Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Ochrona stawu biodrowego po totalnej endoprotezoplastyce
Grazyna1950 





Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 73
Doczya: 12 Sty 2010
Posty: 873
Skd: Wielkopolska
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   

Cytat:
Uchronią go przed błędami, jakie ja popełniłam.
To prawda - opisując swoje perypetie związane z chorobą nie mamy zamiaru nikogo straszyć. Gdybym wiedziała wcześniej to co wiem teraz pewno już dawno pozbyłabym się bólu, kładąc wielki nacisk na prawidłową rehabilitację, a nie siedząc w domu i stękając, że nie mogę chodzić i już.
_________________

 
 
     
kieszczyński 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 69
Doczy: 11 Sty 2010
Posty: 574
Skd: Piotrków Tryb.
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   jak żyć po endo

A więc cieszmy się/szczególnie ci ,,przed"/ że istnieje to FORUM i że tu jesteśmy.!!!
 
     
AniaK 
AniaK
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 47
Doczya: 18 Lut 2010
Posty: 13
Skd: Koszalin
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   

Cytat:
Po endoprotezie każdy pacjent jest uświadamiany o 3 ruchach których nigdy NIE będzie mu wolno wykonać i są to:
a) zgięcie kończyny operowanej w stawie biodrowym powyżej 90 stopni (kolano do klatki piersiowej)
b) przywiedzenie, czyli przekroczenie linii środkowej ciała - mówiąc kolokwialnie założenie nogi na nogę
c) rotacja wewnętrzna (zewnętrzna jest również niebezpieczna) - najczęściej stojąc na kończynie operowanej próbujemy wykonać zwrot lub skręt.
_________________

Te zalecenia które przytoczyliście ja także otrzymałam od swojego ortopedy ale to dotyczy okresu 3-miesięcy do 6-miesięcy po operacji a nie całego życia
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   

Cytat:
Mam na myśli raczej posty osób, które opierają się na nieaktualnych materiałach i zaleceniach dotyczących endoprotez starego typu. Grożąc tego nie rób, tego nie wolno. Czytając te wpisy zaczęłam się zastanawiać czy warto i jak sobie poradzę z tyloma ograniczeniami. W końcu po to robimy zabiegi, żeby żyć, a nie żeby siedzieć w fotelu i robić na drutach. Technika poszła do przodu i endo również.


Już nie raz był poruszany ten temat: materiały materiałami, a kość kością !!!
Może i są lepsze endo, nowe techniki operacji, ale kości są niezmiennie takie same i to stanowi największy "problem". O to musimy dbać i na to uważać !!!
Każdy przypadek też jest inny: co będzie dozwolone jednej osobie może być zakazane drugiej. Nie ma uogólnień w tym przypadku. Trzeba rozmawiać ze swoim lekarzem i rehabilitantem.
Żyć i korzystać z życia przy pomocy rozumu. To nie boli, a dodatkowo chroni przed przyszłym bólem i niepotrzebnymi operacjami.
Można żyć w zgodzie z sobą, robić co się lubi, a jednocześnie uważać na nowy staw. Udaje mi się to od prawie 2 lat i mam nadzieję, że za 20 powiem to samo. :)

Cytat:
Myślę, że nawet fizykoterapeuci wypowiadający się na forum wiele informacji mają ze starych podręczników

Bardzo proszę się tak nie wypowiadać. Pierw poczytaj KĄCIK REHABILITACJI. Dowiesz się, co piszą Fizjoterapeuci na naszym Forum. Nie atakuj nikogo nawet go nie znając.
Proszę o wzajemny szacunek i merytoryczną rozmowę. :)

Meg jeśli uważasz, że informacje na Forum są stare i nieaktualne, to bardzo proszę wklej do odpowiednich wątków najświeższe dane i wiadomości. Każdy ma do tego prawo.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   

Cytat:
Meg jeśli uważasz, że informacje na Forum są stare i nieaktualne, to bardzo proszę wklej do odpowiednich wątków najświeższe dane i wiadomości. Każdy ma do tego prawo.
O właśnie bardzo proszę o świeże wiadomości Meg Po to, te forum istnieje, aby dzielić się przeżyciami i spostrzeżeniami, więc masz pole do popisu, skoro wpisane przez Wendy spostrzeżenia podważyłaś, to teraz trza by było to poprzeć jakimiś argumentami.
 
