Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Pilne pytanie do fachowców.
elkar 
x
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Doczya: 17 Sty 2013
Posty: 71
Skd: Stąd
Wysany: Pi 18 Gru, 2015   Pilne pytanie do fachowców.

Jestem dwa miesiące po wszczepieniu pełnej endoprotezy prawego stawu biodrowego. Dzisiaj trafiłam na rehabilitację w sanatorium. Dostałam m.in. dwa zabiegi, które mnie niepokoją: masaż częściowy kręgosłupa lędźwiowego i terapuls. Do masażu będę musiała położyć się na brzuchu, a do tej pory spotkałam się z opiniami, że tego mi nie wolno tak szybko po operacji. Natomiast terapuls ma być ma być albo na lewe biodro, albo na kręgosłup lędźwiowy (nie ma tej informacji na karcie). Czy endoproteza w prawym biodrze nie dyskwalifikuje przed zabiegami z polem magnetycznym?
_________________
Pozdrawiam
Elka
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Pi 18 Gru, 2015   

Zapytaj lekarza w sanatorium bo np ja mam całkowity zakaz na zabiegi z prądem nawet ultra dzwięki odczułem negatywnie na organizm .Ja u siebie endo mam metalowe oprucz wkładki panewki która jest ceramiczna .Pozdrawiam i życze miłych i udanych wczasów....
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Pi 18 Gru, 2015   

elkar Pierwsze zabiegi fizykoterapii miałam cztery miesiące po operacji - takie były terminy - i wtedy miałam m.in. pole magnetyczne i tensy na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. (ja mam całość metalową, bmhr.)
Co do leżenia na brzuchu to myślę, że powinnaś umieć prawidłowo obracać się na brzuch. Jeśli nie dasz rady długo leżeć w tej pozycji to uprzedź o tym.
Zawsze lepiej wszelkie niepewności konsultować ze specjalistą.
Powodzenia i daj znać co i jak.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 18 Gru, 2015   

Elkar chodzisz jeszcze z kulami czy już bez ,a poza tym moim zdaniem opinie nie są ważne jakieś z gogle tu decyduje przede wszystkim lekarz i rehabilitant bo tu nikt nie wezne za ciebie odpowiedzialności Ja mogę ci napisać prywatną opinię ze swojego przykładu mnie kręgosłup naparza cały czas bo w robocie harówka ale że dwa miechy po nie można się na brzuchu kłaść żęby mieć masaż kręgosłupa to dośyć dziwne przynajmniej dla mnie
 
     
Marqus Pirx 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczy: 08 Gru 2015
Posty: 8
Skd: Gdańsk
Wysany: Pi 18 Gru, 2015   

Co prawda jestem tutaj "czarną owcą" ale...opinie tutaj wyrażone są TYLKO prywatnymi opiniami piszących, więc i ja napiszę. Ale i tak będzie, jak zdecydujesz...
Po pierwsze- każdy masażysta potrafi (a przynajmniej powinien) ułożyć Cię na stole w bezpiecznej pozycji, więc raczej się nie obawiaj. Wystarczy np. że podłoży Ci wałek pod kolce biodrowe i zniweluje nadmierny wyprost w stawach biodrowych. Bo może nie mieć "łamanego stołu". Tylko mu powiedz przed pierwszym zabiegiem, z czym masz problem! Trochę się dziwię, że w dwa miechy po zabiegu nie możesz leżeć na brzuchu, ale...widać są powody. ;-)
Po drugie- na karcie zabiegowej MUSI być wyszczególniona okolica ciała, na jaką ma być wykonany zabieg fizykoterapeutyczny! Jeśli nie jest...do lekarza marsz!

