Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: AgaW
Czw 02 Maj, 2013
Konflikt udowo-panewkowy FAI CAM
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 21 Lip, 2015   

Andy, przypominam o trzymaniu się tematu wiodącego, posty odbiegające od tematu - Twoje osobiste refleksje na temat fizjoterapii - zamieszczaj w odpowiednim temacie, choćby tutaj.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
malpa 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 29 Lip 2015
Posty: 1
Skd: Polska
Wysany: Sro 29 Lip, 2015   

WSTĘP
Cześć. Mam wielką prośbę - pytanie do osób, które mają wiedzę bądź/i doświadczenie z rehabilitacją po artroskopowym usunięciu konfliktu.

:arrow: Zabieg prawego biodra miałem tydzień temu.
:arrow: Moje rozpoznanie z karty leczenia głosi:
Cytat:
deformacja typu cam i pincer wraz z uszkodzeniem obrąbka (do naprawy zużyto 2 implanty PressFT).


SEDNO SPRAWY

Zalecenia zabraniają mi zginania operowanego biodra powyżej 60 stopni i chodzić o kulach przez 4 tygodnie. Tymczasem ja czuję się dobrze już teraz - żadnego bólu czy ograniczenia ruchomości. Przepisane ćwiczenia (głównie izometryczne) nie stanowią dla mnie ŻADNEGO wyzwania. Zastrzegam, że przez całe życie miałem kontakt ze sportem (crossfit + trójbój siłowy), więc pozwalam sobie twierdzić że odpowiednio zarządzam napięciem odpowiedniej grupy mięśniowej. Sam czas wykonywania treningu kontroluję od pierwszego dnia przy pomocy stopera.

PYTANIE*
Czy ktoś z Was miał podobne odczucia po swojej operacji?
Czy mam dalej w każdej sytuacji (choćby z sypialni do łazienki) chodzić o kulach i wykonywać ćwiczenia, które są dla mnie wyraźnie za słabe?

Postanowiłem udać się do fizjoterapeuty i rozpisać wspólnie bardziej wymagający zestaw ćwiczeń, który mógłby przyspieszyć mój powrót do zdrowia.

Konsultacja z ortopedą będzie dopiero 08.09




*Domyślam się, że jednoznaczna odpowiedź jest niemożliwa - skoro to lekarz wykonywał zabieg i rozpisał zalecenia, to do niego powinienem kierować pytanie. Do każdej wypowiedzi z automatu zakładam jednak wstęp "nie jestem twoim lekarzem, to tylko moja opinia" :)
 
     
miguelprado 
Mikrus Bioderkus



Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 43
Doczy: 27 Sty 2015
Posty: 22
Skd: warszawa
Wysany: Czw 30 Lip, 2015   

Masz doswiadczenie w cwiczeniu wiec znasz swoje ciało, nie wykonuj ciezkich cwiczen, w szczegolnosci zastanowilbym sie nad sensem cwiczenia crossfitu, w szczegolnosci przysiady ze sztanga, jaki jest sens przysiadow w twoim codziennym zyciu?? ( to taka małą dygresja a propo crossfitu) zainteresuj sie treningiem funkcjonalnym, wpisz functional patterns w necie,nie cwicz w zakresach ruchu, ktore moga powodowac bol ale jesli nie czujesz zmiany wzorca chodu czy bolu podczas chodzenia to mozesz w domu chodzic bez kul, nie oczekuj od lekarza znajomosci rehabilitacji, najlepiej skontaktuj sie z rehabilitantem, ktory pracowal z pacjentami po konflikcie. W Polsce wspołpraca na linii fizjoterapeuta lekarz mocno kuleje
 
     
john_doe 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 01 Sie 2015
Posty: 2
Skd: Ostrów Wielkopolski
Wysany: Sob 01 Sie, 2015   

malpa czy możesz napisać coś więcej o Twoim przypadku? Jakie miałeś objawy? Bóle? etc...
Skoro miałeś też robiony obrąbek to pewnie niezbyt dobrze z Tobą było.
Czy możesz napisać gdzie wykonano artroskopie i kto ją robił? Prywatnie czy NFZ?
Twoja rekonwalescencja jest IMPONUJĄCA. Dotąd nie myślałem, że to możliwe! Teraz już nie mogę znaleźć filmiku na YT, który nagrał chłopak chyba z USA, który na drugi dzień po artroskopii demonstrował co może wykonać bez bólu :)
Życzę Ci pełnego powrotu do formy!

Jak znajdę chwilę to opiszę swój przypadek i może zdjęcie załącze.

pozdrawiam wszystkich.
 
