Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Ochrona stawu biodrowego po totalnej endoprotezoplastyce
Kris1968 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 55
Doczy: 01 Wrz 2011
Posty: 76
Skd: Zgorzelec
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Mi lekarz kazał leżeć czasem na operowanym zaraz po operacji żeby wycisnąć ewentualne skrzepy, ropę itp. bo drenu nie miałem ale pomimo najszczerszych chęci nie dałem rady, bolało jak cholera przy każdej próbie. Dopiero w domu mi się udało ale miałem podścielony miękki kocyk a potem nawet próbowałem zasnąć na brzuchu ale rzeczywiście obracałem się przez operowaną nogę bo inaczej się nie dało. Raz zapomniałem się w nocy w szpitalu i próbowałem położyć się na "zdrowej" stronie ale jak poczułem ból do od razu się obudziłem. Teraz śpię na boku jednym lub drugim już bez poduszek itp. bo nie czuję żeby bolało a mija 5 tydzień jutro.
_________________
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie !
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Przed chwilą poszedł ode mnie rehabilitant i...
Jest za leżeniem na operowanym boku, bardziej niż nieoperowanym ale żadnego nie krytykuje do końca. Oczywiście Kris1968 ma rację. Poprawia się krążenie, ale dla mnie to co mówi Grace jest bliższe sercu. Jak mam się położyć na operowanym boku gdy boli?
kinga napisa/a:
Pasiflora bardzo dobrze wie, co jest prawidłowe, a co nie. Robiła to z pełną świadomością. Świadoma zagrożeń, ryzyka.
Niestety Kinga ma rację. Wszystko co niewskazane robimy na swoją odpowiedzialność. Leżenie na nieoperowanym boku zwiększa ryzyko wywichnięcia :-| w pooperacyjnym okresie Ponieważ mięśnie nie są na tyle mocne by utrzymać sztuczny staw na miejscu

Byłam świadkiem w szpitalu jak kobieta w nocy nieświadomie w nocy przewróciła się na nieoperowany w drugiej dobie pooperacyjnej :shock:
 
     
barbórka 

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 62
Doczya: 31 Pa 2009
Posty: 77
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Mnie po pierwszej endo rehabilitant pozwolił leżeć na operowanym boku po zdjęciu szwów. Bolało, więc tego długo nie robiłam i żałuję, bo mięśnie się odzwyczaiły i potem było mi trudno powrócić do leżenia na boku - po prostu odwracało mnie na plecy:)
Po drugiej endo zaraz po zdjęciu szwów zaczęłam się układać na operowanym boku, najpierw na 5-15 minut, potem coraz dłużej. Pod koniec 5. tygodnia drzemki w ciągu dnia (pół godziny, godzinę) wykorzystywałam właśnie do leżenia na operowanym, a potem również nieoperowanym boku. Oczywiście cały czas miałam specjalny długi wałek między nogami, sięgający aż do stóp. Efekt był taki, że po pierwszej kontroli, kiedy lekarz pozwolił spać już na bokach, przeszłam do tego gładko i bezboleśnie, oczywiście nie zapominając o wałku.
Teraz jestem 5 miesięcy po i śpię już całkiem normalnie, bez wałka.
 
     
Kris1968 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 55
Doczy: 01 Wrz 2011
Posty: 76
Skd: Zgorzelec
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Jak dajecie sobie radę żeby założyć skarpetki albo obciąć paznokcie u nóg bo to przecież powyżej dopuszczalnego kąta 90 stopni. Do tej pory było ciepło zaczyna się jesień trochę głupio iść z gołymi stopami na dwór :) Mi się jakoś udaje ale nie wiem czy to bezpieczne.
_________________
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie !
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Ja schylam się z wyprostowanymi nogami - naciągam skarpety do połowy stopy, potem opieram, od tyłu nogę o łóżko i naciągam skarpetę na piętę. Myślę, że te 90 stopni, to ograniczenie w pierwszym okresie po operacji. Z czasem będzie można ten kąt przekroczyć, ale pewne ograniczenia zapewne zostaną. Ci z kapo i BMHR-em mają pod tym względem bardziej komfortowo. Zastanawiam się, czy będę mogła jeszcze kiedykolwiek kucnąć, albo wstać z klęku bez pomocy krzesła - rehabilitanci raczej odradzają mi ćwiczenie takich figur :) .
 
