Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Otwarty przez: Katja
Wto 29 Lis, 2011
CZEKA CIE OPERACJA? ZANIM COKOLWIEK ZDECYDUJESZ -PRZECZYTAJ
andy 
andy
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 57
Doczy: 17 Maj 2015
Posty: 76
Skd: W-M
Wysany: Czw 21 Maj, 2015   

Fizkom napisa/a:
Oczywiście zakładasz, że ból generowany jest przez zmieniony chorobowo staw biodrowy.
Fizkom
A co mam zakładać? Jak boli mnie np. ząb to przyczyny bólu mam doszukiwać się w zwyrodnieniach kręgosłupa? I w obawie że interwencja stomatologiczna pogorszy mój skomplikowany stan mam najpierw zasięgnąć rady innych specjalistów?
:)
Oczywiście zdarzają się przypadki że lekarz (nawet przez pomyłkę) zaordynuje operację/zabieg podczas gdy można było z nią jeszcze zaczekać lub nawet całkowicie się bez niej obyć ale nie generalizował bym każdorazowego działania na podstawie takich incydentalnych przypadków.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Czw 21 Maj, 2015   

andy napisa/a:
Jak boli mnie np. ząb to przyczyny bólu mam doszukiwać się w zwyrodnieniach kręgosłupa?
Bardzo dobry przykład.

Często ból zęba / zębów spowodowany jest przeciążeniem pęczka naczyniowo-nerwowego na ścianie tylnej torebki stawowej stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to wynikiem nieprawidłowego napięcia / nieprawidłowej pracy całego systemu czaszkowo-szyjno-gnykowo-żuchwowego.

Ból zębów trzonowych może być sposowowany aktywnością punktów spustowych w obrębie m. Skroniowego a ból dolnych siekaczy w obrębie m. Dwubrzuścowego.

Ból zęba może być spowodowany przeciążeniem na kontakcie zębowym lub problemami na poziomie śluzówki (kieszeń przyzębna).

Często masywne bóle zębów spowodowane są uaktywnieniem receptorów przyzębia i nadmiernego przekrwienia w obrębie tkanek okołokorzeniowych. Przyczyną może być odruchowe zaciskanie zębów. To bardzo częsty objaw u bruksistów (zobacz ----> Bruksizm).

Popatrz ile jest możliwości przy bólu zęba. Podobnie jest w przypadku bólu stawu biodrowego. Kierując sie tylko jego lokalizacją i patrząc na RTG / TK / USG / MRI można wysnuć pochopne wnioski. Oczywiście nie mówię tutaj o sytuacji gdy w zębie masz "lej po bombie" ani też gdy w stawie biodrowym jest całkowity brak ruchu wynikający z zaniku szpary stawowej.

andy napisa/a:
....."Zaordynuje operację/zabieg podczas gdy można było z nią jeszcze zaczekać lub nawet całkowicie się bez niej obyć ale nie generalizował bym każdorazowego działania na podstawie takich incydentalnych przypadków......"

Twierdzisz tak na podstawie swojego przekonania. Nie wynika to jednak z Twojej wiedzy popartej praktyką.


Fizkom
 
     
andy 
andy
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 57
Doczy: 17 Maj 2015
Posty: 76
Skd: W-M
Wysany: Czw 21 Maj, 2015   

Fizkom napisa/a:

Popatrz ile jest możliwości przy bólu zęba.


Rzeczywiście dużo. Czy oznacza to jednak że pomocy mamy zacząć szukać u fizjoterapeuty czy lekarza rodzinnego? Chyba nie. Jeśli nie uzyskamy pomocy u stomatologa to przynajmniej nakieruje nas tam gdzie możemy tej pomocy szukać. Podobnie jest ze stawem biodrowym. Lekarz - specjalista od bioder - prawdopodobnie zaordynuje odpowiednią metodę postępowania. Prawdopodobnie będzie to dla nas optymalna droga , bo to lekarz jest wyposażony w wiedzę i praktykę w tego typu schorzeniach. Jak nasz "fachowiec" nie będzie wiedział to wtedy jest czas na szukanie alternatywnych metod pomocy.
Czy fizjoterapeuta ma kwalifikacje aby podważać zaordynowaną operację? Sorry, ale chyba nie. Pomijając fakt, że najczęściej taki fizjoterapeuta kończył AWF (nic nie ujmując tym uczelniom ale) którym jednak daleko do uczelni medycznych. O fizjoterapeutach po kursach w ogóle nie wspominam bo po tych kursach taka osoba jeszcze na to miano nie zasługuje. A zdarza się że porywają się na przypadki w których medycyna zawiodła. Dobrze wtedy będzie jak nie narobią większych szkód.
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pi 22 Maj, 2015   

andy napisa/a:
Jeśli nie uzyskamy pomocy u stomatologa to przynajmniej nakieruje nas tam gdzie możemy tej pomocy szukać.
Nie moge tego potwierdzić. Tak się składa, że pracuję w klinice stomatologicznej, gdzie tego typu sytuacje trafiają się bardzo często. Pacjenci trafiają do mnie po wieloletniej tułaczce od gabinetu do gabinetu lekarza stomatologa. Często są po leczeniu kanałowym (Endodoncja), są po ekstrakcji zęba lub korekcie zgryzu. Oczywiście wszystkie zabiegi wykonał lekarz stomatolog.

