Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Pi 24 Lip, 2015
proszę o pomoc
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Czw 30 Lip, 2015   

Zasadniczo Sylwia22,zakładanie na nogę jest nie wskazane gdyż ten ruch grozi wywichnięciem protezy. W ogóle ludzie którzy mieli coś robione w obrębie stawu biodrowego powinni unikać tego typu ruchów.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Sylwia22 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 31
Doczya: 23 Lip 2015
Posty: 43
Skd: Jabłonna
Wysany: Pi 31 Lip, 2015   

To czyli wogule nie będzie można tak siadac, nawet pare lat po zabiegu? Chociaż mi to zbytnio nie potrzebne bo nigdy nie potrafiłam tak zrobić więc nie mam tego nawyku. ;-)
_________________
Sylwia
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Sob 01 Sie, 2015   

andy napisa/a:
Fizkom napisa/a:

Jeszcze raz ponawiam apel: miej umiar w udzielaniu nieprofesjonalnych zaleceń i rad.


Zalecenia pochodzą od fizjoterapeuty/rehabilitanta oddziału 1b szpitala im Grucy w Otwocku. Jak on całe życie tym się zajmuje to chyba już coś wie. Termin 3 miesięcy to też od niego.
Sylwia co do pytania "kiedy" upewnij się jeszcze bo przeglądając internet zauważyłem że inni fizjoterapeuci podają różne terminy: miesiąc, dwa lub trzy (jak chcesz linki to mogę ci podesłać na maila, bo na forum to wytną) w zależności od boku. Znalazłem nawet tak skrajne terminy jak 14 dni lub 4 miesiące. Na wszelki wypadek spytaj więc lekarza.


To nie jest dyskusja na argumenty:
Po pierwsze szafujesz opiniami specjalistów (nie potwierdzonymi z resztą) wg własnego uznania,

2. Wyrywasz zdania z kontekstu i tak samo się nimi posługujesz. Przykład? Poniższy cytat Fizkoma i Twoja odpowiedź powyżej.


Fizkom napisa/a:
andy napisa/a:
Technika przewrócenia się na bok ma mniejsze znaczenie, ważniejsze jest określenie "kiedy już można".

Andy,
Mylisz się .........
Technika wykorzystywana do obrotów w łóżku ma zasadnicze znaczenie. To czy obrót zostanie wykonany przez bark czy przez miednice, czy też w kombinacji obu tych elementów będzie skutkowało ułatwieniem lub utrudnieniem tej czynności. Dodatkowo czynność tę można wykonać przez wyprost lub zgięcie tułowia. Idąc dalej, jeśli pacjent wykona obrót przy pomocy nogi ale z niestabilną miednicą może skutkować to przeciążeniem na operowanej okolicy ze zwichnięciem protezy włącznie. O wyborze najbardziej optymalnego wzorca obrotu powinien zadecydować fizjoterapeuta.

Jeszcze raz ponawiam apel: miej umiar w udzielaniu nieprofesjonalnych zaleceń i rad.


Fizkom


Nie odniosłeś się do merytorycznych uwag Fizkoma a jedynie odesłałeś do argumentu autorytetu fizjo z oddziału. To nie jest rzeczowa rozmowa, a jedynie słowna przepychanka. Ne masz argumentów/nie wiesz nic o współczesnej rehabilitacji a ciśniesz się jakbyś ożenił się w wujkiem Google (posiadł całą internetową wiedzę).
3. Nie stosujesz się do regulaminu forum (o tym już pisała JuniorAdmin).

