Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Kapoplastyka [min. Birmingham Hip Resurfacing System (BHR)]
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sob 27 Cze, 2009   Kapoplastyka [min. Birmingham Hip Resurfacing System (BHR)]

Znana i powszechnie stosowany sposób plastyki stawu biodrowego, od wielu lat z powodzeniem wykorzystywany w wielu polskich klinikach i szpitalach. Produktów (protez) z zakresu kapoplastki jest na rynku bardzo wiele - produkcją zajmuje się kilka (kilkanaście firm) jednak dla pacjenta z reguły nie ma znaczenia marka ;-) Jedną z bardziej znanych protez jest tzw. Birmingham Hip Resurfacing System - w skrócie BHR.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 03 Lip, 2009   


Kapoplastyka jest metodą oszczędnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego, zachowującej głowę i szyjkę kości udowej, a tym samym prawidłowe warunki anatomiczne, co praktycznie eliminuje możliwość zwichnięcia i pozwala na szybki powrót do aktywnego trybu życia. W kapoplastyce dokonywana jest wymiana panewki miednicy- na bezcementową panewkę endoprotezy, metalową o dużej średnicy. Na głowę kości udowej zakładana jest proteza głowy (tzw kapa)- na cement kostny.Dodatkową zaletą jest zastosowanie powierzchni trących metal-metal, które wykazują dużą odpornoć na ścieranie. Nie występują zatem w tej endoprotezie produkty ścierania polietylenu- występujące w innych typach endoprotez- dające czasem stan zapalny i prowadzące do obluzowania implantu. Zastosowanie tej metody wymaga jednak dobrego podłoża kostnego, a więc zarezerwowane jest dla ludzi młodych. Wadą kapoplastyki zbyt krótki okres obserwacji (dotychczas około 8-10 lat), możliwość powstania martwicy głowy kości udowej i w rezultacie jej złamanie; nieco trudniejsza technika operacyjna. Niewątpliwą zaletą jest niewielka resekcja własnej kości pacjenta- dużo mniejsza niż w tradycyjnych endoprotezach, zatem ewentualna wymiana implantu jest łatwiejsza. Dla zastosowania tej metody niezbędna jest niewielka destrukcja tak panewki jak i głowy kości udowej pacjenta, brak objawów martwicy w głowie, zachowany kształt kulisty głowy, zachowana proporcja rozmiarów głowy i panewki.
Walorem kapoplastyki jest też to, iż nie jest ona rozwiązaniem ostatecznym. Jeśli z jakiegokolwiek powodu (np. wypadek) wystąpi jednak konieczność rewizji, można usunąć głowę i szyjkę kości udowej i implantować odpowiedni trzpień z głową metalową (jak w protezie całkowitej) pozostawiając panewkę. Proteza powierzchniowa, pozwalająca na wymianę zmienionych chorobowo powierzchni panewki stawu biodrowego i powierzchni głowy kości udowej, jest bez wątpienia najmniej inwazyjną z dostępnych obecnie metod plastyki stawu biodrowego, a przy tym najbardziej skuteczną, w sensie powrotu pacjenta do stanu aktywności sprzed choroby. Dotychczasowe wyniki stosowania tej metody są zachęcające, gdyż statystyka potwierdza szybką rekonwalescencję po operacji i szybki powrót do wysokiego poziomu aktywności. Pamiętać jednak należy, że średni wiek pacjentów jest niższy o ok. 18 lat niż pacjentów poddawanych całkowitej endoprotezoplastyce stawu biodrowego, co niewątpliwie przyczynia się do szybkiego zdrowienia po zabiegu.W porównaniu z metodą standardową resurfacing przynosi znaczące korzyści:
1. metoda znacznie mniej inwazyjna - minimalny ubytek kości,
2. zachowany zostaje anatomiczny układ kośćca, dzięki czemu siły i naprężenia w trakcie ruchu rozkładają się tak samo jak w zdrowym stawie, odtworzeniu ulega biomechanika stawu,
3. małe ryzyko obluzowania,
4. małe ryzyko zwichnięcia,
5. eliminacja problemu nierównej długości kończyn,
6. łatwa i bezpieczna możliwość rewizji.
Korzyści z punktu widzenia pacjenta:
1. duży zakres ruchów w stawie biodrowym,
2. znowu można uprawiać sport,
3. nie ma uczuci braku stawu własnego,
4. dobra stabilność ciała,
5. proteza standardowa zawsze jeszcze może być założona w przyszłości,
6. szybka rehabilitacja
Nie można na razie powiedzieć czy kapoplastyka jest lepszym typem endoprotezy niż klasyczne implanty bezcementowe, z dłuższą przeżywalnością sztucznego stawu, gdyż w obserwacjach 8-10 letnich wyniki są obecnie podobne, a historia pokaże która metoda będzie miała lepsze wyniki przy dłuższym okresie obserwacji.


