Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: kinga
Pon 08 Lut, 2021
Czy artroskopia na prawdę pomaga
Aneczka72 
aneczka72


Status: Przed
Wiek: 52
Doczya: 31 Sty 2021
Posty: 6
Skd: Szczecin
Wysany: Nie 07 Lut, 2021   Czy artroskopia na prawdę pomaga

Witam wszystkich czekam na artro biodra i cały czas zastanawiam się czy warto. Czytam coraz więcej opini pacjentów po artro którzy są nią rozczarowani. Wiele osób boli jeszcze bardziej niż przed zabiegiem, u innych jest wręcz gorzej z ruchomością stawu itd. Waham się coraz bardziej, gdyż nie boli mnie cały czas, mam okresy że nie mogę stanąć na nodze i kuleję. Mam conflikt cam, rozerwany obrąbek i cyste/torbiel w panewce. Jestem zakwalifikowana do artro przez dwóch trzech ortopedów, dwoch z dużym autorytetem w tej. dziedzinie. Obawiam się pogorszenia mojego stanu, a moj kolega ortopeda wręcz odradza artro.
_________________
Ankamonika
 
     
mjuniorek 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 42
Doczy: 28 Cze 2017
Posty: 137
Skd: Olkusz
Wysany: Nie 07 Lut, 2021   

To może napisz co doradził?
 
     
Aneczka72 
aneczka72


Status: Przed
Wiek: 52
Doczya: 31 Sty 2021
Posty: 6
Skd: Szczecin
Wysany: Nie 07 Lut, 2021   

basen, rower i lek piascledine, a w przyszłości endo najprawdopodobniej
_________________
Ankamonika
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 124
Skd: Katowice
Wysany: Wto 09 Lut, 2021   

To może ja zabiorę głos w dyskusji nt. efektu artroskopii na moim przykładzie.
Jeśli masz 49 lat i tyle czasu żyjesz z konfliktem to szczerze wątpię czy konflikt jest przyczyną bólu. Nawet jeśli tak, to nie sądzę, że musisz wchodzić w zakresy w których konflikt się uaktywnia, chyba że wymaga tego Twoja praca zawodowa lub ulubiony sport bez którego nie możesz żyć.
Uszkodzony obrąbek ? Szansa, że się zrośnie jest znikoma, jedyne co mogą zrobić to przytwierdzić go kotwami, ale czy się zrośnie ? nikt tego nie wie, ale podobno nie zrasta się z powodu jego struktury. Mogą też usunąć Ci obrąbek, operator uzna że jest nie potrzebny i go wytnie. Pęknięty obrąbek może boleć ale nie musi.
Torbiel faktycznie można usunąć.
Ja mam FAI w drugim biodrze i pęknięty obrąbek ale po pierwszym artro nie mam zamiaru tego ruszać. Odkąd się rehabilituje, prawie rok czasu, dolegliwości w drugim biodrze(nieruszanym), są znikome, prawie żadne, a jeszcze poł roku temu bardzo poważnie rozważałem artroskopie.
Czy artroskopia uchroni cię przed endo ? Tego nikt nie wie, nie ma żadnych danych jak wpływa artro na przyszłość stawu. Jedni twierdzą, że przyspiesza jego destrukcję drudzy, że oddala od sztucznego biodra. Opinia zależy od tego czy ktoś wykonuje artro i na tym zarabia czy nie 😊
Co mogę powiedzieć rok po artroskopii ? Hmmm, zabieg rozwiązał brak rotacji wewnętrznej, ale pojawiły się nowe problemy z całą grupą mięśni wokół biodra i w całej nodze. Przed artro biodro bolało, teraz też pobolewa ale inaczej więc sukcesu w postaci braku bólu nie ma.
Rehabilitacja po artroskopii biodra jest bardzo trudna tzn, mało kto wie jak to robić, nie ma opracowanego protokołu jak po rekonstrukcji wiązadeł w kolanie. Wynika to z jego budowy, zakresów w jakich działa. Nie da się opracować uniwersalnego postępowania dla wszystkich.
Zabieg to nic, gorzej z tym co jest po nim, tzn z rehabilitacją. Trzeba praktycznie samemu dochodzić do tego co i jak rehabilitować Myśląc o zabiegu musisz brać to pod uwagę tzn, że będzie Cię czekać ok 12 miesięcy powrotu do zdrowia, rok ćwiczeń, praktycznie codziennie, czy dłużej nie wiem, u mnie mija rok i nie zanosi się żeby to był koniec.
Szczerze to, żałuję że zrobiłem artro, chciałem iść na skróty tzn zrobię artro, 2-3 miesiące rehabilitacji i będzie super. Jakbym mógł cofnąć czas to zamiast artro wolałbym się rehabilitować, ponieważ i tak to dziś muszę robić a w stawie było grzebane, jakie tego będą skutki w przyszłości ? Tego nikt nie wie.
Obecnie moja rehabilitacja pochłania czas i kasę, cały czas ćwiczę jakbym się przygotowywał do jakiś zawodów, i końca tego wszystkiego nie widać.
Jedyny pozytyw jest taki, że stałem się bardzo sprawny fizycznie ponieważ regularnie ćwiczę i się rozciągam. Moja rehabilitacja przybrała formę treningu ogólnorozwojowego.
Prawda jest taka, że to co robię dziś, powinienem robić przed decyzją o artroskopii i dopiero po ok roku takiego postepowania rozważyć zabieg.
Chodzę z facetem trochę starszym od Ciebie na rehabilitację, też miał artroskopie biodra, średnio to wygląda, wcześniej biegał półmaratony.
 
