Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Zakład Pracy Chronionej
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Czw 08 Pa, 2015   Zakład Pracy Chronionej

Na wstępie proszę o ewentualne przeniesienie tematu jeżeli był.
Otóż chciałbym się dowiedzieć jak się ma dofinansowanie pracownika z PFON.
Niedawno spotkałem się z zakładem który,nie wiem sam czy ma status zakładu pracy chronionej,zatrudnia osoby z róznym stopniem niepełnosprawności,oraz zupełnie zdrowe osoby.W jakiej wysokości pracodawca dostaje dofinansowanie z PROFONU?
Podobno zależy to od stopnia niepełnosprawności.
Ale w tym że zakładzie zdarzały się sytuacje gdzie pracownik musiał dopłacić pracodawcy?!!!!Czy to zgodne z prawem?
Dając przykład-pracownik wykonuje daną czynność,gdzie ma normę do wykonania,i np-zepsuje się maszyna,jest niesprawna i nie ma możliwości aby daną normę wykonać,więc pracodawca żąda od pracownika zwrot pieniędzy,za nie wykonanie normy.Inny przykład nie ma zamówień,więc pracodawca wysyła pracownika na wolne,potem gdy jest zamówienie wszystko wraca do normy,ale z koleji znowu pracodawca chce zwrotu pieniędzy od pracownika,bo jak twierdzi opłacał za niego składki-więc jak to jest z tymi składkami zdrowotnymi itp.
Być może ktoś podeślę linka gdzie można to wszystko wyczytać?Inna sprawa także jest z tym czy pracownik jak w dodatku posiadania stopnia niepełnosprawności ma np-rentę zdrowotną.
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Czw 08 Pa, 2015   

fachowcem w dziedzinie nie jestem, ale.... pachnie mi to jakimś mocnym nadużyciem...
Polecam telefon do PIP. Jakoś mgliście kojarzę taką możliwość, że pracodawca jak ma mało zamówień to redukuje czas pracy, a potem jak jest więcej to pracownik wtedy musi nadrobić, ale to też ma jakieś granice czasowe. O rekompensacie finansowej nie słyszałam i wydaje mi się to niezgodne z prawem.
Tak czy siak, profesjonalne porady można uzyskać tutaj:
PIP - NIEODPŁATNE PORADY PRAWNE W ZAKRESIE PRAWA PRACY
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 08 Pa, 2015   

mariusz napisa/a:
W jakiej wysokości pracodawca dostaje dofinansowanie z PROFONU?
Najmniejsze dofinansowanie przysługuje pracodawcy osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności - 450 zł miesięcznie. Na pracownika z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności firma otrzyma 1 125 złotych miesięcznie. Jeśli pracownik posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wówczas przedsiębiorca otrzyma co miesiąc 1 800 złotych. To jednak dopiero trzy z sześciu stawek. Kazda bowiem wz wymienionych stawek podstawowych podlega podwyższeniu o 600 zł, jeśli pracownik posiada ważne orzeczenie, które wskazuje że osoba ta choruje na tzw. schorzenie specjalne.
Jak rozpoznać czy pracownik ma schorzenie specjalne? Na jego orzeczeniu w rubryce o przyczynie niepełnosprawności musi widnieć jeden z poniższych symboli:
01 U - upośledzenie umysłowe 02 P - choroby psychiczne 04 O - choroby narządu wzroku (dotyczy tylko osób ze stopniem umiarkowanym i znacznym) 06 E - epilepsja 12 C - całościowe zaburzenia rozwojowe (np. zaburzenia ze spektrum autyzmu)
Ponad to pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne nie musi płacić kar do PEFRON-u za ich niezatrudnianie.
ABSOLUTNIE :!: pracownik nic nie jest winien pracodawcy :!:
Nie powinien być obarczany żadnymi kosztami za niewypracowanie normy. Zatrudniając je powinien zdawać sobie sprawę że tak może się zdarzać.
Kochana pracodawca tam "roluje" Was na maksa. Czy jesteś w stanie jakoś udokumentować, że pracodawca ucina wypłaty z tego tytułu?
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 08 Pa, 2015   

Re: Dofinansowanie do wynagrodzenia


Od 1 kwietnia 2014 roku pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej oraz pracodawcy z otwartego rynku pracy otrzymują takie samo dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Maksymalne kwoty dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego:

znaczny stopień niepełnosprawności:
ze schorzeniem specjalnym - 2 400 zł,
bez schorzenia specjalnego - 1 800 zł,

umiarkowany stopień niepełnosprawności:
ze schorzeniem specjalnym - 1 725 zł,
bez schorzenia specjalnego - 1 125 zł,

lekki stopień niepełnosprawności:
ze schorzeniem specjalnym - 1 050 zł,
bez schorzenia specjalnego - 450 zł.

Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć 90% faktycznie i terminowo poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej 75% tych kosztów.

Źródło i więcej informacji: http://zielonalinia.gov.pl/Miesieczne-d ... nego-32232
Polub OFO
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 08 Pa, 2015   

Z dwoma endo masz już szanse na stopień umiarkowany i przywileje z tym związane ,i co bardzo ważne musisz na dzień dobry dostać umowę o prace co jest bardzo ważne bo podlegasz pod kodeks pracy ,wiem jak jest bo sam tak pracuje Co do dofinansowań tak jak dziewczyny napisał korzysta pracodawca i szukaj takiej takiej pracy gdzie będzie szanował twoje przywileje takie jak 7 godzinny dzień pacy i 35 tygodniowo ,przerwa 30 minut ,36 dni urlopu i inne
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Pi 09 Pa, 2015   

A jak wygląda sprawa z składkami zdrowotnymi?Kto je płaci Pracodawca z własnej kieszeni,czy też PEFRON?
A jak pracownik ma stopień niepełnosprawności,a oprócz tego jeszcze rentę z Zusu,to kto ponosi cięzar składek?
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pi 09 Pa, 2015   

składka zdrowotna jest w całości płacona przez pracownika (potrącana z jego wypłaty brutto). Płatnikiem jest pracodawca, ale płaci z wynagrodzenia brutto pracownika. Spora część składki zdrowotnej jest odliczana potem od podatku.
PFRON nie refunduje składek zdrowotnych, tylko społeczne.
"Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest refundowana, zawsze jest finansowana ze środków pracownika, osoby prowadzącej działalność gospodarczą lub rolnika."
http://kadry.infor.pl/kad...racownikow.html
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 09 Pa, 2015   

bebe14 napisa/a:
Z dwoma endo masz już szanse na stopień umiarkowany
No nie bardzo. Z dwiema endo masz szansę na pozbycie się statusu osoby niepełnosprawnej, bo jesteś już zdaniem ZUS-u "naprawiona". Tak często bywa.
bebe14 napisa/a:
szukaj takiej takiej pracy gdzie będzie szanował twoje przywileje takie jak 7 godzinny dzień pacy i 35 tygodniowo ,przerwa 30 minut ,36 dni urlopu i inne
Ja pracuję 8 godz. dziennie czyli 40 godz w tygodniu, mam 26 dni urlopu wypoczynkowego i 10 dni zdrowotnego urlopu. Można jeszcze korzystać z urlopu rehabilitacyjnego, ale ja nie mam takiej potrzeby bo szkoda mi energii na tego typu rehabilitację.
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 09 Pa, 2015   

Dlatego pisze że masz szanse ale chodziło mnie o orzeczenie dla celów pozarentowych ,jeśli chodzi o zus całkowicie się z tobą zgadzam z jedna endo bez szans z dwoma szans na rok może dwa no chyba że jest się starszym
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 09 Pa, 2015   

No zapomniałem jeśli pracujesz w firmie która bierze na ciebie dofinansowanie to musisz mieć 7 godzin dzienni ,dodatkowy urlop no chyba że nie masz orzeczenia ,większą przerwę po 8 godzin nie można pracować no chyba że załatwisz to lekarzem i musi być to pilnowane i masz to wszystko w umowie bo jak nie to jest to łamanie praw pracownika i poważne naruszenie prawa inna sprawa jak pracownik się godzi na to łamanie prawa czasem ze swojej woli czasem że boi się o utratę pracy
 
     
Farrokh 
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 36
Doczy: 30 Lip 2011
Posty: 46
Skd: Ruda Śląska
Wysany: Pi 09 Pa, 2015   

Panie Mariuszu
To nie jest sprawa do dyskusji na forum. To jest sprawa dla prokuratora! Natychmiast! Zdaje się że zięć Kaczyńskiego po dziś dzień czeka w areszcie za rzekome przekręty z PFRONEM.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Nie 11 Pa, 2015   

biedronne napisa/a:
składka zdrowotna jest w całości płacona przez pracownika (potrącana z jego wypłaty brutto). Płatnikiem jest pracodawca, ale płaci z wynagrodzenia brutto pracownika. Spora część składki zdrowotnej jest odliczana potem od podatku.

