Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Artrografia stawu biodrowego
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pon 29 Mar, 2010   Artrografia stawu biodrowego

Coś z cyklu pt. "Świat wiedzy"

CO TO JEST ARTROGRAFIA :?:

Artrografia jest badaniem wykonywanym po dostawowym podaniu 10-20ml roztworu paramagnetycznego środka kontrastowego. Badanie wykonuje się w płaszczyznach poprzecznych, czołowo-skośnych i strzałkowo-skośnych, w obrazach T1-zależnych i sekwencjach z saturacją tłuszczu (FAT-SAT, SPIR).

WSKAZANIA DO ARTROGRAFII:

• Zwyrodnienia stawów
• Uszkodzenia więzadeł
• Urazy łękotek
• Uszkodzenia chrząstek
• Zmiany zapalne stawów
• Zmiany nowotworowe

METODY

MONOKONTRASTOWA: polega na wprowadzeniu do stawu kontrastu zawierającego jod albo powietrza
PODWÓJNIE KONTRASTOWA: wprowadza się mieszankę z kontrastu i powietrza

W urazach aparatu torebkowo-więzadłowego stosuje się kontrast pozytywny, natomiast w urazach łękotek, zmianach w chrząstkach i u dzieci – metodę podwójnie kontrastową.
Ilość i skład środka kontrastującego ustalane są odpowiednio do wielkości stawu.

PRZEBIEG BADANIA:

Przebieg badania nie różni się niczym innym od tradycyjnego RMI z wyjątkiem wyżej wymienionych etapów.
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
danka 

Bioderkus!!!




Status: Przed
Doczya: 03 Lut 2010
Posty: 209
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

ewabe, Jam mam mieć MR o 18.00. Powiedzieli mi,że 4 godz przed nie powinnam jeść.Dziewczyny,proszę,nie straszcie mnie.Mam dłużej głodować :?:
_________________
Budowałem na piasku,zawaliło się.Budowałem na skale,zawaliło się.Teraz budować zacznę od dymu z komina...Staff.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

Danka ja miałam rezonans o 16 czy 17 i kazali przyjechać na czczo :shock: ale musiałam rano zjeść choć kawałeczek chleba, bo dużo piguł łykam i nie mogą być na pusty żołądek ;-)
 
     
danka 

Bioderkus!!!




Status: Przed
Doczya: 03 Lut 2010
Posty: 209
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

kinga, No,nieee... masakra :roll: Ja muszę dojechać do Krakowa z Raciborza. No i od rana w pracy. Zdechnę z głodu,jak nic!
_________________
Budowałem na piasku,zawaliło się.Budowałem na skale,zawaliło się.Teraz budować zacznę od dymu z komina...Staff.
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 39
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

Ja właśnie przez to nie idę jutro do pracy, bo nie wyrobiłabym z głodu. Jak długo nic nie jem, to robię się słaba, więc w pracy bym chyba padła...a pić chociaż można???

Dziewczyny, co do lekarzy to faktycznie jest różnie...trudno znaleźć lekarza z prawdziwego zdarzenia...żeby był i świetnym specjalistą i ciepłym wobec pacjentów. Ja też jestem ze służby zdrowia :) :) i mogłabym na ten temat duuuużoo gadać :) w każdym razie jak będziecie miały jakieś pytania co do rehabilitacji, to pytajcie śmiało ;)
 
     
Hermene 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 23 Mar 2010
Posty: 12
Skd: ....
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

Dziewczyny ja też miałam Artro MRI i nie wymagali ode mnie żadnego przygotowania, napewno nie głodówki..... (miałam tylko dostarczyć wyniki krwi z oznaczonym poziomem kreatyniny nie starsze niż 3 dni)

Jaki jest cel tego, że macie powstrzymać się od jedzenia?
_________________
Nic nie jest dane na zawsze.
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 39
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Pon 10 Maj, 2010   

W sumie to nie mam zielonego pojęcia.. też się nad tym zastanawiałam, bo przecież gazy w jelitach widać mniej więcej na poziomie górnej części talerzy biodrowych, więc chyba nie o gazy się tu rozchodzi...no ale skoro mi tak kazali...chyba wstanę wcześnie i coś przegryźć :)
Mi o badaniach krwi nie wspominali
 
     
ewabe 
powrót po latach

Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Doczya: 13 Sty 2010
Posty: 77
Skd: Kraków
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

O ile mnie pamięć nie myli, to standardowo przed rezonansem trzeba byc na czczo przez 6 godzin - ja TORETYCZNIE miałam badanie o 11, więc chyba uznali, że nie wstanę o 5 (naiwni ;-) ) Ale jak macie o 18, to byłaby masakra! Przecież to czas ma znaczenie, a nie pora dnia - więc przy badaniu o 18 jak zjecie coś o 10, to tak, jakbyście miały badanie o 6 rano i zjadły kolację, nie? :) Danka, myślę że spokojnie możesz zjeść wczesnepierwsze i drugie śniadanie :)


HermeneTeż nie miałam żadnych badań krwi przed Artro MRI... Powiedzieli, dlaczego będzie im to potrzebne?