PS. maaly-22...ultradźwięki przy edoprotezie stawu biodrowego??????????? Ktoś chciał Cię skrzywdzić????? Obluzować Ci to, co Ci wszczepili???
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pi 18 Gru, 2015   Re: Pilne pytanie do fachowców.

elkar napisa/a:
Jestem dwa miesiące po wszczepieniu pełnej endoprotezy prawego stawu biodrowego. Dzisiaj trafiłam na rehabilitację w sanatorium. Dostałam m.in. dwa zabiegi, które mnie niepokoją: masaż częściowy kręgosłupa lędźwiowego i terapuls. Do masażu będę musiała położyć się na brzuchu, a do tej pory spotkałam się z opiniami, że tego mi nie wolno tak szybko po operacji. Natomiast terapuls ma być ma być albo na lewe biodro, albo na kręgosłup lędźwiowy (nie ma tej informacji na karcie). Czy endoproteza w prawym biodrze nie dyskwalifikuje przed zabiegami z polem magnetycznym?


Napisz proszę jak uzasadniono celowość tych zabiegów dla Ciebie? Jaka jest opinia lekarza i jakie jest zdanie fizjoterapeuty na temat Twoich dolegliwości? Czy oprócz badania lekarskiego (Jak ono wyglądało?) byłaś badana również funkcjonalnie przez fizjoterapeutę?
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Soczewka 
soczewka
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Doczya: 13 Pa 2015
Posty: 10
Skd: Wa-wa
Wysany: Sob 19 Gru, 2015   

Elkar jak wygląda rozmowa z lekarzem który ustala co wg niego musisz odbyć w sanatorium? Bada cie czy tylko ogląda kwity że szpitala, badania rtg..... Ja tez mam skierowane do sanatorium i boję się że będę miała źle dopasowane metody rehabilitacji... :-(

Pozdrawiam :-)
_________________
Każda chwila jest odpowiednia aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze....
 
     
elkar 
x
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Doczya: 17 Sty 2013
Posty: 71
Skd: Stąd
Wysany: Sob 19 Gru, 2015   

Badanie, hmmm, kozetka i podnoszenie nogi w zgięciu i to wszystko. Tylko lekarz mnie "badal" w sanatorium. Rtg nie oglądał, bo było na płytce. W prawym biodrze mam endoprotezę od dwóch miesięcy, lewe w stanie złym też czeka na operację. Lekarz pytał czy boli mnie kręgosłup, powiedziałam, że tak, to dał mi laser i ten masaż. Oczywiście makabrycznie boli mnie lewe biodro ze względu na zwiększone obciążenia. Dostałam terapuls na lewe biodro. Mam też ćwiczenia w grupie, ale jeśli będzie to wiązało się z położeniem na podłodze, to nie zrobię tego, bo ani się nie położę, ani nie wstanę.
Do tego jeszcze szyna CPM i minivector. Dzisiaj już odpadłam z cyklometru z fotelem. Nie jestem w stanie zrobić ani jednego obrotu, a na tradycyjny rowerek stacjonarny nie jestem w stanie wejść.
Wiem, że są tu osoby, które w mega tempie stają na nogi, ja nie. I nie mam zamiaru z nikim porównywać się, bo już to robiłam i do załamania był jeden krok.
Idę swoim tempem, jeśli wolniej od innych, to widocznie są tego powody,
O dwóch kulach będę chodziła aż do drugiej endoprotezy, bo mi lewe biodro nie wytrzyma albo rozwalę prawe przenosząc całe obciążenie na tą stronę.
Moja operacja była długa i trudna, pod pełną narkozą, a potem jeszcze cztery dni leżałam na ciągłym wlewie morfiny. Teraz też jestem na lekach przeciwbólowych. Może stąd moja słabsza kondycja i wolniejszy powrót do formy.
_________________
Pozdrawiam
Elka
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sob 19 Gru, 2015   

elkar napisa/a:
Badanie, hmmm, kozetka i podnoszenie nogi w zgięciu i to wszystko. Tylko lekarz mnie "badal" w sanatorium. Rtg nie oglądał, bo było na płytce. W prawym biodrze mam endoprotezę od dwóch miesięcy, lewe w stanie złym też czeka na operację. Lekarz pytał czy boli mnie kręgosłup, powiedziałam, że tak, to dał mi laser i ten masaż. Oczywiście makabrycznie boli mnie lewe biodro ze względu na zwiększone obciążenia. Dostałam terapuls na lewe biodro.