andy napisa/a:
Lekarz - specjalista od bioder - prawdopodobnie zaordynuje odpowiednią metodę postępowania.
Jak wysokie jest to prawdopodobieństwo? Poczytaj Forum. Zobacz ile osób leczyło kręgosłup, kolana aby na końcu przekonać się, że stawy biodrowe są już zniszczone. Zobacz ile osób po operacji stawu biodrowego wciąż skarży się na te same problemy bólowe co przed jej przeprowadzeniem. fakt, że korzystali z pomocy ortopedy nic tutaj nie zmienił. To stara prawda. Najwięcej trudności sprawia zawsze prawidłowe rozpoznanie .........

andy napisa/a:
Czy fizjoterapeuta ma kwalifikacje aby podważać zaordynowaną operację? Sorry, ale chyba nie
Czy lekarz ma kwalifikacje aby podważać zaproponowany plan leczenia zachowawczego? Najczęściej nie orientuje sie w możliwościach diagnostycznych i leczenia nowoczesnej fizjoterapii.

andy napisa/a:
Jak nasz "fachowiec" nie będzie wiedział to wtedy jest czas na szukanie alternatywnych metod pomocy.
Kiedy będzie czas na ich szukanie? Po przeprowadzonym zbyt pochopnie zabiegu operacyjnym? Pewnych rzeczy nie można cofnąć ........

andy napisa/a:
najczęściej taki fizjoterapeuta kończył AWF (nic nie ujmując tym uczelniom ale) którym jednak daleko do uczelni medycznych
Błąd w założeniu. Wiedza fizjoterapeuty i lekarza oparta jest na tej samej anatomii i fizjologii. Różni ich tylko sposób sposób rozwiązywania Waszego problemu. Ten za pomocą skalpela, jest nieodwracalny. Dlatego tak często piszemy o potrzebie skonsultowania swojego przypadku ze specjalistami innych dziedzin, a operacji zawsze powinna być brana pod uwagę jako ostateczność (nie mylić z uporczywym odkładaniem operacji jeśli jest konieczna).


Fizkom
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 08 Lip, 2015   

Posty dotyczące sytuacji fizjoterapii w Polsce zostały przeniesione TUTAJ, gdzie zapraszam do kontynuacji tematu.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
andzia_st 
andzia_st
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 47
Doczya: 27 Wrz 2015
Posty: 2
Skd: Tychy
Wysany: Sro 28 Pa, 2015   

Czekam na endoprotezę stawu biodrowego (po wrodzonym zwichnięciu stawów i nieudanej operacji w dzieciństwie). Obecnie mam 38 lat i stoję przed dylematem czy prosić lekarza o przyspieszenie terminu endoprotezy (termin mam ustalony na 2027). Ból biodra jest umiarkowany w chorej nodze. Ból w kolanie i kostki w zdrowej nodze też. Byłam u różnych lekarzy i spotkałam się ze skrajnymi opiniami. Czekać ze swoim biodrem jak najdłużej się da, czyli póki się wytrzymuje ból. Druga opinia to wymieniać już bo inne stawy na tym cierpią. Nie wiem co mam robić. Lekarz powiedział, ze to moja decyzja. Boję się, ze jak mi wstawią endo przy mojej martwicy kości udowej to za kilkanaście lat jak się zużyje nie będzie możliwości wstawienia nowego. Nie wiem co mam robić. Czuję się bezradna. :cry:

Jeśli napisałam w złym temacie to proszę moderatora o ewentualne przeniesienie do właściwego działu.
_________________
andzia_st
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 28 Pa, 2015   

andzia_st napisa/a:
przy mojej martwicy kości udowej
Masz martwicę kości udowej? Czy chodzi o głowę kości udowej?
Martwicę głowy kości udowej ma tutaj wiele osób i znakomicie sobie radzą z endo.
andzia_st napisa/a:
Druga opinia to wymieniać już bo inne stawy na tym cierpią.
Tak to prawda niestety, a do tego mięśnie również dostają popalić i ciężko je odbudować, zmusić do prawidłowego funkcjonowania. Zmiany mogą być nieodwracalne. :-(
 
     
andzia_st 
andzia_st
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 47
Doczya: 27 Wrz 2015
Posty: 2
Skd: Tychy
Wysany: Pi 30 Pa, 2015   