     
KrukersRadek 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 34
Doczy: 31 Sie 2015
Posty: 54
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 14 Wrz, 2015   

Opiszę trochę swoje obiawy:

Od jakichś 2 lat odczuwam bóle w biodrze lewym. I z czasem zauważam ze zmniejszanie się zakresu ruchomości tego biodra. Głównie kiedy noga jest zgięta w stawie biodrowym, mam ogromny problem ze zrotowaniem uda do wewnątrz. Zauważyłem, że dodatkowo zmieniła mi się mechanika w nodze lewej. Uprawiam sport (piłlka nozna, bieganie, rower) w duzych ilościach. Dlatego tez bardzo obserwuje swoje ciało. Przyglądając się moje sylwetce w biegu jest wszystko ok. Problem jest bardzo widoczny natomiast wtedy kiedy położe się na plecach i próbuje przyciągnąć nogę do klatki piersiowej zginając ją w kolanie z użyciem tylko i wyłącznie mięśni owej kończyny. Zdrowa (powiedzmy w 90%) prawa noga równiutko przyciąga sie do klatki. Natomiast lewa noga podczas przyciągania doznaje nie wiadomo skąd rotacji zewnętrznej w udzie. Jaki kolwiek ruch korygujący tą rotację za pomocą rotorów uda powoduje duzy dyskomfort w okolicach pachwiny i krętarza większego. Również problem jest z odwodzenie tej lewej nogi przy wyprostowanym stawie biodrowym i kolanowym czuje silny ból który nie pozwala mi wykonywać dalszego odwodzenia.


Przebyte kontuzje w lewej nodze:

Tylko jedna jakies 4-5 lat temu, zerwanie znacznej częście włókien mięsniowych w głowei prostej mięsnia czworogłowego uda.


Moja postawa ciała i styl życia


od 5 lat zacząłem więcej siedzieć przy komputerze, ze wzgledu ze studiowałem techniczny kierunek na PWR. Pracuje również tak ze duzo siedzie (teraz zrobilem sobie stanowisko stojace przy kompie).
Zauważyłem ,że mam lekko przodopochyloną miednicę (i wszystkie objawy które towarzyszą przodopochyleniu).
Naprawdę dbam o swoje ciało, przykładam sie duzo do rozluźniania mięśni i rozciągania (od jakiegos roku).

Diagnozy fizjoterapeutów i lekarzy:

Lekarz ortopeda stwierdział ze jest problem z mięsniem gruszkowatym, który powoduje duza kompresję na staw biodrowy stąd pojawiły sie poczatkowe zmiany zwyrodnieniowe. Mogłem sie z tym zgodzić bo był spięty. Ale popracowałem nad nim i został rozluźniony i rozciągniety w znacznie wiekszym stopniu niz w nodze prawej (zdrowej).
Jednak nie potrafiłem zrozumieć jednej rzeczy ponieważ zginając staw biodrowy i rotując udo do wewnątrz nie za pomocą moich mięśni tylko przez lekarza doznałem bólu. A wiadomo że rotor (gruszkowaty) w takim ułożeniu się kurczy i jest rozluźniony bo ruch wykonuje lekarz. Więc jakim cudem ten mięsień może boleć?

Fizjoterapeuci szukali również przczyny w mięśniach, uwalniali mi powięzi co rzeczywiście pomagało odciażyć staw biodrowy. Jednak jaka kolwiek zmiana ruchomości i bólu się nie pojawiła.

Inny lekarz który był kilka lat temu głównym lekarz WKS Śląsk Wrocław Pan Józef Ruta stwierdził FAI i kazał zrobić RM.
Niedługo będe miał te badanie. Czyli zaistniało widmo operacji.


Operacja

Szczerze to chciał bym jej jak najbardziej uniknąć i jedynie w ostateczności. Po za tym jeżeli podjął bym się tej operacji to prędzej chce wiedzieć co jest powodem konfliktu bo chciał bym sie przynajmniej trochę przyczynić do wyeliminowania przyczyny co napewno by dało lepsze rezultaty operacji. Duzo trenuję i wiem ile kosztuje nauczenie sie czegoś. Dlatego też wiem że kazda rehabilitacja potrzebuje czasu i cięzkiej harówki pacjęta nie tylko podczas wizyty u rehabilitanta. Wolę taką drogę niż ingerencję za pomocą dłuta i noża w moje ciało.

przeczytałem tu całe forum, bardzo podoba mi sie podejście Fizkoma :)
 
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 14 Wrz, 2015   

No powiem ci że ja miałem podobnie i sport w bardzo dużych ilościach i tez mięsień czterogłowy poharatany kila lat temu i to nie raz Teraz ma 2 endoprotezy bioder
 
     
KrukersRadek 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 34
Doczy: 31 Sie 2015
Posty: 54
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 14 Wrz, 2015   

Bebe14 a mozesz opisac mi jakie miałes objawy bólu jeszcze przed endoprotezami i co było główną przyczyną endoprotez u Ciebie?
Co masz na myśli mówiąc czworogłowy poharatany? Opisz konktetną kontuzje tego czworogłowego bo poharatany to duzo nie mówi.
Ostatnio zmieniony przez kinga Wto 15 Wrz, 2015, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
john_doe 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 01 Sie 2015
Posty: 2
Skd: Ostrów Wielkopolski
Wysany: Sro 16 Wrz, 2015   

hej,

znalazłem filmik na YT chłopaka, który w dniu 0 po artroskopii radzi sobie tak:
KLIK
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pi 18 Wrz, 2015   