Niestety tak przeprowadzone badanie nie jest w stanie dać choćby przybliżonej informacji nt przyczyny Twoich dolegliwości: jest niczym innym jak potwierdzeniem zaistniałego faktu, że boli Cie biodro. Nie zrozum mnie źle ale odnoszę wrażenie, że po tym "badaniu" dalej jesteś w punkcie wyjścia.


elkar napisa/a:
Mam też ćwiczenia w grupie, ale jeśli będzie to wiązało się z położeniem na podłodze, to nie zrobię tego, bo ani się nie położę, ani nie wstanę.
Do tego jeszcze szyna CPM i minivector. Dzisiaj już odpadłam z cyklometru z fotelem. Nie jestem w stanie zrobić ani jednego obrotu, a na tradycyjny rowerek stacjonarny nie jestem w stanie wejść.
Wiem, że są tu osoby, które w mega tempie stają na nogi, ja nie. I nie mam zamiaru z nikim porównywać się, bo już to robiłam i do załamania był jeden krok.
Idę swoim tempem, jeśli wolniej od innych, to widocznie są tego powody,
O dwóch kulach będę chodziła aż do drugiej endoprotezy, bo mi lewe biodro nie wytrzyma albo rozwalę prawe przenosząc całe obciążenie na tą stronę.
Moja operacja była długa i trudna, pod pełną narkozą, a potem jeszcze cztery dni leżałam na ciągłym wlewie morfiny. Teraz też jestem na lekach przeciwbólowych. Może stąd moja słabsza kondycja i wolniejszy powrót do formy.


Doboru technik jest wg mnie nieuzasadniony: nie wiadomo co stanowi źródło bólu (staw/mięsień/ nerw/powięź?) i jaki jest mechanizm jego powstania. Z tego względu zachowuję sceptycyzm co do skuteczności w taki sposób ordynowanych zabiegów.
Dobór ćwiczeń powinien uwzględniać Twój stan funkcjonalny: z tego co opisujesz ma się nijak do Twojego stanu; koniecznie porozmawiaj o tym z fizjoterapeutą.

Wniosek jaki się nasuwa to szukaj fizjoterapeuty pracującego całościowo. Powinnaś usłyszeć, jakie jest źródło Twoich problemów bólowych. Z reguły nie licząc bezpośrednich urazów odczuwanie bólu jest oznaką przeciążenia "najsłabszego ogniwa". Niekoniecznie jest to jednak źródło problemu.
I tak np. bezbólowe chodzenie wymaga wielu czynników min.:
osiowości obciążenia konczyny
niezbędnego zakresu ruchów w stawach zapewniajacych zarówno właściwe przenoszenie i podpór na danej kończynie
dobrej kontroli mięśni tułowia (zapewniających m in stabilne stanie na tej stronie ciała jak i poszczególnym kręgom kręgosłupa)
dobrej elastyczności, siły, szybkości i koordynacji mięśni

Jeśli lekarz nie uwzględnił tych czynników w badaniu to powinien zrobić to fizjoterapeuta, który wspomniane kwestie uwzględnia w swojej pracy.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Katarzyna 54 
Może jednak....
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 63
Doczya: 23 Lis 2015
Posty: 49
Skd: Częstochowa
Wysany: Sob 19 Gru, 2015   

Witam

Mam pytanie----czy ktoś wie coś o osteopatii ??? Dla kogo przeznaczona jest ta metoda??? I jakie daje korzyści i zagrożenia??? W czy może mi pomóc? ???
Pozdrawiam
_________________
może jednak...
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sob 19 Gru, 2015   