     
Kris1968 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 55
Doczy: 01 Wrz 2011
Posty: 76
Skd: Zgorzelec
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Tak to ja nachylić się nie mogę bo boli to operowane - przed operacją mogłem tak zrobić bo noga była krótsza.
Ja robię to tak że opieram nogę w zgięciu o np. krzesło ale i tak znacznie przekraczam granicę 90 i nakładam na palce resztę robię jak Ty od tyłu, zresztą tak również robiłem przed operacją .
No ja nie kucam ewentualnie jak muszę to klękam ale nawet nie próbuję wstać bez podpórki bo się po prostu boję że coś wyrwę.
Znalazłem taki obrazek co może się stać :-/

i takie tłumaczenie z google : "...Z obrazu, jest również oczywiste, że im mniejsza średnica elementu piłkę mniej stabilna jest całkowita stawu biodrowego.
Producenci oferują obecnie całkowitej protezy stawu biodrowego z dużych średnicach (> 30 mm) elementów piłkę. Te protezy umożliwiają zgięcie powyżej 90 stopni bez uderzenie w szyję przed kielich na obręczy. Zaletą tych protez więc będzie większa stabilność całkowitej stawu biodrowego. W teorii, jednak większa od średnicy elementu piłkę, tym większe zużycie, zwłaszcza jeśli para łożysk jest kubek z polietylenu przed składnik metaliczny piłkę... "

Czyli jest szansa że nic się nie stanie jeśli jest duża głowa, u mnie chyba jest 43 mm. :mrgreen:
_________________
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie !
 
     
Katarzyna 



Status: Endo x 1
Wiek: 42
Doczya: 08 Wrz 2011
Posty: 45
Skd: Garwolin
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Chyba nikt Ci nie zagwarantuje tego, że "nic się nie stanie". Czasami możemy zrobić sobie krzywdę z byle błahostki, a czasami będziemy robić wszystko i nic się nie stanie. Każdy jest inny, inaczej przechodzi swoją chorobę.


Ja, jak nie mogłam założyć skarpetek, to wykorzystywałam do tego męża. :mrgreen:
Do zakładania butów dobrze jest używać długiej łyżki do butów.

Te obrazki trochę mnie przerażają. Na co dzień zapominam, że tak łatwo zwichnąć sobie staw. :shock:
 
     
Kris1968 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 55
Doczy: 01 Wrz 2011
Posty: 76
Skd: Zgorzelec
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Wszystko się zgadza tak jak piszesz :)

Wracając do skarpetek to ja również wykorzystuję żonę albo syna ale czasem jestem sam a wyjść z psem lub do sklepu trzeba :mrgreen:
_________________
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie !
 
     
Katarzyna 



Status: Endo x 1
Wiek: 42
Doczya: 08 Wrz 2011
Posty: 45
Skd: Garwolin
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Fakt. Wtedy jest trudno. Jeżeli jesteś krótko po operacji radziłabym ostrożność. Ja jestem ponad 2 lata po operacji i "staram się" pamiętać o ograniczeniach, ale nie zawsze się udaje. :oops: Ale jak sobie przypomnę swoją operację, to zaraz się bardziej pilnuję.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 16 Wrz, 2011   

Kris1968, ja skarpety od dłuższego czasu zakładam od tyłu Tzn kładę się na boku, zginam nogę w kolanie i zakładam. Skarpety oczywiście luźniejsze, bo łatwiej się zakłada. Nie przekraczasz zgięcia w biodrze więc chronisz swój staw. Są jeszcze przyrządy do zakładania skarpet które można dostać w sklepach ortopedycznych :-D
 
     
rozajelo63 
takasmaka
Mikrus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 77
Doczya: 17 Gru 2010
Posty: 2
Skd: Dierżoniów
Wysany: Pon 14 Lis, 2011   

