Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Jarek-kilka pytań.
irena261249 
irena
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 74
Doczya: 09 Maj 2011
Posty: 1
Skd: opolszczyzna
Wysany: Wto 10 Maj, 2011   

Grace,napisz jaka to była rehabilitacja?
Ja odstawiłam kule po 3 miesiącach.W tym czasie byłam 3 tyg na rehabilitacji w szpitalu/sanat.Teraz mija pół roku a mnie boli(okolice blizny,i udo z przodu z kolanem włącznie) i sie kołyszę idąc.Ćwiczyłam tylko napinanie mięśni i rowerek stacjon 15 min dziennie.I czuję że jest źle.
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Wto 10 Maj, 2011   

Ireno:
-raz-to jest wątek-historia jareckiego a nie porady i doświadczenie
-dwa-jak już agat napisała w wątku powitalnym-nikt nie napisze Ci tu gotowych ćwiczeń, bo one powinny być dobierane indywidualnie, by pomogły !!! :)

Zapraszam do czytania wiadomości na forum, a w szczególności KĄCIKA REHABILITACJI :)
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 10 Maj, 2011   

jarecki napisa/a:
AgaW, dziękuję za cenne rady ale raczej zastosuję się do zaleceń profesora.Mimo faktu że delikatnie utykam mam chodzić bez kul, a ćwiczenia i wzmacnianie tej nogi spowodują całkowitą sprawność.


Napisałeś, że mimo iż delikatnie utykach będziesz chodzić bez kul i wykonywać ćwiczenia- jeśli mogę o coś zapytać to opisz jakie ćwiczenia wykonujesz i jak przebiegała rehabilitacja: czy była to rehabilitacja na zasadzie NAPNIJ MIĘSIEŃ- ROZLUŹNIJ, czy funkcjonalna oparta na zasadach PNF, BOBATH itp. Napisz, gdyż będzie to jakaś wskazówka. Najważniejsze to- jakie ćwiczenia wykonujesz w domu i JAK je wykonujesz.

Mówisz uzyskasz całkowitą sprawność- po pierwsze należy zbadać przyczynę utykania oraz typ owego utykania oraz wyeliminować wszystkie kompensacyjne napięcia jakie powstały w obrębie miednicy, tułowia a nawet żuchwy w wyniku utrzymującego się utykania. Dlatego cały czas chciałbym o ile możesz dowiedzieć się- jakie ćwiczenia wykonujesz w domciu :-)

jarecki napisa/a:
Podczas wizyty kontrolnej prof.widział jak chodzę i jaki mam zakres ruchomości stawu,więc gdyby było coś nie tak chyba nie pozwoliłby na odstawienie kul.Poza tym ja czuje się na tyle dobrze że postanowiłem od 16-tego maja wrócić do pracy.Oczywiście wykonuję codziennie w domu wszystkie ćwiczenia które były na rehabilitacji.14 maja mija dwa miesiące od zabiegu.


Pan profesor Czubak jest świetnym specjalistą ORTOPEDĄ oraz CHIRURGIEM. Jednak ja osobiście uważam, że decyzja o dalszej rehabilitacji powinna zapaść w dwojaki następujący sposób:

a) albo poprzez porozumienie rehabilitanta z operatorem- decyzja zachodzi wspólnie
b) decyzję podejmuje SAM rehabilitant w oparciu o historię choroby, badanie funkcjonalne i określenie wraz z pacjentem celów rehabilitacji