Zulka Ja rozumiem, że lekarz też człowiek i może nie mieć daru do kontaktów z ludźmi ;) Ale wydawało mi się, że jak umawiamy się na wizycie na zabieg i dostaję od niego wizytówkę z numerem komórki i mailem (słuzbowym) z komentarzem - w razie jakichkolwiek pytań proszę dać mi znać, to chyba przez półtora tygodnia mogę spodziewać się krótkiej odpowiedzi na konkretnego maila... Eh... Chyba napisze do pana doktora raz jeszcze i zapytam, czy mogę spodziewać się odpowiedzi, czy może z takimi sprawami powinnam się zwrócić do kogoś innego w klinice :-P

Edit jakieś 3 godziny później

Czyżby dr Smolik czytał nasze forum? :P Dostałam odpowiedź :P
_________________
odwieczne niedopasowanie
 
     
Hermene 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 23 Mar 2010
Posty: 12
Skd: ....
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Też nie miałam żadnych badań krwi przed Artro MRI... Powiedzieli, dlaczego będzie im to potrzebne?

Tak, powiedzieli, chodziło o nerki i podanie kontrastu dostawowo - jesli poziom byłby za wysoki podali by inny rodzaj kontrastu, który nie obciążałby dodatkowo nerek.

Pani ujęła to tak, musimy znać poziom kreatyniny, aby nie zrobić Pani krzywdy.
_________________
Nic nie jest dane na zawsze.
 
     
danka 

Bioderkus!!!




Status: Przed
Doczya: 03 Lut 2010
Posty: 209
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Hermene, Mnie to samo powiedzieli i kazali zrobić to badanie.Ale już mnie pocieszyłyście z tym głodowaniem do 18.00.Poposzczę przez 6 ostatnich godzin,bo mnie też się robi słabo,jak nie jem!
_________________
Budowałem na piasku,zawaliło się.Budowałem na skale,zawaliło się.Teraz budować zacznę od dymu z komina...Staff.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Tak poza tym to kontynuując temat, powiem jeszcze coś z mojego doświadczenia. Piszecie tutaj o potrzebie bycia na czczo. Generalnie powinno się być na czczo, ale od lekkiego śniadania nikt nie umarł. Dlaczego mówią o byciu na czczo ??? Badanie odbywa się w aparacie do rezonansu, a jak wiemy, że jest tam trochę ciasno i niektórzy mogą na te warunki reagować poprzez wymioty, po drugie podawany jest kontrast do stawu i na niego też można w różny sposób zareagować poprzez wymioty, po trzecie gdyby się coś działo podczas badania rezonansem i ktoś np. by zasłabł albo coś gorszego (typu jakiś atak paniki, szału i byłą by konieczność [podania leku to wiele z nich może nie działać albo zachodzić mogą nieproszone interrakcje ze śniadankiem, a tego nie chcemy !!! Tak poza tym to mówicie o badaniach krwi. Hym mnie to nie dziwi, bo, kiedy miałam artrorezonans to musiałam zjawiać się w szpitalu rano (przyjęcie na oddział ortopedii) na czczo badania krwi podstawowe, i po badaniu docelowym czyli artrografii stawu biodrowego musiałam zostań na noc w szpitalu w ramach obserwacji. Mówią, że co kraj to obyczaj, a ja powiem, ze co szpital to obyczaj. a co do jedzenia to nawet jak idę na pobranie krwi i wiem, ze to nie będą elektrolity to zawsze wypijam pół szklanki herbaty i zjadam kromkę chleba albo pół, bo i tak nie wpłynie na wynik krwi ogólny, a na pusty żołądek przy rezonansie to trochę w ramach bezpieczeństwa lekarza bo wierzyć pacjentowi, że nie będzie wymiotował, albo że da radę to tak jak kolarzowi kazać skakać na nartach....
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
danka 

Bioderkus!!!




Status: Przed
Doczya: 03 Lut 2010
Posty: 209
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Jowi, Przynajmniej teraz z większym zrozumieniem zniosę tę głodówkę.Jak już tu nie raz mówiliśmy,lepiej być świadomym pacjentem a ja nudnościami reaguję na wiele leków,że o narkozie nie wspomnę :roll: Dzięki!
_________________
Budowałem na piasku,zawaliło się.Budowałem na skale,zawaliło się.Teraz budować zacznę od dymu z komina...Staff.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Dasz radę !!! a głodówka w dobrym celu i na pewno nie zaszkodzi, za to później można :-D zjeść na co ma się tylko ochotę i w związku z tym jedzonkiem można się rozmarzyć : :-P
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Zulka 
śmigam :)
Popularus Bioderkus




Status: Artroskopia x 2
Wiek: 39
Doczya: 26 Kwi 2010
Posty: 95
Skd: warszawa
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Cześć dziewczyny!!

Niestety, nie miałam rezonansu...okazało się, że muszę mieć skierowanie od lekarza, a ja nie miałam...najgorsze jest to, że jak dzwoniłam żeby umówić się na wizytę to pytałam, czy muszę mieć skierowanie i powiedziano mi, że skoro prywatnie idę to nie...eehh....
Szkoda, bo chciałam mieć już to z głowy, a tak muszę czekać do 1 czerwca.
Jedni mówią tak, drudzy inaczej. Może gdybym miała swojego ortopedę prowadzącego, to on by mi od razu dał, a ja póki co sama się diagnozuję i konsultuję z lekarzami ode mnie z pracy - jakoś nie weszło na temat skierowania.

ewabe - myślę, że powinnaś przypomnieć się temu lekarzowi.
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Wto 11 Maj, 2010   

Skierowanie potrzebne ze względu na ochronę przed chorobą popromienną, gdyż kontrast często wprowadzany jest pod kontrolą rtg i wtedy czy prywatnie czy nie skierowanie musi być ze względu właśnie na szkodliwe działanie promieni rtg
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.