Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Co to jest osteotomia okołopanewkowa wg. Ganza.
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Nie 21 Cze, 2009   Co to jest osteotomia okołopanewkowa wg. Ganza.

Fragment z pracy naukowej pod przewodnictwem Prof. dr hab. med. Jarosława Czubaka* - specjalisty traumatologii i ortopedii: "Zmiany w parametrach chodu po osteotomii okołopanewkowej według Ganza u chorych z dysplazją resztkową stawów biodrowych":

"Osteotomia okołopanewkowa według Ganza wykonywana jest w przypadkach resztkowej dysplazji stawu biodrowego u dorastających i dorosłych. Osteotomia ta obejmuje okołopanewkowe przecięcie kości kulszowej, biodrowej i łonowej z zachowaniem tylnej kolumny miednicy, co gwarantuje stabilność pierścienia miednicznego. Reorientacja fragmentu panewkowego miednicy dokonuje się poprzez jego obrót i pozwala na poprawę pokrycia przednio-bocznej części głowy kości udowej. Odłamy stabilizuje się za pomocą 3 śrub Schanza. Podczas zabiegu dochodzi do redyrekcji fragmentu panewkowego i zmiany wzajemnej konfiguracji: głowa kości udowej - panewka stawu (fragment panewkowy). Poza tym, dzięki temu, iż punkt obrotu ruchu rotacyjno-addukcyjnego odłamu panewkowego znajduje się nie w centrum głowy kości udowej, lecz proksymalnie od niej, dochodzi w trakcie osteotomii do medializacji głowy kości udowej wobec miednicy. Po operacji dochodzi więc nie tylko do zmiany pokrycia głowy kości udowej, ale również do zmiany jej położenia wobec miednicy. Cele i założenia: osteotomia okołopanewkowa według Ganza zmienia więc stosunki anatomiczne ruchów w stawie biodrowym, co musi mieć swoje przełożenie na warunki biomechaniczne chodu."

Osteotomia okołopanewkowa według Ganza, mimo, iż jest techniką wymagającą od operującego chirurga dużej staranności oraz trójwymiarowego zaplanowania zabiegu, powoli zaczyna się rozpowszechniać urzeczywistniając oczekiwania chirurgów. W wielu przypadkach technika zastępuje popularną endoptotezę okazując się możliwą do zastosowania i na tyle zbawienna, że pozwala zachować u pacjenta naturalny staw. W przeciwieństwie do innych rodzajów operacji np. endprotzoplastyki, nie wymaga realoplastyki, co ważne jest szczególnie w młodym wieku pacjentów.

Bardzo ważne - osteotomia wg. Ganza nie bloguje ewentualnej późniejszej konieczności ingerencji w biodro. W razie potrzeby w przyszłości zawsze na stawie, na którym została wykonana osteotomia okołopanewkowa można dokonać kapoplastyki czy endoprotezy. Dlatego, iż staw pozostaje w całości, przy osteotomii nie usuwa się żadnego jego fragmentu, przyszłościowo metoda ta daje ogromne możliwości przy ewentualnej potrzebie plastyki.

Postępowanie rehabilitacyjne w przypadku opisywanego zabiegu jest stosunkowo dość krótkie, choć wymagające dużego zaangażowania zarówno od rehabilitanta jak i pacjenta, który musi w początkowej fazie podczas rehabilitacji wykonywać ćwiczenia a także różnego rodzaju aktywności fizyczne wiążące się z dyskomfortem. Doskonałe wyniki rehabilitacji są do osiągnięcia tylko przy ścisłej współpracy na płaszczyźnie fizjoterapeuta-pacjentka, pacjentka-fizjoterapeuta. Głównym zadaniem fizjoterapeuty w prowadzeniu terapii pooperacyjnej jest kładzenie ogromnego nacisku na wyrugowanie starych nawyków ruchowych i kompensacji w trakcie chodu, których pacjent wyuczył się odciążając chorą nogę i unikając bólu. Bardzo stabilne i trwałe zespolenie stosowane w opisywanej metodzie pozwala na względnie szybką i bezpieczną rehabilitację, bez obawy o zwichnięcie stawu biodrowego.