Tak jak koleżanki pisały powyżej- według mnie również powinien zbadać Ciebie jeszcze rehabilitant. Absolutnie nie jest to podważenie słów profesora. Znam poniekąd przyczynę, z której większość ortopedów nie poleca rehabilitacji po endoprotezoplastyce ( po rozmowie z jednym z ortopedów). Proteza posiada swój współczynnik tarcia oraz określoną wiekowo wytrzymałość. O ile ćwiczenia są prowadzone ,,zgodnie ze starą ideą rehabilitacji", tzn skupiają się na ruchach biernych kończyną we wszystkich kierunkach, podwieszkach czy też tzw. kręcenia niniejszą kończyną ( mówię obrazowo) to rzeczywiście pod wpływem takiej rehabilitacji ortopedzi myślą, że może szybciej się ta proteza się zużyje. Jednak owoczesna terapia oddala się niejako od tego co było kiedyś- oferuje szereg możliwości poprzez PNF, który przywraca funkcję danej kończyny, odtwarza pracę mięśni, która powinna zajść w prawidłowym wzorcu chodu , dba o prawidłowe napięcie posturalne, odtwarza prawidłowy wzorzec chodu. Dużo jest pracy strukturalnej na nadmiernie napiętych mięśniach oraz powięziach.

Jednak zobacz- poszedłeś na operację bo Cię bolało i z pewnością utykałeś. Jesteś po operacji- może już nie boli ale co- DALEJ UTYKASZ. To nie wynik złej operacji ( gdyż ja również Panu Profesorowi ufam pod kątem ręki chirurgicznej prawie, że bezgranicznie) ale osłabionych mięśni, być może pewnych przykurczów, złej współpracy międzymięśniowej, złego i przetrwałego wzorca chodu.

A co dają dwie kule- w KĄCIKU REHABILITACYJNYM jest opisane dokładnie dlaczego zaleca się pacjentom chodzenie o dwóch kulach i nie poleca się przedwczesnego ich odstawienia. Ja osobiście nie znam Twojego stanu i bez badania nie mogę powiedzieć- co gdzie i dlaczego jest napięte, jaka jest przyczyna utykania, czy blizna m.in jest mobilna dlatego polecam kontrolną wizytę u rehabilitanta.

A czy powinieneś chodzić o dwóch kulach- NIECH PO ODPOWIEDNIM BADANIU STWIERDZI TO REHABILITANT.

I oczywiście życzę szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Pozdrawiam,
Piotrek
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 10 Maj, 2011   

Dzięki Piotrku za to profesjonalne wytłumaczenie :ok:
Jarecki, zrobisz jak uważasz- to Twoja decyzja i Twoje zdrowie. Jednak przemyśl sobie nasze wypowiedzi, może zdecydujesz się na omówienie z fizjoterapeutą Twojego utykania i znajdziecie szybką rade, uzyskasz pomoc i będziesz naprawdę zdrowo i prosto chodził :)
Życzę Ci pełni zdrowia i świetnej sprawności :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
jarecki 
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 55
Doczy: 27 Sty 2010
Posty: 47
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 11 Maj, 2011   

...Tak,zrobię jak uważam...A uważam że macie rację,zapisałem się na wizytę do ORTHOSU na jutro.Mam nadzieję że tam doprowadzą mnie do odpowiedniego stanu.
 
     
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sro 11 Maj, 2011   

Brawo!!!!!! Jarecki !!! !!
Słuszna decyzja. Ja kiedyś myślałam, że sama do wszystkiego dojdę - niestety - niewłaściwa rehabilitacja spowodowała, że stoję w miejscu.
_________________

 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 11 Maj, 2011   

Jarku wierzyłam w Ciebie :*
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 11 Maj, 2011   

Świetny wybór! Jestem pewna że nie pożałujesz tej wizyty :ok:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
jarecki 
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 55
Doczy: 27 Sty 2010
Posty: 47
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 11 Maj, 2011   

pasiflora napisa/a:
Jarku wierzyłam w Ciebie :*

:oops:
Też myślę i mam nadzieję że nie pożałuję tej wizyty.
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA
Popularus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 30 Wrz 2009
Posty: 135
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 11 Maj, 2011   

