Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Aktywność fizyczna z endoprotezą
Cyryl 
Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczy: 13 Lip 2012
Posty: 763
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 08 Gru, 2017   

wczoraj odważyłem się na pierwsze granie, bez skakania, bez gwałtownych ruchów, tylko jednego seta, ale zawsze to jakiś pierwszy raz.
 
 
     
bajksik1 
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 14 Sty 2018
Posty: 1
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 20 Sty, 2018   

Hm... A czy z taką wadą dostanę ubezpieczenie narciarskie? Zastanawiam się na przykłąd nad czymś stąd https://wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-narciarskie Można w ogóle wówczas jeździć na nartach?
_________________
... jak niedużo zostaje z człowieka, gdy odjąć od niego wszystko, co mówią o nim inni.
Ostatnio zmieniony przez bajksik1 Pon 22 Sty, 2018, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Cyryl 
Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczy: 13 Lip 2012
Posty: 763
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 20 Sty, 2018   

po pierwsze: jaka wada?
po drugie: dlaczego nie możesz jeździć na nartach, jeżeli można grać w siatkówkę?

ja 3 miesiące po operacji jutro jadę na Zimowe Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Oldboy-ów. czeka mnie 6 meczy do 2 wygranych w parę godzin.

co prawda jeszcze nie jestem sprawny w 100% i pewnie zbiorę baty (gram z partnerem, którego pierwszy raz zobaczę), ale to pierwsze przetarcie na piachu przed sezonem letnim, więc traktuję to treningowo.

poza tym hala w Spale jest nowa i jeszcze tam nie grałem.
 
 
     
ErykGoracy24 


Status: Endo x 1
Doczy: 24 Lip 2019
Posty: 1
Skd: Nowy Sącz
Wysany: Sro 24 Lip, 2019   [PYTANIE] Pytanie

W 2016 miałem operację biodra czyli endoprotezie.
Chciałbym uzyskać informacje czy po takim zabiegu mogę wysiłkowo śmigać rowerem...
Myślę tu o maksymalnej sile w nogach...
Póki co dziennie pokonuje od 20 do 30 km na pełnej mocy...
Dlatego też trochę się stresuje czy to jest dobre dla mojej endoprotezy czy mam przestać jeździć rowerem...?
 
     
Dawid04111 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 26
Doczy: 14 Maj 2018
Posty: 110
Skd: Plaska Ziemia
Wysany: Sro 24 Lip, 2019   

To zależy od wielu czynników. Najlepiej skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Wazny jest rodzaj endoprotezy, twój ogólny stan itd. Oczywiscie musisz mocno uważać na różne upadki by się nie połamać. Rekracyjna jazda z pewnością na plus a wyczynowa? Znam ludzi, którzy to robią, ale nogi mają zbudowane konkretnie.

Także wszytko do uzgodnienia ze specjalistą. Pozdrawiam :)
 
 
     
RUCH to życie 
głodny wiedzy


Status: Endo x 1
Doczy: 03 Gru 2019
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 03 Gru, 2019   a co z prawdziwym sportem?

Drodzy,
minął 2-gi tydzień od operacji endoplastyki prawej części biodra a w głowie szumi od pytań. Przejrzałem dziesiątki tematów na forach, stronach szpitali i instytutów i zawsze jest bardzo zapobiegawczo. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, iż większość porad odnośnie sportu ma charakter ogólnikowy, nawiązujący do zachowawczości, umiaru i rozwagi przy uprawianiu dyscyplin. Nie chcę wylewać wiadra goryczy na tematy typu "nie obciążanie nadmierne biodra", gra w golfa, nordic-walking, bo...co to jest nadmierne obciążanie :( ?!?; gra w golfa angażuje aparat ruchowy w takim stopniu jak wieszanie prania, a w nordic-walking pracuje obręcz barkowa i mięśnie naramienne - co nie ma nic wspólnego z naszą endoprotezą!

Dlatego dorzucę garść dziegciu w postaci listy sportów jaką do tej pory udało się stworzyć i poprosić Was o opinię.

myślę, że mógłbym uprawiać intensywnie nawet po uszkodzeniu biodra: armwrestling, kalenistyka, gimnastyka bez skoków na nogi, kajakarstwo górskie, siłownia i wybrane ćwiczenia, spinning na rowerach stacjonarnych, taniec w tym wymagające figury, które można wykonać niezauważalnie inaczej :) , jazda na rolkach [wrotki raczej odpadają czy się mylę?]; sztuki walki [z uwagi na różnorodność styli i związanej z nimi mobilności, można znaleźć coś dla siebie i w swoim zakresie ruchu]; bieganie po schodach [zapewne bez trofeów]; rower MTB w terenie gdzie stoimy na nogach i amortyzujemy własnie niedogodności terenowe