Czyli jest tak zwana furtka w prawie!!!Jak to rozumieć
Skoro nie ma nas w pracy,np-większą część miesiąca,a za te dni co jesteśmy,i zarabiamy,to nie wystarcza na składki zdrowotne,które pracodawca jest zobowiązany płacić za nas,a potem każe nam dopłacać aby on jako płatnik za nas zapłacił-no bo inaczej musiał by z własnej kieszeni płacić,skoro my nie zarobiliśmy na te składki

bebe14 napisa/a:
pracownik się godzi na to łamanie prawa czasem ze swojej woli czasem że boi się o utratę pracy

Ja przy przyjęciu do pracy dali mi do podpisania,pismo,że zgadzam się na 8-godzinny dzień pracy,ciekawe czy gdybym się nie zgodził to podpisali by umowę ze mną-to tak zwany szantaż chyba był,po za tym na umowię mam napisane,że po przepracowanym roku,mam prawo do dodatkowego urlopu,10dniowego jeśli posiadam status umiarkowany stopień niepełnosprawności,ja takowy mam.Ale szef ustnie poinformował mnie,że tego u niego w firmie nie ma,bo sobie nie może na to pozwolić.Ale z ciekawostek które nie do końca rozumiem 10-dni w nawiasie (80) godzin,więc jak to jest z tymi godzinami-7,czy 8 dziennie ? podlega dzień pracy
Ostatnio zmieniony przez kinga Nie 11 Pa, 2015, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 11 Pa, 2015   

Nie można pracować 8 godzin w tamtym roku trybunał konstytucyjny przewrócił 7 godzinny dzień pracy bez lekarza bo wcześniej było tak jak lekarz nie dał tego na piśmie to było 8 teraz musisz mieć 7 godzin i innej opcji nie ma no chyba że pójdziesz do lekarza i on wyrazi na to zgodę na piśmie oczywiście pomijam wyjątki jak praca w ochronie tam to nie obowiązuje Co do urlopu dodatkowe 10 dni nalez się po roku od otrzymania przeczenia o co najmniej umiarkowanym stopniu oczywiście po przepracowaniu nie od dnia w którym się orzeczenie otrzymało od razu na drugi dzień
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Pon 12 Pa, 2015   

mariusz, składka zdrowotna to jest określony % Twojego wynagrodzenia. Rozumiem, że w jednym miesiącu jest mniej zamówien i pracy i wtedy dostajesz mniejsze wynagrodzenie a w inne odwrotnie, tak?
Składka zdrowotna będzie w takiej sytuacji raz mniejsza, a raz większa, ale to jest zawsze 9% podstawy. Pracodawca do tego nigdy nie dokłada.
To co tutaj opisujesz śmierdzi sporymi nadużyciami ze strony pracodawcy. Może na prokuraturę trochę za szybko, ale państwowa inspekcja pracy powinna to skontrolować. Można (należy) zastrzec, żeby podczas kontroli nie ujawniali danych zgłaszającego (są zobowiązani zachować to w tajemnicy i w tych przypadkach, które znam osobiście faktycznie tak było).
http://www.infor.pl/prawo...pracodawcy.html
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 13 Pa, 2015   

bebe14 napisa/a:
No zapomniałem jeśli pracujesz w firmie która bierze na ciebie dofinansowanie to musisz mieć 7 godzin dzienni ,dodatkowy urlop no chyba że nie masz orzeczenia ,większą przerwę po 8 godzin nie można pracować no chyba że załatwisz to lekarzem i musi być to pilnowane i masz to wszystko w umowie bo jak nie to jest to łamanie praw pracownika i poważne naruszenie prawa inna sprawa jak pracownik się godzi na to łamanie prawa czasem ze swojej woli czasem że boi się o utratę pracy
Ja wniosłam o pracę 8 godzin dziennie/40 w tygodniu oraz pracę w godzinach nocnych. Lekarz wyraził zgodę. Nie sądzę by moja firma kombinowała wbrew prawu. Oni zbyt dbają o tego typu szczegóły. Reszta przywilejów bez zmian jest.
Wcześniej pracowałam w tym zakładzie dla "podfirmy" 7 godzin, więc wiedzą jakie prawa i obowiązki nam przysługują.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.