Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Ganz w stosunku do ewentualnej plastyki stawu biodrowego
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
  Wysany: Pon 10 Sie, 2009   Ganz w stosunku do ewentualnej plastyki stawu biodrowego

Pytanie:

Jak się ma osteotomia okołopanewkowa sposobem Ganza do ewentualności przyszłościowej potrzeby wszczepienia w ten sam staw biodrowy endoprotezy lub wykonania kapoplastyki? Czy osteotomia wg. Ganza zamyka albo utrudnia późniejszą plastykę stawu?

Odpowiada prof. dr hab. med Jarosław Czubak:

Intencją wykonywania osteotomii okołopanewkowej jest zmiana położenia powierzchni stawowych panewki w stosunku do głowy k.udowej. Jeżeli szczelina stawu biodrowego jest odpowiedniej szerokości i zachowana jest krągłość głowy k.udowej czyli głowa jest okrągła lub okrągława to wówczas istnieją możliwości takiego przemieszczenia panewki stawu biodrowego aby zoptymalizować obciążenia tej powierzchni mówiąc inaczej zlikwidować jej dysplazję. Problem dysplazji to problem stabilności stawu. Jeżeli staw jest niestabilny u dorosłych to możemy przy pomocy osteotomii okołopanewkowej dokonać ustabilizowania tego stawu, co pozwala mu dobrze funkcjonować przez lata. Zmiana położenia fragmentu panewkowego poprawia również (o ile to będzie potrzebne) warunki do endoprotezoplastyki tak plastycznej jak i endoprotezoplastyki powierzchniowej czyli kapoplastyki. Zmiana położenia panewki pomniejsza ryzyko wystawania elementów implantu panewkowego każdej endoprotezy tak klasycznej jak i przy kapoplastyce a tym samym niweluje podrażnianie tkanek miękkich przez wystające elementy tego wszczepu. Wykonanie osteotomii okołopanewkowej nie może być nazwane przygotowaniem do endoprotezoplastyki - z założenia jest to technika zachowująca staw biodrowy - ale gdy mimo wszystko dochodzi do zużycia tego stawu i zniszczenia powierzchni stawowej to warunki do założenia implantu panewkowego są lepsze niż bez wykonanej wcześniej osteotomii.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 10 Sie, 2009   

No w końcu ten post odpowiedział na nurtujące mnie pytania Gratuluję takiego Katju kontaktu z doktorem Czubakiem to cenny kontakt dla nas "bioderkowiczów"
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 11 Sie, 2009   

Katjo - to wielka sprawa dla nas wszystkich chorych, że na nasze pytania odpowiada Prof. Czubak !!! Tym bardziej że to człowiek tak bardzo zajęty pracą. Jesteś wielka, że udało Ci się zaprosić Prof. do wsółpracy :-D
Jego słowa są tu tak bardzo potrzebne...
Podziękuj mu gorąco od nas wszystkich :-D
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
KubaP. 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 19 Cze 2009
Posty: 80
Skd: Kielce
Wysany: Wto 11 Sie, 2009   

Czyli po tzw.Ganzu nie ma przeszkód do założenia ewentualnie w daaaalekiej przyszłosci endo albo kapo jeśli będzie trzeba, tak? Brzmi dobrze (szkoda, że sam sie nie kwalifikuje). Bo przecież moze się okazać, że wcale nie trzeba już tam w tym poGanzowym biodrze grzebać, no nie? Ta metoda wydaje się być bardzo sprytna. Dzięki za fachową wiedze! Człowiek całe życie się uczy :mrgreen:
_________________
Jak żyć - to na całego!
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Wto 11 Sie, 2009   

Tak Kubo - istnieje taka szansa dla wielu osób po Ganzu, że już nie trzeba będzie bioderka więcej operować. Właśnie dla tej szansy warto po operacji dbać o staw biodrowy aby służył jak najdłużej. Czy operacja Ganza wystarczy do końca życia jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak jakaś nadzieja jest ;-)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
johana4 
Popularus Bioderkus





Status: Inne operacje
Wiek: 39
Doczya: 23 Sty 2010
Posty: 109
Skd: Tuszyn
Wysany: Sob 23 Sty, 2010   

Im bardziej wczytuję się w tę metodę Ganza, tym większa złość we mnie narasta, że nikt nie potrafił mnie wcześniej o niej poinformować. Pozostaje mi się jedynie modlić, że w lutym po przejściu badań i kilku wizytach usłyszę pokrzepiające słowa: jeszcze nie jest na to za późno... :-?
_________________
Jestem jaka jestem...
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Sob 23 Sty, 2010   

Johano - jeszcze niedawno Metoda wg.Ganza nie była powszechnie stosowana...
Nie martw się na zapas - jeśli masz nadzieję na operację wg.Ganza to jedź na wizytę do Prof.Czubaka - on wie wszystko o tej metodzie i jest w niej mistrzem ! - jeśli będziesz się do niej kwalifikować to napewno Cię zoperuje! :-D
Napisz co będzie wiadomo po wizycie - trzymaj się ! :-D
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 23 Sty, 2010   

johana4 napisa/a:
usłyszę pokrzepiające słowa: jeszcze nie jest na to za późno...
Usłyszysz :!: Jesteś młodziutka i wierzę w to.
Napisz coś o maluszku? Sprawdzałaś bioderka, gdyż dysplazję przekazujemy niestety genetycznie :-/
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.