Grazyna1950 napisa/a:
I co z tego, że mam dwie ENDO jak ruchomość w stawach jest niewiele większa niż przed endoplastyką? Każdy przypadek jest inny i u każdego inaczej wygląda dochodzenie do pełnej sprawności. Do wanny nie wejdę, pod prysznicem stać nie mogę, bo kręgosłup boli.... ale zyć trzeba i tylko smutno mi czasami, że inni po takich operacjach dochodzą do pełnej sprawności. Widać już taki mój los ;-)

Mam 64 lata------jedna proteza biodra ma już 3lata druga o osiem miesiecy mniej.
Schylam sie dotykajac podłogi chodze równo, nic mnie nie boli,kopie w ogrodzie ide daleko ale z laska.
Jakie ograniczenia ?
długie chodzenie powoduje ból--musze odpoczywac.
Co robie regularnie -----2 razy w tygodniu gimnastyka na basenie i hydromasaż, pływanie.w domu-------3-częściowy materac masujacy taki p.bólowy.
Czuje sie świetnie czego innym tez życzę.Pozdrawiam :) :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
_________________
I tak się jakoś stało----że bez tak pachniał jak bez
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Pon 14 Lis, 2011, w caoci zmieniany 1 raz  
 
 
     
jola 
jola

Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 60
Doczya: 08 Sty 2010
Posty: 96
Skd: mikołów
Wysany: Wto 11 Wrz, 2012   

Mam 2 pytania:
1.Jak długo powinno się spać na boku z poduszką między nogami?
2. Po jakim czasie od operacji można wchodzić do wanny? Marzy mi się kąpiel w wannie, narazie korzystam z ławki którą się nakłada na wannę.
_________________
17.07.2012 r.
09.06.2014 r.
 
 
     
Kris1968 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 55
Doczy: 01 Wrz 2011
Posty: 76
Skd: Zgorzelec
Wysany: Wto 11 Wrz, 2012   

Ja spałem z poduszką około 4 tygodni a kąpałem się kilka dni po zagojeniu się rany ale może ktoś wie lepiej a najlepiej lekarz.
_________________
Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz stracisz życie !
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Wto 11 Wrz, 2012   

jola napisa/a:
1.Jak długo powinno się spać na boku z poduszką między nogami?

u mnie dziś jest dwa miesiące po :) nie śpię z poduszką między nogami i ani razu nie spałam; za to używam takiej wielkiej poduchy i leżąc na boku kładę na nią zgiętą nogę :)
to tak w nocy
dziś pierwszy raz w ciągu dnia leżałam na boku całkiem normalnie, ale się pilnuję i ruchy najpierw testuję z rehabilitantką :)

do wanny? też się nauczyłam wchodzić i spokojnie się kąpię z prysznicem :wink: bo póki mi się nie zagoi, to wolę się nie ciapkać w głębokiej wodzie :wink:
 
     
calaviolina 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 65
Doczya: 17 Maj 2012
Posty: 57
Skd: pomorze
Wysany: Wto 11 Wrz, 2012   

jestem prawie 8 tygodni po operacji i cały czas śpię na plecach i z poduszką między nogami,; tak mi kazali do wizyty kontrolnej, to tak robię. Pierwsze dni na plecach koszmar, ale okazuje się że człowiek nie wie jak dużo może ...

Wczoraj byłam na kontroli i lekarz powiedział, że moge już spać na operowanym boku, ale w tym pospiechu nie spytałam dokładnie jak się układać, może mi podpowiecie, czy coś trzeba wkładać między nogami, jak nogi układać prosto, czy zgięte ? czy jeśli ten bok jeszcze mnie boli w okolicy operowanej to lepiej się nie kłaść ?
_________________
calaviolina
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.