Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Problem z biodrem u dwunastolatka
dorota1978 
Dorota1978


Status: Inne
Wiek: 45
Doczya: 07 Gru 2021
Posty: 5
Skd: Slupsk
Wysany: Wto 07 Gru, 2021   Problem z biodrem u dwunastolatka

Wczoraj usłyszałam od ortopedy wiadomość, która przewróciłam mój świat do góry nogami. Syn ma kifozę i w trakcie wizyty u ortopedy, lekarz zauważył jakąś asymetrię w biodrach. Dla pewności zlecił rtg. I dziś powiedział, że to dysplazja bioder. Stwierdził, że można ją operować lub nic nie robić. Może zwiększać w przyszłości ryzyko wystąpienia zwyrodnień bioder i powodować konieczność endoprotezy. Wizyta szybka, mało do mnie dotarło. W domu poczytałam o dysplazji. I się załamałam. Dodam, że Bartek ma zespół Aspergera, jest dość niezdarny ruchowo, nie przepada za sportem. Teraz zacząć rehabilitację, mającą na celu poprawę postawy (w związku z kifozą). Jestem załamana, od wczoraj przeszukuję internet i ryczę. Mieszkam w Słupsku, zastanawiam się nad konsultacją u dr Jarosława Felusia. Może znacie jakiegoś specjalistę bliżej, na Pomorzu?
Może macie dla mnie jakieś dobre słowo? Jeżeli konieczna będzie operacja, co ze szkołą? Mieszkamy na 4 piętrze, bez windy. Czy syn będzie mógł chodzić po schodach? To radosne, kochane dziecko, ale z powodu zaburzeń ze spektrum autyzmu jest mniej dojrzały od swoich rówieśników. Nie dociera do niego powaga sytuacji. Z jednej strony to dobrze, z drugiej nie wiem, jak zniesie rehabilitacje, codzienne ćwiczenia? Same niewiadome. Może są tu rodzice dzieci w podobnym wieku, po operacji?
Pozdrawiam, Dorota
 
     
brookerka 


Status: Przed
Doczya: 27 Pa 2021
Posty: 23
Skd: bochnia
Wysany: Pon 13 Gru, 2021   

Dorotko nie załamuj się!! ja żyje z dysplazją od urodzenia, jestem mocno aktywna fizycznie i dopiero teraz w wieku 36 lat zdecydowałam się zawalczyć o biodra. wcześniej mnie wiele nic nie bolało, jedynie po dłuższym chodzeniu np w górach bolały mnie biodra. Dziś ciężko mi zrobić płynnie 300m spacerkiem

Ja była na wizytach u dr Felusia, bardzo dobry lekarz tylko faktycznie daleko, nie myślałaś rozejrzeć się bliżej np w Warszawie? Albo Otwock? Otwock to jeśli się nie mylę najlepsze centrum jeśli chodzi o leczenie nóżek i można na NFZ
 
     
dorota1978 
Dorota1978


Status: Inne
Wiek: 45
Doczya: 07 Gru 2021
Posty: 5
Skd: Slupsk
Wysany: Pon 13 Gru, 2021   

Dziękuje za odpowiedź.
A kiedy pojawiły się u Ciebie pierwsze dolegliwości? Co teraz Cię czeka? Operacja?
Bartka nic nie boli, biega, skacze, wczoraj szalał na śniegu. Nie jest wielkim fanem aktywności, to raczej typ komputerowca, ale jak się już go wyciągnie, to chętnie chodzi, bawi się. Jak to dziecko. Jest w spektrum autyzmu, ale to bardzo bystry chłopiec. Myślałam o Otwocku, ale czytałam, ze wizyta u profesora Czubaka trwa kilka minut, również prywatna, a ja potrzebuję szczegółowych informacji. Dr Feluś podobno poświęca tyle czasu pacjentom ile trzeba. Będziemy jechać na konsultacje pociągiem, wiec ta odległość nie odgrywa aż tak dużej roli. Choć nie ukrywam, im bliżej, tym lepiej. A może w Otwocku jest inny lekarz, który stosuje metodę Ganza i z którym mogłabym skonsultować syna? Ktoś mi doradzi? Z góry dziękuje.
 
     
brookerka 


Status: Przed
Doczya: 27 Pa 2021
Posty: 23
Skd: bochnia
Wysany: Pon 13 Gru, 2021   

dorota1978 napisa/a:
Dziękuje za odpowiedź.
A kiedy pojawiły się u Ciebie pierwsze dolegliwości? Co teraz Cię czeka? Operacja?


pierwsze bóle pojawiły się około 18rż, wtedy też zrobiono mi operację nadkładania stopu panewki metodą Salmona, i po tym do dzisiaj czuję się super. potem aż do teraz nie dokuczało mi nic, po tamtej operacji wszystko działało jak należy. i do dzisiaj nie boli mnie w żaden sposób operowane biodro, tylko to drugie. jednak lekarze jednogłośnie twierdzą łącznie z Panem Czubakiem z Otwocka że operowane biodro jest w równie złym stanie na dzień dzisiejszy.
reasumując wydaje mi się że wszelkie dolegliwości z dysplazją stawów odczułam grubo po 30stce. a rodzice od urodzenia kontrolowali u mnie te biodra.
 
