Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Ograniczenia przy endo
Cyryl 
Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczy: 13 Lip 2012
Posty: 763
Skd: Wrocław
Wysany: Pi 22 Lip, 2016   Re: Ograniczenia przy endo

Ulaa91 napisa/a:
Może mi ktoś wypisać jakie są ograniczenia przy endoprotezie?...


nie ma żadnych ograniczeń, przynajmniej dla mnie.
 
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 23 Lip, 2016   

Ja mam endo w obu nogach ograniczeń raczej niema żadnych
 
     
emes 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 11 Maj 2015
Posty: 52
Skd: stąd
Wysany: Pi 05 Sie, 2016   

Ja też się jednak zdecydowałam na endo. Miałam już dość przeliczania życia na kroki... 26.08 mam się zgłosić do szpitala w Otwocku. Od pewnego czasu zbieram więc informacje, ale ciągle trafiam na przeczące sobie wpisy. Jak to w końcu jest z tym chodzeniem o kulach po operacji? Pytałam prof. Czubaka czy są konieczne, ale on tylko w swój charakterystyczny sposób ze wzruszeniem ramion powiedział "a po co", a zarówno na tym forum, jak i w każdym artykule o operacji czytam, że nawet kilka miesięcy chodzi się o kulach...
 
     
laura_m 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczya: 05 Sty 2015
Posty: 14
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 06 Sie, 2016   

Zdumiewająca odpowiedż lekarza, ale on zrobi operację i
na tym jego rola się kończy. Potem jesteś Ty, Twoje kule i Twój fizjoterapeuta
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 08 Sie, 2016   

emes napisa/a:
Jak to w końcu jest z tym chodzeniem o kulach po operacji?

Zapraszam do przeczytania tematu: http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=65
 
     
29palms 
Bioderkus!!!



Status: Zdrowy szczęściarz
Doczya: 22 Lut 2012
Posty: 177
Skd: Poznan
Wysany: Pon 08 Sie, 2016   

Może nie do końca na temat, ale za to z optymistycznym przesłaniem na końcu artykułu "Przy odpowiedniej rehabilitacji w ciągu roku pacjent powinien wrócić do normalnego stylu życia."
Mamy czym się pochwalić, bo to była jedna z najtrudniejszych przeprowadzonych operacji endo w Europie. Zdjęcie rtg robi imponujące wrażenie

http://www.gazetalekarska.pl/?p=26586
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 12 Sie, 2016   

Imponujące. OT: Na to właśnie idą nasze składki. Jestem pod wrażeniem.
 
     
glassempire 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 64
Doczya: 12 Pa 2016
Posty: 14
Skd: Rath Luirc
Wysany: Czw 13 Pa, 2016   

Ja tez! 29palms - ciesz sie zyciem i sprawnoscia bo teraz swiat nalezy do Ciebie, wygrales a lekarze ogromnie w tym pomogli...
:-)


Tez sobie zadaje pytanie o ograniczenia, jednakze nikt na nie nie bedzie w stanie rzeczowo i wyczerpujaco odpowiedziec. Bo kazdy z nas jest inny, mimo podobienstw mamy przeciez indywidualne cechy, czas gojenia sie ran, przywracania sprawnosci itp. Jesli ktos radzi to jest to albo na jego wlasnym doswiadczeniu albo fachowo (lekarz, fizjo) na podstawie wielu przypadkow. Czyli uogolnienie.
Sa pewne zbiorcze, ogolne zasady ale w rezultacie i tak sami musimy przejsc te droge.
Wskazowki sa wazne, bo daja nam cos na ksztalt zapewnienia, poczucia bezpieczenstwa. Lekarz i fizjo jako autorytet tez dzialaja podobnie (jesli mamy do nich zaufanie). Ale najwazniejsze jest sluchanie swojego ciala - bo ono zwykle podpowiada najlepiej. Zgodnie z prosta zasada: jak boli to przestac.
Ja tam jestem troche niecierpliwa bo marzy mi sie pelna (albo prawie pelna, pojde na kompromis z 80%) sprawnosc sprzed urazu i to najlepiej juz jutro ;-)
_________________
Alkohol podczas picia nie dodaje, ani nie zabiera rozumu.
On tylko sprawdza, czy go posiadasz.
Ostatnio zmieniony przez kinga Pi 14 Pa, 2016, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Ania K. 
17-06-2016
Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 38
Doczya: 20 Lut 2014
Posty: 157
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

Ja nadal mam problem ze zgięciem nogi. Mam moze ok. 90 stopni. Jestem 4 miesiące po operacji. Cały czas praca z fizjo, rehabilitacja w domu, pływanie, jazda na rowerku stacjonarnym (obniżam stopniowo siodełko, żeby zwiększać zakres).
Dziś wykonałam test jazdy na moim rowerze MTB/XC - niestety zakres ruchu nadal nie jest wystarczający, żeby swobodnie nim jeździć. Czuję blokadę. Myślę, że nawet większą (pewnie nieco inną) niż przed operacją.
Jak długo przywraca się zakres ruchów?
_________________
Mermaid - moje bioderka przed i po
http://forumbioderko.pl/album_cat.php?cat_id=2
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

To chyba każdy przypadek jest inny ja w tym czasie z dwoma endo już wracałem do pracy no i psychika głowa tez dużo robi i jeden szybciej dochodzi drugi wolniej Determinacja do powrotu do zdrowia też jest ważna co do pływania taj jak ty śmigałem nawet jak chodziłem z kulą na basen
 