Katarzyna 54 napisa/a:
Witam

Mam pytanie----czy ktoś wie coś o osteopatii ??? Dla kogo przeznaczona jest ta metoda??? I jakie daje korzyści i zagrożenia??? W czy może mi pomóc? ???
Pozdrawiam


Źródło masz pod ręką, wystarczy trochę się porozglądać :)

http://forumbioderko.pl/viewtopic.php?t=486
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Sob 19 Gru, 2015   

Katarzyno o osteopatii było na forum tak jak pisze kolega wyzej .Elkar ja miałem gorszą sytuacje ponieważ z jednego zabiegu zrobiły się dwa komplikacje były obluzowanie i migracja panewki i wymiana głowy endo. Po pierwszym zabiegu znieczulenie w kręgosłup po zabiegu 5 dób na fentantylu kilka razy śilniejszym od morfiny drugi zabieg narkoza i tu 3 doby na morfinie oczywiście oba leki przez 24h podawała pompa .Po drugim zabiegu morfina nie pomagała na początku z bólem ale jakoś to przezyłem .Od pierwszego zabiegu czyli 2 dnia pobytu miałem noge w szynie de rotaczyjnej i tak do końca gdy wstałem to noga była jakby w gipsie bo tak była zastana .Na rehabilitacji chyba po dwuch tygodniach noga była wmiare ruchoma gdzie tez była szyna cpu izometria i piłeczki piłki jeżyk maszaż limfatyczny co pare dni i ugul .Do te go gdy pytałem o dodatkowe ćwiczenia to rehabilitanci mówili wprost w pana stanie tyle narazie musimu uwazać .Bądz cierpliwa ćwicz a zobaczysz efekty a radość z nich bedzie nie ziemska i mobilizować jesce bardziej .Co do badań prz przyjęciu to jest róznie ja spotkałem się z przyjęciem takim na sztuke gdzie było jest rusza nogą ....a innym razem było jak kontrol osobista na graniczy .....
pozdrawiam
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
filipius 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 28 Pa 2012
Posty: 2
Skd: lubelskie
Wysany: Sob 25 Cze, 2016   

Potrzebuję porady. od ponad trzech lat mam BMHRa, jednak przy wyższym unoszeniu nogi w pozycji stojącej lub leżącej odczuwam kujący ból w pachwinie. Czy moż
na to rozćwiczyć?
 
     
aga.t. 

Gigantus Bioderkus




Status: Kapo x 1
Wiek: 46
Doczya: 02 Cze 2010
Posty: 1170
Skd: Czeladź
Wysany: Sob 25 Cze, 2016   

filipius Szukaj dobrego fizjoterapeuty. Dobrze by było aby znał PNF.
Na forum wiele razy był ten temat poruszany - przejrzyj, poczytaj.
Jeśli operacja jest przeprowadzana prawidłowo, nie ma żadnych komplikacji to do akcji wkracza fizjoterapeuta. Obejrzy, sprawdzi całościowo, popracuje i dobierze zestaw ćwiczeń dobranych do Ciebie.
Sama operacja nie wystarczy aby dojść do formy.
_________________
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie...
 
     
Józefa76 
Józefa76


Status: Przed
Wiek: 83
Doczya: 14 Lip 2016
Posty: 0
Skd: Chorzów
Wysany: Czw 14 Lip, 2016   podróz samochodem do domu po zabiegu

Nie znalazłam tego wątku więc zapytam o Wasze doświadczenia. Czy i jak można podróżowac po wypisie ze szpitala po tygodniu od operacji. Ok 300km. Teraz żeby nie czekać kilka lat trzeba jeździć do innego województwa. Znalazłam ze "..taki transport jest możliwy w pozycji dopuszczonej przez lekarza wykonującego zabieg w osłonie leków przeciwzakrzepowych.." Podobno można sobie pomóc układając na siedzeniu plastykową torebkę, słyszałem też o patencie ze steropianem na siedzenie. Proszę o informację bo czeka mnie taka podróż. Z góry dziekuję
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.