Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Wybrane rodzaje ćwiczeń i aktywności fizycznej
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 25 Maj, 2012   

Jupi napisa/a:
zbuduj gołębnik i puszczaj te sraluchy na loty
Oj, Jupi dawno mnie nic tak nie rozbawiło jak Twój tekst Dziękuję.
WąS, co do sportu to... Moim zdaniem nikt nie zagwarantuje Ci bezpieczeństwa w żadnym sporcie. Nawet jak nie masz implantów. Wszystko robimy na swoją odpowiedzialność. Po operacji dostaniesz wskazówki jakie ruchy można wykonywać więc dobierzesz sobie do siebie.

Ja proponuję kajakarstwo które uwielbiam :mrgreen:
 
     
Jupi 
Piwopij smakowity
Bioderkus!!!




Status: Inne operacje
Wiek: 52
Doczy: 24 Wrz 2009
Posty: 184
Skd: Dolnyśląsk
Wysany: Pi 25 Maj, 2012   

pasiflora napisa/a:
Ja proponuję kajakarstwo które uwielbiam :mrgreen:


Na Górnym Śląsku są piękne akweny do uprawiania kajakarstwa :-D
_________________
Bioderkus paskudnikus
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 25 Maj, 2012   

Jupi, ostatnio popływałam sobie na "morzu" rybnickim. Było sporo w skali Beaufort'a. Ledwo pozwolili mi wypłynąć. Zabawa była przednia a ja wróciłam mokra, ale szczęśliwa :)
 
     
Jupi 
Piwopij smakowity
Bioderkus!!!




Status: Inne operacje
Wiek: 52
Doczy: 24 Wrz 2009
Posty: 184
Skd: Dolnyśląsk
Wysany: Pi 25 Maj, 2012   

pasiflora napisa/a:
ja wróciłam mokra


No ja też bym się zmoczył jak bym zobaczył tego Beaufort'a :mrgreen: A tak poważnie to super że tak się zabawiłaś :-D
_________________
Bioderkus paskudnikus
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 25 Maj, 2012   

Jupi, jak widać idzie dopasować do naszego schorzenia kilka sportów :)
 
     
Jupi 
Piwopij smakowity
Bioderkus!!!




Status: Inne operacje
Wiek: 52
Doczy: 24 Wrz 2009
Posty: 184
Skd: Dolnyśląsk
Wysany: Sob 26 Maj, 2012   

pasiflora napisa/a:
Jupi, jak widać idzie dopasować do naszego schorzenia kilka sportów :)


Pasifloro, ja to mam dopasowane do naszego schorzenia całe życie i kilka osób z mojego otoczenia :-D
_________________
Bioderkus paskudnikus
 
     
wglad 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Doczy: 20 Lis 2010
Posty: 13
Skd: Padół
Wysany: Pi 08 Cze, 2012   

Od mojej operacji minęło półtora roku. Ostatnio wybrałem się na rolki. Kiedyś przejechałem na rolkach cały Półwysep Helski. Dawno temu. Musiałem wymienić kółka w rolkach, które sparciały w ciągu nastu lat i po prostu się kruszyły. Pierwsze wyjście po latach przerwy z nową nogą było męczące. Musiało być bez żadnego przygotowania i przy całkowitym braku ruchu. Za drugim razem zacząłem sobie przypominać i miałem już sporo satysfakcji. Spokojna jazda nie wydaje się szczególnie forsować biodra. Niebezpieczny może być jednak upadek lub sama walka z upadkiem, kiedy się wykonuje energicznie niekontrolowane ruchy. Na razie udaje mi się unikać upadku. Wmawiam sobie, że jakby co to spadam na ręce z ochraniaczami. Na pewno jeszcze spróbuję.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 20 Cze, 2012   

Wglad super że jeździsz!!! Jedynie taki mały sugeścik: spróbuj w domu poupadać i wyuczyć się tego dobrego bezpiecznego upadku o ile nie wyćwiczyłeś tego na reha. W ekstremalnych sytuacjach (podczas upadku) nie masz czasu na analizowanie pod jakim kątem i jak powinieneś upaść aby było to bezpieczne, więc tylko coś co powtarzałeś kilka razy jesteś w stanie tak szybko wykonać.
Pozdrawiam i życzę miłej jazdy. :mrgreen:
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
sylwia1792 
sylwia1792
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 31
Doczya: 16 Lut 2010
Posty: 20
Skd: okolice Radomska
Wysany: Pon 16 Lip, 2012   

rolki fajna sprawa:) jeszcze tydzień i też zamierzam do niech wrócić:)
 
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 47
Doczya: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skd: K-Koźle
Wysany: Czw 14 Lut, 2013   

Piotrek Medic napisa/a:

