Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Stukanie w stawie po endoprotezie
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Pon 27 Lip, 2009   Stukanie w stawie po endoprotezie

W kwietniu, a następnie w czerwcu przeszłam kolejne dwie reoperacje endoprotezy stawu biodrowego. W czerwcu pierwszy raz wszepiono mi układ ceramika-ceramika. Do tej pory miałam metal-polietylen. Po ostatniej operacji pojawily mi sie dziwne, głuche stuki, które napewno pochodza z operowanego stawu lub jego okolic. One sa przy okreslonych pozycjach - których oczywiscie unikam, ale zaczynam lekko schizowac. Katja pisała cos na ten temat opisujac swoje doswiadczenia po Ganzie ale czy ktos mial cos podobnego przy endo?
Wizyte u operatora mam dopiero w polowie sierpnia. Boje sie ze znowu cos sie psuje..Tylko co? bo z mechanicznego punktu widzenia endo dziala bez zarzutu.. mam tez zrobione w kwietniu duze przeszczepy ale w czerwcu (po operacji) dostałam informacje ze są ładnie wgojone wiec chyba to nie od nich..
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Pon 27 Lip, 2009   Re: Stukanie w stawie po endoprotezie

"Stukanie w stawie", o którym piszesz nie musi być związane z endoprotezą. Sama zresztą piszesz, że endo działa bez zarzutu. Łatwo sprawdzić czy dociążenie (siła cięzkości) operowanego stawu w pozycji stojącej jest czynnikiem wywołującym owe odgłosy. Dla fizjoterapeuty i ortopedy taki test nie powinien stanowić żadnego problemu.... :-)
W Twoim przypadku, po wyeliminowaniu tzw. Trzaskającego Biodra, sugerowałbym jako przyczynę trzasków niesymetryczne ustawienie miednicy + skoliozę z tym związaną. Wynikiem tego jest nadmierne napięcie m. biodrowo-lędźwiowego i nieprawidłowy tor przesuwu tego mięśnia w okolicy wyniosłości biodrowo-łonowej. To własnie ten nieprawidłowy tor ślizgu mięśnia słyszymy jako stukanie w stawie. Odgłos ten potęguje fakt że nasz tułów zachowuje się w tym przypadku jak pudło rezonansowe instrumentu strunowego szarpanego. Jeśli podczas "stukania" odczuwamy ból w okolicy podbrzusza należałoby prowadzić diagnostykę w kierunku zapalenia kaletki maziowej w tej okolicy.
Leczenie? Oczywiście eliminacja przyczyn tzn w miarę możliwości przywrócenie symetrycznego ustawienie miednicy i inhibicja napięcia opisywanego przeze mnie mięśnia.
Oczywiście, to co napisałem nie wyczerpuje tematu. Więcej można byłoby powiedzieć po przeprowadzeniu dokładnego badania palpacyjnego i funkcjonalnego.
Pozdrawiam,

Fizkom
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Wielkie dzieki, Fizkom. Ide jutro na rehabilitacje to sprobuje z rehabilitantem dokladnie to omowic i sprawdzic. Co prawda, ja jeszcze chodze o kulach i jeszcze przez 3 mc nie moge calkowicie obciązyc operowanego stawu (ze wzgledu na przeszczepy) wiec niemozliwe jest zrobienie testu z obciązaniem. Ale moze cos sie da sprawdzic :)
Co to jest "trzaskające biodro"? Bo drugie biodro, własne (operowane 2 x w dziecinstwie) "klika" mi pare razy dziennie. Ale to ewidentnie jest spowodowane przesuwaniem sie jakiegos mięsnia i malo mnie to stresuje. Jak wzmocnie miesnie to pewnie przestanie.
A najblizszy rengen pewnie wyjasni sprawe endo ostatecznie:) Zastanawiam sie tylko czy znowu nie wysunęła mi sie wkładka. Zdarzyło mi sie to juz 2 razy !!! ! z tym, ze wkładka była polietylenowa a teraz jest ceramiczna. Szczerze mówiac, nie wiem jakie są różnice w mocowaniu tego..
 
 
     
Fizkom 
Fizkom
Gigantus Bioderkus




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 59
Doczy: 25 Cze 2009
Posty: 850
Skd: Poland
Wysany: Wto 28 Lip, 2009   

Test obciążenia st. biodrowego można zrobić w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej. Chodzenie o dwóch kulach nie powinno wiec stanowić problemu....
Co się tyczy trzaskającego biodra, odsyłam Ciebie do internetu. Tam znajdziesz wyczerpującą odpowiedź.

