Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: Nika
Czw 26 Lis, 2009
Zwolnienie lekarskie
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 15 Lut, 2012   

Jest tu może ktoś kto prowadzi działalność?
Idę na moje pierwsze L4 i nieco osłupiałam czytając druk zus z-3a - może ktoś mógłby pomóc mi wypełnić.
No i takie pytanie - można to pocztą wysłać?
"Osoby prowadzące działalność pozarolniczą, osoby z nimi współpracujące oraz duchowni, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu składają zaświadczenia lekarskie bezpośrednio do terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. " - to ze strony ZUSu.
Tylko jak ja mam w zwolnieniu napisane 'ma leżeć' to czy się nie przyczepią, że do nich przyszłam?
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Sro 15 Lut, 2012   

biedronne, nie prowadzę działalności gospodarczej, jednak mogę pomoc. Pracuję w firmie, w której szef prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jakoś wspólnie wypełnimy druk. :->

Jesli chodzi L4 możesz wysłać pocztą listem poleconym, najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
W przypadku, kiedy masz napisane, że chory ma leżeć - może je dostarczyć też bliska osoba, nich też poprosi o potwierdzenie przyjęcia. W żadnym przypadku Ty osobiście.

Kolejna sprawa: każda jednostka terenowa ZUS rządzi się swoimi prawami, więc zadzwoń do swojego ZUS i poproś z zasiłkami chorobowymi. Tam dopytasz, jak u nich praktykują.

Koniecznie zostaw sobie kopię L4.
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 15 Lut, 2012   

O super!
problem mam z:

2. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
3. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
"podlega" czyli kiedy sie zglosilam do chorobowego czy od kiedy mi przysluguje zasiłek chorobowy? (mam 90 dni wyczekiwania)
no i co wpisać w "do" bo ja nie wiem do kiedy będę :) "bezterminowo" ?
i czy jak chce zasiłek z chorobowego to czy wypadkowe tez tu wpisuję?

10. Załączone zaświadczenie lekarskie seria nr . . . . . . wpłynęło do płatnika składek w dniu . . . . . . . .
płatnikiem jestem ja czyli wpisuję datę kiedy dostałam zaświadczenie?

i na końcu jest taka tabelka z podstawą wymiaru.
"Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej [...] 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie."
czyli jak w druku DRA miałam zadeklarowane X jako podstawę do ubezpieczenia społecznego to tutaj wpisuję tyle same czyli X i ZUS sobie odejmie te 13,71%, czy też może ja odejmuję i od razu wpisuję X -13,71%

zaraz ponizej jest napisane "Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru."
Czyli ja to rozumiem tak, że dostawać będę X * 80%. O co w ogóle chodzi z tymi 13,71%?

myślę, że jak instrukcja do formularza zajmuje tyle samo papieru co formularz to świadczy li i jedynie o tym, że ktoś nie umie stworzyć formularza.

Już się powoli uczę, że mając do czynienia z zusem należy odrzucić wszelką logikę... mam wrażenie że te same dane im dostarczam w tych drukach zus-dra.
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Czw 16 Lut, 2012   

biedronne napisa/a:

2. Ubezpieczeniu chorobowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
3. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega od . . . . . . . . do . . . . . . . .
"podlega" czyli kiedy sie zglosilam do chorobowego czy od kiedy mi przysluguje zasiłek chorobowy? (mam 90 dni wyczekiwania)
no i co wpisać w "do" bo ja nie wiem do kiedy będę :) "bezterminowo" ?
i czy jak chce zasiłek z chorobowego to czy wypadkowe tez tu wpisuję?

tak, tutaj wpisujesz od kiedy zgłosiłaś sie do chorobowego.
a w "do" wpisz: NADAL
Jeśli chodzi o wypadkowe- również musisz wypełnić. Tak samo jak powyżej.