Osobiście- to jest moje prywatne zdanie- na pierwszym miejscu postawiłbym :
UTRZYMANIE STABILNEJ MIEDNICY ORAZ STABILNEGO TUŁOWIA. Praktycznie przy każdej czynności dnia codziennego używasz mięśni tułowia oraz miednicy. Wszyscy, kochani bioderkowcy wiecie, jak trudno jest nauczyć się swojego ciała, miednicy w trakcie rehabilitacji i jak bardzo rehabilitanci zwracają na to uwagę. Pisałem kiedyś na forum o tzw. wewnętrznym systemie stabilizacyjnym: mięśnie dna miednicy, mięsień wielodzielny i przepona oraz mięsień poprzeczny brzucha. To święta zasada rehabilitacji. Stabilność niech nie będzie rozumiana jako ,,sztywność" czy też ,,napięty mięsień". Stabilizacja to nic innego jak integracja, czyli współgranie, synchronizacja pracy ( napięć) wszytkich grup mięśniowych. Sam napięty mięsień brzucha, nie świadczy o stabilnym tułowiu, ale jego synchroniczna praca ( ekscentryczna, koncentryczna, która następuje w odpowiednim momencie czasowym, przy współdzialaniu z inną grupą mięśnową to jest stabilizacja. Była taki mądry człowiek, który badał między innymi staw krzyżowo biodrowy, który wyróżnił tzw. model stabilizacji i zaliczył do niego: układ nerwowy( system kontrolny), układ stawowo więzadłowy ( system bierny) oraz układ mięśniowo powięziowy ( system czynny). Wszystkie te ukłądy są ze sobą powiązane i dopiero ich zgranie daje nam coś co się nazywa ,,stabilizacją".

Oczywiście istnieją inne zasady, które tym razem dobierane są indywidualnie, gdyż ilu nas jest tyle jest stawów biodrowych i tyle samo ,,problemów zdrowotnych". Dopiero, gdy weźmiemy pod uwagę dolegliwości inne niż bioderko, choroby współistniejące wiek, samopoczucie itp to po konsultacji z terapeutą ( naszym indywidualnym) można rozpocząć ,,bezpieczny powrót" do pełnej sprawności.

Obawa przed ,,zrobieniem sobie krzywdy" z pewnością zostanie ale o ile zachowamy, przyjmijmy uniwersalną zasade- stabilnej miednicy i tułowia w połączeniu z zasadami dobieranymi indywidualnie możemy czuć się ,,w miarę bezpiecznie"


Piotr, możesz powiedzieć,albo pokazać jakieś ćwiczenia ( oczywiście na obrazku ) na stabilizacje miednicy i tułowia? Może za wcześnie jestem po operacji, bo dopiero 1,5 miesiąca,a rehabilitacja w szpitalu za miesiąc,a ja już zmieniłabym coś w moich ćwiczeniach,bo zaczyna się rutyna pojawiać i ociągam się z ćwiczeniami :-|
Wiem,że do kazdego podchodzi się indywidualnie,ale są zapewne takie uniwersalne ćwiczenia :-)
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 14 Lut, 2013   

mondey napisa/a:
Wiem,że do kazdego podchodzi się indywidualnie,ale są zapewne takie uniwersalne ćwiczenia

Piotrek jak każdy odpowiedzialny terapeuta nie poda Ci bez przebadania ćwiczeń. Dlaczego? bo stosuje indywiduwalne podejście i wie że pacjent musi być nauczony prawidłowego wykonywania dobranego ćwiczenia. To dlatego zachęcałam Cię do wizyty u terapeuty zanim zaczniesz szpitalną rehabilitację.
Na temat doboru ćwiczeń prowadzone były już wielokrotne dyskusje w innych tematach z tego działu: tutaj oraz tutaj a także w temacie o chodzeniu o kulach ( też ten dział ). Tematy może są długie ale przebogate w wiedzę. Mam nadzieję że Ci pomogą zrozumieć wiele ważnych spraw :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 47
Doczya: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skd: K-Koźle
Wysany: Pi 15 Lut, 2013   

AgaW jestem niecierpliwa i stąd moja prośba o ćwiczenia, poprzestanę na czytaniu, bo na ten moment nie mam szans na wizytę u specjalisty .
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 15 Lut, 2013   

mondey napisa/a:
stąd moja prośba o ćwiczenia, poprzestanę na czytaniu, bo na ten moment nie mam szans na wizytę u specjalisty .

Mondey nie otrzymasz na forum zestawu ćwiczeń :) ani zestawu ani pojedynczego ćwiczenia
Forum i Fundacja istnieją właśnie po to, aby pokazać ludziom, że nie ma czegoś takiego "jak uniwersale ćwiczenia" po operacji bioder; każdy jest inny i każdy potrzebuje czegoś innego. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie do pacjenta.
 
     
mondey 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 47
Doczya: 11 Lut 2013
Posty: 114
Skd: K-Koźle
Wysany: Czw 25 Kwi, 2013   

Mam pytanie do naszych fizykoterapeutów-co sądzicie o bieżni, czy chodzenie na bieżni może zaszkodzić naszym biodrom?
_________________
Life is like a box of chocolates - you never know, what you're gonna get...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 25 Kwi, 2013   

Fizykoterapeuci raczej Ci nie odpowiedzą - ale fizjoterapeuci może tak.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.