Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Progress po artroskopii
pablocze3 


Status: Artroskopia x 1
Doczy: 10 Sie 2023
Posty: 4
Skd: Kraków
Wysany: Czw 10 Sie, 2023   Progress po artroskopii

Cześć!
Chciałem was zapytać jak długo od momentu zabiegu mieliście progress jeśli chodzi o biodro?
Jestem 6.5 miesiaca po zabiegu i u mnie poprawa jest jakby liniowa z lekka synusoida.
Z dnia na dzień nie widzę postępu jednak jak popatrze na miesiąc wstecz to progress jest znaczny.
Dla przykładu miesiąc temu ból miałem jeszcze w pośladku i pachwinie , a dziś jest tylko w pachwinie jeszcze.
Miesiąc temu sukcesem było przetruchtac 200metrow a teraz przebiegne 2km.
Od 10 dni zacząłem na poważnie ćwiczyć i wzmacniać nogę każdego dnia. Zaraz po ćwiczeniach czuje się świetnie jednak ten efekt mija po około pół godziny.
Fizjo mówi że niby progress można mieć do roku od operacji, ale kto będzie wiedział lepiej jak osoby które mają to już za sobą:)
Pozdrawiam
 
     
LaXiKk 
:)


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 26
Doczy: 21 Lut 2023
Posty: 43
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 10 Sie, 2023   

Po pierwszej artroskopii to ja do siebie doszedłem już po około 2 miesiącu, a efekt pozytywny po zabiegu utrzymywał się jakieś 5 miesięcy max. Po drugiej artroskopii nie odczuwam żadnych pozytywnych rezultatów :) także ciesz się że masz jakieś fajne efekty tego zabiegu i możesz biegać :)
 
     
pablocze3 


Status: Artroskopia x 1
Doczy: 10 Sie 2023
Posty: 4
Skd: Kraków
Wysany: Czw 10 Sie, 2023   

Nie no to ja po 5 miesiącach czułem się jeszcze bardzo słabo , realnie dopiero po 6 miesiącu zaczął się jakiś mocniejszy progres co nie oznacza że jeszcze jest dobrze bo to że przebiegne te dwa kilometry to nie oznacza że totalnie nic nie czuję bo czuję dyskomfort w pachwinie, ale tak jak napisałem dystans który mogę pokonać powoli się zwiększa jednak bardzo bym chciał poczuć uczucie totalnego luzu i o tym już nie myśleć.
 
     
LaXiKk 
:)


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 26
Doczy: 21 Lut 2023
Posty: 43
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 10 Sie, 2023   

Z całego serca Ci tego zycze :)
 
     
pablocze3 


Status: Artroskopia x 1
Doczy: 10 Sie 2023
Posty: 4
Skd: Kraków
Wysany: Pi 11 Sie, 2023   

Ktos może jeszcze coś powiedzieć?:)
 
     
Matii82 


Status: Artroskopia x 1
Wiek: 42
Doczy: 25 Pa 2023
Posty: 1
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 25 Pa, 2023   

Hej. Ja jestem miesiąc po zabiegu i.. jak na razie noga boli.. Nie dawno odstawiłem kule i zaczalem chodzić samodzielnie. Ból jest większy niż przed zabiegiem, ale tak jak wspomniałem dopiero minął miesiąc. Mam nadzieje ze pozniej będzie lepiej, szczególnie jak przerobię cały pakiet ćwiczeń rehabilitacyjnych.
 
     
Aiden7 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 29
Doczy: 22 Wrz 2023
Posty: 36
Skd: B-tów
Wysany: Sro 25 Pa, 2023   

pablocze3, Matii82,

W moim przypadku po artroskopii bólu praktycznie nie było. Po 2 tygodniach jak byłem w stanie się poruszać to raczej jeśli cokolwiek występowało to nie pamiętam.

Przez wspomniane 2 tygodnie ruchy nogą wg zaleceń lekarza, po ściągnięciu szwów normalna praca z rehabilitantem, ale już sam się poruszałem poza ostatnim razem (gdzie takie zalecenie było lekarza). Realnie to zwykle na kontroli u lekarza nie byłem już na przeciwbólowych.

Może to kwestia stanu biodra przed zabiegiem.
 