Podczas rehabilitacji po osteotomii wg Ganza w moim przypadku wykorzystywane były metody z zakresu PNF, NDT-Bobath, Neuromobilizacji oraz terapii czaszkowo-krzyżowej. Dzięki ich zastosowaniu terapia fizjoterapeutyczna uwzględniała pracę na poziomie strukturalnym (mięsień, nerw , staw), na poziomie aktywności ruchowej, na poziomie funkcji i partycypację do różnych sytuacji. Wszystkie aktywności ruchowe zostały szczegółowo opracowane i dobrane do moich własnych możliwości ruchowych. Co ważne - wykonane na stabilnym tułowiu, liniowym ustawieniu wszystkich stawów w operowanej kończynie dolnej przy jednoczesnym zsumowaniu czasowym i przestrzennym bodźców senso-motorycznych, aplikacji aproksymacji, trakcji, oporu manualnego i stretchu.** A mówiąc potocznie: każdy ruch, czynność wykonywana podczas rehabilitacji opierała się o prawidłowe wzorce, przy każdym ćwiczeniu szczególny nacisk postawiony był na dobrze ustawioną miednicę, napięcie mięśniowe brzucha, prawidłowe ułożenie kończyn - biodro-kolano-stopa. W trakcie ćwiczeń niejednokrotnie wykorzystywaliśmy wielokierunkowy i zmiennokierunkowy opór manualny. W zaawansowanym etapie rehabilitacji do aktywności i ćwiczeń wykonywanych z rehabilitantem oraz tych samodzielnych wykonywanych w domu dołączyliśmy aktywności fizyczne na basenie (również z obciążeniem) mające na celu wypracowanie prawidłowego ustawienia miednicy, wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu.

W rehabilitacji po osteotomii okołopanewowej jak i wielu innych zabiegach należy pamiętać iż nie istnieje jeden prawidłowy model czy wzorzec rehabilitacji. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia i zastosowania takiego rodzaju aktywności fizycznej oraz ćwiczeń, które będą optymalnie dopasowane do jego możliwości.

* prof. Jarosław Czubak jako jedyny w Polsce opanował technikę osteotomii okołopanewkowej, która służy do „naprawiania” własnego stawu biodrowego, bez konieczności jego wymiany.
** Fragment wypowiedzi fizjoterapeuty z którym na co dzień współpracuję.
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Pi 21 Sie, 2009   

Jeśli ktoś chciałby wiedzieć, jak wygląda autor tej metody operowania naszych bioderek, czyli prof. Reinhold Ganz, to na tej stronie można zobaczyć jego uśmiechniętą buźkę.

www.fondazione.it/it/staff/reinhold-ganz.html
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 22 Sie, 2009   

Podoba mi się twórca metody operacyjnej, którą miałam zastosowaną. Ta pogoda ducha i przyjazny wyraz twarzy.
Jego dorobek naukowy zrobił na mnie ogromne wrażenie ! To niesamowity człowiek z niesamowitą wiedzą ! Oby takich wybitnych lekarzy było jak najwięcej !
Pomyślcie ile osób ma uratowane biodra jego metodą...jak wiele zrobił dla nas poświęcając wiele lat na pogłębianie wiedzy. Jestem pełna wielkiego szacunku dla takich osób.

Na tej stronie jest więcej zdjęć Prof. R.Ganza : http://images.google.pl/i...SBsKJ_gbU1KSvAg .
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Sob 22 Sie, 2009   

AgaW, poznać pasjonata po tym, co (i jak) robi :-)



Na poniżej zamieszczonych stronach można przyjrzeć się zdjęciom i grafikom ilustrującym sposób cięcia i łączenia kości. Jest też sporo innych informacji nt. operacji.