Cytat:
Szczerze to chciał bym jej jak najbardziej uniknąć i jedynie w ostateczności. Po za tym jeżeli podjął bym się tej operacji to prędzej chce wiedzieć co jest powodem konfliktu bo chciał bym sie przynajmniej trochę przyczynić do wyeliminowania przyczyny co napewno by dało lepsze rezultaty operacji. Duzo trenuję i wiem ile kosztuje nauczenie sie czegoś. Dlatego też wiem że kazda rehabilitacja potrzebuje czasu i cięzkiej harówki pacjęta nie tylko podczas wizyty u rehabilitanta. Wolę taką drogę niż ingerencję za pomocą dłuta i noża w moje ciało.


Uważam, że aby skutecznie rozwiązać problem z konfliktem powinieneś usłyszeć wyjaśnienie dlaczego w Twoim przypadku ten konflikt występuje. Powinieneś usłyszeć dlaczego napina się ( i boli przy rozciąganiu) m in. mięsień gruszkowaty, dlaczego noga rotuje się do zewnątrz przy jej zginaniu w leżeniu na plecach, dlaczego masz dyskomfort przy korygowaniu rotatorami no i co powoduje pochylenie miednicy. Znając odpowiedź na powyższe pytania masz szansę na postawienie trafnej diagnozy i ustalenia skutecznego planu leczenia. Odpowiedzi szukaj w gabinecie pracującego całościowo fizjoterapeuty/osteopaty/ rolfera: specjalistów zajmujących się zarówno terapią tkanek miękkich jak również reedukacją nieprawidłowych wzorców ruchowych.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
StalFans 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 30
Doczy: 20 Cze 2015
Posty: 51
Skd: Rzeszów
Wysany: Pi 02 Pa, 2015   

KrukersRadek, miałem dokładnie takie same objawy. Również przykurcz gruszki. Aczkolwiek z gruszką jest taka sprawa, że ma przykurcz 80+ % ludzi uprawiajacych sport amatorsko/półprofesjonalnie. Bierze się to stąd, że nie rozluzniamy mięsni po wysiłku, nie robimy odpowiedniej rozgrzewki. Aczkolwiek od mojego rehabilitanta ułyszałem, że jest to też przyczyną konfliktu, ból mam w prawym biodrze, a gruszke miałem przykurczoną tylko w prawej nodze. Co do operacji - przyczyną, z tego co mi mówił doktor Maciej Płończak ma go ~ 80% populacji, a u ~3/5% daje on objawy. Spowodowany on jest albo już genetycznie ( u mnie w rodzinie są problemy z kolanami ) bądz też własnie zbyt dużym obciążaniem stawów. Ja jadę na operacje w niedziele do Siedlec do doktora Macieja Płończaka. Zastanawiam sie nad pisaniem na bieżąco co i jak, lecz nie wiem czy to jest dobry pomysł
 
     
KrukersRadek 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 34
Doczy: 31 Sie 2015
Posty: 54
Skd: Wrocław
Wysany: Nie 04 Pa, 2015   

Opisuj wszystko mnie to bardzo interesuje :) I jak mozesz to odezwij sie domnie na PW.
Lub na:
krukersradek1@o2.pl
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 05 Pa, 2015   

StalFans napisa/a:
Zastanawiam sie nad pisaniem na bieżąco co i jak, lecz nie wiem czy to jest dobry pomysł

To bardzo dobry pomysł, pomożesz wielu osobom potrzebującym informacji. Zachęcam Cię więc do założenia swojej historii w dz. z historiami osób po artroskopii.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
mac47 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 24 Lis 2015
Posty: 10
Skd: Kielce
Wysany: Wto 24 Lis, 2015   

malpa, jak się czujesz kilka miesięcy po artro?
 
     
black.niagara 
użytkownik
Mikrus Bioderkus



Status: Inne
Doczy: 22 Lut 2016
Posty: 2
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 22 Lut, 2016   

pasiflora napisa/a:
W Żorach proponuję jednak kolana (artroskopia), a nie biodra operować.


Dlaczego? Czy mógłbym prosić o rozwinięcie? Mowa o artroskopii bioder w Żorach czy o biodrach w Żorach ogólnie?
 
     
Mpiotr 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Doczy: 01 Maj 2014
Posty: 10
Skd: Pomorskie
Wysany: Sro 16 Mar, 2016   

Tydzień temu miałem artroskopię. Rehabilitację chcę przeprowadzić w Rehasport w Gdańsku, czy ktoś może mi polecić jakiegoś rehabilitanta? Szukałem w zakładce REHABILITACJA ale nie znalazłem informacji/ nazwiska, aby ktoś pisał o ich rehabilitantach. Bardzo proszę o informację jeśli ktoś zna z doświadczenia, lub słyszał o kimś kto prowadzi tam rehabilitację i zna się na biodrach :-)
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.