Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Na czym polega Choroba Perthesa?
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sro 02 Wrz, 2009   Na czym polega Choroba Perthesa?

Choroba Perthesa (martwica Legg-Calve-Waldenstrom-Perthesa, Coxa plana, Osteochondrosis coxae iuvenilis) jest idiopatyczną młodzieńczą, niedokrwienną martwicą głowy kości udowej. Jest to samoistnie przemijające schorzenie biodra dziecięcego, charakteryzujące się czasowym obumarciem głowy i szyjki kości udowej (martwicą). Choroba Perthesa występuje 4-5 razy częściej u chłopców, głównie w wieku 3-14 lat przy czym objawy najczęściej pojawiają się między 5 a 8 rokiem życia. Najczęściej dotyczy jednego biodra chociaż w 10-20% przypadków występuje obustronnie.

Choroba Perthesa jest najcięższą z tak zwanych jałowych martwic kości i tylko wczesne jej rozpoznanie i specjalistyczne leczenie mogą doprowadzić do wyleczenia i zmniejszenia ryzyka powikłań. Nieleczona choroba prowadzi do ograniczenia ruchów biodra i zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyny

Przyczyny choroby nie są do końca poznane a wyniki badań wykazują, że choroba zaczyna się od niewielkiego, podchrząstkowo położonego pola martwicy. Istnieje wiele teorii rozwoju choroby. Obecnie za przyczynę choroby uważa się zaburzenia procesu kostnienia rozwijającej się głowy i szyjki kości udowej. Również złożone ukrwienie bliższego odcinka kości udowej może być odpowiedzialne za patologię tego schorzenia. Inne wymieniają jako przyczynę uraz lub stan zapalny biodra a także zaburzenia hormonalne.

Czynniki sprzyjające zachorowaniu:

* przebyta dysplazja stawu biodrowego w niemowlęctwie
* stosowanie leków sterydowych
* nadwaga
* szybki wzrost organizmu w okresie dojrzewania
* płeć męska
* wiek między 5 a 8 rokiem życia

Objawy

Pierwszym objawem choroby jest zwykle utykanie. Ból występuje zwykle wcześniej i często powoduje ograniczenie ruchomości chorego biodra. Dość często dzieci uskarżają się na ból kolana, po stronie chorego biodra. Charakterystyczne jest skrócenie długości chorej kończyny, zaniki mięśni pośladka i uda chorej kończyny

Przebieg choroby

Przebieg choroby jest długtrwały, zazwyczaj trwa około 3-4 lata i dzieli się go na okresy:

1. Okres "synovitis" - Ten okres jest wynikiem niedokrwienia i trwa zwykle kilka tygodni. Dochodzi do zapalenia błony maziowej co powoduje ograniczenie ruchomości i ból w stawie biodrowych. W badaniu USG widoczne poszerzenie szpary stawowej i płyn w jamie stawowej. We wczesnym okresie choroby nie ma widocznych zmian na zdjęciach radiologicznych.
2. Okres nekrozy lub zapadnięcia - W tym okresie, trwającym około 6-12 miesięcy martwicze części głowy kości udowej ulegają zapadnięciu co na zdjęciach rtg widoczne jest jakko zmniejszenie głowy kości udowej i zwiększone jej wysycenie.
3. Okres fragmentacji - W tym okresie trwającym od 1-2 lat matwicze części kości są resorbowane. Często w tym stadium pojawia się deformacja głowy kości udowej.
4. Okres odbudowy - W okresie tym, który trwa od 8 miesięcy-3 lat następuje proces formowania się nowej kości.

Powikłania

Bagatelizowanie dolegliwości i opóźnianie leczenia zawsze prowadzi do poważnych powikłań takich jak:

* ciężkie zniekształcenia stawu biodrowego
* skrócenie długości chorej kończyny
* znaczne ograniczenie zakresu ruchu biodra
* utrwalone przykurcze
* zaburzenia chodu
* stany zapalne chorego biodra

Rozpoznanie

W badaniu klinicznym pierwszym objawem jest ograniczenie rotacji wewnętrznej, następnie odwiedzenia w stawie biodrowym. Jednak chorobę rozpoznaje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego biodra, które uwidacznia charakterystyczne zmiany martwicze. Wcześniej zmiany te można wykazać badaniem rezonansu magnetycznego (NMR). W niektórych przypadkach pomocna jest scyntygrafia biodra oraz badanie ultrasonograficzne.

Leczenie

Leczenie w chorobie Perthesa polega na jak najszybszym zastosowaniu odciążenia chorego biodra w celu ochrony miękkiej głowy kości udowej przed zgniataniem. Ogranicza to powstawanie zniekształceń głowy i stwarza najlepsze warunki do jej odbudowy. Należy podkreślić, że ruch w chorym stawie bez obciążania nie jest szkodliwy, wręcz przeciwnie, bardzo korzystny dla procesu gojenia i odzyskiwania sprawności chorej kończyny.