     
Stella 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 03 Lis 2023
Posty: 18
Skd: Warszawa
Wysany: Pi 03 Lis, 2023   

Cześć,
Napiszcie proszę, jakie badania obrazkowe mieliście zlecone do wykonania po artroskopii (MRI, rtg) i w jakim czasie po zabiegu? Czy wykonywanie takich badań w określonym czasie po zabiegu to standard, czy zleca się je tylko w wypadku podejrzenia problemów ze stawem?
 
     
Ellen 
Ellen


Status: Przed
Wiek: 29
Doczya: 13 Mar 2023
Posty: 8
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 04 Lis, 2023   

Hej wszystkim, dzisiaj mija 3 tydzień po artroskopii. Czuję się dobrze. Leki przeciwbólowe dostałam tylko w noc po zabiegu. Ogólnie biodro już nie boli. Lekarz zalecił chodzenie o kulach przez 6 tygodni, jednak fizjo mówi że już za tydzień będę mogła je odstawić. W domu już chodzę bez, lub z jedną jeżeli odczuwam zmęczenie i lekki ból. Ostatnio pare razy mi coś strzeliło w biodrze, potem poczułam ulgę. Zakres ruchu nadal ograniczony, tz. nie mogę rotować i unosić nogi leżąc.

Jeżdzę na rowerze stacjonarnym 15/20min dziennie, robię ćwiczenia na stojąco i leżąco, jest lepiej. Nadal mam lekki ból w pachwinie ale to chyba normalne. Lekarz powiedział że może boleć do 3 miesięcy.

Kontrolę mam w 7 tygodniu po operacji, pewnie początek grudnia. Dzwoniłam do doktora czy zabrać jakieś nowe zdjęcia, powiedział że nie, podobno po zabiegu wykonali rtg i wszystko wyglądało dobrze.

Czy macie też bóle kolana? Ja miałam 4 miesiące przed zabiegiem i teraz też jak próbuję lekki przysiad zrobić lub zejść ze schodów. Jakby uderzenia piorunem.
_________________
Ellen
 
     
Stella 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 03 Lis 2023
Posty: 18
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 04 Lis, 2023   

Cześć,
Mnie też bolało kolano mniej więcej właśnie w 3-4 tygodniu po zabiegu. Wydaje mi się, ze noga już zaczynała szaleć wskutek długiego braku oparcia o podłogę i nienaturalnej pozycji. Kiedy zaczęłam ja dociążać, tzn częściej i mocniej opierać o podłogę to z kolanem było lepiej.
U mnie z kolei taki problem, ze przy odstawianiu kul w 6-tym tygodniu po operacji rozwinął się ból biodra, którego wcześniej nie odczuwałam (bolały mnie mięśnie, staw tez, ale tylko przy bardziej skrajnych ruchach i był słabszy niż teraz). Nie mam pojęcia, czy to może być związane z odstawianiem kul i w zasadzie już obciążaniem nogi, czy może coś sobie nieopatrznie uszkodziłam. Jeżeli ktoś może napisać, czy miał coś podobnego, to trochę bym się uspokoiła. Kontrole mam dopiero za miesiąc.
Pozdrawiam wszystkich współtowarzyszy niedoli :) /
 
     
Ellen 
Ellen


Status: Przed
Wiek: 29
Doczya: 13 Mar 2023
Posty: 8
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 05 Lis, 2023   

Stella napisa/a:
Cześć,
Mnie też bolało kolano mniej więcej właśnie w 3-4 tygodniu po zabiegu. Wydaje mi się, ze noga już zaczynała szaleć wskutek długiego braku oparcia o podłogę i nienaturalnej pozycji. Kiedy zaczęłam ja dociążać, tzn częściej i mocniej opierać o podłogę to z kolanem było lepiej.
U mnie z kolei taki problem, ze przy odstawianiu kul w 6-tym tygodniu po operacji rozwinął się ból biodra, którego wcześniej nie odczuwałam (bolały mnie mięśnie, staw tez, ale tylko przy bardziej skrajnych ruchach i był słabszy niż teraz). Nie mam pojęcia, czy to może być związane z odstawianiem kul i w zasadzie już obciążaniem nogi, czy może coś sobie nieopatrznie uszkodziłam. Jeżeli ktoś może napisać, czy miał coś podobnego, to trochę bym się uspokoiła. Kontrole mam dopiero za miesiąc.
Pozdrawiam wszystkich współtowarzyszy niedoli :) /
_________________
Ellen
 
     
Ellen 
Ellen


Status: Przed
Wiek: 29
Doczya: 13 Mar 2023
Posty: 8
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 05 Lis, 2023   

Ja już w 3 tygodniu zaczęłam chodzić po domu bez kul, ale czasami musiałam z kulami bo biodro się męczyło. Może za szybko je odstawiłaś? Ja robię to bardzo wolno i stopniowo. Czy robisz jakieś ćwiczenia na wzmocnienie biodra?