Zabieg kapoplastyki stawu biodrowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu zewnątrzoponowym- bez narkozy. W dniu zabiegu chory otrzymuje osłonę antybiotykową oraz profilaktykę p-zakrzepową w postaci heparyny niskocząsteczkowej. Ze względu na utratę krwi w czasie zabiegu oraz w okresie okołooperacyjnym zwykle konieczne jest przetoczenie 2j krwi. Możliwe jest zastosowanie zastosowanie aparatu do autotransfuzji zwrotnej ( wykorzystanie własnej krwi pacjenta z drenażu pooperacyjnego ). Takie postępowanie pozwala na uniknięcie przetaczania obcej krwi. W 1 dobie po zabiegu stosowane są ćwiczenia izometryczne, oddechowe oraz próba pionizacji. Ćwiczenia są stopniowo rozszerzane, tak aby w 6-7 dobie rozpocząć chodzenie z lekkim obciążaniem operowanej kończyny dolnej.

Osłona antybiotykowa stosowana jest przez 3-4 dni po zabiegu, a profilaktyka p-zakrzepowa (pończochy elastyczne oraz heparyna niskocząsteczkowa ) przez 6 tygodni po zabiegu. W 7-13 dobie po zabiegu, po opanowaniu chodzenia za pomocą 2 kul łokciowych możliwe jest opuszczenie szpitala i dalsza kontynuacja ćwiczeń wg. wzorów szpitalnych w warunkach domowych. Po 6 tygodniach przy prawidłowym przebiegu rehabilitacji, prawidłowym obrazie radiologicznym można rozpocząć chodzenia za pomocą 1 kuli łokciowej Późniejsze zalecenia dostosowane są indywidualnie do każdego chorego i zależą od takich czynników jak: ogólna sprawność i wiek chorego, zajęcie procesem chorobowym innych stawów, waga ciała i inne.

Powikłania


Powikłania po endoprotezoplastyce stawu biodrowego na szczęście są żadkie. Bardzo wiele zależy od doświadczenia operatora (autor wykonał około 300 endoprotezoplastyk biodra), jakości kości chorego, stopnia zmian zwyrodnieniowych, trybu życia pacjenta po endoprotezoplastyce

* Powikłania pooperacyjne wczesne:
o żylna choroba zatorowo-zakrzepowa (w profilaktyce stosowane są leki p-zakrzepowe i pończochy elastyczne)
o zatorowość płucna
o infekcja operowanego stawu ( ok.0.5%)
o nadmierne krwawienie
o powikłania anestezjologiczne
o porażenie n strzałkowego
o powikłania potransfuzyjne ( zredukowane do minimum przy zastosowaniu autotransfuzji )

* Powikłania późne:
o obluzowanie implantu ( częstość występowania zależy od techniki operacyjnej, aktywności fizycznej chorego, wagi ciała, sposobu osadzenia oraz typu endoprotezy
o zakażenie z ognisk zakażenia w organizmie drogą krwiopochodną
o zużycie wkładki polietylenowej, która jest najsłabszym ogniwem endoprotezy
o zwichnięcie endoprotezy (predysponowani chorzy z nadwagą, osłabieniem siły mięśniowej i po powtórnej endoprotezoplastyce)
o skostnienia okołostawowe
o pęknięcie lub złamanie kości udowej
o dolegliwości bólowe
o uczulenia na metal lub hydroksyapatyt