Cytat:
10. Załączone zaświadczenie lekarskie seria nr . . . . . . wpłynęło do płatnika składek w dniu . . . . . . . .
płatnikiem jestem ja czyli wpisuję datę kiedy dostałam zaświadczenie?


tak wpisz datę wystawienia L4

Cytat:
i na końcu jest taka tabelka z podstawą wymiaru.
"Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe, za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, a gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej [...] 13,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie."
czyli jak w druku DRA miałam zadeklarowane X jako podstawę do ubezpieczenia społecznego to tutaj wpisuję tyle same czyli X i ZUS sobie odejmie te 13,71%, czy też może ja odejmuję i od razu wpisuję X -13,71%


wpisz X takie jak w DRA. Oni sami odejmą sobie ten procent. Jeśli pierwsze chorobowe masz od lutego 2012 r. Musisz wypisać podstawy od lutego 2011 do stycznia 2012

Cytat:
zaraz ponizej jest napisane "Wysokość zasiłku chorobowego wynosi 80% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru."
Czyli ja to rozumiem tak, że dostawać będę X * 80%. O co w ogóle chodzi z tymi 13,71%?


dostaniesz średnia z 12 miesięcy X - 13,71 % / 30 dni x 80% x liczna dni chorobowego - podatek dochodowy.
13,71%? to suma % składek (od podstawy wymiaru składek) należnych ze strony pracownika.
Wiem, że to dziwne.

Cytat:
Już się powoli uczę, że mając do czynienia z zusem należy odrzucić wszelką logikę... mam wrażenie że te same dane im dostarczam w tych drukach zus-dra.


nasz kraj jest specyficzny, biurokracja miała się zmniejszać :mrgreen: działa to jednak chyba w druga stronę.
Instytucja taka jak ZUS - jest wyjątkowa, mają wszystko w swoim systemie komputerowym, ale jednak chcąc coś u nim załatwić, musisz im te same dokumenty dostarczyć w formie papierowej. Tworzą tony papieru, urzędnicy mają co wokół tego robić, a my płacimy na nich składki. Chory system.
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Czw 16 Lut, 2012   

A jak zgłosiłam sie do chorobowego w listopadzie 2011 to wpisuje podstawy za 12 mcy? bo ja mam tylko 3 miesiace.

o i podatek za mnie zaplacą - miło z ich strony.
te 13,71% mnie intryguje wciąż bo ja pracownikiem nie jestem i na spoleczne place 19.52 + 2.45 + 6 (teraz 8) , wiec grubo powyzej 13.71, to znaczy ze na chorobowym za mnie ktos czesc placi? fajnie:)
wysle meza do zusu żeby mi tam ktos jeszcze ten druczek przejrzał, ale on tam nigdy nie byl, wiec nie wiem czy sie nie podda zbyt szybko :)

u mnie w zusie jest takie zabawne kuriozum - sa dwa budynki, ale sa wewnetrznie polaczone korytarzem (roznica poziomow miedzy pietrami w dwóch budynkach to mniej niż metr i zrobili tam schodki i pochylnie). tylko ze w budynku A pietro 3 jest na poziomie pietra 4 w budynku B, bo jeden z nich ma bardzo wysoki parter. i nic nie wiedzac idziesz po tej pochylni i nagle jestes "pietro wyzej" :-)
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Czw 16 Lut, 2012   

W Listopadzie 2011 zgłosiłaś sie tylko do chorobowego, a wcześniej byłaś już zgłoszona do społecznego???

Minęło Ci 90 dni od zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego?

U nas teraz rozbudowują budynek ZUS-u, pewno już im się te nasze wersje papierowe nie mieściły :mrgreen:

Jeśli Twój mąż trafi na miłą osobę - na pewno załatwi. U nas w zasiłkach zwykle ciężko się rozmawia.
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Czw 16 Lut, 2012   

tak, w listopadzie zgłoszenie do chorobowego, resztę społecznych mam obowiązkową od polowy marca 2010 (wtedy był koniec etatu), zdrowotne obowiązkowe od momentu rejestracji czyli stycznia 2010.
90 dni minęło z końcem stycznia, więc mogę teraz chorować do woli :)
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Czw 16 Lut, 2012   

Musisz być ostrożna, jeśli chodzi o kontrole, szczególnie jeśli masz napisane iż chory ma leżeć.

