Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Ochrona stawu biodrowego po totalnej endoprotezoplastyce
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 60
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Sob 07 Maj, 2011   Re: Endoproteza - zagrożenia

amsterdam,
Uważa się, że wszelkie zabiegi generujące głębokie ciepło (parafinoterapia) generalnie odwapniają kościec. Może stąd pojawiło się zdanie o niewłaściwym doborze zabiegów.
Podstawowe pytanie brzmi: jaki byłby cel zastosowania gorących okładów. Podejrzewam, że chodzi tutaj o poprawę zakresu ruchu w operowanej okolicy. Tutaj należy rozważyć zyski i ewentualne straty............
Zabiegi takie można stosować po 6 tyg od operacji. Jest to czas potrzebny na wygojenie tkanki łącznej. Oczywiście zaaplikowanie zabiegu możliwe jest po wnikliwej kontroli okolicy operowanej. Ale to już należy do zlecającego zabieg lekarza......

Pozdrawiam,
Fizkom
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pi 09 Wrz, 2011   

Witam:)
Mam pytanie.
Czy po operacjii i po jakim czasie można przekręcać się na boki ?Wiem,że są pozycje ułożeniowe i znalazłam w internecie informację i obrazek z ułożeniem na chorym boku?
Czy przekręcanie od strony operowanej i leżenie na chorym boku ma wpływ na endoprotezę i czy to jest właściwe postępowanie albo ,może jest to bez znaczenia?

Oto link http://www.medgal.com.pl/files/20100111114916.pdf
 
     
dorka 
dorka

Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 84
Doczya: 11 Pa 2010
Posty: 247
Skd: Zakopane/ Gdańsk
Wysany: Pi 09 Wrz, 2011   

Tam jest błąd, niestety powielany też w innych linkach.
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Czy ktoś umie wskazać wiarygodne źródło w którym można znaleźć dokładne informacje?Logika nakazuje robić wszystko przez zdrowe biodro ale ktoś by się pomylił tak bardzo.Może to precedens?
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Cytat:
Czy po operacjii i po jakim czasie można przekręcać się na boki ?Wiem,że są pozycje ułożeniowe i znalazłam w internecie informację i obrazek z ułożeniem na chorym boku?
Czy przekręcanie od strony operowanej i leżenie na chorym boku ma wpływ na endoprotezę i czy to jest właściwe postępowanie albo ,może jest to bez znaczenia?

po jakim czasie? kilka dni po operacji kazali mi się przewracać na brzuch w celu wykonywania ćwiczeń

julka napisa/a:
Czy ktoś umie wskazać wiarygodne źródło w którym można znaleźć dokładne informacje?

Zdrowy Szczęściarzu do czego są Ci te informacje tak potrzebne?

julka napisa/a:
Logika nakazuje robić wszystko przez zdrowe biodro ale ktoś by się pomylił tak bardzo.

a czyja logika tak nakazuje?
przez zdrowe biodro obrót? i leżenie na zdrowym?

właśnie logika nakazuje obrót przez operowane i leżenie na operowanym :)
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Nareszcie ktoś napisał:)
Jestem techniczką chodzącą do ludzi w domach i dlatego drążę ten temat.
Dlaczego jesteś taka agresywna???W miejscu pracy dwóch magistrów wypowiedziało się negatywnie.To znaczy ,że tylko obroty po stronie zdrowej i leżenie na stronie zdrowej? i co ty na to? A jaka logika nakazuje tobie robic odwrotnie?
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

julka napisa/a:
Dlaczego jesteś taka agresywna???

??? biję kogoś :roll:

julka napisa/a:
Jestem techniczką chodzącą do ludzi w domach i dlatego drążę ten temat.

drążysz temat szukając informacji na internecie?

julka napisa/a:
i co ty na to?

zachęcam do poczytania źródeł/ podręczników medycznych, bądź zasięgnięcia porady lekarza ortopedy-operatora; bądź specjalisty rehabilitacji pracującego z osobami po operacjach stawów biodrowych :)
bądź poczytania dokładnie informacji na naszym Forum :)

julka napisa/a:
A jaka logika nakazuje tobie robic odwrotnie?

