Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Przesunity przez: AgaW
Wto 24 Mar, 2015
Piotr
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 07 Wrz, 2014   

Cytat:
55-letni mężczyzna od roku miał niewydolność serca, gorączkę, refluks, powiększone węzły chłonne, tracił słuch i wzrok. Nikt nie potrafił mu pomóc. Aż spotkał fana serialu "Dr House".

Pacjent mieszkał w Niemczech, gdzie najtrudniejsze, niewytłumaczalne przypadki lekarze mogą skierować do Centrum Niezdiagnozowanych Chorób w Marburgu.

Specjaliści z Centrum analizują historię pacjenta, robią kosztowne badania i - jak detektywi - szukają przyczyn choroby. Wszystko to trwa przynajmniej kilka dni. Tym razem jednak chory usłyszał diagnozę natychmiast.

Zagadkę rozwiązał kierownik szpitala dr Jürgen Schäfer. Przypomniał sobie, że niedawno słyszał taki sam zestaw objawów - w 11. odcinku siódmego sezonu serialu "Dr House".

Pacjentką serialowego doktora jest matka jego narzeczonej. Gra ją Candice Bergen. Jej życie jest zagrożone, gdy Gregory House wpada wreszcie na właściwi trop - zatrucie od protezy biodra!

O historii niemieckiego pacjenta i pożytkach z oglądania serialu napisało w lutym prestiżowe pismo medyczne "The Lancet". Jürgen Schäfer został okrzyknięty niemieckim doktorem House'em. Faktycznie, jego praca przypomina działania telewizyjnego diagnosty.

Staw rdzewieje

Pierwszą endoprotezę stawu biodrowego wstawiono w 1962 r. w klinice sir Johna Charnleya w Wrightington w Wielkiej Brytanii. Wkrótce metodę zaczęto stosować na szeroką skalę.

Zabieg wszczepienia endoprotezy polega na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i zastąpieniu go sztucznym, składającym się z dwóch części - panewki w kształcie miseczki oraz głowy, która porusza się w panewce. Do wyrobu protez z metalu wykorzystuje się m.in. kobalt, chrom i tytan.

Prof. Andrzej Nowakowski, kierownik Kliniki Chirurgii Kręgosłupa w poznańskim szpitalu im. Wiktora Degi w latach 80. pracował w USA w słynnej Mayo Clinic w Rochester. Już wówczas amerykańscy lekarze prowadzili badania dotyczące powikłań po wszczepieniu protez. - Wiadomo było z całą pewnością, że wszelkie elementy metalowe - śruby, płytki, gwoździe i endoprotezy - mogą powodować uczulenie - opowiada prof. Nowakowski.

Objawy reakcji alergicznej mogą być widoczne na skórze, pacjent ma miejscowe zapalenie skóry, rumień, obrzęk, liszaje, świąd, wypryski, pokrzywkę. Potem zapalenie naczyń, bóle, a w konsekwencji stany zapalne i obluzowanie endoprotezy.

Ale u części chorych zdiagnozowano jeszcze inne niepokojące objawy, np. zatrucie kobaltem.

Płyny ustrojowe - krew czy limfa - w zetknięciu z metalem mogą powodować jego korozję. W przypadku protez, w których zarówno główka imitująca kość, jak i panewka wykonane są z metalu, dochodzi też do uszkodzenia na skutek ścierania. Jony metali dostają się wtedy do tkanek, powodując uszkodzenie kości, mięśni, wątroby, śledziony czy węzłów chłonnych.

Jeśli masz endoprotezę z metalowymi elementami, raz w roku badaj krew na obecność jonów metali i rób USG. Tak zaleca brytyjska agencja rządowa nadzorująca leki i sprzęt medyczny



Właśnie to przydarzyło się pacjentowi z Niemiec i pacjentce z serialu. Dr Waldemar Woźniak od kilku lat prowadzi w poznańskiej Klinice Ortopedii Ogólnej Onkologicznej i Traumatologii badania dotyczące uwalniania jonów z metalowych endoprotez. Konsultuje pacjentów z całej Polski. - Problemy zaczynają się dopiero po kilku latach od wszczepienia endoprotezy, gdy w organizmie dojdzie do kumulacji jonów metali - opowiada.