     
dorota1978 
Dorota1978


Status: Inne
Wiek: 45
Doczya: 07 Gru 2021
Posty: 5
Skd: Slupsk
Wysany: Pon 13 Gru, 2021   

I jakie masz możliwości? Operacje na dwa biodra? Endoproteza? Przepraszam, że tak dopytuje, ale martwię się o przyszłość syna. Ma zespół Aspergera, nie wiem, jak będzie radził sobie w samodzielnym życiu.
 
     
brookerka 


Status: Przed
Doczya: 27 Pa 2021
Posty: 23
Skd: bochnia
Wysany: Pon 13 Gru, 2021   

aktualnie mam przed sobą możliwość operacji ( w czerwcu) osteotomii okołopanewkowej metodą Ganza (lub endoproteza jeśli zmiany postąpią)
myślę że dysplazja to nie jest koniec świata, można z nią żyć, jednak trzeba być przygotowanym że prędzej czy później dolegliwości sie odezwą.
mi po pierwszej operacji mówiono że i tak czeka mnie kiedyś endoproteza ale wtedy ja chyba nawet nie zdawałam sobie sprawy z powagi sytuacji i żyłam normalnie jak każdy. Dziś coś doskwiera, ograqnicza ale nie wyuklucza mnie z zycia.
może na konsultacji lekarz rozwieje Twoje wątpliwości, podpowie co robić, w jakim stopniu jest u syna dysplazja, teraz są takie możliwości i techniki że podejrzewam że takie sprawy jak dysplazja można łatwo "naprawiać"
głowa do góry :)
 
     
dorota1978 
Dorota1978


Status: Inne
Wiek: 45
Doczya: 07 Gru 2021
Posty: 5
Skd: Slupsk
Wysany: Pon 13 Gru, 2021   

Dzięki za dobre słowo.
Jestem zagubiona, lekarz w moim mieście nic konkretnego nie powiedział. Na wizycie powiedział, może Pani zrobić operacje, albo nie. I miałam podjąć decyzje. Bartek ma od lat terapie związane z zespołem Aspergera i wadą wymowy, boję się, że przegapiłam coś innego. Ale z drugiej strony był regularnie badany przez ortopedów i fizjoterapeutów, żadnej nic wcześniej nie zauważył. Gdyby nie rtg, dalej żylibyśmy w nieświadomości.
 
     
brookerka 


Status: Przed
Doczya: 27 Pa 2021
Posty: 23
Skd: bochnia
Wysany: Wto 14 Gru, 2021   

Dorotko, myślę że warto tak czy inaczej skonsultować syna z innym ortopedą, mi dopiero na prywatnych wizytach w Krakowie podpowiedziano jakie mam możliwości - w mojej wsi nadal leczyli by mnie byle jak.
Powiedzenie do Ciebie -możesz zrobić operację lub nie jest mało przekonujące i budujące. Idź do kogoś kto specjalizuje się w dysplazjach i na pewno Ci wszystko na spokojnie wyjaśni, Operacja to tylko jedna z opcji :) czy byłaś z synem u fizjoterapeuty? może warto aby go obejrzał?
 
     
dorota1978 
Dorota1978


Status: Inne
Wiek: 45
Doczya: 07 Gru 2021
Posty: 5
Skd: Slupsk
Wysany: Wto 14 Gru, 2021   

Wizyta u specjalisty w Krakowie jest już postanowiona. Mam dzwonić pod koniec tygodnia, na razie doktor nie podał grafiku. Jedziemy w lutym, wtedy u nas są ferie. Do fizjoterapeuty chodzi aktualnie. Ma okrągłe plecy i teraz pracuje nad poprawą postawy. Fizjoterapeuta oglądała biodra i rtg. Stara się dobierać takie ćwiczenia, aby również wzmocnić biodra.
 
     
Gnahel 


Status: Inne
Wiek: 31
Doczya: 24 Pa 2022
Posty: 1
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 24 Pa, 2022   

Co prawda wiem, że komentarze były dodawane tu już jakiś czas temu, jednak jestem naprawdę ciekawa, na co się w końcu zdecydowałaś? Operacja, czy może zdecydowałaś się tylko na korzystanie z pomocy fizjoterapeuty (widzę, że regularnie już z niej korzystałaś)? Jestem pewna, że taka informacja zdoła pomóc naprawdę wielu rodzicom, bo jednak będzie łatwiej podjąć odpowiednią decyzję, wiedząc co w danej sytuacji zrobił ktoś inny ;) Mam nadzieję, że wszystko jest już w porządku i Twój maluch czuje się jak najlepiej.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.