     
jacekkarol 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 63
Doczy: 16 Lut 2010
Posty: 1
Skd: bielsko-biala
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   

rewela....................mialem wymiane prawego stawu. na badaniu kontrolnym P.Doktor sprawdzał ruchomość lewej nogi i stawu, stwierdził ,że jest bdb, kiedy probowalem zadawac pytania odbierał poł kom. i zbył mnie konrolą za 3 mieś, na pytania na co mam uważać odp. nie upaśc, i jak tu się nie bać, mam end. trident lihgt co to jest?
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 15 Mar, 2010   

Jacekkarol witaj :) przeczytaj sobie ten wątek od początku, to troszkę Ci się rozjaśni sytuacja. Następnym razem nie daj się tak łatwo zbyć, tylko pytaj i żądaj odpowiedzi !!! Możesz też zmienić lekarza.

Zapraszam także do zapoznania się z KĄCIKIEM REHABILITACJI

:)
Długo jesteś już po operacji? Musisz po prostu uważać. :) Pamiętaj też, że tylko głupiec się nie boi. :)
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 16 Mar, 2010   

meg napisa/a:
O to właśnie chodziło mi w wypowiedzi, że niektóre posty mijają się z rzeczywistością i postępem medycyny w rozumieniu zarówno produkcji implantów jak i przebiegiem operacji.

A te mądrości prawi Wendy.

http://www.forumbioderko....e54a0477644ca84


meg napisa/a:
Grażynko o to mi chodzi wykonujesz ruch, którego według Wendy-fizykoterapeutki nie powinnaś do końca życia wykonywać.


Gdybyś czytała uważnie i całościowo - nie po łebkach- forum zrozumiałabyś co Wendy ma na myśli. Proponuję czytać dokładniej a potem oskarżać i ewentualnie zarzucać.
Pozdrawiam ;)
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Wto 16 Mar, 2010   

AniaK napisa/a:
Cytat:
Po endoprotezie każdy pacjent jest uświadamiany o 3 ruchach których nigdy NIE będzie mu wolno wykonać i są to:
a) zgięcie kończyny operowanej w stawie biodrowym powyżej 90 stopni (kolano do klatki piersiowej)
b) przywiedzenie, czyli przekroczenie linii środkowej ciała - mówiąc kolokwialnie założenie nogi na nogę
c) rotacja wewnętrzna (zewnętrzna jest również niebezpieczna) - najczęściej stojąc na kończynie operowanej próbujemy wykonać zwrot lub skręt.
_________________

Te zalecenia które przytoczyliście ja także otrzymałam od swojego ortopedy ale to dotyczy okresu 3-miesięcy do 6-miesięcy po operacji a nie całego życia

Dokładnie to są zalecenia w pierwszym okresie pooperacyjnym. W czasie operacji usunięciu ulega cała torebka stawowa a to ona utrzymuje staw i przeciwdziała jego wywichnięciu. Odtworzenie torebki trwa właśnie ok. 6 m-cy.

Drugą istotną sprawą, to wrośnięcie się naszego implantu, wrośnięcie się przeszczepów kostnych, jeżeli takie były konieczne – proces trwa ok. 1 roku a nawet do 2 lat.

Obecnie stosowane są implanty z tzw. dużymi głowami – to też ma ogromne znaczenie. Dużo łatwiej było wywichnąć endoprotezę starego typu – wtedy stosowano mniejsze głowy i panewki. Od niedawna zaczęto stosować duże głowy a co za tym idzie i panewki, które jest trudniej wywichnąć, ponadto dają znacznie większy zakres ruchu.

Te nowoczesne implanty, szczególnie kapoplastyka, umożliwiają większą aktywność sportową. Jednak upadki są niebezpieczne dla zdrowych osób a tym bardziej dla osób z implantami i trzeba mieć tego świadomość.
Ostatnio zmieniony przez zozo Wto 16 Mar, 2010, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
meg 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 20 Sty 2010
Posty: 60
Skd: Kraków
Wysany: Wto 16 Mar, 2010   

Katja napisa/a:
meg napisa/a:
O to właśnie chodziło mi w wypowiedzi, że niektóre posty mijają się z rzeczywistością i postępem medycyny w rozumieniu zarówno produkcji implantów jak i przebiegiem operacji.

