Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[PYTANIE] jazda konna po operacji
hannahk 


Status: Przed
Wiek: 43
Doczya: 04 Lip 2019
Posty: 1
Skd: Gliwice
Wysany: Czw 04 Lip, 2019   [PYTANIE] jazda konna po operacji

Witajcie
Czy ktoś z Was jeździ konno? Czy po operacji endoprotezy jest to możliwe? mam wrażenie, że lekarze położyliby mnie w łóżku i kazali czekać na koniec już.. jestem młoda, uwielbiam konie chociaż nie trenuje intensywnie. Czeka mnie operacja, staw jest źle zbudowany i panewka jest na zewnątrz.
Teraz jeżdżę i nie sprawia mi to bólu a co po operacji? Ktoś ma jakieś doświadczenia? :)

pozdrawiam
_________________
hania
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Czw 04 Lip, 2019   Re: jazda konna po operacji

hannahk napisa/a:
Witajcie
Czy ktoś z Was jeździ konno? Czy po operacji endoprotezy jest to możliwe? mam wrażenie, że lekarze położyliby mnie w łóżku i kazali czekać na koniec już.. jestem młoda, uwielbiam konie chociaż nie trenuje intensywnie. Czeka mnie operacja, staw jest źle zbudowany i panewka jest na zewnątrz.
Teraz jeżdżę i nie sprawia mi to bólu a co po operacji? Ktoś ma jakieś doświadczenia? :)

pozdrawiam



Podczas jazdy konnej biodra są w zgięciu, odwiedzeniu i rot. zewnętrznej więc wszystkie komponenty są zgodne z prawidłowym ustawieniem i aktywnością biomechaniczną stawu w takiej pozycji. Problemem może być jednak samo dosiadanie i zsiadanie z konia - warto wyłoby rozważyć ewentualny podest/podwyższenie by nie prowokować krańcowych pozycji stawu.
Inną kwestią jest to jak trzymasz tułów w siadzie: zasadniczo prawidłowe/nieprawidłowe napięcie biodra będzie zależało waśnie od odpowiedniej korelacji przestrzennej między miednicą, klatką piersiową i głową- to jak trzymasz tułów determinuje jak i które mięśnie w ciele muszą reagować na pozycję statyczną i ruch. Więc ewentualne napięcie w biodrze może właśnie wynikać np. z takiego a nie innego oparcia miednicy (guzów kulszowych) na grzbiecie konia.
Wg mnie skonsultuj się z fizjoterapeutą potrafiącym analizować globalnie mechanikę ciała a nie tylko specjalizujących się w jego wybranych odcinkach ( to z resztą było już wałkowane wielokrotnie na Forum). Masz rację - część personelu woli " dmuchać na zimne" i najlepiej zakazywać. Jeśli jednak jest temat dobrze przemyślany to w sposób racjonalny można wyjaśnić jakie są środki ostrożności/ przeciwwskazania do aktywności po zabiegu. W tym między innymi powinien pomóc Ci Fizjoterapeuta.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.