Powtórzę za kolegą:
Fizkom napisa/a:
[u]Jeszcze raz ponawiam apel: miej umiar w udzielaniu nieprofesjonalnych zaleceń i rad.


maaly-22 napisa/a:
A dla przykładu podam fakt będąc na rehabilitacji w ośrodku na 5 osób z endo izometrie i ćwiczenia w odciązeniu (podwiązki)


Mały, masz na myśli podwieszki? Chyba że na reha przy atrakcyjnych fizjoterapeutkach podwiązki Ci chodziły po głowie ;)
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Sob 01 Sie, 2015   

Sylwia22 napisa/a:
To czyli wogóle nie będzie można tak siadać, nawet parę lat po zabiegu? Chociaż mi to zbytnio nie potrzebne bo nigdy nie potrafiłam tak zrobić więc nie mam tego nawyku. ;-)
.
Sylwia ja to wiem od mojego fizjoterapeuty. Jak wiesz nie mam protezy a miałam robioną osteotomie Ganza mam własny staw ale również powinnam unikać tego ruchu ponieważ może dojść do ponownego wywichnięcia. Podobna sytuacja jest u osób z protezą.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
andy 
andy
Popularus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 57
Doczy: 17 Maj 2015
Posty: 76
Skd: W-M
Wysany: Nie 02 Sie, 2015   

Sylwia22 napisa/a:
To czyli wogule nie będzie można tak siadac, nawet pare lat po zabiegu?

Zakładanie nogi na nogę jest to ruch przywiedzenia w stawie biodrowym, który
może spowodować zwichnięcie endoprotezy stawu biodrowego. Aby endoproteza wystarczyła Ci na dłuuuugie lata powinnaś w tym temacie stosować się do podstawowych zaleceń lekarzy. :)
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Nie 02 Sie, 2015   

Danielos podwiesk i no ale fizjoterapeutki były super bo nawet były praktykantki i czasem bywało wesoło oczywiście pod okiem rehabilitanta mgr pracowały i bardzo się starały pozderki...
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Nie 02 Sie, 2015   

andy napisa/a:
Sylwia22 napisa/a:
To czyli wogule nie będzie można tak siadac, nawet pare lat po zabiegu?

Zakładanie nogi na nogę jest to ruch przywiedzenia w stawie biodrowym, który
może spowodować zwichnięcie endoprotezy stawu biodrowego. Aby endoproteza wystarczyła Ci na dłuuuugie lata powinnaś w tym temacie stosować się do podstawowych zaleceń lekarzy. :)


Co to znaczy "wystarczyła"? Czy wystarczy jak będzie dobre osadzenie a pacjenta dalej będzie bolało?
Założeniem wszczepienia endoprotezy jest poprawa komfortu życia a nie jej "wystarczenie" na długie lata. Z tego względu zdanie i zalecenia fizjoterapeuty/- tki też należy wziąć pod uwagę.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Bonia 

Gigantus Bioderkus




Status: Osteo. + Osteo. Ganza
Doczya: 30 Cze 2009
Posty: 1257
Skd: Wielkopolska
Wysany: Nie 02 Sie, 2015   

Danielos, andy ściągnął trochę ode mnie post wyżej napisałam że to grozi wywichnięciem. Ja po prostu wiem to od fizjoterapeuty mnie nikt z lekarzy niczego nie wytłumaczył. Wróciłam do domu i kompletnie nie wiedziałam jak dalej postępować żeby sobie krzywdy nie zrobić. andy mnie o postępowaniu po operacyjnym uświadomił mój fizjoterapeuta a nie lekarz. Sama operacja eliminuje ból i poprawia komfort życia jak napisał Danielos, ale to jak długo nam będzie endo albo staw służyły w dużej mierze zależy jak pacjent będzie postępował po zabiegu. Ja o tym ruchu dowiedziałam już na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty bo prosił żebym ściągnęła buty no więc ja noga na nogę i w tym momencie mój fizjo popatrzył na mnie i do mnie co Pani robi? Ale ja zawsze tak ściągam buty od czasu zabiegu a wie Pani że to jest niebezpieczne że 100 razy się Pani to uda a za 101 może dojść do wywichnięcia. A profesor mnie zapewniał że mogę robić wszystko. Okazało się że jednak nie wszystko można robić.
_________________
Żyj tak by jak najwięcej dać z siebie innym
 
 
     
Sylwia22 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 31
Doczya: 23 Lip 2015
Posty: 43
Skd: Jabłonna
Wysany: Pon 10 Sie, 2015   