Właśnie miałam na myśli martwice głowy kości udowej. Dziękuję za poradę. Dużo też poczytałam w innych działach. I myślę, że podjęłam decyzję o przyspieszeniu operacji. Zobaczyłam, że inni mieli podobne problemy i wątpliwości. Świetne miejsce, dzięki Wam uspokoiłam się i wreszcie z pełną świadomością mogłam zdecydować. Nawet żałuję, że nie znalazłam Forum kilka lat temu, bo od dobrych kilku lat słyszę, że jestem za młoda na operację. :roll:
_________________
andzia_st
 
 
     
Katarzyna 54 
Może jednak....
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 63
Doczya: 23 Lis 2015
Posty: 49
Skd: Częstochowa
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

Witam 😀
Ponieważ lekarz ortopeda po obejrzeniu zdjęcia rtg od razu zaproponował zabieg endoprotezy zastanawiam się dlaczego??? Przecież jest tyle innych metod ale o nich dowiedziałam się dopiero na tym portalu. Może powinnam jeszcze skonsultować to z innym lekarzem????
W tej chwili ból jest straszny----zarówno w dzień jak i w nocy. Prawie nie mogę się poruszać
Kiedy należy udać się do rehabilitacja? ???
Pozdrawiam 😊
_________________
może jednak...
 
     
Ania K. 
17-06-2016
Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 38
Doczya: 20 Lut 2014
Posty: 157
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

andzia_st, gdzie będziesz robić operację?
ja też mam martwicę głowy kości udowej, biodro w kiepskim stanie.
Tez często słyszę, czy może jednak nie jestem za młoda (fakt, mam kilka lat mniej niż Ty, ale i tak nie odciągnę operacji na 10 lat, bo nie wytrzymam). Ponadto cały szkielet się psuje, tak jak pasiflora pisze:
Cytat:
mięśnie również dostają popalić i ciężko je odbudować, zmusić do prawidłowego funkcjonowania. Zmiany mogą być nieodwracalne.
_________________
Mermaid - moje bioderka przed i po
http://forumbioderko.pl/album_cat.php?cat_id=2
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

Katarzyna 54 napisa/a:
Przecież jest tyle innych metod
Nie wiem, o jakich powszechnie dostępnych metodach piszesz?
Katarzyna 54 napisa/a:
W tej chwili ból jest straszny

Wskazaniem do operacji jest albo ból, albo brak ruchomości w stawie.
Jeżeli tylko masz ból, to możesz spróbować fizjoterapii, ale jeżeli to zwyrodnienie całkowite (koksartroza), to chyba tylko operacja. Spróbuj u innego lekarza dowiedzieć się, co Ci naprawdę jest.
_________________
Beata8
 
     
Katarzyna 54 
Może jednak....
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 63
Doczya: 23 Lis 2015
Posty: 49
Skd: Częstochowa
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

Ból jest straszny i cały czas, ruchomość słaba ----pisząc o innych metodach miałam na myśli komórki macierzyste, kapoplastykę etc a lekarz po obejrzeniu rtg i zbadaniu zaraz zalecił endoprotezę??
Masz rację skonsultuję z innym specjalistą ale wiem że mój lekarz jest bardzo dobrym ortopedą którego mi polecony. Poprostu jestem zaskoczona bo nie myślałam że jest tak źle 
_________________
może jednak...
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

Katarzyna 54 napisa/a:
Ponieważ lekarz ortopeda po obejrzeniu zdjęcia rtg od razu zaproponował zabieg endoprotezy zastanawiam się dlaczego??? Przecież jest tyle innych metod ale o nich dowiedziałam się dopiero na tym portalu. Może powinnam jeszcze skonsultować to z innym lekarzem????

To bardzo dobry pomysł.
Czasem/ często jest tak, że lekarz specjalizuje się tylko w jednej metodzie, więc nie zaproponuje Ci innej. Niektórzy są na tyle uczciwi, że odsyłają dalej, do innego. Ale nie zawsze bywa tak pięknie.
 
     
Katarzyna 54 
Może jednak....
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 63
Doczya: 23 Lis 2015
Posty: 49
Skd: Częstochowa
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

Po lekturze na waszym forum doszłam właśnie do takiego wniosku.
Pozdrawiam i dziękuje
_________________
może jednak...
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 29 Lis, 2015   

Katarzyna 54, szukaj możliwości operacji inną metodą o ile ona w Twoim przypadku jest możliwa, ale szukać warto. Wyeliminuj inne metody i będziesz miała jasny obraz.

Co do rehabilitacji...
Im szybciej tym lepiej. Rehabilitacja przedoperacyjna jest równie niezbędna jak i ta po.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.