli.
(Cioran)

Jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna.
(Milosz)
_________________
Dobra_Wrozka
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 24 Lis, 2011   

Był gdzieś kiedyś na Forum jeszcze taki wiersz, nie wiem gdzie to było ale znalazłam go w necie, może komuś też się spodoba, kto wcześniej go nie czytał:

Posłanie do nadwrażliwych - autor: Kazimierz Dąbrowski
Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi
za waszą czułość w nieczułości świata, za niepewność - wśród jego pewności
za to, że odczuwacie innych tak jak siebie samych zarażając się każdym bólem
za lęk przed światem, jego ślepą pewnością, która nie ma dna
za potrzebę oczyszczania rąk z niewidzialnego nawet brudu ziemi
bądźcie pozdrowieni.

Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi
za wasz lęk przed absurdem istnienia
i delikatność niemówienia innym tego co w nich widzicie
za niezaradność w rzeczach zwykłych i umiejętność obcowania z niezwykłością
za realizm transcendentalny i brak realizmu życiowego,
za nieprzystosowanie do tego co jest a przystosowanie do tego co być powinno
za to co nieskończone - nieznane - niewypowiedziane
ukryte w was.

Bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi
za waszą twórczość i ekstazę
za wasze zachłanne przyjaźnie, miłość i lęk
że miłość mogłaby umrzeć jeszcze przed wami.

Bądźcie pozdrowieni
za wasze uzdolnienia - nigdy nie wykorzystane -
(niedocenianie waszej wielkości nie pozwoli
poznać wielkości tych, co przyjdą po was)
za to, że chcą was zmieniać zamiast naśladować
że jesteście leczeni zamiast leczyć świat
za waszą boską moc niszczoną przez zwierzęcą siłę
za niezwykłość i samotność waszych dróg
bądźcie pozdrowieni, Nadwrażliwi.


Też piękny, prawda?
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
NUTKA 
nutka
Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 20 Sie 2011
Posty: 151
Skd: GDYNIA
Wysany: Czw 24 Lis, 2011   

Dzięki dobra Wróżko, cytaty piękne,ale wiersz..........naprawdę bardzo głęboki,przepiszę i powieszę na lodówkę.
_________________
"Cierpliwość jest kluczem do szczęścia"
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.