Kochani napisze zapiski z wypisu, bo dla mnie jest to nie bardzo do zrozumienia. Aloplastyka całkowita bezcementowa stawu biod lewego z osteomią podkretarzaową kosci udowej z użyciem panewki nr 42mm,i jej stabilizacją 3 śrubami srednicy 6,5 i dł.40,35,45mm,wkładu polietyenowego asymetrycznego witaminizowanego e1 10 stopni do głowy 22,2mm, trzpienia exepion standard nr 3. Plus autogenne przeszczepy kostne, tenotomia przywodzicieli... teraz tak to dopiero ze zrozumieniem wyczytałam :-P .
_________________
Sylwia
 
     
Sylwia22 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 31
Doczya: 23 Lip 2015
Posty: 43
Skd: Jabłonna
Wysany: Pon 14 Wrz, 2015   

Witam was kochani, w piątek kończe swoją 6 tygodniowa rechabilitacje, jest lepiej ale żeby było super to nie powiem, 22 .09 bedzie 3 mniesiące, noga jeszcze jest dziwna troche ciężka, kiedy chodze w domu bez kul kiwam sie na lewa strone (lewa operowana i dlusza o 4 cm) nie moge na nia stanac normalnie jak by mieśnie byly jeszcze słabe cięzko mi to opisać, teraz pod koniec rechab daja mi nacisk na bieznie, rowerek i orbiterek,bez kuli bardzo dziwnie mi sie chodzi, mowiac o swoich objawach rechabilitantą odpowiadają przejdzie jeszcze wczesnie,nie zwracaja uwagi na moja postawe c :-/ prawie wszyscy maja te same ćwiczenia ale każdy ma co innego... steper klin, taśma by drabince, sa też inne ale super rezultatu mi to nie dało... :-(
_________________
Sylwia
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Wto 15 Wrz, 2015   

Sylwia22, ja na Twoim miejscu nie odstawiałabym kul jeśli wciąż się kiwasz na boki i skonsultowałabym się z innym fizjoterapeutą.
Ja na takie kiwanie miałam ćwiczenia (i nadal je mam) skierowane na wzmocnienie odwodzicieli, nie bardzo widzę jak na to miałby pomóc rowerek.
na tej bieżni po prostu chodzisz czy masz jakieś ćwiczenia do wykonania? ktoś patrzy jak jesteś na bieżni czy ten chód jest prawidłowy?
jak się ma nieprawidłowy wzorzec chodu to takie chodzenie dla samego chodzenia tylko utrwala nieprawidłowe ruchy...
różnica kończyn wynika z czego? czy kończyna faktycznie jest dłuższa czy miednica zrotowana? 4cm to dużo... co na to rehabilitanci i lekarz prowadzący?

nie chcę się jakoś kategorycznie wypowiadać, ale czytając Twój post zapala mi się czerwona lampka, że coś tu nie halo.
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 15 Wrz, 2015   

Podpisuję się pod postem Biedronne.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Sylwia22 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 31
Doczya: 23 Lip 2015
Posty: 43
Skd: Jabłonna
Wysany: Wto 15 Wrz, 2015   

No niestety chodze bo chodze,zadnych cw nue ma, nikt na to zbytnio nie zwraca uwagi,raz babka mi tylko powiedziala ze gonie noge za noga...tak jak napisalam wyzej wszyscy podobe cw, a cw odwodzicieli co to jest? Na to zadnych cw, jak raz zapytalam ze z tym odstawieniem kul nie za szybko to powiedziano mi ze jak chce chodzic normalnie jak nie bede jej obciazac, myslalam ze bedzie tam dobra rechabilitacja ale sie pomylilam, skrócenie jest nogi przez operacje przy drugiej ma być wyrównane,mam do prawego buta doczepione przez szewca 4cm warstwe specjalistyczna, ale tak samo tlów mi leci na lewy bok...na rechabilitacji mowiono idz normalnie jak ja nie moge, co mam zrobić? Prywatnie nie stać mnie na terapełte a nfz widac hurtowo,
_________________
Sylwia
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 16 Wrz, 2015   