Zasady postępowania chorego po endoprotezoplastyce stawu biodrowego:

Pacjenci z wszczepioną endoprotezą powinni stosować się do następujących zaleceń:

- w pierwszych tygodniach po zabiegu niewskazane jest leżenie na boku, zakładanie nogi na nogę, siadanie na niskich krzesłach, dźwiganie dużych ciężarów,nie należy korzystać z wanny- wskazane jest korzystanie z prysznica
- wskazane jest przez pierwsze miesiące korzystanie z podwyższonej deski WC
- wysokość łóżka należy tak dostosować, aby w siadzie stopy swobodnie dotykały podłogi
- jeżeli zaistnieje konieczność schylenia się należy wykonywać to bardzo ostrożnie pamiętając o ugięciu kolan
-obuwie powinno być wygodne i stabilne z niewysokim obcasem

Generalna zasada po endprotezoplastyce stawu biodrowego to zachowanie zdrowego rozsądku i niedopuszczanie do nadmiernego przeciążania operowanego stawu. Zalecane są systematyczne ćwiczenia, spacery i pływanie. W czasie pływania należy zwracać uwagę na spokojną i ostrożną pracę nóg. Jazda rowerem jest możliwa i dopuszczalna, najlepiej jednak jeździć na rowerze stacjonarnym, ze względu na niebezpieczeństwo upadku i innego urazu w terenie otwartym. Dopuszczalna jest również jazda na nartach biegowych oraz zjazdy z łagodnych stoków, przy zachowaniu ostrożności i odpowiednich umiejętnościach. Możliwość korzystania z tego rodzaju aktywności ruchowej zależy oczywiście od ogólnej sprawności i umiejętności chorego. Większą swobodę w doborze zajęć sportowych mają młodsi pacjenci po endoprotezoplastyce bezcementowej oraz po kapoplastyce.


Dodano 15.08.2009 r. g. 22:53

Kapoplastyka całkowita. To szansa dla osób młodych i aktywnych

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego rozwija się bardzo dynamicznie. Powstają coraz to doskonalsze rodzaje endoprotez różniące się sposobem mocowania i materiałem, z którego zbudowane są powierzchnie trące. Jednak pomimo postępu, niektóre problemy, np. zwichnięcia endoprotez, obluzowania komponentu stawu czy zużycie materiału, wciąż pozostają nie rozwiązane. ,To oznacza ograniczenie aktywności, a tym samym sprawia, że endoprotezy są najlepszym wyjściem dla chorych w starszym wieku. Osobom młodym niewiele można zaoferować" - mówi dr Jacek Laskowski z Carolina Medical Center. Endoprotezy całkowite wytrzymują zazwyczaj 10-15 lat, co u osób młodszych oznacza konieczność nawet kilkukrotnej ich wymiany w ciągu życia.
Mankamenty te starano się usunąć, ograniczając resekcję jedynie do powierzchni stawowej głowy kości udowej jak w kapie Charnleya czy Smith-Petersena, jednak w krótkim czasie powodowały one artrozę panewki stawu biodrowego i nasilenie dolegliwości. Kolejne modele składały się już z kapy zakładanej na głowę kości udowej i panewki takiej jak w endoprotezie całkowitej. Z czasem okazało się jednak, że wkładka polietylenowa panewki w kontakcie z metalową głową ulegała szybkiemu zużyciu, a drobne fragmenty polietylenu odkładały się w postaci złogów w tkankach otaczających i powodowały reakcję wokół ciała obcego, prowadzącą w konsekwencji do obluzowania endoprotezy.
Postęp w dziedzinie obróbki metalu sprawił, że możliwe stało się produkowanie protez o niskiej ścieralności. Umożliwiło to wykonywanie obu powierzchni trących z metalu. Tak powstała proteza BHR (Birmingham Hip Resurfacing).
Podstawową zaletą metody, w której wykorzystywana jest ta proteza jest zachowanie anatomicznego ustawienia głowy i szyjki kości udowej w panewce, co eliminuje ryzyko zwichnięcia i umożliwia uprawianie sportu. A duża wytrzymałość powierzchni trących pozwala na uniknięcie rewizji z powodu zużycia" - mówi dr J. Laskowski. Metoda ma jednak swoje ograniczenia: kapa musi być osadzona na zdrowej, niezmienionej osteoporotycznie kości. To sprawia, że metoda ta jest dobra dla ludzi młodych, zaś niewskazana dla starszych. Nieprzestrzeganie tego warunku może bowiem spowodować powikłania w postaci złamania szyjki kości udowej.
Dużym plusem tej metody jest fakt, że nie jest to rozwiązanie ostateczne. Jeśli z jakiegokolwiek powodu, np. wypadku wystąpi jednak konieczność rewizji, można usunąć głowę i szyjkę kości udowej i implantować odpowiedni trzpień z głową metalową (jak w protezie całkowitej), pozostawiając panewkę z protezy BHR" - mówi dr J. Laskowski.
Kapoplastyka stawu biodrowego z wymianą zmienionych chorobowo powierzchni panewki stawu biodrowego i powierzchni głowy kości udowej jest najmniej inwazyjną z obecnie dostępnych metod plastyki stawu biodrowego. Jednak to nowoczesne leczenie jest niezwykle kosztowne. Pacjent musi zapłacić w sumie 26 800 zł (sama proteza kosztuje około 16 000 zł), może jednak wystąpić o indywidualną refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla porównania: zwykła proteza cementowa kosztuje ok. 2 tys zł, bezcementowa - ok. 5 tys. zł, z metalową lub ceramiczną panewką - ok. 10 tys. zł (bez kosztów operacji).
Endoproteza została zarejestrowana w Polsce 12 czerwca 2003 roku (PL/CA 0100329).

