Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Zakład Pracy Chronionej
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 13 Pa, 2015   

Dokładnie jak wniesiesz i lekarz pozwoli to 8 godzin jak nie to musisz 7 i o tym pisze i więcej nie można
 
     
Bartko 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 10 Pa 2014
Posty: 20
Skd: Kraków
Wysany: Sob 17 Pa, 2015   

Mnie zastanawia kwestia którą usłyszałem w mojej firmie. Przywileje, owszem, ale tylko jak określony procent pracowników ma orzeczenie. Na razie jestem/mam wrażenie, na zasadzie pariasa. Jestem już 2 tyg po drugiej alloplastyce i mam dziwne wrażenie że nie mam gdzie wracać. Pytałem o dodatkowy urlop i cisza. Mam orzeczenie umiarkowane z trybem pracy chronionej o czy poinformowałem od razu. Nadmienię że pracuję jako inżynier i bardziej "wiedzą" niż "czynem".
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Nie 18 Pa, 2015   

bebe14 napisa/a:
Dokładnie jak wniesiesz i lekarz pozwoli to 8 godzin jak nie to musisz 7 i o tym pisze i więcej nie można

Teoria teorią,jednak w większości przypadków,bywa tak że zaraz przy przyjęciu do pracy,zostajemy poinformowani i podsuwają nam papier do podpisania,że w danej firmie pracujemy 8 godzin,jeżeli nie wyrazimy na to zgody to dostaniemy umowę na krótki czas próbny,a potem nie przedłużą nam,lub pracodawca się rozmyśli i w ogóle z nami nie podpisze takowej.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Nie 18 Pa, 2015   

biedronne napisa/a:
składka zdrowotna jest w całości płacona przez pracownika (potrącana z jego wypłaty brutto). Płatnikiem jest pracodawca, ale płaci z wynagrodzenia brutto pracownika. Spora część składki zdrowotnej jest odliczana potem od podatku.
PFRON nie refunduje składek zdrowotnych, tylko społeczne.
"Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest refundowana, zawsze jest finansowana ze środków pracownika, osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub rolnika."
http://kadry.infor.pl/kad...racownikow.html

A jeśli jesteśmy zatrudnieni-nie ma dla nas w firmie zajęcia przez miesiąc,kto za ten miesiąc zapłaci składki?po miesiącu jest dla nas zajęcie,defacto cały czas mamy umowę z pracodawcą,a czasami na ręke jest mu to że nie ma nas w pracy,przez miesiąc,bo to my dopłacamy,znam takie przypadki-choć sam nie wiem jak to jest możliwe.
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pon 19 Pa, 2015   

mariusz, nie jestem ekspertem z prawa pracy, ale nie spotkałam się z czymś takim, że ktoś ma umowę o pracę i przez CAŁY miesiąc nie ma dla niego pracy i z tego powodu nie pracuje i nie dostaje za ten czas wynagrodzenia. To nie praca na akord, tylko umowa o pracę, według jakiegoś systemu godzin zgodnego z normami.
Poważnie - zadzwoń do inspekcji pracy, przedstaw sytuację i dopytaj o szczegóły. O takim telefonie Twój pracodawca nie ma szans się dowiedzieć, a będziesz mieć fachową poradę, a nie takie moje amatorskie guglanie i "wydajemisiężecośtuniegra".
Infolinia PIP
Dla połączeń stacjonarnych:
801-002-055 (koszt 36 gr. brutto/min.)
Dla połączeń komórkowych:
12 378-80-60 (koszt wg stawki operatora)
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 08 Sty, 2016   

Wracając do tematu-czy ktoś może napisać,czy pracodawca zgłasza fakt pracy do Zus?czy mam to sam zrobić,jestem rencistą.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 08 Sty, 2016   

Oczywiście jak podjełes prace pracodawca ma obowiązek zgłosić cie do ubezpieczenia i opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i nie ma tu znaczenia czy jesteś rencistą czy nie Jedyne ograniczenie to jak nie chcesz mieć zmniejszonej renty to nie możesz dorobić aktualnie cos ponad 2600 brutto Co ty możesz zrobić jak chcesz możesz na takim specjalnym druku zusowskim złozć oświadczenie że nie zamierzasz zarabiać ponad to kwotę al. to chyba nie jest obowiązkowe
Co poza tym do końca lutego następnego roku musisz w zus złożyc ile zarobiłeś dostaniesz zaświadczenie o dochodach od pracodawcy ale to odległy czas
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 08 Sty, 2016   

Raz przekroczyłam dochód to zabrali mi całą rentę
bebe14 napisa/a:
jak nie chcesz mieć zmniejszonej renty to nie możesz dorobić aktualnie cos ponad 2600 brutto
Jak widać całą zabierają, a nie zmniejszają. Czy się mylę? Może czegoś nie dopilnowałam. Nie wiem Nie znam się.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 09 Sty, 2016   