Celem leczenie jest również doprowadzenie do porządnego zagłębieniu głowy kości udowej w panewce, które można uzyskać zarówno metodami zachowawczymi jak i operacyjnymi.

Podstawą leczenia, które powinno trwać od 6-12 miesięcy, jest leżenie w łóżku z bezwzględnym zakazem chodzenia, stawania i klękania. W początkowym okresie leczenia często istnieje konieczność zastosowania wyciągu za chorą kończynę. W kolejnym okresie leczenia, przez około 2 lata stosuje się specjalne gipsy lub aparaty ortopedyczne odciążające chore biodro.

lek. med. Bogdan Kowalczyk
 
     
magdzik333 
magdzik333
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 26 Pa 2009
Posty: 5
Skd: sopot
Wysany: Pon 26 Pa, 2009   

Witam!Mam an imię Magda i jestem po Perthesie. Chorobę przeszłam w wieku 15 lat, obecnie mam 32 i bóle stawu nasilają się :cry: Boli mnie bioderko nawet w stanie spoczynku.Czy jest ktoś po tej chorobie kto przeszedl jakikolwiek zabieg wszczepienia endoprotezy i jest w podobnym wieku i czuje się świetnie?!Mam 2 małych dzieci i nie chcę dłużej żyć w bólu,bo chcę cieszyć się codziennością :lol: pozdrawiam Magda z Sopotu
 
     
KALINA 
;-);-)
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 43
Doczya: 17 Cze 2009
Posty: 48
Skd: Sławno
Wysany: Wto 27 Pa, 2009   

Witaj madzik333 Ja jestem po chorobie Perthesa w 2008/2009 przeszłam operację wszczepienia endoprotezy w obu stawach biodrowych. Czuję się dobrze, biodra mnie nie bolą, i powoli zapominam co to ból. Obowiązki domowe sprawiają mi dużo radości i przyjemności. Na twoim miejscu jak najszybciej zgłosiła bym się o pomoc do lekarza. I nie zwlekała z decyzją o operacji. Tu na Forum masz kontakty do najlepszych lekarzy, więc warto się z nimi z kontaktować i zawalczyć o swoją dalszą przyszłość oczywiście bez bólu. Pozdrawiam.
 
 
     
magdzik333
Go


Wysany: Wto 27 Pa, 2009   Gdzie byłaś operowana?

Dziękuję za szybką odpowiedź, napisz proszę gdzie byłaś operowana?JAk długo czekałaś?Ja średnio co pół roku chadzam do różnorakich ortopedów i wszyscy mnie zwodzą tym,że jestem młoda a póki chodzę o własnych siłach to nie jest najgorzej...a ja już nie chcę tak żyć!!! Chociaż po ostatniej wizycie dr Kabuła dał mi skierowanie do szpitala(wizyta za pół roku!!!takie kolejki!!!)żebym sie zapisała na listę oczekujących na endo.Wcześniej( w wieku 15latę byłam operowana w Otwocku więc chyba tam będę próbowała się dostać, bo 35 tyś w prywatnej klinice wcale mnie nie napawa optymizmem. Napisz proszę w jakim Ty byłaś stanie przed zabiegiem?Czy pracowałaś i jak teraz wygląda sytuacja?Dziekuję za odpowiedź , przynajmniej nie czuję się osamotniona w walce z bólem i ograniczeniami...Serdeczności Magda
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 27 Pa, 2009   

magdzik333, powiem krótko skoro jest za wcześnie na endo to jest kilka pomostowych operacji Przeczytaj ten temat http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=318 i sama wybierz a potem przedstaw swoją wersję lekarzowi. Niewiedza jest naszym wrogiem a lekarzy wiekszość widzi tylko endo jako jedyne wyjście.
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
magdzik333
Go


Wysany: Wto 27 Pa, 2009   

Już czytałam o wszelakich metodach, tylko mój staw jest na tyle zniszczony , a prawdopodobnie po perthesie nie ma szans na kapoplastykę , że tylko endo mi zostaje do wyboru.Najgorsze jest czekanie,jeśli prywatnie się nie ruszysz (a i tak do specjalistów o dobrej renomie czeka się miesiąc) to można z bólu skonać.Zresztą wszyscy tutaj doskonale to wiemy. Dzięki i spokojnej nocy ;-)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 27 Pa, 2009   