Ja trzy lata temu jak byłam po operacji - miałam dwie kontrole. :-)

Powodzonka, jeśli będziesz mieć jeszcze jakieś pytania, postaram się pomóc.
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Czw 16 Lut, 2012   

Dzięki wielkie! mąż wysłany do ZUSu, zobaczę z czym wróci:)
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Pi 17 Lut, 2012   

biedronne, jak poszło mężowi???
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 17 Lut, 2012   

Wrócił odgrażając sie, że nigdy wiecej :)
Ale papier złożył, tylko musze dosłać im inny papier z numerem rachunku.
Oni wysyłają decyzję jak rozpatrzą wniosek czy po prostu wypłacają kasę albo nie?

Co do kontroli to mam ją jak w banku, bo zgłaszając się do chorobowego podniosłam znacznie podstawę (byłam jeszcze na 2-letniej uldze) i 2 tygodnie po 90dniowym okresie wyczekiwania poszłam na L4, no i pewnie już zostanę na nim aż do operacji.
Aż się prosi sprawdzić co za kombinator :)
mam już nawet ciasteczka w szafce odłożone na tę okazję :)

No ale faktycznie niezdolna jestem do pracy i siedzę w domu więc nie będą mieć się do czego przyczepić.
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Pi 17 Lut, 2012   

Świetnie, że udało się załatwić.

Raczej nie wysyłają decyzji (jednak mogę sie mylić.) Na pieniążki do 30 dni trzeba wyczekiwać.

Myślę, że kontrolującym ciasteczka będą smakować.

Trzymaj się cieplutko, do kwietnia już nie daleko ;-)
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pi 17 Lut, 2012   

Dziewczyny raczej nie sprawdzają czy faktycznie w domu siedzicie o ile w czasie zwolnienia ktoś sobie nie dorabia na boku w innej firmie. Miałam kiedyś sytuację że myslałam że faktycznie z ZUS mnie sprawdzają co ja tak długo na tym zwolnieniu sobie robie i czy przypadkiem nie kombinuje. No więc jakieś chyba 4 miesiące po operacji po południu pukanie do drzwi a że mama spała a ja już chodziłam to otwieram patrze jakieś dwie Panie stoją mi na progu z papierami. Pani taka i taka? potwierdzam na co słyszę my do Pani uuuuuu myślę sobie. W trakcie rozmowy pada pytanie pani pracuje ? Odpowiadam zgodnie ze stanem faktycznym że jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskimi już chcę papiery wyciągać dlaczego a tu słysze proszę Pani my nie z ZUS jesteśmy trenerkami pracy i poszukujemy niepełnosprawnych na wolny rynek pracy :-D Na dodatek okazało się że współpracują z moją firmą a nie wiedziały że zatrudniona tam jestem :lol:

Jeszcze jedno decyzja będzie wysłana ja w każdym razie tak miałam
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Wto 21 Lut, 2012   

Bonia, a jak długo byłaś na zwolnieniu?

Ja kiedy byłam na zwolnieniu lekarskim (przez 5 miesięcy- po operacji) miałam dwie kontrole. Na zwolnieniu miałam napisane "chory może chodzić", więc dostałam wezwanie z konkretną data i godziną do wstawienia się w ZUS. Byłam oczywiście, niczego mi nie zarzucono, jednak strach był. :-/
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Wto 21 Lut, 2012   

Teraz ciężko mi powiedzieć ale tak do operacju byłam w szpitalu dwa tygodnie po zabiegu w klinice trzy miesiące i wiadomo że zwolnienie po powrocie jeszcze jakies dwa miesiące w kazdym razie standardowe L 4 mi się skończyło bo pod koniec kwietnia musiałam się starać z ZUS o zwolnienie rehabilitacyjne czyli na pół roku bo standardowe L4 już mi się nie należało a starając się o rehabilitacyjne to też w ZUS musiałam się stawić
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.