Logika logiczna :)

Pomyśl, poczytaj na czym polega operacja wszczepienia całkowitej endoprotezy stawu biodrowego, tudzież kapy.
Szczególnie w okresie pooperacyjnym trzeba uważać, by implant się nie wywichnął. Trzeba uważać, by "wszystko było równo".
Leżąc na operowanym boku, obracając się przez operowany - właśnie tak jest.
Robiąc to przez zdrowe biodro narażamy operowane.
Gdy leżymy na zdrowym - operowane "leci w dół"...

Można leżeć na zdrowym, jeśli operator pozwoli. No i oczywiście musi być dobre ułożenie miednicy, stawów. Czyli najczęściej coś (odpowiedniej grubości i długości) między nogi (nie tylko uda). :)
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Bardzo bardzo Ci dziękuję:)tak właśnie myślałam i tak prowadziłam rehabilitację u osób po operacjach.Tam gdzie pracuję ktoś podważył to co robię i było mi wstyd.Nie mogłam sobie darować,że robię coś źle a tak starannie się przygotowywałam.Najgorzej by było stracić zaufanie pacjentów.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

julka napisa/a:
Bardzo bardzo Ci dziękuję:)

proszę bardzo :)
powodzenia w pracy
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Ja już w szpitalu czyli ponad tydzień po operacji leżałam na boku zdrowym i przewracałam się przez ten bok na brzuch. Lekarzy nie pytałam bo wiadomo, że jest zakaz. Mój rehabilitant jedynie zapytał czy robię to z wałkiem (poduszka) pomiędzy nogami Potwierdziłam :)
Dla mnie ten przewrót jest logiczny bo mogę na tym boku leżeć sporo a na operowanym pewnie nie bardzo, bo ból szybko by mnie na ziemię sprowadzał.
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

A widzisz ,to było nieprawidłowe.Przeczytaj wypowiedź Kingi.W pierwszym etapie nie przekręcasz się i nie leżysz na bokach.W późniejszym czasie tyko przekręcasz się po operowanym biodrze i leżysz na operowanym biodrze.Chodzi oto żeby nie narażać biodra na zwichnięcie i mieć nad nim pełną kontrolę.Leżałaś po okiem specjalistów więc pozwolono na takie ułożenie ,bo jeżeli "nie" to znowu jestem w punkcie wyjścia :cry:
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

pasiflora napisa/a:
Lekarzy nie pytałam bo wiadomo, że jest zakaz


julka napisa/a:
A widzisz ,to było nieprawidłowe.


Pasiflora bardzo dobrze wie, co jest prawidłowe, a co nie. Robiła to z pełną świadomością. Świadoma zagrożeń, ryzyka.
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Tak ,ale sama widzisz ile jest sprzeczności.
Źle zrozumiałam:))że jest zakaz pytania lekarzy :lol:
 
     
Grace 
Grace
Popularus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 61
Doczya: 09 Lut 2010
Posty: 75
Skd: Śląsk
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Droga julko

Ponad tydzień po operacji wszczepienia BMHR,mój operator zalecił mi przewracanie się na brzuch poprzez biodro zdrowe z poduszką między nogami,gdyż już nie wytrzymywałam spania na plecach (oczywiście pierwszy obrót robiłam pod nadzorem lekarza i rehabilitanta jeszcze w szpitalu) ;-)

Powiem szczerze, nie wyobrażam sobie obrotu poprzez operowane biodro z powodu bólu :/
_________________
Grace
 
     
julka 
Mikrus Bioderkus



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 09 Wrz 2011
Posty: 7
Skd: Leszno
Wysany: Pon 12 Wrz, 2011   

Wyobrażam sobie i pewnie inaczej być nie może.Mnie najbardziej interesował okres po wygojeniu.Najgorzej jest wtedy jak wiesz ,że coś jest "białe" a inni twierdzą,że "czarne".Pracuję z pacjentami po 3 miesiącach od operacji i staram się jak mogę .Pacjenci powinni być lepiej informowani,bo jak mam przekonać kogoś ,żeby przekręcał się po stronie operowanej jak w szpitalu robił to odwrotnie?

Pozdrawiam Was serdecznie
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.