ZObacz moje zdjęcie RTG w forumowym albumie http://forumbioderko.pl/album.php Mam bardzo zniszczoną główkę kości a jednak na kapoplastykę metodą BMHR się nadaję. BMHR tj. ścięcie ok polowy głowki gosci udowie węc jej anatomiczna budowa nie musi być zachowana.
Ps. magdzik333, proszę abyś jako zarejestrowana forumowiczka nie wypowiadała się jako gość, lecz logowała się przed każdym zapisem.
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
KALINA 
;-);-)
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 43
Doczya: 17 Cze 2009
Posty: 48
Skd: Sławno
Wysany: Sro 28 Pa, 2009   

magdzik333 byłam operowana w Otwocku, a kierował mnie Prof. Jarosław Czubak. Przed operacją powiem że czułam się bardzo żle, tak mi dokuczały biodra. Przejście długiego odcinka graniczyło z cudem już nie mówię o obowiązkach domowych. Na operację czekałam pół roku tak samo było z drugim biodrem. Teraz moje życie zmieniło się o 180 stopni przede wszystkim nie odczuwam już takiego bólu a chodzenie sprawia mi duża frajdę. :-)

Pasiflora trzeba liczyć się z tym ze każdy z nas tu na Forum ma inną chorobę, U każdego z nas schorzenie wygląda inaczej. Więc decyzję można pozostawić lekarzom.
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 28 Pa, 2009   

Tak...decyzja należy do lekarzy...
Ale chodzi o to, żeby nie załamywać się nie będąc pewnym opinii na swój temat kilku różnych wybitnych lekarzy!!!
Wiele osób słyszało, że nie mają szans na kapoplatykę...a jednak znależli się larze, którzy myśleli inaczej i podjęli inną decyzję.
Terzeba odwiedzić kilku lekarzy aby być pewnym prpozycji leczenia!
To ważne , dlatego jest osobny temat w każdym dziale na czerwono wyróżniony!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 28 Pa, 2009   

KALINA napisa/a:
Pasiflora trzeba liczyć się z tym ze każdy z nas tu na Forum ma inną chorobę, U każdego z nas schorzenie wygląda inaczej. Więc decyzję można pozostawić lekarzom.

Czyli twoim zdaniem lekarze mają 100% racji i powinniśmy im w ślepo dać się kroić, bo to on jest uczony, bo to wie na czym to wszystko polega? Tak??? A ja mówię nie!!! Nie wierzę im ślepo i nie dam się nigdy pokroić, zanim się nie skonsultuje z innym lekarzem. I za każdym razem powiem takiemu co ślepo wierzy zajrzyj na chwilę tutaj http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=318 , a potem rób co chcesz. Możesz nadal ufać lub skorzystać z forumowych rad , bo wszyscy tu piszemy po to, aby przestrzeć przed popełnieniem błędów jakie sami mieliśmy niemiła przyjemność przeżyć, niejednokrotnie nie naszych niestety błędów.
Ja mam takie lekarskie błedy na koncie:
*Pomimo apelowania rodziców, że z moimi nogami coś nie tak, lekarze mówili, że wyrosnę Tylko z dysplazji nie leczonej się nie wyrasta.
*Podali mi zła krew. Pamiętam jak przez mgłę,a miałam wtedy 3 lata, gdy weszła moja mama do pokoju, a ja "odpływam" i przez opuchnięte oczy ledwo ją widzę, tylko taki zarys sylwetki. Gdyby nie mama to nikt nawet by nie zauważył, że ledwo, żyję.
*kolejnym błędem o którym już wspominałam na forum jest moja operacja wszczepienia endo cementowego w kwietniu br I tu jestem już pełnoletnia i głośno mówię nie!!!
Ostatnio zmieniony przez kinga Sro 15 Sie, 2012, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
izunia74 
Izabela
Mikrus Bioderkus



Wiek: 49
Doczya: 02 Wrz 2009
Posty: 16
Skd: Rybnik
Wysany: Pi 30 Pa, 2009   

Jak czytam to wszystko co napisałyście/liście to zaczynam się martwić o mojego syna.On ma dopiero 3,5 roku a tyle niewiadomych przed nim a jeszcze więcej przede mną...Jak go uchronic przed tymi wszystkimi operacjami...Endoprotera...Kapoplastyka...Czy ja już mam o tym myśleć.?Jestem przerażona...On jest taki malutki... :-(
 
 
     
magdzik333 
magdzik333
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 26 Pa 2009
Posty: 5
Skd: sopot
Wysany: Sob 14 Lis, 2009   