A te mądrości prawi Wendy.

http://www.forumbioderko....e54a0477644ca84


meg napisa/a:
Grażynko o to mi chodzi wykonujesz ruch, którego według Wendy-fizykoterapeutki nie powinnaś do końca życia wykonywać.


Gdybyś czytała uważnie i całościowo - nie po łebkach- forum zrozumiałabyś co Wendy ma na myśli. Proponuję czytać dokładniej a potem oskarżać i ewentualnie zarzucać.
Pozdrawiam ;)


Droga Katiu każdą wypowiedź traktuję jednostkowo i jeśli ktoś pisze

" Po endoprotezie każdy pacjent jest uświadamiany o 3 ruchach których nigdy NIE będzie mu wolno wykonać i są to:
a) zgięcie kończyny operowanej w stawie biodrowym powyżej 90 stopni (kolano do klatki piersiowej)
b) przywiedzenie, czyli przekroczenie linii środkowej ciała - mówiąc kolokwialnie założenie nogi na nogę
c) rotacja wewnętrzna (zewnętrzna jest również niebezpieczna) - najczęściej stojąc na kończynie operowanej próbujemy wykonać zwrot lub skręt. "

wytłuszczając część informacji to inaczej tego nie można zrozumieć !

Pozdrawiam
_________________
Meg
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Wto 16 Mar, 2010   

meg napisa/a:
Droga Katiu


Katju - nie Katiu ;-)

Ps. Skoro tak wszystko w życiu postrzegasz.. ok :-) Aby inni "dosłownie biorący świat" nie mieli bólu głowy posty Wendy z wytłuszczonym tekstem zostaną odtłuszczone ;-)

Pozdrawiam!
 
     
Wiesia187 

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 13 Lip 2009
Posty: 136
Skd: kujawsko-pomorskie
Wysany: Wto 16 Mar, 2010   

Zauważyłam ,że w tym wątku toczy się gorąca dyskusja na temat zakazów po endo, a ja uważam ,że bezpodstawne jest pisanie - "takie mądrości prawi Wendy". Są to na pewno dobre rady, z których powinniśmy korzystać , po to przecież jest to forum . Ja do dzisiaj , mimo że minęło już kilka lat od zabiegu mam trudności z założeniem skarpet i rajstop, a o wiązaniu butów nie ma mowy .
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Sro 17 Mar, 2010   

Wiesia187 napisa/a:
........Ja do dzisiaj , mimo że minęło już kilka lat od zabiegu mam trudności z założeniem skarpet i rajstop, a o wiązaniu butów nie ma mowy .
Wiesiu Twoja historia jest dosyć skomplikowana - przeszłaś sporo operacji rewizyjnych. Czy po pierwszych operacjach, kiedy funkcjonowałaś bez kul również miałaś takie problemy?
 
     
Wiesia187 

Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 13 Lip 2009
Posty: 136
Skd: kujawsko-pomorskie
Wysany: Sro 17 Mar, 2010   

Zozo. Po pierwszych operacjach , kiedy chodziłam bez kul wszystko przychodziło mi łatwiej, byłam sprawniejsza . Nie kupowałam nigdy butów sznurowanych, bo z tym miałam problem. Pozdrawiam serdecznie.
 
     
amsterdam 
amsterdam
Mikrus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Doczy: 11 Kwi 2011
Posty: 1
Skd: Polska, Śląsk
Wysany: Nie 01 Maj, 2011   [PYTANIE] Endoproteza - zagrożenia

Czytając forum trafiłem na taką informację :

''Lekarz zlecający balneologiczne zabiegi usprawniające powinien pamiętać, że niewłaściwa kinezyterapia i nieodpowiednie zabiegi (np. gorące zabiegi borowinowe) mogą spowodować niekorzystne następstwa, z obluzowaniem endoprotezy włącznie."

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć po jakim czasie można już korzystać z ciepłych zabiegów typu borowina, parafina na operowane biodro ?
A może wcale nie można ???
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.