Na początku choroby w okolicy sztucznego stawu pojawia się zapalenie, obrzęk nogi, a nawet zaburzenia neurologiczne. W końcu mogą wystąpić ogólne objawy związane z zatruciem jonami metali ciężkich (kobalt, chrom) - niewydolność serca, refluks, niewytłumaczalna gorączka, powiększone węzły chłonne, utrata słuchu.

Masz protezę? Rób badania

Kiedy 55-latkowi z Niemiec lekarze usunęli metalowy staw i w jego miejsce wstawili protezę ceramiczną, dolegliwości minęły.

University Hospital of North Tees w Wielkiej Brytanii, który opiekuje się pacjentami ze sztucznymi stawami, podaje, że u niektórych chorych poziom toksycznych metali we krwi przekracza normy kilkadziesiąt razy, a u rekordzisty był nawet 300 razy wyższy.

Na polskich forach ortopedycznych przybywa komentarzy typu "głuchnę, ślepnę", "mam zmiany w sercu". Może to metaloza? - pytają pacjenci.

Ale lekarze uspokajają. - Powikłania po zabiegach wszczepienia endoprotez stawów występują niezwykle rzadko. Nie miałem nigdy do czynienia z przypadkiem podobnym do opisywanego - mówi dr Waldemar Woźniak.

Dr Jerzy Nazar z klinicznego szpitala im. H. Święcickiego w Poznaniu mówi: - Protezy są coraz bardziej bezpieczne. W onkologii stosuje się np. stawy z tytanu pokrytego srebrem, które nie powoduje alergii i nie koroduje.

Jednocześnie lekarze przyznają jednak, że wiedza na temat zatrucia metalami jest wciąż niewielka. Dlatego brytyjska agencja rządowa odpowiadająca za leki i wyroby medyczne (MHRA) zaleca, by pacjenci z wszczepionymi sztucznymi stawami z metalu robili raz w roku test krwi na obecność jonów metali oraz badanie USG.

A jeśli wyniki będą nieprawidłowe, powinni mieć badanie rezonansem magnetycznym, który pozwala ocenić stan stawów.
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Nie 07 Wrz, 2014   

"Jeśli masz endoprotezę z metalowymi elementami, raz w roku badaj krew na obecność jonów metali i rób USG. Tak zaleca brytyjska agencja rządowa nadzorująca leki i sprzęt medyczny"

Dlaczego w Polsce nie ma takiego komunikatu ?Dlaczego nie zaleca się tego pacjentom?...

"Problemy zaczynają się dopiero po kilku latach od wszczepienia endoprotezy, gdy w organizmie dojdzie do kumulacji jonów metali - opowiada."
- to nie prawda . Problemy zaczynają się już po kilku miesiącach od operacji.

"Na początku choroby w okolicy sztucznego stawu pojawia się zapalenie, obrzęk nogi, a nawet zaburzenia neurologiczne. W końcu mogą wystąpić ogólne objawy związane z zatruciem jonami metali ciężkich (kobalt, chrom) - niewydolność serca, refluks, niewytłumaczalna gorączka, powiększone węzły chłonne, utrata słuchu."
- to prawda. Opisywałem to wcześniej na przykładzie Piotrka. Pomimo tych objawów lekarze nie reagowali..

"Masz protezę? Rób badania"- to hasło ,które chce propagować. "Masz metalową protezę stawu biodrowego? Badaj poziom kobaltu we krwi i moczu"- Właśnie to hasło widnieje na ulotce ,którą stworzyłem .Aktualnie projekt oddany jest do druku.


"Kiedy 55-latkowi z Niemiec lekarze usunęli metalowy staw i w jego miejsce wstawili protezę ceramiczną, dolegliwości minęły. "
- owszem,problemy znikną ale nie do końca i pod warunkiem ,że proteza zostanie w miarę wcześnie usunięta.
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
grazynamackowiak 