Ograniczenia
w stosowaniu:

Sama metoda nie jest nowa. Wcześniej była tzw. kapoplastyka Wagnera - na głowę kości udowej naszczepiało się metalową wydrążoną kulę. Metoda dostępna obecnie jest unowocześniona: posiada środkowy bolec, który centruje i mocniej stabilizuje protezę, zmieniły się też materiały. Metoda ma wiele zalet, ale też ograniczeń wynikających z warunków operacyjnych. Kość, na którą nakłada się kapę, nie może być zniszczona osteoporozą, nie może być uszkodzona, ukruszona. Jeżeli w jakikolwiek sposób głowa jest zniekształcona, a to jest najczęstsze - ta metoda się nie sprawdza.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 31 Lip, 2011   

Jeżeli obluzuje się jedna z części w kapoplastyce to postępujemy identycznie jak przy reoperacji endoprotezy. A mianowicie wymienić można nawet tylko jedną część. Oczywiście o ile są warunki.
Po BHR można wstawić BMHR, o ile stan pacjenta na to pozwoli. Odwrotnie takiej możliwości nie mamy.
 
     
mariusz 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 15 Sie 2011
Posty: 256
Skd: Małopolska
Wysany: Wto 16 Sie, 2011   

witaj pasifloro,nie rozumiem czy Bmhr jest refundowane,czy muszę zapłacić?
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 16 Sie, 2011   

mariusz, BMHR jest refundowane przez NFZ :mrgreen:
 
     
lestek12 
lestek12
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Doczy: 26 Pa 2011
Posty: 1
Skd: kraków
Wysany: Sro 26 Pa, 2011   

Ja mam pytanie. Moja dziewczyna miała wypadek podczas którego ukruszył jej się fragment biodra niestety nie znam szczegółów wiej jednak że został jej kilka dni temu wstawiony implant. Lekarz powiedział że przez ten implant nie będzie mogła mieć nigdy dzieci czy to prawda? czy jest jakiś możliwość żeby temu zapobiec?
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 26 Pa, 2011   

lestek12, żadna z protez (chyba?) nie zagraża bezpośrednio dziecku. BHR to rodzaj kapoplastyki Implant ten jest z mieszanki metali. Niektórzy straszą że uwalniane są jony metali, ale tak naprawdę nie ma badań o ich negatywnym wpływie na płód. Jedynym zagrożeniem jest, że proteza może się obluzować, co jest dość powszechne, gdyż hormony szaleją.
 
