Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Zasiłek/dodatek pielęgnacyjny
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   Zasiłek/dodatek pielęgnacyjny

Bea napisa/a:
Przy całkowitej niezdolności i chorobie powstałej przed 16 rokiem życia można - trzeba ubiegać się o dodatek pielęgnacyjny w Zespół do spraw niepełnosprawności mieści się przy opiece społecznej i opieka wypłaca ....
a czy przy umiarkowanym stopniu (renta socjalna) płacą nie wiem .....


Nawet, jeżeli ZUS ustali częściową niezdolność, która dodatek pielęgnacyjny wyklucza, wystarczy pójść jeszcze na komisję z PCPR. Tam jest większe prawdopodobieństwo otrzymania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a tym samym otrzymania dodatku pielęgnacyjnego ze środków MOPS.
 
     
Wiesia187 

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 13 Lip 2009
Posty: 136
Skd: kujawsko-pomorskie
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje zasiłek pielęgnacyjny , natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dodatek pielęgnacyjny. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie w wieku powyżej 16 lat , jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, a niepełnosprawność ta powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego[/b]
 
     
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Wiesia187 napisa/a:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznaje zasiłek pielęgnacyjny , natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dodatek pielęgnacyjny.


Fakt :-) Ale kasa chyba podobna (choć w sumie nie wiem), więc jak wywalą jednymi drzwiami, to można próbować drugimi:-). Nie jest to majątek, ale zawsze może się na coś przydać.
 
     
Bea 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 30 Wrz 2009
Posty: 100
Skd: okolice Warszawy
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Libra napisa/a:
Nawet, jeżeli ZUS ustali częściową niezdolność, która dodatek pielęgnacyjny wyklucza, wystarczy pójść jeszcze na komisję z PCPR. Tam jest większe prawdopodobieństwo otrzymania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a tym samym otrzymania dodatku pielęgnacyjnego ze środków MOPS

No nie zupełnie - składa się wniosek w którym trzeba podać czy ma się rentę , na jaki czas i jaką .... w realu u mnie było całkowita niezdolność ZUS a w Zespół... lekki stopień dostałam dodatek bo przepis mówi - pisałam w poprzednim poście
A na komisje trzeba iść dla formalności i jestem pełna obaw że jak ZUS nie da grupy to do Zespołu niema po co iść
Wiesia187, Tak masz racje zasiłek z MOPS - poprawiam i uściślam swoją wypowiedz jest tylko jedna różnica zasiłek dostałam a dodatku nie dostane bo ZUS tylko płaci przy całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji ....
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Zasiłek i dodatek pielęgnacyjny można dostać tylko z jednego źródła, nie ma tak dobrze, aby brać i z ZUSu i MOPSu ;)
_________________

 
 
     
Bea 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 30 Wrz 2009
Posty: 100
Skd: okolice Warszawy
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Grazynko1950, oczywiście że z jednego źródła tylko się pobiera tylko jakby były te same uściślenia w przepisach to przy rencie z ZUS zasiłek czy dodatek byłby razem wypłacany a tak nie jest :roll:
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Ja mam rentę socjalną z ZUS i dodatek pielęgnacyjny (czy to się zasiłek nazywa) z MOPS :)
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Wiadomo ZUS sobie, a Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności sobie. Chyba łatwiej dostać orzeczenie o niepełnosprawności w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wszystko też zależy czy orzekanie jest dla celów rentowych czy nie. Zbyt dużo w naszym kraju niespójnych przepisów - niestety.
_________________

 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

kinga napisa/a:
i dodatek pielęgnacyjny (czy to się zasiłek nazywa) z MOPS
A czemu nie z ZUSu tam większa kwota ponoć Wiem że we wrześniu zeszłego roku ZUS dal podwyżkę a MOPS nie :(
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Grazyna1950 napisa/a:
Wszystko też zależy czy orzekanie jest dla celów rentowych czy nie.

Do celów rentowych orzeka tylko i wyłącznie ZUS teraz. !!! :)

Cytat:
A czemu nie z ZUSu tam większa kwota ponoć Wiem że we wrześniu zeszłego roku ZUS dal podwyżkę a MOPS nie :(

Z tego co wiem, to mi się należy tylko ten z MOPS, czyli 153 zł :)
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

kinga napisa/a:
Z tego co wiem, to mi się należy tylko ten z MOPS, czyli 153 zł
JA MAM TEŻ TYLE z Mopsu, bo z Zusu mi nie dali, ale jest tyle samo.
_________________

 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 22 Lut, 2010   

Dopiero od 1 marca 2010 r. ma wzrosnąć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tak wynika z nowej wersji projektu nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992), który trafił już do Komitetu Rady Ministrów. Poprzednia zakładała, że będzie wyższy od 1 listopada tego roku. Zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi obecnie 153 zł, wzrośnie do 173,10 zł i będzie wynosić tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Przesunięcie tego terminu jest związane z kosztami dla budżetu. Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wydatki na ten cel wzrosną w skali roku (jeśli wzrośnie od marca) o ponad 160 mln zł. Jednocześnie dodatek pielęgnacyjny nie będzie waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, jak pozostałe świadczenia rodzinne.

– Coroczna waloryzacja dodatku jest propozycją korzystniejszą dla rodzin, niż proponowana przez ministerstwo weryfikacja przeprowadzana tylko co trzy lata, bo uwzględnia na bieżąco realny wzrost cen – mówi Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

źródło: Gazeta Prawna
 
     
Wiesia187 

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 13 Lip 2009
Posty: 136
Skd: kujawsko-pomorskie
Wysany: Wto 23 Lut, 2010   

Grażynko Tobie słusznie przyznano zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u, ponieważ jesteś na emeryturze, a dodatek ZUS przyznaje osobom, które mają przyznaną rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Ty natomiast wypracowałaś sobie emeryturę i ZUS nie mógł przyznać Ci renty, ani też dodatku pielęgnacyjnego.
Kinga , w Twoim przypadku , jeżeli otrzymujesz rentę socjalną z ZUs-u uzasadnione jest przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS-u. Jak wspomniałam dodatek pielęgnacyjny ZUS przyznaje dla osób , które mają przyznaną rentę , ale z tytułu całkowitej niezdoności do pracy i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. W Twoim przypadku musiałabyś spełnić kryterium okresu zatrudnienia , które jest wymagane przy orzekaniu - musiałabyś wcześniej pracować. Wcześniej wypłacaniem rent socjanych zajmowały się własnie Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej.
 
     
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Wto 23 Lut, 2010   

Bea napisa/a:
w realu u mnie było całkowita niezdolność ZUS a w Zespół... lekki stopień dostałam


U mnie odwrotnie....w ZUS orzeczono częściową niezdolność, a w PCPR w zasadzie bez mrugnięcia okiem rozmowa zaczęła się od znacznego stopnia niepełnosprawności. Musiałam "wydębić" na komisji przyznanie umiarkowanego stopnia (obawiałam się, że z orzeczonym znacznym stopniem i równoczesnym wskazaniem do pracy w ZPCH będę spalona na otwartym rynku pracy).
 
     
basia19 
basia19
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 65
Doczya: 15 Sty 2010
Posty: 84
Skd: wielkopolska
Wysany: Sro 24 Lut, 2010   

jakie świadczenie można dostaś jeśli otrzymuje się zasiłek dla bezrobotnych?swiadczenie rehabilitacyjnego mi nie przyznali
_________________
barbara
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.