Popularus Bioderkus



Status: Osteo. + Endo
Doczya: 05 Lis 2009
Posty: 102
Wysany: Pon 08 Wrz, 2014   

Witam z zdziwieniem czytam dlaczego nigdzie nie ma takich wiadomości że dr Wożniak z poznańskiej
Klinice Ortopedi iOnkologi robi badania dotyczących uwalniania jonów z metalowych protez
oraz robi konsultacje wszystkich pacjętów całej Polski jestem pacjętką tej Kliniki nic mi o tym
nie wiadomo będę w najbliższym czasie na kontroli zapytam ortopede zobaczę co mi odpowie do
tego tematu .
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Pon 08 Wrz, 2014   

grazynamackowiak :
I to jest właśnie to o czym pisałem. Nikt nic nie wie. Co z tego ,że dr Woźniak robi badania dotyczące uwalniania metali z protez i udziela konsultacji skoro nawet Pani,która jest pacjentką tej kliniki nic na ten temat nie wie... tak to właśnie działa. Ten temat jest pomijany przez lekarzy ,nie informują pacjentów o możliwości a niekiedy konieczności przebadania się....
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pon 08 Wrz, 2014   

MateuszOdPiotra, praktycznie każda proteza jest metalowa. Różnica jest jedynie taka że jedne mają wkładki metalowe, drugie poliuretanowe albo taka jaką miał Piotr i mam ja czyli metal - metal (MoM). Protezy są również z różnych metali.

Pytanie jakie się nasuwa na którą protezę należy być czujnym? Tylko MoM uczula? Wiadomo jony metali uwalniają się przy tych protezach, ale z mojego poprzedniego postu nie wynika że chodzi tylko o ten typ protezy.
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

pasiflora napisa/a:
Pytanie jakie się nasuwa na którą protezę należy być czujnym? Tylko MoM uczula? Wiadomo jony metali uwalniają się przy tych protezach, ale z mojego poprzedniego postu nie wynika że chodzi tylko o ten typ protezy.


Rozmawiałam parę dni temu lekarzem z naszego rejonowego szpitala, który również operuje bioderka. Powiedział, ze nawet jeśli mamy ceramikę - ceramikę, również możemy być uczuleni na jakiś metal użyty np w trzpieniu.
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

Należy uważać na metalową protezę MoM. To odnośnie tej protezy jest tak dużo anglojęzycznej literatury i zagranicznych badań. To u pacjentów ,którzy mają protezę MoM stwierdza się duże ryzyko możliwością zatrucia Kobaltem. O innych protezach nic nie piszą...
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
drupinka 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 66
Doczya: 19 Sie 2009
Posty: 420
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

mprzepiora napisa/a:
nawet jeśli mamy ceramikę - ceramikę, również możemy być uczuleni na jakiś metal użyty np w trzpieniu.


Wydaje mi się, że alergia na jony metali to jedno, a zatrucie jonami metalu to coś zupełnie innego. Alergia może wystąpić już przy minimalnej ilości jonów w organizmie, ale tylko u osób uczulonych, natomiast zatrucie - przy dużym stężeniu jonów, czemu niewątpliwie sprzyja "tarcie" metalowej główki o metalową panewkę.
W protezach typu ceramika - ceramika ta druga sytuacja nie ma miejsca, choć oczywiście alergia może się zdarzyć.
 
     
mprzepiora 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 47
Doczya: 31 Gru 2011
Posty: 643
Skd: okolice Nowego Sącza
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

drupinka, jasne, że to dwa różne problemy, ale oba niosą ze sobą zagrożenie.
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Wto 09 Wrz, 2014   

drupinka : Masz rację. Alergia a zatrucie to dwa różne ,skrajne przypadki. Zatrucie niesie ze sobą ryzyko śmieci natomiast alergia nie. Owszem Alergia też jest bardzo ważna i nie można jej lekceważyć ,bagatelizować i należy sprawdzać przed operacją czy dany pacjent jest narażony na alergię ale leczenie alergii jest proste i przede wszystkim można ją leczyć - zatrucia nie...
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Nie 21 Wrz, 2014   

Witajcie,

Mój Tata organizował ostatnio w Dąbrowie Górniczej Piknik na którym udało mi się poznać wyjątkową osobę- Panią Prezes Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce,która jak sama stwierdziła ma bardzo dużo pacjentów z metalowymi protezami. Temat Kobaltozy bardzo ją zainteresował i postanowiła mi / Nam pomóc. Będzie informować /poruszać temat kobaltozy na sympozjach i różnego rodzaju zjazdach. Poprosiła mnie o ulotki, które sama chce rozdawać zarówno pacjentom jak i lekarzom.Oby więcej takich ludzi. W tym tygodniu zaczynam działać . Trzymajcie proszę kciuki za powodzenie mini kampanii ulotkowej i plakatowej ,która być może choć w małym procencie przebiję się prze ten chory system i uświadomi ludziom ,że istnieje coś takiego jak Kobaltoza i być może uratuję komuś życie. Wierzę w to !
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Nie 21 Wrz, 2014   

