Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Osteodensytometria
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   Osteodensytometria

Specjalnie dla malej_klary i innych bioderkowiczów. którzy muszą mieć wykonanie badanie gęstości kości ;-)

Opracowano na podstawie: dr n. med. Leszek Kalinowski. Osteodensytometria "Encyklopedia Badań Medycznych".

OSTEODENSYTOMETRIA

Badanie nazywane jest również: BADANIE DENSYTOMETRYCZNE KOŚCI
Nazwa zwyczajowa: Badanie gęstości kości

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Wspólną cechą wszystkich metod densytometrycznych stosowanych w badaniu gęstości kości jest zjawisko osłabienia promieniowania w trakcie jego przenikania przez struktury kostne, niezależnie od źródła promieniowania. Energia wiązki promieniowania po przejściu przez ciało osoby badanej ulega osłabieniu o wartość pochłoniętą i rozproszoną, padając na umieszczony poza ciałem detektor promieniowania wyzwala w nim impulsy w postaci prądu elektrycznego. Powstałe impulsy elektryczne są przesyłane do komputera i przeliczane na różnorodne jednostki gęstości kości w stosunku do znanego wzorca. Obecnie do pomiaru gęstości kości wykorzystuje się promieniowanie jonizujące lub falę ultradźwiękową.

Metody z użyciem promieniowania jonizującego

Zależnie od źródła zastosowanego promieniowania: izotopu promieniotwórczego lub lampy rentgenowskiej z odpowiednimi filtrami, energii emitowanego promieniowania, systemów kodowania uzyskanych sygnałów, istnieją różne techniczne odmiany tych metod. W niektórych ośrodkach medycznych w kraju badanie wykonuje się metodą DEXA (dual energy X-ray absorptiometry) - absorpcjometria wiązek promieniowania rentgenowskiego o dwóch różnych energiach. Metoda ta pozwala dokonać pomiaru gęstości kości pozbawionego błędu spowodowanego obecnością innych tkanek (tkanek miękkich) otaczających badaną kość. W niektórych typach aparatów głowica emitująca promieniowanie wykonuje okrężny ruch wokół ciała pacjenta, co umożliwia uzyskanie pomiarów warstwowych (tomograficznych). Pozwala to dodatkowo ocenić wielkość kości i uzyskać ich obraz przestrzenny. Dawka stosowanego promieniowania rentgenowskiego jest bardzo niska (zwłaszcza jeśli nie wykonuje się badania w projekcji bocznej) i jest do kilkudziesięciu razy mniejsza niż w rutynowym badaniu rentgenowskim klatki piersiowej.

Najczęściej stosowanymi jednostkami pomiarowymi masy kostnej są:

- BMD (bone mineral density) - jest to gęstość składników mineralnych kości wyrażona w g/cm2 lub g/cm;
- BMC (bone mineral content) - jest to zawartość składników mineralnych kości wyrażona w g/cm3 lub mg/ml.

Wyrażona gęstość kości w BMD i BMC może być różna nawet u ludzi zdrowych - zależnie od wieku, płci i rasy. Dlatego w wydrukach komputerowych, dla ułatwienia interpretacji wyników, stosowane są dodatkowo odpowiednie wskaźniki odnoszące uzyskaną wartość pomiaru do masy kości osób zdrowych, ich norm dla wieku i płci.

Metody z użyciem fali ultradźwiękowej

W metodzie tej używane są głowice ultradźwiękowe emitujące fale o częstotliwości zazwyczaj 0,5 MHz. Wysyłane fale z przylegającej do kości głowicy emisyjnej odbierane są przez znajdującą się po przeciwległej stronie głowicę odbiorczą. Uzyskane impulsy są odpowiednio przetwarzane i przesyłane do komputera, z którego po dokonaniu analizy uzyskuje się odpowiednie parametry oceniające własności kości. Najczęstszym miejscem pomiarów tą techniką jest kość piętowa z powodu stosunkowo cienkiej warstwy korowej w tej kości w porównaniu z warstwą beleczkową oraz małą warstwą otaczających tkanek miękkich (wszystkich tkanek poza tkanką kostną). Na osłabienie fali ultradźwiękowej ma wpływ nie tylko gęstość kości, ale i jej struktura, czyli rozmieszczenie przestrzenne beleczek kostnych. W badaniu osteodensytometrycznym osłabienie emitowanej wiązki promieniowania jonizującego w obrębie kości zależy głównie od jej gęstości. Metody z użyciem fali ultradźwiękowej dają więc nieco inny rodzaj informacji diagnostycznych o tkance kostnej.

