Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[PYTANIE] Wakacje i leżak po endoprotezie ?
makono 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 51
Doczya: 17 Mar 2011
Posty: 22
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 21 Kwi, 2018   [PYTANIE] Wakacje i leżak po endoprotezie ?

Witajcie.
Mam nietypowe pytanie. Jestem w piątej dobie po opercji całkowitej wymiany biodra. Wcześniej w 2011 mialam na to samo biodro Ganza. Niestety poprawa była niewielka i starczylo na jakies 6 lat, bo w zeszlym roku bóle byly już bardzo silne. Jak na razie czuje się dobrze i muszę przyznać, że nie ma porównania jeśli chodzi o ból i to jak fatalnie się czułam po Ganzu. Wtedy w piątej dobie byłam ledwo żywa, prawie nie byłam w stanie wstać z łóżka i spędziłam w nim kilka tygodniu. Teraz widze, że z każdym dnie jest coraz lepiej. Wstaję trochę chodzę. Oczywiście boli i ciągnie no i jest duży strach , że żle skręcę nogę i sobie zwichnę biodro. Jednak ta mozliwość obciążania nogi po endo to jest po prostu luksus w porównaniu z tym co było po Ganzu.

A teraz przechodze do pytania. Termin operacji miałam mieć pierwotnie wczesniej , ale ze wzgledu na zle wyniki krzepliwości zostal przesunięty. Zanim to się stało zarezerwowałam już sobie wakacje na Majorce licząc, że w drugiej polowie sierpnia będę juz całkowicie na chodzie. No a teraz mam wątpliwosci , czy 4 miesiące po operacji będę w stanie wejś do basenu, czy połozyć się na leżaczku. Lekarz operator, powiedzial, ze tak, ale szpitalna rehabilitantka powiedziala, ze o leżaku mogę zapomnieć.

Jakie są Wasze doświadczenia ? Jak szybko po endo podróżowaliscie, lataliscie samolotem, wchodziliście do bsenu, kładliście się na leżakach itp ?
_________________
Mam nadzieję na lepsze...
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Sob 21 Kwi, 2018   

makono napisa/a:
szpitalna rehabilitantka powiedziala, ze o leżaku mogę zapomnieć.
Ja 5 miesięcy po drugiej endo byłam nad morzem. Znalazłam hotel, który przy wejściu do morza miał barierki. Bardzo dziwnie jest w morzu, wydaje się, że stawy wykręcają się same, każdy w inną stronę. Na leżaku niezbyt komfortowo. Leżak był w miarę wysoki i trochę rozgarniałam piasek, żeby było wyżej. No i po piasku źle się chodziło. Idzie wytrzymać. Do basenu nie wchodziłam, ale to pewnie bez problemu.
_________________
Beata8
 
     
29palms 
Bioderkus!!!



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 22 Lut 2012
Posty: 177
Skd: Poznan
Wysany: Nie 22 Kwi, 2018   Re: Wakacje i leżak po endoprotezie ?

makono napisa/a:
Lekarz operator, powiedzial, ze tak, ale szpitalna rehabilitantka powiedziala, ze o leżaku mogę zapomnieć.


Jeszcze trzeba pamiętać, żeby w początkowym okresie nie wystawiać blizny na słońce. I nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna.
 
     
makono 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 51
Doczya: 17 Mar 2011
Posty: 22
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 22 Kwi, 2018   Re: Wakacje i leżak po endoprotezie ?

[/quote]

Jeszcze trzeba pamiętać, żeby w początkowym okresie nie wystawiać blizny na słońce. I nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna.[/quote]

A czemu nie wolno ?
_________________
Mam nadzieję na lepsze...
 
     
29palms 
Bioderkus!!!



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 22 Lut 2012
Posty: 177
Skd: Poznan
Wysany: Nie 22 Kwi, 2018   Re: Wakacje i leżak po endoprotezie ?

makono napisa/a:


A czemu nie wolno ?


Najczęściej uważamy, że jak skóra jest wygojona, to wewnętrz jest podobnie. Nie do końca jest to prawdą, a nagrzanie podczas opalania może doprowadzić do stanów zapalnych i bardzo szybkiego namnożenia bakterii. Stąd zasada, żeby przez pierwszy rok nie opalać miejsc pooperacyjnych. Niektórzy są bardziej liberalni, ale pół roku to niezbędne minimum. No a poza tym zbyt wczesne opalanie może skończyć się powstaniem pieknego bliznowca.
 
     
makono 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 51
Doczya: 17 Mar 2011
Posty: 22
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 25 Kwi, 2018   

Dziekuję za odpowiedzi. No cóż , więc najwyżej będę musiała unikać slońca i raczej korzystać z krzesełek niż leżaków. ale jakoś dam radę.
_________________
Mam nadzieję na lepsze...
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pon 30 Kwi, 2018   

Nie ma reguły, ja 5 miesiecy po endo byłam w górach z plecakiem, siadałam na podłodze jeszcze w szpitalu o kulach, więc leżak to żaden problem. Ale ja umiałam zrobić przysiad na jednej nodze i operowaną odciążyć robiąc moje wygibasy, rękami asekurując się jakby mnie coś jednak wytrąciło z równowagi. To bardzo indywidualna sprawa, dużo też zależy od rehabilitacji (i przed i po) ale też po prostu od konkretnej sytuacji, przebiegu operacji itd.
 