MateuszOdPiotra,
Nie zgodzę się z Tobą w dwóch kwestiach.
MateuszOdPiotra napisa/a:
Zatrucie niesie ze sobą ryzyko śmieci natomiast alergia nie
Oczywiście wlk. reakcji alergicznej może być różne ale i ona może być śmiertelna jeśli nie zadziałamy odpowiednio szybko lub nie odetniemy organizmowi dostępu do alergenu (np. Celiakia).

MateuszOdPiotra napisa/a:
leczenie alergii jest proste i przede wszystkim można ją leczyć - zatrucia nie...
Jedno i drugie jest "proste w leczeniu" jeśli ograniczy się czas kontaktu organizmu z alergenem/ ziązkiem-pierwiastkiem toksycznym i przede wszystkim określi się co nimi jest. A o to zawsze najtrudniej. Stąd powikłania………

Niezależnie od powyższego, trzymam mocno kciuki za Was i Waszą walkę o odnalezienie prawdy.

Fizkom
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Pon 22 Wrz, 2014   

Fizkom: Dziękuję ,że zareagowałaś na to co napisałem i wyraziłaś swoje zdanie na ten temat. Przyznam ,że masz rację bo zarówno w przypadku zatrucia jak i alergii liczy się czas.
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
MateuszOdPiotra 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczy: 30 Sie 2014
Posty: 18
Skd: Katowice
Wysany: Sob 27 Wrz, 2014   

ika55 napisała :

Juz prawie rok minął od ostatniego wpisu.
Dzięki Piotrkowi /wstrząsnęło mną że go już nie ma wśród nas/ zbadano mi trzykrotnie poziomy jonow metali.
Pomimo,że juz od 8 miesiecy nie miałam endo metal/metal to poziomy były kilkakrotnie przekroczone.
Najgorsze w tym wszystkim to to,że znów pojawiły się bóle w okolicach artykulacji endo,tworzą się pseudoguzy, lekarze twierdzą ze to konsekwencje poprzednich endo i metalozy.
Są bezradni, ja też nie wiem do kogo mam się udać bo przecież byłam u najlepszych, słyszę, ze to malo znany ptoblem i mam czekać. Na co aż wykoncze się psychicznie.
Ostatnio dowiedzialam się 'ze na zachodzie robi się artroskopie stawu biodrowego w trakcie której oczyszcza się okolice z ziarniny.
Metodę tą opracowano w związku z wadliwymi endo Jonsona. Ale to na zachodzie.
Obawiam się'że wielu posiadaczy Proksimy ASR ma ten problem tylko o tym nie wie.
Najbardziej miarodajnym badaniem czy wokoło endo jest metaloza jest badanie USG tylko wykonane przez
dobrego radiologa lub ortopede.
Nie wiem na ile moje samopoczucie obecne jest uwarunkowane podwyższonym i poziomami chromu/regeneruje tkanki miekkie wokół implantu/czy kobaltu ktory niszczy cały organizm.

----------------------------------------

To przykład i dowód na to ,że nawet usunięcie metalowej protezy nie pomaga jeśli nie zrobi się tego wystarczająco wcześnie, zanim organizm zostanie w pełni zatruty przez Kobalt i inne metale...

Ika55 wierzę ,że znajdzie się ktoś kto Ci pomoże . Życzę Ci tego z całego serca zarówno ja jak i z pewnością inni Bioderkowicze.
_________________
Badajcie poziom kobaltu we krwi i w moczu!
 
     
zechar 
Mikrus Bioderkus



Status: Kapo x 1
Doczy: 27 Lis 2014
Posty: 2
Skd: opole
Wysany: Pi 28 Lis, 2014   

Wczoraj napisałem do tego wątku kilka słów - a dzisiaj niema tego

Może dlatego , że chętnie włączę się w akcje nakłaniająca do badania poziomu chromu i kobaltu
Wysłałem tez wiadomości do Mateusza od Piotra i Ika 55

i chyba nic nie poszło
czekam na jakiś kontakt zechar@poczta.fm
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.