1) www.arabbones.com/desc_services.php?id=41


2) http://www.orthojournalhm...articles11.html


3) www.hipandpelvis.com/pati...iace/page1.html


4) www.health.howstuffworks.com/hip-dysplasia9.htm


5) www.hipandknee.net/PAO.htm
Ostatnio zmieniony przez Nika Sob 22 Sie, 2009, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
Agatita32 
Agatita32
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 46
Doczya: 20 Sie 2009
Posty: 25
Skd: Dolny Śląsk
Wysany: Sob 22 Sie, 2009   

Nigdy do końca nie mogłam sobie wyobrazić remontu naszych biderek metodą Ganza,bardzo przydatne materiały,wreszcie po roku mnie olśniło hi hi hi ;-)
_________________
Jeśli wierzysz w zwycięstwo, zwycięstwo uwierzy w ciebie.

— Paulo Coelho
 
     
Nika 
Popularus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 04 Lip 2009
Posty: 149
Skd: Wa-wa
Wysany: Sob 22 Sie, 2009   

Do mnie obrazki bardziej skutecznie przemawiały. Zwłaszcza przed operacją,bo później to już własne co kilka miesięcy. Choć też nie tak ładne, jak te... :lol:
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 15 Wrz, 2009   

Tak - nie ma jak na przykładzie zdjęć lub obrazków dowiedzieć się na czym ta metoda leczenia polega. To bardzo ważne dla wszystkich czekających na operację osób, aby oswoić się z wiedzą.
Cieszę się bardzo i dziękuję wszystkim osobom, ktore chcą swoją wiedzą i doświadczeniem podzielić się na forum z innymi osobami, w szczególności właśnie w temacie osteotomii według Ganza. :-)
A wiecie dlaczego tak mi zależy na jak najbogatszym rozbudowaniu tego działu??? Nie dlatego, że jestem moderatorką tego działu lecz z innego powodu. Gdy ja zaczynałam chorować i usłyszałam, że osteotomia wg. Ganza jest dla mnie wielką szansą i mam nie za wiele czasu na decyzję z racji postępu choroby to szukałam godzinami w internecie jakichkolwiek informacji o tej metodzie leczenia...bezskutecznie...nieliczne opracowania były w obcych językach...a po polsku kompletnie nic...
Jak można poznać metodę leczenia i zaufać jej gdy nie ma się żadych informacji od innych osób niż lekarz wyjaśniąjący zwięźle jak wygląda zabieg??? Bardzo bałam się więc decyzji o operacji bo nie wiedziałam wielu rzeczy...byłam z tym sama . Trafiałam na strony poświęcone endoprotezom, kapoplastyce, czytałam to i zastanawiałam się ile z tych informacji dotyczy również operacji wg.Ganza, gdzie są podobieństwa a gdzie różnice.
Tak było długo, dopóki Katja nie założyła "dzienniku z remontu" - ten blog był przełomem w dostępie do informacji i to nie tylko dla mnie, ale też dla wielu osób w podobnej do mojej sytuacji. Ale blog jest o doświadczeniach jednej osoby.
Nasze forum jest jedynym forum po polsku w którym poruszany jest szeroko temat o osteotomii okołopanewkowej wg.Ganza. :!:
Metoda nie jest nowinką, lecz dla wielu ortopedów (serio-spotkałam się osobiście!!!) a tym bardziej chorych jest metodą nieznaną na temat której brak wielu dostępnych informacji.
Dla wszystkich czekających na operację ten dział jest żródłem bardzo cennych informacji od wielu różnych osób. Tu można napisać wszystko, bez ukrywania i szczerze. Właśnie to jest cenne. Wiele osób nie wie o tej metodzie, zdarza się ( częsciej niż wiele osob myśli!!! )że chorym zalecane jest przez lekarza czekać na większe zniszczenie biodra, gdy już będzie się kwalifikować do kapoplastyki bądź endoprotezy - skąd inąd również wspaniałym metodom leczącym bardziej zaawansowane stadia choroby bioder.
Działy poświęcone innym metodom leczenia są również ważne, pozwalają chorym skonfrontować wiedzę pozyskaną z innych stron w internecie i z innych forów internetowych i z czasem napewno będą bardziej rozbudowane. Ale - właśnie na temat innych metod operacyjnych niż osteotomia wg.Ganza jest na szczęście dużo informacji w internecie po polsku.
Chory ma prawo wiedzieć i to dużo o tym, że są różne metody, że jeśli choroba biodra jest w małym stopniu zaawansowana to może spróbować "załapać się" na osteotomię - w końcu to jak na razie jedyna metoda pozwalająca zachować własny staw biodrowy i dająca możliwość póżniejszego wszczepania protez jeśli będzie taka konieczność.
Tak więc dziękuję wszystkim dzielącym się doświadczeniem po operacji wg.Ganza - Wasze doświadczenia są bardzo potrzebna wielu, wielu chorym ludziom. Dzięki Waszym postom nie muszą sami borykać się z niezliczonymi pytaniami jak ja kiedyś...
Nasze forum jest bardzo potrzebne wszystkim chorym ale najbardziej właśnie tym szukającym informacji o operacji wg.Ganza.
Mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej i że wspólnie będziemy dzielić się naszym doświadczeniem z tymi , którzy tych informacji bardzo potrzebują.
Każda osoba, która chce coś napisać od siebie , opowiedzieć jak było w jej przypadku pomaga bardzo wielu osobom i to jest właśnie najlepsze w naszym forum - forum jest otwarte na wszystkich i dla wszystkich, jest źródłem wiedzy i wsparcia innych osób , a każda osoba jest tu mile widziana. :mrgreen:
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
madzi_czer 
Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 31 Maj 2009
Posty: 145
Skd: z małego pokoju ;)
Wysany: Sro 16 Wrz, 2009   