Stella napisa/a:
Cześć,
Mnie też bolało kolano mniej więcej właśnie w 3-4 tygodniu po zabiegu. Wydaje mi się, ze noga już zaczynała szaleć wskutek długiego braku oparcia o podłogę i nienaturalnej pozycji. Kiedy zaczęłam ja dociążać, tzn częściej i mocniej opierać o podłogę to z kolanem było lepiej.
U mnie z kolei taki problem, ze przy odstawianiu kul w 6-tym tygodniu po operacji rozwinął się ból biodra, którego wcześniej nie odczuwałam (bolały mnie mięśnie, staw tez, ale tylko przy bardziej skrajnych ruchach i był słabszy niż teraz). Nie mam pojęcia, czy to może być związane z odstawianiem kul i w zasadzie już obciążaniem nogi, czy może coś sobie nieopatrznie uszkodziłam. Jeżeli ktoś może napisać, czy miał coś podobnego, to trochę bym się uspokoiła. Kontrole mam dopiero za miesiąc.
Pozdrawiam wszystkich współtowarzyszy niedoli :) /
_________________
Ellen
 
     
Stella 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 03 Lis 2023
Posty: 18
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 06 Lis, 2023   

Hejka, Zaczęłam przerabiać ćwiczenia, które pokazała mi moja fizjoterapeutka i takie, które znalazłam w necie (w zasadzie się pokrywały), ale za dużo nie zrobiłam, bo zaczął się ten ból i zluzowała, bo trochę się przestraszyłam. Jestem teraz w miejscowości, gdzie trudno jest znaleźć specjalistę, który Cię poprowadzi z rehabilitacja po artroskopii biodra (mała miejscowość, mało takich przypadków). W przyszłym tygodniu wracam do Warszawy i startuje z porządną rehabilitacja.
Znalazłam jakieś amerykańskie forum ludzi po artroskopii biodra, kilka osób pisało tam, ze po odstawieniu kul biodro ich bolało, więc może to normalne.
Nic, może po prostu jeszcze będę używać tej jednej kuli przez jakiś czas, żeby tej nogi tak nie forsować.

Ellen napisa/a:
Ja już w 3 tygodniu zaczęłam chodzić po domu bez kul, ale czasami musiałam z kulami bo biodro się męczyło. Może za szybko je odstawiłaś? Ja robię to bardzo wolno i stopniowo. Czy robisz jakieś ćwiczenia na wzmocnienie biodra?

Stella napisa/a:
Cześć,
Mnie też bolało kolano mniej więcej właśnie w 3-4 tygodniu po zabiegu. Wydaje mi się, ze noga już zaczynała szaleć wskutek długiego braku oparcia o podłogę i nienaturalnej pozycji. Kiedy zaczęłam ja dociążać, tzn częściej i mocniej opierać o podłogę to z kolanem było lepiej.
U mnie z kolei taki problem, ze przy odstawianiu kul w 6-tym tygodniu po operacji rozwinął się ból biodra, którego wcześniej nie odczuwałam (bolały mnie mięśnie, staw tez, ale tylko przy bardziej skrajnych ruchach i był słabszy niż teraz). Nie mam pojęcia, czy to może być związane z odstawianiem kul i w zasadzie już obciążaniem nogi, czy może coś sobie nieopatrznie uszkodziłam. Jeżeli ktoś może napisać, czy miał coś podobnego, to trochę bym się uspokoiła. Kontrole mam dopiero za miesiąc.
Pozdrawiam wszystkich współtowarzyszy niedoli :) /
 
     
Aiden7 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 29
Doczy: 22 Wrz 2023
Posty: 36
Skd: B-tów
Wysany: Pon 06 Lis, 2023   