     
Aneczka72 
aneczka72


Status: Przed
Wiek: 52
Doczya: 31 Sty 2021
Posty: 6
Skd: Szczecin
Wysany: Wto 09 Lut, 2021   

Dziękuję Ci za odpowiedź. Po przeczytaniu jej mam coraz większe wątpliwości. No cóż, decyzję muszę podjąć sama.
_________________
Ankamonika
 
     
Justyna3003 


Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 36
Doczya: 19 Sty 2021
Posty: 14
Skd: Polska
Wysany: Czw 25 Lut, 2021   

Też myślę nad artroskopią... Wprawdzie jestem już po jednej w lewym biodrze, ale była wykonywana przy dużym zwyrodnieniu i nic nie dała, w związku z czym 27.01.2020 wstawili mi endoprotezę.
Niestety w prawym biodrze mam torbiel... ale nie czuję w związku z tym żadnych dolegliwości (nie ma bólu, ruchomość pełna). Lekarz, który robił mi endo, chce się teraz zabrać za prawe biodro i wykonać artroskopię. Ale bardzo się waham. Wprawdzie to biodro mam w dużo lepszym stanie, niż tamto przed artro, ale jednak...
 
     
Arronax 
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 34
Doczy: 24 Kwi 2019
Posty: 85
Skd: Kielce
Wysany: Pi 26 Lut, 2021   

Ale jak nie masz dolegliwości w prawym jak tak piszesz, to w jakim celu to ruszać?
 
     
Lily44 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 26 Lut 2021
Posty: 3
Skd: Gdynia
Wysany: Pi 26 Lut, 2021   

Hej, mam do Was pytanie, czy ból podczas rotacji 7 tygodni po operacji artroskopowej biodra może świadczyć o złym gojeniu się stawu? Dodam, że ten ból odczuwam głęboko w stawie, raczej nie jest to kwestia mięśniowa. Po ćwiczeniach rehabilitacyjnych ból się nasila, a staw sztywnieje. Miałam konflikt mieszany, szycie obrąbka, częściowa rekonstrukcja obrąbka ze ścięgna m.prostego uda oraz wykonane mikrozłamania chrząstki stawowej.
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 124
Skd: Katowice
Wysany: Pi 26 Lut, 2021   

Rotacja 7 tygodni po artroskopi ? Ja miałem zakaz rotacji do 8 tygodnia.
Ogólnie to bóle w rotacjach możesz mieć i nawet do 4-5 miesięcy po zabiegu. Do pół roku od zabiegu może Cię boleć w różnych miejscach. Do 6 miesięcy bóle po artroskopii nie są niczym dziwnym, dopiero po ok roku można powiedzieć, że jeśli wszystko się udało, to pacjent powinien zapomnieć o artroskopii.
Ja dopiero usiadłem bez bólu po turecku, chyba w 4 lub 5 miesiącu, co podobno i tak było dobrym wynikiem :->
 
     
Lily44 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 26 Lut 2021
Posty: 3
Skd: Gdynia
Wysany: Sob 27 Lut, 2021   

Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem. Tak przypuszczałam, że to jest jeszcze normalne, na tym etapie rehabilitacji. Ja mam wykonywać delikatne rotacje już po 6 tygodniach. Takie mam zalecenia. Oczywiście w zakresie bezbólowym. Rotację zewnętrzną mam dużo lepszą w porównaniu z rotacją wewnętrzną, ale chyba ta jest dużo bardziej wymagająca dla stawu.
 