Nie całej nie zabierają tylko zmniejszają no chyba że przekroczysz 130% przeciętnego wynagrodzenia to zawieszaj całą Jak masz rente przez cały rok to jest to dzielone przez ilość miesięcy i może być tak że raz przekroczysz a raz nie ale to nie jest problem bo i tak dzieli się na rok Teraz rencista może dorobić 2838 brutto bez rzadnego zmniejszania renty to jest troszkę ponad 2 tysiące na renke co nie jest mała kwotą Deklaracje o dochodach składasz do końca lutego w zus za rok poprzedni i zus to wylicza ale ciężko to przekroczyć Co do pytana kolego to pracodawca cię zgłasza do ubezpiecznia jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i je okażesz pracodawcy to też to zgłasza do zus że masz rentę i orzeczenie są do tego specjalne kody w tytule ubezpieczenia Renta z częściową niezdolnością to jest stopień lekki a możesz mieć dodatkowo umiarkowany i to wszystko jest zgłąszane przez pracodawcę Składki zusowskie śa normalnie odprowadzane ,jako rencista możesz iść na normalne zwolnienie lekarskie bo możesz chorować i zus po 33 dnaich będzie ci je wypłacał wyjątkiem jest sytuacja kiedy ustaje ci zatrudnienienia wtedy nie dostajesz zasiłku ale to już nie dotyczy tematu
Jak masz jakieś pytana chętnie pomogę bo lubię prawo pracy troszkę po studiach troszkę z zamiłowania
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 03 Cze, 2016   

A orientuje się,ktoś,w jakiej kolejności pracodawca udziela urlopu-chodzi mi o to że mając stopień umiarkowany,po roku pracy,przysługuje dodatkowe 10 dni z tego tytułu,a mając urlop z lat pracy-czy pracodawca najpierw udziela urlopu z przepracowanych lat pracy,a potem z tytułu roku pracy(posiadając stopień umiarkowany)???????
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 03 Cze, 2016   

Jak masz 10 lat pracy ,ewentualnie w tym studia ,wojsko itp. to normalnie masz 36 dni i nie ma to znaczenia po prostu tyle musisz mieć bez łaski
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 04 Cze, 2016   

mariusz, najpierw urlop wypoczynkowy. Za rok należy się 20 lub 26 dni urlopu (zalezne od przepracowanych lat) Jeżeli nie masz przepracowanego roku to proporcjonalnie. Wychodzi to jakieś 2 dni na miesiąc. Pracodawca po przepracowanym roku musi Ci dać dodatkowe 10 dni urlopu. Pamiętaj najpierw wypoczynkowy a potem zdrowotny.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Nie 05 Cze, 2016   

pasiflora napisa/a:
Pamiętaj najpierw wypoczynkowy a potem zdrowotny.

A jak się ma sprawa,w przypadku rozwiązania umowy o pracę,lub gdy sama wygaśnie(po okresie na jaki została podpisana)czy pracodawca ma obowiązek zapłacić za nie wykorzystany urlop,zdrowotny w przypadku nie wykorzystania jego lub jego częsci ,tak jest z urlopem wypoczynkowym.Dziękuje Iwona-o takie info mi własnie chodziło


pasiflora napisa/a:
Za rok należy się 20 lub 26 dni urlopu (zalezne od przepracowanych lat) Jeżeli nie masz przepracowanego roku to proporcjonalnie. Wychodzi to jakieś

Nie wiem dlaczego ,ale w moim przypadku,urlop liczą,mi od 26-dni(mam okres pracy,w którym się tyle należy),a nie mam jeszcze roku,u tego pracodawcy,chyba że obowiązuje ciągłość? tylko tyle że ja na rencie dalej jestem???
Ostatnio zmieniony przez kinga Nie 05 Cze, 2016, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 05 Cze, 2016   

mariusz, pomińmy kwestię renty.
Kontynuacja- Ile pracowałeś w poprzedniej pracy i jaka była przerwa.
Jeżeli nie miałeś przerwy a okres przepracowany jest w oby dwóch firmach większy niż rok większy to nie musisz czekać aż minie rok by korzystać ze urlopu zdrowotnego.

mariusz napisa/a:
A jak się ma sprawa,w przypadku rozwiązania umowy o pracę,lub gdy sama wygaśnie(po okresie na jaki została podpisana)czy pracodawca ma obowiązek zapłacić za nie wykorzystany urlop,zdrowotny w przypadku nie wykorzystania jego lub jego częsci ,tak jest z urlopem wypoczynkowym
Mi wypłacili. Byłam zła bo wolałabym urlop. Oczywiście proporcjonalnie za każdy przepracowany miesiąc. Wiem że mogą również przed ustaniem stosunku pracy wysłać Cię byś wykorzystał ów urlop. W każdym razie... W dniu rozwiązania umowy musisz mieć klarowną sytuację tzn albo kasa albo urlop który kończy się najpóźniej wraz z ostatnim dniem w tej pracy.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 06 Cze, 2016   

Dokładnie jeśli wygasł ci umowa bądź ją rozwiązałeś a został ci urlop to pracodawca musi ci obowiązkowo wypłacić ekwiwalent za urlop
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.