Stella napisa/a:
Hejka, Zaczęłam przerabiać ćwiczenia, które pokazała mi moja fizjoterapeutka i takie, które znalazłam w necie (w zasadzie się pokrywały), ale za dużo nie zrobiłam, bo zaczął się ten ból i zluzowała, bo trochę się przestraszyłam. Jestem teraz w miejscowości, gdzie trudno jest znaleźć specjalistę, który Cię poprowadzi z rehabilitacja po artroskopii biodra (mała miejscowość, mało takich przypadków). W przyszłym tygodniu wracam do Warszawy i startuje z porządną rehabilitacja.
Znalazłam jakieś amerykańskie forum ludzi po artroskopii biodra, kilka osób pisało tam, ze po odstawieniu kul biodro ich bolało, więc może to normalne.
Nic, może po prostu jeszcze będę używać tej jednej kuli przez jakiś czas, żeby tej nogi tak nie forsować.

Ellen napisa/a:
Ja już w 3 tygodniu zaczęłam chodzić po domu bez kul, ale czasami musiałam z kulami bo biodro się męczyło. Może za szybko je odstawiłaś? Ja robię to bardzo wolno i stopniowo. Czy robisz jakieś ćwiczenia na wzmocnienie biodra?

Stella napisa/a:
Cześć,
Mnie też bolało kolano mniej więcej właśnie w 3-4 tygodniu po zabiegu. Wydaje mi się, ze noga już zaczynała szaleć wskutek długiego braku oparcia o podłogę i nienaturalnej pozycji. Kiedy zaczęłam ja dociążać, tzn częściej i mocniej opierać o podłogę to z kolanem było lepiej.
U mnie z kolei taki problem, ze przy odstawianiu kul w 6-tym tygodniu po operacji rozwinął się ból biodra, którego wcześniej nie odczuwałam (bolały mnie mięśnie, staw tez, ale tylko przy bardziej skrajnych ruchach i był słabszy niż teraz). Nie mam pojęcia, czy to może być związane z odstawianiem kul i w zasadzie już obciążaniem nogi, czy może coś sobie nieopatrznie uszkodziłam. Jeżeli ktoś może napisać, czy miał coś podobnego, to trochę bym się uspokoiła. Kontrole mam dopiero za miesiąc.
Pozdrawiam wszystkich współtowarzyszy niedoli :) /


Z ćwiczeniami z neta to bym za dużo nie kombinował jeżeli sama nie masz o tym pojęcia, bo w początkowych etapach równie ważne co same ćwiczenia są np. obciążenia. Chodzi o to by też nie przemęczyć tych struktur, które i tak są osłabione. Generalnie dlatego się zaleca zwykle by pierwsze etapy były pod okiem fizjoterapeuty. Jeżeli wiesz, że nie będziesz w stanie to zagadaj o to od razu do fizjo. Sporo osób będzie w stanie rozpisać ci względnie trening na takowy czas z uwzględnieniem tego co posiadasz w domu lub w najgorszym wypadku coś tam trzeba będzie nabyć.

Internet to dobre źródło do wymiany doświadczeń itp., ale niesie też ze sobą obciążenie w postaci różnych przypadków. Inaczej podchodzi się do sportowca, który trenuje 20 lat regularnie, a inaczej do osoby unikającej większej aktywności ruchowej i pracującej za biurkiem. Zdrowia i wytrwałości w rehabilitacji. :)

Dla porównania ja np. po 2 tygodniach normalnie chodziłem po artroskopii, po miesiącu-półtora nawet biegałem. Ćwiczenia miałem zalecone jeszcze przez lekarza (bardziej ruszanie nogą z kogoś pomocą niż prawdziwe ćwiczenia), a rehab od razu jak szwy zdjęli. Sama kwestia rozległości artro ma znaczenie, a do tego ponoć wiara czyni cuda. :)
 
     
Stella 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 03 Lis 2023
Posty: 18
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 06 Lis, 2023   

Cześć Aiden,
Dzięki za Twój głos! Super, ze u Ciebie tak szybko poszło z powrotem do normalnego funkcjonowania.
Ja na razie robię totalnie niekontrowersyjne ćwiczenia w ramach bezbolesnego zakresu ruchów, tak żeby ta noga całkiem się nie "zastała" (tym sobie raczej nie zaszkodzę), a porządną rehabilitacje zaczynam za kilka dni.
U mnie właśnie zakres zabiegu był duży- duże uszkodzenie obrąbka plus trzeba było usunac dość duży fragment kości, który kolidowal z panewką. Do tego usunięcie przerośniętej błony maziowej i coś tam jeszcze. Biorąc pod uwagę powyzsze liczę się z tym, ze okres rehabilitacji może być dłuższy i jeszcze trochę może mnie to wszystko boleć.
Pozdrowienia i równiez dużo zdrowia!