co z:
wioślarzem / ergometrem, pływaniem na łodziach, co z pływaniem na smoczych łodziach?, co z surfingiem, co z SUPowaniem na wodach wymagających a nie stojących (mniejsza stabilność); co z uderzaniem w worek bokserski (chętnie poznam opinię fizjoterapeuty który równolegle samemu uprawia boks); co z jazdą na łyżwach [w odniesieniu do przekładanki hokejowej?]; o co chodzi z niezalecanym snowboardem ??? [ja rozumiem, że w przypadku pozycji kucznej narażamy endo na wypięcie, ale rozjeżdżony zawodnik potrafi znakomicie poruszać się w pozycji wyprostowanej, a upadek dla endo jest mniej groźny niż na nartach bo pozostajemy zapięci na desce]; co ze wspinaczką górską ?? [głębokie i dalekosiężne wykroki niosą ryzyko kontuzji, ale można ich po prostu unikać]

wykluczam:
sporty zespołowe z udziałem piłki, lotki, dysku etc. [mówię tutaj o grze sportowej/na poziomie nie amatorskim, a nie np. o rekreacyjnej grze w badmintona]

oczywiście odmiany rekreacyjne sportów, mniej absorbujące aparat ruchowy w postaci nagłych zrywów lub wykonywane w miękkim środowisku jak najbardziej tak: piłka wodna, rekreacyjne wycieczki rowerowe, nurkowanie etc...

Jak na razie po przejrzeniu wielu tematów na forach wyodrębniłem cenne fakty:
- "stabilną miednicę" - to zasada, która w ogóle powinna przyświecać wszystkim sportom jeżeli nie chcemy mieć urazów kręgosłupa itp.
- niebezpieczeństwo złamania wokół protezy [kość jest najsłabsza w okolicy łączenia/węzła] - to jest ryzyko które chyba wszyscy po operacji muszą zaadresować i z nim żyć
- jeżeli chcemy uprawiać sport związany z konkretnym zakresem ruchu, to grupy mięśniowe biorące udział w tym zakresie powinny być wzmocnione; co więcej, o wiele bardziej wzmocnione po endoplastyce niż w przypadku człowieka zdrowego
- z moją rehabilitantką pierwszym ćwiczeniem po operacji była "teoria upadku" o którą poprosiłem: do przodu padamy z nogą operowaną wysuniętą do tyłu, do tyłu z nogą operowaną wysuniętą do przodu


Być może na tym forum jest analityk amator, człowiek z wiedzą medyczną, zapaleniec sportowy lub fizjoterapeuta z taką przeszłością, którzy mogliby rzucić więcej światła na te tematy, albo pokierować w miejsca gdzie taką wiedzę można zdobyć.

Pozdrawiam wszystkich Bioderkowiczów! :)

o mnie: 45 lat, aktywny fizycznie całe życie, pełna enoplastyka biodra jednej nogi , druga mam nadzieję za kilka m-cy; zawodnik profi: siatkówka plażowa, triathlon długodystansowy, sprinty; zawodnik amator: każdy inny sport [/i][/i]
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 04 Gru, 2019   

Te ogólne zalecenia dotyczą przeciętnego pacjenta, ktoś kto uprawia jakikolwiek sport powinien się indywidualnie skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą i ustalić jakie ryzyka wiążą się z wybraną aktywnością, jakie ryzyka można wyeliminować odpowiednim przygotowaniem itd.
Nie da się ustalić odgórnych zaleceń, bo każdy pacjent jest inny, różne są przyczyny wstawienia endoprotezy, dlatego to odgórne pooperacyjne zalecenie jest bardzo zachowawcze "oszczędzać", bo z wszystkich możliwych zaleceń "dla każdego" wyrządzi statystycznie najmniej krzywdy. Jak ktoś chce coś więcej to musi indywidualnie do sprawy podejść i skonsultować swój przypadek, bo np. dla jednego bardziej ryzykowne mogą być pozycje zgięciowe a dla innego rotacja - zależy to od zbyt wielu czynników, żeby się dało zalecenia dla ogółu określić.
W wielu przypadkach to jest po prostu kwestia większego ryzyka urazu i pytanie jest raczej o to jakie ryzyko decydujesz się ponieść dla uprawiania danej dyscypliny - tu nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi.
 
     
RUCH to życie 
głodny wiedzy


Status: Endo x 1
Doczy: 03 Gru 2019
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 04 Gru, 2019   

biedronne napisa/a:
Te ogólne zalecenia dotyczą przeciętnego pacjenta, ktoś kto uprawia jakikolwiek sport powinien się indywidualnie skonsultować z lekarzem i fizjoterapeutą i ustalić jakie ryzyka wiążą się z wybraną aktywnością, jakie ryzyka można wyeliminować odpowiednim przygotowaniem itd.
Nie da się ustalić odgórnych zaleceń, bo każdy pacjent jest inny, różne są przyczyny wstawienia endoprotezy, dlatego to odgórne pooperacyjne zalecenie jest bardzo zachowawcze "oszczędzać", bo z wszystkich możliwych zaleceń "dla każdego" wyrządzi statystycznie najmniej krzywdy. Jak ktoś chce coś więcej to musi indywidualnie do sprawy podejść i skonsultować swój przypadek, bo np. dla jednego bardziej ryzykowne mogą być pozycje zgięciowe a dla innego rotacja - zależy to od zbyt wielu czynników, żeby się dało zalecenia dla ogółu określić.
W wielu przypadkach to jest po prostu kwestia większego ryzyka urazu i pytanie jest raczej o to jakie ryzyko decydujesz się ponieść dla uprawiania danej dyscypliny - tu nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi.


