Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: Katja
Czw 27 Sie, 2009
Kapoplastyka - pytania
dada72 
danka
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 07 Mar 2015
Posty: 32
Skd: RACIBÓRZ
Wysany: Nie 12 Kwi, 2015   

Boubi napisa/a:
Mnie sie tez wydaje, ze z kapoplastyka sprawa jest nieco niejasna :-/ .

Sama jestem szczesliwa posiadaczka kapy od lat juz... 11-stu. Po operacji wrocilam do dawnego aktywnego zycia, wszystkich sportow, ktore uprawialam i jak dotad bez zadnych komplikacji.

(...)




dzieki za rozjasnienie mi tematu no ja myslalam ze dostane kapo ale lekarz powiedzial mi ze odchodza od kapy i klops a bylam mocno nastawiona na te proteze .. widze ze jestes z Raciborza? :-P
 
     
stanmar63 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 60
Doczy: 24 Sie 2010
Posty: 29
Skd: Sosnowiec
Wysany: Pon 13 Kwi, 2015   

Nie wiem jak to jest z tymi kapami. Dwa miesiące temu w Otwocku włożono mi kapę. W zeszłym tygodniu byłem na kontroli i dr Sionek z Oddziału 1 B, na drugą nogę zaordynował mi kapoplastykę. Na moje pytanie nt odchodzenia od kap stwierdził,że w internecie wiele rzeczy jest napisane ;-) . Pewnie, zanim doczekam się drugiej operacji wiele się zmieni. Podczas pobytu w szpitalu na oddziale obiło mi się o uszy,że kapy nie najlepiej się sprawdzają u kobiet ze względu na strukturę kości. Może o to chodzi?
 
     
Boubi 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczya: 12 Gru 2010
Posty: 91
Skd: Raciborz-Lozanna
Wysany: Pon 13 Kwi, 2015   

Wyglada na to, ze technika "kapo" moze byc stosowana u mlodych mezczyzn (55 i mniej) prowadzacych aktywny i sportowy tryb zycia. W literaturze francuskojezycznej wyczytalam, ze kapy nie sa polecane dla kobiet ze wzgledu na małą główke stawu biodrowego.

Hm... mnie jednak te 11 lat temu kape zalozono, chociaz wazylam 50 kg przy 160 cm.... Najwyrazniej mialam duzo szczescia!

Za kilkanascie dni bede musiala sie zmierzyc z pelna endo.... :-/ Bardzo zaluje, ze nie moge miec drugiej kapy.... :-(

Jeszcze znalazlam taki wpis w niecie, tym razem z rynku brytyjskiego:

"The patient selection criteria for hip resurfacing are so selective, counters Dr. Lachiewicz, that the procedure is not that useful. “In my opinion,” he says, “metal-on-metal hip resurfacing is truly indicated for only a limited number of patients. The proponents of the procedure have suggested that young men—younger than age 50 years old—with osteoarthritis and a body mass index of less than 35 are good candidates.2,3,4

“In addition, a biomechanical study recommended there should not be a leg length discrepancy greater than 1 cm and the hip should have a ‘high’ horizontal femoral offset,”5 he points out. In his own practice data, only 6 percent of patients fit these criteria.".

W skrocie: kryteria pacjentow kwalifikujacych sie do kapy sa dosc restrykcyjne:
Powierdza sie kryterium wieku: mlodzi mezczyzni ponizej 50 r.z
Rozpoznanie: osteoartroza
Indeks masy ciala: ponizej 35
Roznica w dlugosci nóg: nie wiecej niz 1 cm
+ Duza glowka stawu w stosunku do szyjki.

Okazuje sie ze jedynie 6% ogolu pacjentow spelnia te kryteria.

Stad tez niewielu chirurgow ma i (bedzie mialo) doswiadczenie w tej technice operacyjnej.

Dodajmy do tego spory odsetek powiklan i chyba mamy odpowiedz dlaczego coraz mniej wykonuje sie tego typu operacji. :-/
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 13 Kwi, 2015   

Jestem posiadaczką BMHR-a od prawi 5 lat i...
Dzisiaj miałam wizytę. Zdjęcie całej miednicy i osiowe BMHR-a wygląda idealnie. Niczym się nie różni z tym sprzed kilku lat. Oby tak dalej. Dodam że nie miałam za dobrych stawów a i tak (Puk, puk, puk- odpukać w niemalowane) sprawdza się.
Wszystkim posiadaczom kapoplastyki i sobie również, życzę długiego użytkowania protez :)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 06 Maj, 2015   

Posty odnośnie terminów operacji zostały umieszczone TUTAJ
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pante 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Doczy: 26 Maj 2015
Posty: 1
Skd: Kraków
Wysany: Wto 26 Maj, 2015   

Witam!

Mam kapo zrobione w styczniu tego roku w Otwocku przez dr Sionka. Dziś na rehabilitacji dotknąłem kolanem operowanej nogi swojego czoła. Powiem tylko tyle po tej operacji nie czuję ŻADNYCH ograniczeń (4 miesiąc). Staw funkcjonuje jak zdrowy, zakładam nogę na nogę, kucam, schylam się wiążę sam buty, jeżdżę na rowerze itd. itd.. robię wszystko to co zdrowy człowiek. Nie próbowałem jeszcze biegać, ale żadne ćwiczenie nie sprawia mi kłopotu. 2h spacer z psem też nie zostawia na mnie żadnego śladu. Jak na razie jestem zachwycony tą metodą operacji. Mam wszczepioną kapę ceramiczną ACCIS.