Aiden7 napisa/a:
Stella napisa/a:
Hejka, Zaczęłam przerabiać ćwiczenia, które pokazała mi moja fizjoterapeutka i takie, które znalazłam w necie (w zasadzie się pokrywały), ale za dużo nie zrobiłam, bo zaczął się ten ból i zluzowała, bo trochę się przestraszyłam. Jestem teraz w miejscowości, gdzie trudno jest znaleźć specjalistę, który Cię poprowadzi z rehabilitacja po artroskopii biodra (mała miejscowość, mało takich przypadków). W przyszłym tygodniu wracam do Warszawy i startuje z porządną rehabilitacja.
Znalazłam jakieś amerykańskie forum ludzi po artroskopii biodra, kilka osób pisało tam, ze po odstawieniu kul biodro ich bolało, więc może to normalne.
Nic, może po prostu jeszcze będę używać tej jednej kuli przez jakiś czas, żeby tej nogi tak nie forsować.

Ellen napisa/a:
Ja już w 3 tygodniu zaczęłam chodzić po domu bez kul, ale czasami musiałam z kulami bo biodro się męczyło. Może za szybko je odstawiłaś? Ja robię to bardzo wolno i stopniowo. Czy robisz jakieś ćwiczenia na wzmocnienie biodra?

Stella napisa/a:
Cześć,
Mnie też bolało kolano mniej więcej właśnie w 3-4 tygodniu po zabiegu. Wydaje mi się, ze noga już zaczynała szaleć wskutek długiego braku oparcia o podłogę i nienaturalnej pozycji. Kiedy zaczęłam ja dociążać, tzn częściej i mocniej opierać o podłogę to z kolanem było lepiej.
U mnie z kolei taki problem, ze przy odstawianiu kul w 6-tym tygodniu po operacji rozwinął się ból biodra, którego wcześniej nie odczuwałam (bolały mnie mięśnie, staw tez, ale tylko przy bardziej skrajnych ruchach i był słabszy niż teraz). Nie mam pojęcia, czy to może być związane z odstawianiem kul i w zasadzie już obciążaniem nogi, czy może coś sobie nieopatrznie uszkodziłam. Jeżeli ktoś może napisać, czy miał coś podobnego, to trochę bym się uspokoiła. Kontrole mam dopiero za miesiąc.
Pozdrawiam wszystkich współtowarzyszy niedoli :) /


Z ćwiczeniami z neta to bym za dużo nie kombinował jeżeli sama nie masz o tym pojęcia, bo w początkowych etapach równie ważne co same ćwiczenia są np. obciążenia. Chodzi o to by też nie przemęczyć tych struktur, które i tak są osłabione. Generalnie dlatego się zaleca zwykle by pierwsze etapy były pod okiem fizjoterapeuty. Jeżeli wiesz, że nie będziesz w stanie to zagadaj o to od razu do fizjo. Sporo osób będzie w stanie rozpisać ci względnie trening na takowy czas z uwzględnieniem tego co posiadasz w domu lub w najgorszym wypadku coś tam trzeba będzie nabyć.

Internet to dobre źródło do wymiany doświadczeń itp., ale niesie też ze sobą obciążenie w postaci różnych przypadków. Inaczej podchodzi się do sportowca, który trenuje 20 lat regularnie, a inaczej do osoby unikającej większej aktywności ruchowej i pracującej za biurkiem. Zdrowia i wytrwałości w rehabilitacji. :)

Dla porównania ja np. po 2 tygodniach normalnie chodziłem po artroskopii, po miesiącu-półtora nawet biegałem. Ćwiczenia miałem zalecone jeszcze przez lekarza (bardziej ruszanie nogą z kogoś pomocą niż prawdziwe ćwiczenia), a rehab od razu jak szwy zdjęli. Sama kwestia rozległości artro ma znaczenie, a do tego ponoć wiara czyni cuda. :)
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.