Dzięki biedronne. Pozostaje mi się zgłosić do dobrej poradni medycyny sportowej. Mój lekarz udziela wyczerpujących informacji, jednak nie pod kierunkiem sportu. Fizjoterapeutka natomiast bała się pokazać/zgodzić na wykonanie "wymagającej" figury, gdyż średnia wieku na oddziale była 65lat i to ludzi nie aktywnie uprawiających sport (w takiej grupie są kłopoty ze zrobieniem pompki a co dopiero czegoś bardziej wymagającego) i być może nie chciała prowokować innych...
Będę dalej szukał.
 
     
ADAM1 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 54
Doczy: 28 Lis 2018
Posty: 2
Skd: Jelenia góra
Wysany: Wto 10 Gru, 2019   

RUCH to życie napisa/a:

wykluczam:
sporty zespołowe z udziałem piłki, lotki, dysku etc. [mówię tutaj o grze sportowej/na poziomie nie amatorskim, a nie np. o rekreacyjnej grze w badmintona]

Zapraszam kolegę do Jeleniej Góry ,to pokażę na jakim "rekraacyjnym poziomie" można grać trzy miesiące po enoplastyce biodra lewej nogi ;-)
_________________
ADAM
 
     
Dorota_S 


Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 43
Doczya: 24 Pa 2019
Posty: 71
Skd: Wrocław
Wysany: Czw 19 Gru, 2019   

...kalistenika jest fajna...
 
     
RUCH to życie 
głodny wiedzy


Status: Endo x 1
Doczy: 03 Gru 2019
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Pi 20 Gru, 2019   kalenistyka

Dzięki Dorota, mam ją na uwadze. Pomimo, że posiada ograniczenia w dynamice, to można dynamicznie zmieniać figury :)
Notabene tydzień temu przestraszyłem się że zwichnąłem biodro, ale okazało się że nieprawda. Na razie ograniczyłem ćwiczenia do jednego treningu dziennie (rehabilitacyjne, core, siłowe, wzmacniające nogę) po około 1-1,5h, ale za to codziennie się podciągam 2-3 serie 5-10 powtórzeń [zależnie od samopoczucia] :)
Rower miałem zacząć tydzień temu, ale przymiarkę do spinningu zrobię w ten weekend.
 
     
RUCH to życie 
głodny wiedzy


Status: Endo x 1
Doczy: 03 Gru 2019
Posty: 4
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 06 Sty, 2020   bez kul

Hej,
Czy możecie się podzielić doświadczeniem w chodzeniu o kulach. Zalecenia miałem aby do odzyskania wzorca chodu używać dwóch kul, jednak od świąt lepiej chodzę bez. Oczywiście napinam komorę brzuszną i czworogłowe, jednak faktycznie już bez potrafię przejść prosto kilkadziesiąt metrów [dalej to już mocno męczące]. Na wędrówki, trening, zakupy...wyjścia z domu biorę je ze sobą, jednakże faktycznie "WYDAJE" mi się że sprawiają więcej kłopotów w życiu codziennym niż ich brak. Dla wyjaśnienia od operacji minęło 1,5 m-ca.

Czy to nie za wcześnie? Czy też tak mieliście?
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 06 Sty, 2020   

Zajrzyj do działu o rehabilitacji, tam są tematy poświęcone chodzeniu o kulach.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Hanna5858 


Status: Endo x 2
Doczya: 06 Sty 2020
Posty: 1
Skd: Bydgoszcz
Wysany: Pon 06 Sty, 2020   Utrzymanie aktywności po endo

Od 2 lat mam endoprotezy w obu biodrach. Pracuję i normalnie funkcjonuję. Włożyłam trochę wysiłku w rehabilitację. Problemem jest utrzymanie efektów, gdy rehabilitacja się skończy. Bieganie wykluczyłam, pływam tylko żabką, więc odpada.... Znalazłam sposób, który się sprawdza i nareszcie mam dawkę ruchu, której potrzebuję, by utrzymać sprawność. Jeśli ktoś chce się przyłączyć do ćwiczeń Tai Chi w Bydgoszczy, to zapraszam do naszej grupy. Spotkania są w środy o godz. 17 w Ośrodku Szkolenia Kynopark ul. Rysia 2a. Chętnych zapraszam do kontaktu
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 22 Sty, 2020   

To tak jak ja. Też mam 2 endo i pracuje w Niemcech przy kostcebrukowej, ćwiczę siłowo i jeżdżę na, rowerze.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.