     
Sosia 


Status: Artroskopia x 2
Doczya: 27 Lut 2021
Posty: 1
Skd: Wrocław
Wysany: Sob 27 Lut, 2021   

Cześć, decyzja o artro zawsze jest trudna. Dla mnie aktywność jest jednak tak ważna, że zrobiłam artro by uniknąć/opóźnić endo.
Czy warto? Z moich doświadczeń wiem, że warto postawić na kompleksową diagnostykę (artrograf) i na pracę z fizjoterapeutą jeszcze przed operacją.
Artroskopię prawego biodra robiłam na podstawie TK, wiedziałam o FAI CAM i uszkodzonym obrąbku. Byłam zadowolona z efektów, choć pełnego komfortu ruchów nie odzyskałam. Wróciłam do lekarza z lewym biodrem i tym razem zdecydowaliśmy się na artrograf. Okazało się, że mam konflikt mieszany, w obu biodrach. Kilka dni temu przeszłam artro lewego biodra, tym razem usunięty CAM, PINCER i naprawiony obrąbek. Czy wrócę na poprawkę prawego biodra nie wiem, ale na podstawie tej historii każdemu rozważającemu artro polecam wyczerpać temat diagnostyki artrografią.
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 124
Skd: Katowice
Wysany: Sob 27 Lut, 2021   

Lily44 napisa/a:
Dzięki za podzielenie się swoim doświadczeniem. Tak przypuszczałam, że to jest jeszcze normalne, na tym etapie rehabilitacji. Ja mam wykonywać delikatne rotacje już po 6 tygodniach. Takie mam zalecenia. Oczywiście w zakresie bezbólowym. Rotację zewnętrzną mam dużo lepszą w porównaniu z rotacją wewnętrzną, ale chyba ta jest dużo bardziej wymagająca dla stawu.


Na tym etapie w ogóle nie przejmuj się rotacjami. Większość osób ma ograniczoną rotację wewnętrzną, w porównaniu do rotacji zewnętrznej.
Ja przed artro, nie mailem praktycznie żadnej rotacji wewnętrznej. Teraz mam moze 15 stopni co mi w zupełności wystarcza. Jeśli zakresy twojego biodra będą na tyle duże, że nie będzie Ci nic przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, to na siłę ich nie powiększaj.
Inne rotacje potrzebuje np. piłkarz, a inne miłośnik pływania, czy gimnastyczka :)
Mnie wszystko bolało do 4 miesiąca, tak że spokojnie, masz jeszcze dużo czasu na dojście do formy.
 
     
Lily44 


Status: Artroskopia x 1
Doczya: 26 Lut 2021
Posty: 3
Skd: Gdynia
Wysany: Sob 27 Lut, 2021   

Witek, a mogę zapytać jak bardzo zniszczony był Twój staw? Jakie czynności musiał wykonać chirurg podczas operacji?
 
     
Witek83 


Status: Artroskopia x 2
Wiek: 40
Doczy: 08 Sty 2020
Posty: 124
Skd: Katowice
Wysany: Sob 27 Lut, 2021   

Lily44 napisa/a:
Witek, a mogę zapytać jak bardzo zniszczony był Twój staw? Jakie czynności musiał wykonać chirurg podczas operacji?


Staw nie byl zniszczony, chrząstka nie ruszana, szpara stawowa chyba 6mm, brak zmian zwyrodnieniowych poza niewielką sklerotyzacja panewki, co było opisywane przez radiologów jako dyskretne zmiany zwyrodnieniowe.
Sam zabieg to usunięcie fai typu cam(nie jakiś duży), miałem rekonstrukcje obrąbka za pomocą 5 implantów(to takie kotwy). Obrabek byl uszkodzony ok 5 cm, byl już zwapniony, i w jego miejscu, miałem wyrównany brzeg panewki(zwapnienia na krawędzi). Został usunięty przerost błony maziowej.
Niby dużo, ale tak naprawdę nic poważnego, stan biodra przed artro był dobry, ponieważ nie miałem jeszcze poważnych zmian zwyrodnieniowych. Jacek Mazek nazwał to ostatnim dobrym momentem na artro.

Niestety czeka mnie poprawka zabiegu z prozaicznego powodu :(
Z jednej strony to się cieszę, ponieważ myślałem, że sam cos popsułem, ponieważ juz od 4 miesiąca po artro leciałem pełnym gazem na sportowo. Z drugiej strony żal włożonej pracy, ale cóż zrobić? Teoretycznie czeka mnie kosmetyka, a jak wyjdzie to się okaże. Nastawiam się pozytywnie, dużo się nauczyłem, wiem co mnie czeka, co ćwiczyć i jak dochodzić do siebie po zabiegu.
 
     
tolik24 
:)
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 31
Doczy: 05 Kwi 2017
Posty: 91
Skd: BIAŁYSTOK
Wysany: Sob 27 Lut, 2021   

Podoba mi się podejście: jest źle, wiadomo, dlaczego to chce szybko to naprawić a nie czekać aż się zepsuje do końca czy czekać na cud. Szybka decyzja, szybka naprawa i szybki powrót do zdrowia a potem jazda na rowerze ( też szybka! ). Trzymam kciuki :D
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.