Witajcie!!! Jestem po wizycie u dr Laskowskiego (przypomnę, że jestem po przebytej chorobie Perthesa), wcześniej naczytałam się, że po jałowych martwicach głowy kości udowej nie pozostaje nic innego niż endoproteza, a dr obejrzał RTG i powiedział, że kapoplastyka jak najbardziej wchodzi w grę i nie wykluczone, że na razie wystarczyłaby artroskopia:) (Najpierw muszę wykonać badanie rezonansem magnetycznym z kontrastem dostawowym w celu obejrzenia stanu chrząstki.) Obecnie walczę o to, żeby wykonać to badanie, bo okazuje się, że to nie takie proste. W Trójmieście tylko w jednym szpitalu robią rezonans z kontrastem dostawowym. Teraz cierpliwie staram sie tam dotrzeć. Może ktoś ma informacje, czy w pomorskiem można wykonać takie badanie? Może w Elblągu, czy okolicach? Pozdrawiam magdzik333
PS. Czy ktoś miał wykonane takie badanie? Jak ono wygląda? Kontrast w biodro?
 
     
Winrych 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 09 Lut 2010
Posty: 10
Skd: Pyskowice
Ostrzee:
 1/3/6
Wysany: Wto 09 Lut, 2010   Nawrót perthesa u dorosłego.

Witam.
W wieku 6 lat zdiagnozowano u mnie chorobę perthesa lewego biodra. Kilkuletnie leczenie ( niemalże roczna "blokada" gipsowa + aparat ortopedyczny przez kolejne trzy lata) przyniosło pozytywne rezultaty. Problem wrócił gdy miałem 16 lat. Wrócił dokuczliwy ból, nasilało się utykanie. Kryzys nadszedł trzy lata później. Po kuracji jakimś drogim żelem, wstrzykiwanym do stawu ( niestety nazwy nie pamiętam), dolegliwości niemalże zniknęły. Niestety, nie na zawsze. Z chorobą się pogodziłem, prowadzę ( prowadziłem ...) w miarę normalne życie. Byłem świadom swoich ograniczeń, wiedziałem że w piłkę grać mi nie można, że na nartach nie pojeżdżę, no i z dziewczyną się nie umówię.
Od kilku miesięcy czuję się coraz gorzej. Tydzień temu po raz pierwszy bez przyczyny ledwo wstałem z łóżka( wcześniej tak miałem po długim marszo biegu). O normalnych chodzie nie ma mowy. Ja nie utykam, ja po prostu pełzam. Czuję jakby ktoś wsadził mi między kolana kij rozporowy i sukcesywnie zwiększał jego długość. Co gorsza, szczególnie w nocy daje mi się we znaki silny, promieniujący od kolana do biodra ból.
Miałem nadzieję że to tylko chwilowe załamanie formy, jakie zdarzało mi się wielokrotnie przez te lata. Dziś już wiem ( a właściwie czuję) że sprawa jest naprawdę poważna. Nie wiem co w tej chwili zrobić. Mam 23 lata, dwa kierunki studiów, kupę roboty. Nie wiem gdzie się udać, bo wiem że zwykły ortopeda mi nie pomoże swoimi prądami i tabletkami.
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sro 10 Lut, 2010   

Witaj Winrych :)
Bardzo współczuję tego bólu, bo sama przez to przechodziłam :-/
Będzie mniej boleć, gdy pomożesz sobie kulami dwoma !!! przy chodzeniu, no chyba że już z nich korzystasz.
Winrych napisa/a:
Nie wiem co w tej chwili zrobić.

Musisz iść do dobrego specjalisty, zarówno ortopedy, jak i rehabilitanta.

Winrych napisa/a:
Nie wiem gdzie się udać,

Polecane ośrodki rehabilitacji

oraz
sami sprawdzeni i przetestowani przez wielu :)
Lekarze, szpitale i przychodnie

Winrych napisa/a:
Co gorsza, szczególnie w nocy daje mi się we znaki silny, promieniujący od kolana do biodra ból.

Możesz ustalić z lekarzem leczenie p/bólowe...Chociaż, żeby przesypiać noce. :)

Pozdrawiam serdecznie :)
 
     
Magdalena 
chora kosteczka
Mikrus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 33
Doczya: 20 Sty 2010
Posty: 28
Skd: Nysa
Wysany: Czw 11 Lut, 2010   

Winrych witaj wiem co przechodziłeś bo choć choroba perthesa najczęściej ujawnia się u chłopców to ja jako jedna z niewielu dziewczyn też ją przeszłam obecnie mam zwyrodnienie p. stawu biodrowego... Co do twojego podejścia do tego że nie umówisz się z dziewczyna to kompletnie Cię nie rozumiem. Ja chodzę o kulach , śmigałam w szynie Thomasa a od 3 miesięcy jestem szczęśliwą mężatką z całkiem przystojnym mężczyzną ;p ;p;p Poradzę tylko tak Nie szukaj sama się znajdzie taka która pokocha twoje wnętrze
_________________
życie jest pięknym darem , trzeba tylko umieć z niego jak najwięcej czerpać
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.