Przy użyciu tej techniki uzyskuje się następujące parametry opisujące kość:

- SOS (speed of sound) - prędkość fali ultradźwiękowej w m/s - ocenia gęstość i elastyczność kości;
- BUA (broadband ultrasound attenuation) - tłumienie fali ultradźwiękowej wyrażone w dB/MHz - ocenia pochłanianie i rozpraszanie fali;
- STIFFNESS - procentowy wskaźnik wytrzymałości uzyskany z porównania jednocześnie SOS i BUA z wartościami tych parametrów u młodych, zdrowych ludzi. Z powyższych parametrów mogą być obliczane dalsze wskaźniki i przedstawiane na wydrukach komputerowych dla ułatwienia interpretacji badania.

CZEMU SŁUŻY BADANIE? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Badanie umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym etapie jej rozwoju (kiedy rozpoznanie choroby nie jest jeszcze możliwe przy pomocy innych badań) i ocenę stopnia zaawansowania choroby. Badanie osteodensytometryczne jest także często wykorzystywane jako badanie przesiewowe dla rozpoznania osteoporozy. W tym celu wykorzystuje się przede wszystkim przenośną i tanią w eksploatacji aparaturę wykorzystującą falę ultradźwiękową. Badana jest zazwyczaj kość piętowa, rzadziej nasada dalsza kości promieniowej. Badanie metodami z użyciem promieniowania jonizującego stosuje się zwykle do pogłębionej diagnostyki osteoporozy. Metody te dają możliwość wybiórczej oceny uwapnienia poszczególnych kości, a przy zastosowaniu odpowiednich technik pomiarów warstwowych - odwzorowanie wymiarów przestrzennych kości (np. trzonów kręgów) z ustaleniem ewentualnego stopnia ich deformacji. Metody z użyciem promieni jonizujących pozwalają określić gęstość całego kośćca podczas pojedynczego badania.
Badania porównawcze między wynikami uzyskanymi metodami z użyciem promieni jonizujących i ultradźwiękowych wykazują istotną korelację (stwierdzono to m.in. w kręgosłupie, nasadzie dalszej kości promieniowej i nasadzie bliższej kości udowej).

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA !!! !!! !!! !!!

W celu rozpoznania osteoporozy:

√ Kobiety po menopauzie, zwłaszcza jeśli menopauza została wywołana przedwcześnie zabiegiem chirurgicznym (po usunięciu jajników).
√ Mężczyźni po andropauzie (niewydolność jąder z niskim stężeniem testosteronu we krwi).
√ Objawy osteoporozy stwierdzane na zdjęciach radiologicznych.
√ Złamania poprzedzone urazem o małym nasileniu - tzw. złamania patologiczne.
√Przedłużające się unieruchomienie (powyżej 1 miesiąca).
√Choroby metaboliczne kości (np. nadczynność przytarczyc).
√Choroby prowadzące do deficytu wapnia w ustroju (np. zespoły złego wchłaniania, stany po operacyjnym usunięciu żołądka lub jelita cienkiego).
√Reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (trwające dłużej niż 5 lat).
√Niewydolność nerek.
√Długotrwałe przyjmowanie leków sterydowych (np. encorton).
√Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych (powyżej 5 lat).
√Długotrwałe przyjmowanie hormonów tarczycy (powyżej 10 lat).

W celu monitorowania leczenia osteoporozy:

* Stosowanie hormonalnej terapii substytucyjnej (przyjmowanie estradiolu i
* Przyjmowanie innych leków: kalcytoniny, preparatów fluoru, pochodnych
bifosfonianów, sterydów anabolicznych.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

Nie ma specjalnych zaleceń. Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań.

MAM NADZIEJĘ, ŻE KOMUŚ SIĘ TO PRZYDA :-)
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

Jowi - kopalnia wiedzy ! Super Ci to wyszło! Nie miałam potrzeby wykonania tego badania ale czytałam z zaciekawieniem i dużo się dowiedziałam! :-D
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

A ja z Dusia właśnie rozmawiałam na ten temat i będę je robiła Jowi czytasz w myślach hi hi
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

A proszę bardzo. W sumie to informacje pochodzą z mojego ulubionego źródła wiedzy właśnie na temat różnych badań, więc w tym temacie za wiele się nie napracowałam: troszkę zmian i gotowe:-D No i pomysł podrzucił mi post małej_klary :-D A swoją drogą zastanawiam się jak tam moja gęstość kości w kości, bo badanie to chyba miałam ostatni raz z jakieś 7-9 lat temu i było ok :-D Wiem, że jednym z objawów osteoporozy jest ból stawów i krzyża podczas siedzenia czy leżenia....hym ciekawe, jej może większość tutaj ma za mało wapna i wystarczy to uzupełnić i zmienić status na "Zdrowy szczęściarz" :lol:
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Czw 17 Wrz, 2009   

Jowi napisa/a:
hym ciekawe, jej może większość tutaj ma za mało wapna i wystarczy to uzupełnić i zmienić status na "Zdrowy szczęściarz" :lol:


Czego każdemu z serucha życzymy!! :-D
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.