Jarku brawa dla CIEBIE brawa
 
     
Edi 
Edi

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 51
Doczya: 20 Sty 2010
Posty: 369
Skd: Wojkowice Kościelne
Wysany: Czw 12 Sty, 2012   

jarecki, dawno nic nie pisałeś ,odezwij się co u Ciebie i Twojego bioderka słychać :)
_________________
Edi
 
     
jarecki 
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 55
Doczy: 27 Sty 2010
Posty: 47
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 25 Sty, 2012   

...No tak,to prawda.Za dwa miesiące mija rok od zabiegu,miałem zamiar napisać coś w rocznicę,takie małe podsumowanie.ale w zasadzie mogę napisać teraz.Jak wcześniej pisałem po 2,5 miesiąca po zabiegu wróciłem do pracy....Pracuję cały czas,z biodrem nie mam najmniejszych problemów,w zasadzie tak jak by nic nie było naprawiane.Latem zeszłego roku w lipcu zaczęliśmy budowę domu,oczywiście bardzo intensywnie uczestniczyłem w pracach z tym związanych tzn.łopata,taczka,pustaki,cegły...piwo ;-) .Powiem wam że lepiej się czułem jak sobie popracowałem niż jak nie robiłem nic.Tak w ogóle to dom już stoi,w tym roku będzie wykańczany. Jest wszystko ok,oby się nie zepsuło.Chciałem Wam Wszystkim podziękować za to że jesteście,że stworzyliście to forum,że służycie radami,wsparciem.Dzięki Wam trafiłem do prof.Czubaka,do Otwocka i że jest tak jak jest.
Teraz mam inny problem,mianowicie od miesiąca nie mogę sobie poradzić z rwą kulszową.Zastrzyki,tabletki,itp.Jakoś funkcjonuję ale jak mnie złapie to nie mogę stanąć na nogę.Ale to nie jest forum rwy tylko bioderek. :-D
To by było na tyle,jeszcze się na pewno odezwę.DZIĘKUJĘ WAM.
Pozdrawiam Wszystkich.Jarek.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 26 Sty, 2012   

jarecki napisa/a:
Teraz mam inny problem,mianowicie od miesiąca nie mogę sobie poradzić z rwą kulszową

Jarecki, super że jesteś taki zadowlony z operacji :ok:
Co do rwy, to niekoniecznie musi być to rwa kulszowa, ma ona podobne objawy do np. problemów ścięgnowo/powięziowych. Co na to mówi Twój fizjoterapeuta? Jesteście pewni że to rwa? Bo jeśli u niego z tym nie byłeś to dobrze by było się zbadać, może tchochę wspólnej pracy i rozwiązalibyście ten problem ( i mam nadzieję że tak będzie ) :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Edi 
Edi

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 51
Doczya: 20 Sty 2010
Posty: 369
Skd: Wojkowice Kościelne
Wysany: Czw 26 Sty, 2012   

jarecki, dzięki ,że się odezwaleś :mrgreen: ale blagam sprawdż czy to na pewno rwa ....też mnie leczono na rwę niestety okazało się zupełnie coś innego :!:
_________________
Edi
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Czw 26 Sty, 2012   

Mnie tez leczona na rwę przez parę miesięcy, wzięłam kilkanaście zastrzyków, witaminy i inne zabiegi, a potem jeden oświecony terapeuta, niejaki Andrzej Rakowski zdiagnozował i usunął technikami manualnymi rzekomą rwę w ciągu jednego spotkania :mrgreen: Wyobraź sobie, Jarku, jak plułam sobie w brodę, że nie poprosiłam o pomoc najpierw Jego.. Pozdrawiam i sugeruję sprawdzić czy to napewno rwa, nie u neurologa czy ortopedy (bo tam bedziesz miał rwe na 100%) tylko u dobrego terapeuty. Mówiąc szczerze, prawdziwa rwa zdarza się rzadko, a objawy prawie identyczne ma kilka zaburzeń powięziowo-mięśniowych.
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.