Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Świadczenie rehabilitacyjne
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Pi 29 Mar, 2013   

Mam problem, cały czas zastanawiam się nad tymi dzisiejszymi orzecznikami. Czy jeżeli ja nie dostałam tego świadczenia i teraz się odwoływałam i jestem nadal zatrudniona to powinnam przez te dni być na zwolnieniu?
 
     
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Czw 04 Kwi, 2013   

asia567 napisa/a:
teraz się odwoływałam i jestem nadal zatrudniona to powinnam przez te dni być na zwolnieniu?


Tak mi się wydaje (ale pewności zero), że nie, ale też nie możesz wrócić aktywnie do pracy. Świadczenie rahabilitacyjne, co do zasady, przysługuje osobom, które wykorzystały już maksymalny okres L4, ale w dalszym ciągu nie uzyskały zdolności do pracy. Skoro składałaś wniosek o świadczenie, to znaczy, że wykorzystałaś już L4 (chyba że składałaś wniosek przed upływem ustawowego terminu L4 i masz jeszcze te dni w zapasie, to tak). Jeżeli otrzymasz od lekarza zakładowego zdolność do pracy, to świadczenie staje się bezprzedmiotowe, bo po prostu nie przysługuje ono osobom zdolnym do pracy. Nie wiem jak jest przy odwołaniach....być może można w takiej sytuacji uzyskać środki za okres pomiędzy złożeniem wniosku, a decyzją odwoławczą (przy założeniu, że będzie pozytywna dla Ciebie).
Na moją logikę nie powinnaś do czasu rozpatrzenia odwołania pracować....to jest oczywiście problem dla pracodawcy, bo wtedy mu taki pracownik "wisi w powietrzu"....ani pracuje, ani na L4. Urlopu też nie można wziąć, bo przysługuje tylko aktywnym pracownikom (sama nazwa mówi, że jest urlopem wypoczynkowym)
Szczerze, to Ciekawi mnie jak uda Ci się rozwiązać tą sytuację. Pewnie w ZUS-ie już nie raz się spotykali i będą wiedzieli jak sprawę rozwiązać, ale ja bym na tą chwilę bała się wrócić aktywnie do pracy :-/

Znów na moją logikę ( to tak bardziej laicko) jest jeszcze jedna możliwość.....L4, ale już z tytułu innej choroby jeśli jest taka możliwość. Wiem, że to już hard core, ale tylko tak teoretyzuję.
Daj znać jak uda Ci się czegoś dowiedzieć :-)
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Czw 04 Kwi, 2013   

Ostatnio zmieniony przez asia567 Sob 05 Pa, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Czw 04 Kwi, 2013   

Asiu, ja nie bardzo pojmuję (być może coś źle przeczytałam-przepraszam)......ty jesteś teraz na L4? W jakim momencie składałaś wniosek o świadczenie?
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Czw 04 Kwi, 2013   

Ostatnio zmieniony przez asia567 Sob 05 Pa, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
lusza 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 16 Cze 2010
Posty: 5
Skd: warm-maz
Wysany: Czw 04 Kwi, 2013   

Asiu - ja wprawdzie starałam się o rentę , ale cały czas byłam na zwolnieniu po upływie 182 dni błyło to zwolnenie bezpatne. W tym czasie Zus podważał kolejne decyzje najpierw swojego lekarza orzecznika i skierował mnie na komisję potem zakwstionował decyzję komisji i sprawę skierował do centrali. Trało to 3 miesiące po tym okresie przyznano mi rentę i wypłacono świadczenie za okres od kiedy byłam na zwolnieniu bezpłatnym. Gdyby mi renty nie przyznano nie miałabym problemów z zakładem pracy bo byłam na zwolnieniu.
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Czw 04 Kwi, 2013   

Ostatnio zmieniony przez kinga Sob 05 Pa, 2013, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
Libra 

Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 50
Doczya: 13 Pa 2009
Posty: 210
Wysany: Pi 12 Kwi, 2013   

asia567 napisa/a:
Noo i niestety nie dostałam świadczenia, składam chyba do sądu i będę walczyć dalej..


Asiu....gdzies w innym wątku napisałas, że operację masz mieć jakoś w czerwcu,a wcześniej miała być w lipcu, czy sierpniu, tak? Termin został przyspieszony ze względu na stan zdrowia, czy po prostu zwolniło się miejsce w kolejce? Jeżeli termin był przyspieszany ze względu na stan zdrowia, to ja w tej sytuacji bym się nie zastanawiała kompletnie, tylko odwołała do sądu.
Zanim sąd przyjmie sprawę i ustali termin, to już trochę czasu minie, a im bliżej terminu operacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że jakikolwiek sąd uzna Twoją zdolność do pracy, bez względu na wykształcenie i możliwości do przekwalifikowania.

PS. Tak, czy siak- odwołać się warto. Przepisy prawne po to umożliwiają drogi odwoławcze, by z nich korzystać i mieć święty spokój psychiczny. (no chyba, że ktoś ewidentnie chce wykorzystać sytuację, ale nie o tym tu mowa)


Lusza napisała:
Cytat:
Gdyby mi renty nie przyznano nie miałabym problemów z zakładem pracy bo byłam na zwolnieniu.