     
Ula Kubasiewicz 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 10 Maj 2016
Posty: 40
Skd: Warszawa
Wysany: Pi 07 Wrz, 2018   

Jestem dwa lata po operacji . Jest wspaniale. Odzyskałam nowe życie. Chciałam tylko wlać nadzieję innym i powiedzieć że w te wakacje zrobiłam
5000 km na motocyklu, przeszłam 2 szlaki w górach słowackich /wspinanie po ściankach/ oraz przeszłam w ramach podziękowania za swoją sprawność jeden etap 32 km jednego dnia w Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. To wszystko bez przeciążeń i wielkiego wysiłku. ściskam wszystkich endoprotezowiczów.
 
     
lwie serce 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 05 Cze 2018
Posty: 71
Skd: Siedlce
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   

Gratulacje dla Ciebie
Ja już nie mogę doczekać się chodzenia po górach
_________________
Lwie serce
 
     
Cyryl 
Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczy: 13 Lip 2012
Posty: 763
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   Re: Wakacje i leżak po endoprotezie ?

makono napisa/a:
...czy 4 miesiące po operacji będę w stanie wejś do basenu, czy połozyć się na leżaczku. Lekarz operator, powiedzial, ze tak, ale szpitalna rehabilitantka powiedziala, ze o leżaku mogę zapomnieć.

Jakie są Wasze doświadczenia ? Jak szybko po endo podróżowaliscie, lataliscie samolotem, wchodziliście do bsenu, kładliście się na leżakach itp ?


9.07.2012 - operacja pierwszego biodra,
25.05.2013 - Mistrzostwa Polski Oldboy-ów w Siatkówce na hali, Drzonków,
18.10.2017 - operacja drugiego biodra,
21.01.2018 - 5 miejsce w Nieoficjalnych (organizowanych po raz pierwszy) Zimowych Mistrzostwach Polski Oldboy-ów w Siatkówce Plażowej, Spała,
11.02.2018 - 1 miejsce na turnieju plażówki w Spale.
 
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   

Czytam co piszecie i serce mi rośnie :D
 
     
Cyryl 
Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczy: 13 Lip 2012
Posty: 763
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   

od samego czytania i "urośniętego serca" niewiele wyjdzie.
za tymi szybkimi powrotami do sprawności jest praca.

przed pierwszą operacją 2,5 roku nic nie robiłem i miałem różnicę w obwodzie ud 5cm. kosztowało mnie to kilka miesięcy ćwiczeń po 3-4h dziennie, oprócz innych.

na drugą operację poszedłem z marszu, 10.09.2017 srebrny medal na Pucharze Polski (plażówka), 18.10.2018 operacja, więc powrót był łatwiejszy.

na drugi dzień po operacji cały czas ćwiczenia nogi i co godzinę 40m spaceru. od 6:00 do 22:00. i to daje rezultaty.

więc jeżeli marzy Ci się leżaczek, spacery, pływanie, nastaw się na pracę, najlepiej ponad 100% tego co zalecają.

ja wykonywałem również to czego nie zalecają: jazda samochodem 4 dni po operacji, jazda rowerem tydzień po operacji, ale każdy jest inny, co dobre dla mnie nie musi się sprawdzić u Ciebie.
 
 
     
lwie serce 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 05 Cze 2018
Posty: 71
Skd: Siedlce
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   

Cyryl
Masz racje z ćwiczeniami ponad swoje siły i są rezultaty.Ja nie mogłam sie doczekać rehabilitacji bo długo nie mogłam chodzić ale to mnie nie powtstrzymało o ćwiczeń ponad godzinę czasu, mój rehabilitant się dziwił taką siła woli.Ja chciałam wrócić do pełnej sprawności.
_________________
Lwie serce
 
     
mjuniorek 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 42
Doczy: 28 Cze 2017
Posty: 137
Skd: Olkusz
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   

A ja nie dostalem rehabilitacji i co?? Lekarz powiedzial mi tak. Pan jest mlody i postawny. Poradzi sobie pan sam......... druga strona bedzie u innego. Prywatnie poplynelem juz na 4 tys. Nikt mi nie powie ze to drobne. Ale dzieki tej fartuchowej szmacie, ktora sie zna, ale oszczedza zaczelo jebac kolano...... i dodatkowe wizyty u fizjio
 
     
karolina23 
karolina23
Bioderkus!!!



Status: Inne
Wiek: 33
Doczya: 15 Gru 2013
Posty: 213
Skd: zachodniopomorskie
Wysany: Sob 08 Wrz, 2018   

Licze na to, że "rośnięciem serca" sobie pomoge. Tak dokładnie myślę :peace: :peace:
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.