     
Ania K. 
17-06-2016
Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 38
Doczya: 20 Lut 2014
Posty: 157
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

bebe14, zgadza się, że każdy ma inną sytuację. Ja tak jak pisałam nie raz - mialam trudna operacje, przez długi czas przed operacja miałam ograniczenie w biodrze, mam dużą stara blizne plus podobno dużo zrostow w posladku po dawnych operacjach.
Jestem zdeterminowana i ćwiczę tylko jak się okazuje rozciąganie nie jest takie proste w moim przypadku.
Liczę jednak na to że da się jeszcze ten zakres ruchu poprawić bo póki co nadal buta nie zawiaze :/
Co do pływania - to akurat robię regularnie od pierwszej kontroli u lekarza - jak tylko dostałam zgodę.
_________________
Mermaid - moje bioderka przed i po
http://forumbioderko.pl/album_cat.php?cat_id=2
 
     
crust 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 17 Sty 2015
Posty: 162
Skd: 05-500
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

Dobrze że włączyłaś rower, daje dużo więcej niż stacjonarny, rośnie pewność siebie, robisz coś co lubisz.
Chyba nie ma odpowiedzi jak długo się wraca, mnie się zdawało że jest rewelacja a zmieniłem rower i dalej walka trwa, cały czas powiększam zakres, 90° przekroczyłem i uczę się teraz jazdy na baranku.:)
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

Ania K., nie da się odpowiedzieć na Twoje pytanie. Nie wiemy co u Ciebie blokuje ruch ani też jaki zakres chciałabyś osiągnąć. Ja miałam dłuuuuuuugo około 90 stopni (odrobinę więcej), biernie (jak dałam nogę np. na stopień i się schylałam) to może koło 95, a czynnie (podnosząc kolano stojąc na drugiej nodze) to nawet ciut poniżej 90. Teraz (3,5 roku po) bierny zakres ciut się powiększył (swobodnie wiążę buty, zakładam skarpety), a czynny wyraźnie poprawił od kiedy zaczęłam chodzić na siłownię i po prostu ćwiczyć. Ale ja się rehabilitowałam intensywnie na początku, a potem stan był zadowalający i jednocześnie demotywujący do dalszej pracy (bo postępy niewielkie) i na długi czas olałam sprawę, a po drodze zaliczyłam jeszcze ciążę. Dopiero jak mi plecy nie dawały spokoju jak synek podrósł a wymagał wciąż noszenia to zabrałam się spowrotem za siebie, żeby wrócić do formy.
Jakbym nie zostawiła wszystkiego odłogiem pół roku po operacji to może byłoby szybciej.
 
     
Ania K. 
17-06-2016
Bioderkus!!!



Status: Endo x 1
Wiek: 38
Doczya: 20 Lut 2014
Posty: 157
Skd: Warszawa
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

crust napisa/a:
Dobrze że włączyłaś rower

no właśnie nie do końca, bo czuję blokadę. Kilka machnięć korbą i rower został schowany. Dodatkowo biedakowi zeszło ostro powietrze, ale już nie pompowałam skoro "ma jeszcze wolne".

biedronne, dzięki za odpowiedź. Spodziewam się, że każdy ma inaczej, ale dałaś mi pewną informację - taką, że może jeszcze nie wszystko stracone. Momentami mam wrażenie, że wszyscy hulają, wiążą buty, wyginają się 3 m-ce po operacji. Jak się okazuje nawet taka osoba jak Ty (odczytuję Cię jako osobę zawziętą i dążącą do celu, a jednocześnie ogólnie sprawną;) ) nie "całowała się w kolano" tak od razu. Liczę na to, że i u mnie, przy ciężkiej pracy i determinacji, uda się jeszcze te zakresy zwiększyć (żeby podstawowe czynności były przyjemniejsze).
_________________
Mermaid - moje bioderka przed i po
http://forumbioderko.pl/album_cat.php?cat_id=2
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Nie 16 Pa, 2016   

Ania K. napisa/a:
Ja nadal mam problem ze zgięciem nogi. Mam moze ok. 90 stopni. Jestem 4 miesiące po operacji. Cały czas praca z fizjo, rehabilitacja w domu, pływanie, jazda na rowerku stacjonarnym (obniżam stopniowo siodełko, żeby zwiększać zakres).
Dziś wykonałam test jazdy na moim rowerze MTB/XC - niestety zakres ruchu nadal nie jest wystarczający, żeby swobodnie nim jeździć. Czuję blokadę. Myślę, że nawet większą (pewnie nieco inną) niż przed operacją.
Jak długo przywraca się zakres ruchów?



Anno,
W wg mnie poprawa zakresu ruchów w biodrze zależy od kilku czynników które trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę:
1.możliwie najbardziej precyzyjnie postawionej diagnozy funkcjonalnej
2. dokładnej całosciowej oceny posturalnej w statyce i dynamice
3. oceny wzorca oddechowego którego wpływ na statykę tułowia ( a przez to na miednicę i staw biodrowy) jest często nieznany i/lub niedoceniany i/lub ignorowany
4. oceny następczego rozkładu napięć tkanek działających reaktywnie w odpowiedzi na rozkład ciśnień generowanych zarówno przez wzorzec oddechowy jak i kompensacyjne wzorce ruchowe/posturalne
5.Twojej historii i obecnego stanu funkcjonalnego
6. umiejętnego zaplanowania i metodycznego przeprowadzenia terapii ukierunkowanej na regulację napięć i reedukacji wzorców ruchu ( w tym ewentualnego wzorca oddechowego).
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.