AgaW wspaniale to wszystko ujęłaś! Nic dodać nic ująć! :clap:
Ja osobiście też jestem wdzięczna, że miałam szansę na osteotomię wg Ganza. Uważam, że nasze forum jest bardzo potrzebne, aby wszystkim przybliżyć wiedzę na ten temat, bo faktycznie większość informacji jest w języku angielskim. Najbardziej cieszy mnie jednak fakt, że poznałam dużo osób, które tak, jak i ja miały Ganza. Wspaniale, że można na to wszystko spojrzeć z punktu widzenia innych pacjentów, ich przeżyć, doświadczeń. Wszystko jest w przystępnym języku a nie w terminologii lekarskiej, nie do końca nam znanej. Choć współpraca z Profesorem, czy naszymi Rehabilitantami też jest bardzo ważna, ale najważniejszy jest pacjent, który ma gdzie podzielić się swoimi refleksjami oraz liczyć na wsparcie i życzliwość innych forumowiczów!
_________________
"Kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat" (J. Korczak)
 
 
     
mala_klara 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 39
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 27
Skd: Cieszyn
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

Cieszę się, że powstała strona, na której mogłam dowiedzieć się, że jest w ogóle operacja ratująca stawy biodrowe bez konieczności montowania protezy. Nigdzie indziej nie dowiedziałabym się o tym i nie miała szansy sprawdzić czy i ja się kwalifikuję do tego zabiegu. Dzięki forum i dziale Osteotomia wg Ganza teraz wiem więcej, wiem już też ,że moje biodra są za bardzo zniszczone, żeby mogły być "ratowane" tą metoda :-( Bardzo, bardzo żałuję, ale przynajmniej inni mają szansę. Mam nadzieję, że ta strona, forum będzie pomagać coraz większej ilości osób takim jak ja... Może inni, będa mogli mieć osteotomię Ganza, ale wiem jedno, nie ma co czekać i zwlekać. Jeśli ma się chore biodra, to one same nie wyzdrowieją! Dopiero teraz pojęłam,że gdybym zadziałała szybciej, może nie musiałabym mieć teraz protezy... może wystarczyłyby 3 śrubki... Także prosze innych, takich jak ja, których boli ale czekają na cud - nie czekajcie!!!! To najgorsze co można robić! Czekać! Idzcie i próbujcie, szukajcie rozwiązania, pomóżcie sobie. Ja zrobiłam to za późno...
Ostatnio zmieniony przez AgaW Czw 17 Wrz, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