Ja tak z ciekawości.....jak to było prawnie rozwiązane?? Przecież pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy tylko przez określony czas; później na siebie ten obowiązek przejmuje ZUS....jak to było?? Dostawałaś od lekarza druk zwolnienia po upływie okresu zasiłkowego? Jakoś to dziwne....
Czy jakoś inaczej to rozwiązaliście? Wiem, że pracownik może "wisieć" w powietrzu, ale z drukiem lekarskim??
Ostatnio zmieniony przez Libra Pi 12 Kwi, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Pi 12 Kwi, 2013   

Ostatnio zmieniony przez asia567 Sob 05 Pa, 2013, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Sro 17 Kwi, 2013   

Czy ktoś walczył z ZUSem o świadczenie w sądzie?
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 19 Kwi, 2013   

asia567 napisa/a:
Czy ktoś walczył z ZUSem o świadczenie w sądzie?

Dla małego pocieszenia,ja miałem sprawę w sądzie z ZUS o odszkodowanie,kilka lat temu,ale to była całkiem inna sprawa,bo miałem wypadek w pracy-sprawę przegrałem,choć moglem się jeszcze odwoływać,ale sądy są zapchane różnymi sprawami,i już nie chciałem tego ciągnąć,zwłaszcza że ta sprawa trwała 1,5 roku,a na rozprawy z Zus,nikt od siebie nikogo nie przysłał,obawiam się jednak,że jeszcze kiedyś będe się z nimi sądził,ponieważ już 2 lata czekam na operację,a renta dobiega końca-więc znając realia w Polsce,będą chcieli mnie w cudowny sposób uzdrowić,bez użycia skalpera.Ale tym razem już nie odpuszczę.
 
     
asia567 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Doczya: 12 Lut 2013
Posty: 186
Skd: ...
Wysany: Pi 19 Kwi, 2013   

Ufff mam nadzieję że ja nie przegram, marne te pocieszenie :-P
 
     
Martula 
Mikrus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Wiek: 42
Doczya: 12 Wrz 2010
Posty: 26
Skd: Radom
Wysany: Sro 19 Cze, 2013   

Hejo. Potrzebuje Waszej pomocy. Mianowicie moja sytuacja wyglada nastepujaco: 31 stycznia 2013 mialam osteotomie wg Ganza, od tego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim. W chwili obecnej jestem w sanatorium w ramach prewencji rentowej turnus trwa 13.06-06.07.2013. Umowa z pracodawca trwa do 30.06.2013 i wlasnie wczoraj dostalam telefon z informacja, ze niestety dziekuja mi za wspolprace.:-( Na dzien konca turnusu rehabilitacyjnego bede miala wykorzystane 158 dni zwolnienia, wiec 24 dni moge jeszcze wykorzystac. Niestety wczesniej nie zalatwialam zadnej dokumentacji apropo swiadczenia rehabilitacyjnebo, gdyz mialam gleboki zamiar wrocic do pracy po prewencji, niestety zamknieto mi drzwi i nie mam juz jak wrocic. Teraz musze sie jakos organizowac. Lecz bedac tu sytuacja sie komplikuje. Jak to zalatwic? Czy teraz korespondencyjnie z pracodawca zalatwiac wywiady z pracy? i czy jakos czesciowo moze ktos w moim imieniu zlozyc takie dokumenty, a pozniej dostarczyc zaswiadczenie lekarskie u mojego ortopedy opiekuna? Czy moze tu w sanatorium rozmawiac z lekarzem o takim dokumencie? Mam jeszcze jedno pytanie. Sanatorium wystawi mi zwolnienie za caly pobyt tu. Musze je dostarczyc do pracodawcy po powrocie, zwolnienie bedzie wystawione do 08.07.2013, pracodawce bedzie interesowalo zwolnienie tylko za czerwiec, a reszte , czyli za kilka dni lipca bede musiala przedlozyc w Zusie, jak to ogarnac? Podpowiedzcie, bo troche to skomplikowane i nie mam pojecia jak sie za to zabrac. Zwlaszcza , ze jestem na tym wyjezdzie.
_________________
martula
Wielu powie Ci "nie możesz", a Ty odwróć się i powiedz "no to patrz".
 
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 19 Cze, 2013   

Nie znam odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania ale:
1. z wyjątkiem paru sytuacji (np. odbiór dowodu osobistego) wszelkie formalności możesz załatwiać prze pełnomocnika. Piszesz wybranej osobie pełnomocnictwo w zakresie takim a takim, w terminie takim a takim (lub bezterminowo). Nie musi być poświadczone notarialnie - możesz napisać odręcznie. Jeśli to ktoś z najbliższej rodziny to takie pełnomocnictwo nie podlega opłacie, w innym razie 17zł trzeba zapłacić (można przelewem, i potwierdzenie przelewu wraz z pełnomocnictwem okazywać). Dobrze mieć kilka egzemplarzy takiego pełnomocnictwa - niektóre urzędy zostawiają sobie w aktach. Jeślibyś miała problem ze wzorem daj znać to Ci podeślę.
Z takim pełnomocnictwem całą papierologię w ZUSie może załatwić Twój pełnomocnik.
2. Odnośnie L4 - proponuję zadzownić na ZUSowską infolinię - na pewno mają jakąś procedurę :)
 
     
ewa1969 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 14 Lis 2011
Posty: 44
Skd: Kuj Pom
Wysany: Wto 24 Wrz, 2013   

Dziś przyznano mi zasiłek rehabilitacyjny na 6 mies. Po tym czasie bez względu na samopoczucie zamierzam wrócić do pracy. Czy przez te 6 mies powinnam chodzić do lekarza, korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych? Kto wydaje zezwolenie na powrót do pracy, czy powinnam przed końcem zasiłku iść do swojego ortopedy?słyszałam,że najpierw lekarz musi wydać opinię o stanie zdrowia i zakończeniu leczenia a potem zakład kieruje do lekarza medycyny pracy,czy to prawda?
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.