Ćwiczenia odwodzicieli to są ćwiczenia, które zmuszają do pracy konkretne mięśnie - tu akurat odwodziciele, które są ogólnie rzecz biorąc wzdłuż zewnętrznej części uda.
Napiszę Ci jak wyglądała u mnie rehabilitacja, moim zdaniem dobrze prowadzona (ale fakt - prywatnie!).
Pierwszy raz byłam u mojej rehabilitantki jakiś tydzień po operacji. Od operatora miałam zgodę na pełne obciążanie operowanej nogi.
Rehabilitantka mnie zbadała i oceniła które mięśnie są osłabione i które nie pracują tak, żebym chodziła bez gibania (miałam identycznie jak ty - przechył na stronę operowaną). Stojąc przed lustrem mogłam łatwo sama ocenić czy trzymam pion stojąc najpierw na jednej a potem na drugiej nodze - na zdrowej trzymałam pion, na operowanej, żeby utrzymać równowagę tułów przechylałam na stronę operowaną.
Po czym Kasia ułożyła mi ćwiczenia, które uwzględniły powyższe oraz ogólną kondycję i przećwiczyła ze mną ten zestawik tak, żebym robiła je prawidłowo i poszłam do domu.
Robiłam te ćwiczenia codziennie kilka razy przez jakies 3 tygodnie i pojawiłam się znowu u rehabiltantki. Oceniłyśmy postępy, zmodyfkowałyśmy ćwiczenia na bardziej intensywne i znowu do domu.
Byłam jeszcze na takie kontroli raz albo dwa i na koniec dostałam ćwiczenia na 'utrzymanie' stanu rzeczy i prikaz, żeby się pokazać jakby coś sie zmieniło / zaczęło niepokoić.
Każda wizyta 90zł, razem 360zł (Kraków).
Najlepiej wydana kasa w całym moim procesie wracania do zdrowia.
Jak to porównuję do lekko licząc ok. 1000 - 1500 jakie wydałam na prywatne konsultacje u lekarzy chirurgów, krakowskich profesorów ortopedii, sławnych i znanych, które praktycznie nic nie wniosły w moje leczenie, bo najczęściej słyszałam "to może boleć" (serio?) albo "pani jest za młoda" to myślę, że to naprawdę nie jest dużo.

rehabilitację pooperacyjną na NFZ olałam kompletnie, w lutym miałam operację, a terminy w Krakowie w placówkach które pracowały w miarę nowoczesnymi metodami były na listopad, a ja w lipcu łaziłam po górach z plecakiem i jeździłam na rolkach.

Na Twoim miejscu zrobiłabym tak: przyoszczędzić 200 - 300zł, umówić się z dobrym rehabilitantem w sprawdzonym gabinecie, żeby to oszczędzanie nie poszło w błoto (np. Fizkomem, który do niedawna był aktywny tu na forum, albo z Wendy), przejechać się do nich do Warszawy na konsultację, a potem rzetelnie ćwiczyć samodzielnie według wskazówek rehabilitanta.
Będzie to owszem dodatkowy wydatek, ale jeśli będziesz się tak kiwać chodząc, to masz niestety spore szanse na kolejne problemy - z kręgosłupem, z drugim biodrem albo też z tym operowanym.
Kolejne wizyty lekarskie, środki przeciwbólowe, ograniczenia w pracy - to też są bardzo wymierne wydatki, którym masz szanse zapobiec doprowadzając obecny proces zdrowienia do końca. Sama operacja nie jest jeszcze powrotem do zdrowia.
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Sro 16 Wrz, 2015   

Zgadzam się z biedronne. Mieszkasz tak blisko Warszawy. Ja po operacji nie będę miała szansy, żeby pojechać na fizjoterapię do Warszawy. Sama nie wiem, jak to u mnie się skończy. Liczę, że po 3 miesiącach jakoś wsiądę do pociągu i dojadę na fizjoterapię. Ale tego też nie jestem pewna. Błędne koło.
_________________
Beata8
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.