     
zozo 

Gigantus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 67
Doczya: 11 Lip 2009
Posty: 672
Wysany: Czw 27 Pa, 2011   

pasiflora napisa/a:
gdyż hormony szaleją.
Zwiększa się znacznie ciężar ciała a hormony wpływają na kości, które stają się bardziej "elastyczne", aby poddać się w czasie porodu i to jest niestety groźne dla implantu. Trzeba się chyba bardzo oszczędzać w czasie ostatniej fazy ciąży i sądzę, że większość lekarzy zaleci poród przez cesarkę. Sądzę, że ciąża bardziej zagraża matce a właściwie jej biodru z implantem niż dziecku.
 
     
jurandus 
jurandus
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 65
Doczy: 22 Mar 2012
Posty: 11
Skd: ślask
Wysany: Czw 22 Mar, 2012   

Witam jestem po drugiej kapo.Po pierwszej kapo po trzech tygodniach chodziłem o jednej kuli,po 5 bez kul.Czy ktoś z was próbował wcześniej?Pozdrawiam Jurek.
_________________
jurandus
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Czw 22 Mar, 2012   

Zapraszam Cię do czytania dz.o rehabilitacji, jest tam osobny temat dotyczący chodzenia z kulami :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
jurandus 
jurandus
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 65
Doczy: 22 Mar 2012
Posty: 11
Skd: ślask
Wysany: Nie 25 Mar, 2012   

Dzięki .Mam chyba zbyt małe rozeznznie w szukaniu na portalu a moze mało cierpliwości z powodu problemów z siedzeniem...
_________________
jurandus
 
     
basia153 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 52
Doczya: 08 Sty 2012
Posty: 70
Skd: Dolnoślaskie
Wysany: Nie 25 Mar, 2012   Re: Kapoplastyka [min. Birmingham Hip Resurfacing System (BH

Katja napisa/a:
Znana i powszechnie stosowany sposób plastyki stawu biodrowego, od wielu lat z powodzeniem wykorzystywany w wielu polskich klinikach i szpitalach.
Ile człowiek byłby mądrzejszy gdybybto forum istniało 10 lat temu z pewnością szukałabym innego rozwiązania niż endo ;-)
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Pon 26 Mar, 2012, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
Stiv Slon 
Stiv Slon
Popularus Bioderkus





Status: Artroskopia x 1
Doczy: 17 Maj 2014
Posty: 83
Skd: Warszawa
Wysany: Sob 17 Maj, 2014   

Witaj Pasifloro !
Bardzo konkretne informacje w artykule o BHR, szczególnie te z wypowiedzią dr.J.Laskowskiego.Lepiej teraz wiem z czego wynikają ceny.Dziękuję za zmieszczenie ! :)
_________________
Stiv Slon
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 19 Maj, 2014   

Stiv Slon, a dlaczego ceny? Przecież można tak jak ja być operowanym tą techniką w ramach NFZ. Jest kilka szpitali, które operują tą techniką.
 
     
Stiv Slon 
Stiv Slon
Popularus Bioderkus





Status: Artroskopia x 1
Doczy: 17 Maj 2014
Posty: 83
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 19 Maj, 2014   

Pasifloro
Dziękuję bardzo za wstępną informację !!!
Nie słyszałem dotąd , aby kapoplastykę robino na NFZ, czy refundację z NFZ.Przynajmniej w Warszawie, gdzie mieszkam, nie słyszałem o tym.
Czy możesz podać namiary na takie szpitale-kliniki, a w tym w Wa-wie ???
Obecnie też zastanawiam się nad zainwestowaniem w swoje zdrowie nawet z prywatnych środków-oszczędności jeśliby operować miał mnie sprawdzony w kapoplastyce i odpowiedzialny chirurg-ortopeda, dostępny jedynie komercyjnie.
Myślę o Dr.Laskowskim.Czy możesz mi powiedzieć Twoja opinię o tym Lekarzu ?
Pozdrawiam ciepło !
_________________
Stiv Slon
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.