Dziękuję Ci za te słowa z serca...Tak mi się podoba Twoja wypowiedź, że przekopiuję ją w temat: dlaczego warto operować się . To bardzo ważne co piszesz - nie trać nadziei na wyleczenie Twoich bioder - jesteś zbyt młoda, żeby było zbyt późno !
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 07 Lut, 2011   

 
     
ilonawoj 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 48
Doczya: 27 Wrz 2011
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 03 Lis, 2011   

Witam serdecznie!
Kochani forumowicze, przeczytałam cały temat od deski do deski, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy po osteotomii wg Ganza zakłada się gips czy nie?
Skoro w 3-4 dobie zaleca się pionizację... tchnęło to we mnie cichą nadzieję :-)
Moja 7-letnia córka jest już po trzech osteotomiach, między innymi wg Saltera i kogoś jeszcze, przepraszam, nie pamiętam :-? i na samo wspomnienie o gipsie biodrowym z rozpórkami na parę miesięcy, robi mi się niedobrze. Najprawdopodobniej odbędzie się też osteotomia wg Ganza, na wizytę jesteśmy już umówione, ale chciałabym wiedzieć wcześniej, co z tym gipsem?.
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie ;-)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 03 Lis, 2011   

Po operacji nie jest zakładany gips, jest wygodny opatrunek na szwie :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
ilonawoj 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 48
Doczya: 27 Wrz 2011
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Czw 03 Lis, 2011   

Jakie to cudowne! Dziękuję ślicznie! :-D
 
     
Wiera 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 03 Sty 2013
Posty: 10
Skd: Mazury
Wysany: Pon 07 Sty, 2013   

Kto się kwalifikuje do tej metody? Czy ja, poza endo z takimi wynikami mogę się jeszcze zakwalifikować do czegoś mniej inwazyjnego? Błędy autorstwa lekarza opisującego, nie poprawiałam.
Wynik:
Badanie MR stawów biodrowych wykonano w sekwencjach FRFSE ,FRFS, Pdfs ,FRFS w płaszczyznach poprzecznej i czołowej .


W górnych części głów kości udowych widoczne są obustronnie ogniska niejednodnie obnizonej intensywności sygnału w obrazachT1 ,zaleznych podwyżśzonej w obrazachPd ,T2 zaleznych , także z stauracja tłuszczu otoczone silnie zaznaczona obwódka . stanowiąca strefą odczynowa pomiędzy tkanka kostna martwiczą i żywą .


Obraz odpowiada zmianom o charakterze martwicy jałowej -kategoria C ( wg MItchela ) charakteryzującaca się obecnościa przekrwienia lub komponety zapalnej przy obnizonej zawartości tluszczu w zakresie ognisk .
Po stronie lewej widoczne są podkorowo trzy ogniska o średnicach 16 mm ,7mm ,3 mm i jedynie największe z ognisk posiada gruba hypintensywna otoczke powstała w wyniku pogrubienia beleczek kostnych ( sklerotyzacja ) . Po stronie prawej ognisko ma średnicę 25 mm a obwódka wokół niego ma wysoki w obrazachT2 zaleznych , niski w obrazachT1 zależnych sygnał i może odpowiadać tkance ziarninowej .


Wn Obustronna martwica(AVN) głów kości udowych
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.