Co do Otwocka mogę tylko napisać że to profesjonaliści pod każdym względem. Komu się uda to polecam, endo zostawicie sobie na później :)
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Czw 28 Maj, 2015   

pante napisa/a:
wiążę sam buty

No, no... :mrgreen: Gdzie i jak się rehabilitujesz?
_________________
Beata8
 
     
pablo1971 
pablo1971
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczy: 15 Maj 2015
Posty: 72
Skd: warszawa
Wysany: Wto 02 Cze, 2015   

Boubi, Dlaczego w tak mało szpitalach robią operację kapoplastykę czy to jest tylko dla wybranych i nfz nie chce finansować..bo to jest większy koszt..?
_________________
pablo1971
 
 
     
Boubi 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczya: 12 Gru 2010
Posty: 91
Skd: Raciborz-Lozanna
Wysany: Wto 02 Cze, 2015   

pablo,

Niestety nie moge odpowiedziec na Twoje pytanie.... :-/ Nie mam pojecia dlaczego jedni chirurdzy podejmuja sie wstawiania kapo, a inni nie (i tych jest coraz wiecej).
Nie mam ubezpieczenia w Polsce i moje operacje nie byly przeprowadzane na tut gruncie.
Jedyne co wiem, to to , ze w Szwajcarii, kraju majacym chyba dosc dobra opinie jesli chodzi o opieke lekarska i nowoczesne metody leczenia, kapo juz sie nie wstawia. :-?

Poczytaj forum, wydaje mi sie, ze widzialam tu wpisy kogos, kto mial lub bedzie mial operacje "kapo", ale nie wiem jak to wyglada jesli chodzi o kwalifikacje i ubezpieczenie.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 03 Cze, 2015   

pablo1971 napisa/a:
Boubi, Dlaczego w tak mało szpitalach robią operację kapoplastykę czy to jest tylko dla wybranych i nfz nie chce finansować..bo to jest większy koszt..?
Koszt porównywalny. Najczęściej za późno decydujemy się na operację, bo przecież lekarz powiedział "Jak najdłużej chodzić o własnych nogach". No i jeszcze nie zapominajmy o kolejkach na operację. Dobrych warunków do kapy ma niewiele pacjentów.
 
     
pablo1971 
pablo1971
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczy: 15 Maj 2015
Posty: 72
Skd: warszawa
Wysany: Sro 17 Cze, 2015   

https://www.youtube.com/watch?v=7CnjjPZEf3U kapoplastyka jest dużo lepsza od endoprotezy ? jakie jest wasze zdanie..
_________________
pablo1971
 
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 17 Cze, 2015   

Na pewno kapo jest dużo mniej inwazyjna ,no i zachowuje się głowę kości udowej do tego potem można zrobić endoprotezę No i szybszy powrót do zdrowia ,nie ma ryzyka zwichnięcia , można robić dużo więcej i powrócić do aktywności sportowej .Operacja zdecydowanie mniej inwazyjna ale nie dla każdego trzeba spełniać określone warunki
 
     
pablo1971 
pablo1971
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczy: 15 Maj 2015
Posty: 72
Skd: warszawa
Wysany: Sro 17 Cze, 2015   

Jakie warunki są najważniejsze ..komuś zwichneła się endoproteza..
_________________
pablo1971
 
 
     
Boubi 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczya: 12 Gru 2010
Posty: 91
Skd: Raciborz-Lozanna
Wysany: Sro 17 Cze, 2015   

pablo....
W tym wątku zostały wyjasnione wszystkie "za i przeciw" kapoplastyki. Poczytaj co tu zostalo napisane, a znajdziesz odpowiedzi na swoje wątpliwosci.

Kapo jest wspanialą metodą, ale ma swoje "wady", o ktorych pisano tu wczesniej.

Ja jestem posiadaczka kapo od 11 lat oraz endo od dwoch miesiecy i na razie wielkiej roznicy nie czuje.... Powiem nawet, ze powrot do normalnego funkcjonowania jest u mnie szybszy po endo niz po kapo, ale tez minelo 11 lat i techniki operacyjne poszly bardzo naprzod.
 
     
Farrokh 
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Wiek: 36
Doczy: 30 Lip 2011
Posty: 46
Skd: Ruda Śląska
Wysany: Sro 17 Cze, 2015   

bebe14 napisa/a:
Na pewno kapo jest dużo mniej inwazyjna ,no i zachowuje się głowę kości udowej do tego potem można zrobić endoprotezę


Boubi napisa/a:

Ja jestem posiadaczka kapo od 11 lat oraz endo .


Gdzieś na tym forum powinna się znaleźć uwaga napisana czerwonym, grubym drukiem, bowiem widzę że ten błąd jest nagminnie powielany. Kapoplastyka to rodzaj endoprotezoplastyki! To tak jakby mówić że w autobusie jechali ludzie i kobiety... Bez względu czy ma się BHR, BMHR-a, czy implant długo-trzpieniowy, jest się posiadaczem endoprotezy.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.