Pozdrawiam,

Fizkom
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Pi 08 Lip, 2016   

Hej Bioderka mam pytanie do Wasz od kilku dni moja endo szkrzypi jak stary zawiasz śruba może zdazyliście śię z czymś podobnym myślę ze to nie są złe oznaki np polużowania . Kontrol mam dopiero za mieśiąc i szczeze mówiąc jestem w kropce nie wiem co myśleć i robić....
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Sob 09 Lip, 2016   

maaly-22 napisa/a:
Hej Bioderka mam pytanie do Wasz od kilku dni moja endo szkrzypi jak stary zawiasz śruba może zdazyliście śię z czymś podobnym myślę ze to nie są złe oznaki np polużowania . Kontrol mam dopiero za mieśiąc i szczeze mówiąc jestem w kropce nie wiem co myśleć i robić....

Zamiast snuć rozważania, to skontaktuj się z lekarzem. Serio.
 
     
crust 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 17 Sty 2015
Posty: 162
Skd: 05-500
Wysany: Sob 09 Lip, 2016   

Koniecznie do lekarza i daj znać jak jest.
 
     
KrzysztofK 
Krzysztof
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczy: 22 Sty 2017
Posty: 2
Skd: Wawa
Wysany: Nie 22 Sty, 2017   

maaly-22 napisa/a:
Hej Bioderka mam pytanie do Wasz od kilku dni moja endo szkrzypi jak stary zawiasz śruba może zdazyliście śię z czymś podobnym myślę ze to nie są złe oznaki np polużowania . Kontrol mam dopiero za mieśiąc i szczeze mówiąc jestem w kropce nie wiem co myśleć i robić....


Witaj z tej strony Krzysztof, mam podobny problem jak możesz odpowiedz co usłyszałeś od lekarza na kontroli
 
     
leniuch 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 41
Doczy: 30 Mar 2016
Posty: 25
Skd: Warszawa
Wysany: Wto 24 Sty, 2017   

maaly-22 napisa/a:
Hej Bioderka mam pytanie do Wasz od kilku dni moja endo szkrzypi jak stary zawiasz śruba może zdazyliście śię z czymś podobnym myślę ze to nie są złe oznaki np polużowania . Kontrol mam dopiero za mieśiąc i szczeze mówiąc jestem w kropce nie wiem co myśleć i robić....


Z tego co czytałem to protezom ceramika-ceramika po prostu zdarza się skrzypieć bo taki to jest materiał. Ale oczywiście trzeba potwierdzić z lekarzem czy w tym przypadku jest to ok.
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Czw 30 Mar, 2017   

duska, wiem, że to bardzo stary temat, ale bardzo chciałabym wiedzieć, co ci powiedział lekarz i fizjoterapeuta na temat tego stukania? pamiętasz jeszcze może? Też mam proteze ceramika-ceramika i miałam podobne stukania. Mój lekarz mówi, że mogę słyszeć takie stukanie, ale chciałam wiedzieć co akurat u ciebie powodowało owe stukanie. Bólu to stukanie u mnie nie powoduje, po prostu stuka i mnie denerwuje bo nie wiem co się dzieje. A jestem dopiero 2 tygodnie po operacji, więc się martwię. Z moim zaufanie do lekarzy i rehabilitantów jest bardzo krucho.... Pozdrawiam
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Czw 30 Mar, 2017   

Skonsultowałem się z lekarzem tydzien po wpisie rtg i tp było i jest ok skrzypi dalej a endo mam ceramika metal....Szczeze mówiąc to skrzypienie bywa po cięzkiej pracy...
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Czw 30 Mar, 2017   

maaly-22, ale tobie skrzypi a mi ewidentnie stuka, tak jak opisywała to duska, . Prawde mówiąc myślę, że to jest to samo i zależy od materiału. Mi stukało przy jeździe na pseudo rowerku czyli przy pedałowaniu. Panewke masz metalową , rozumiem, tak? ja mam trzpień tytanowy a resztę ceramiczną. Mam nadzieję, że już nie będzie stukać ;) pozdrawiam
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Sob 01 Kwi, 2017   

Panewke mam z ceramiki która była dwa razy wkładana do podstawy która jest skręcona śrubami do tego ma troche zmieniony kąt z powodu wielu zwichnięć w czasie operacji jak i po .Z tego tez powodu była reoperacja i wymiana głowy kości udowej z ceramicznej na większą metalową wyciągnięcie panewki i zmiany kąta podstawy ....Stuki tez się pojawiają ale zadko są jak kręce nogą na boki a skrzypienie i piski są najcęściej przy schylaniu....
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Sob 01 Kwi, 2017   

ojej...maaly-22, to też się swoje nacierpiałeś. Nie czytałam twojej historii, masz założony swój temat? nie wiedziałam, że jest taka możliwość, że panewka ceramiczna a głowa metalowa, ale po prostu sie nie znam. Ja stukanie mam przy zginaniu, ale na razie ustąpiło na szczęście.
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Sob 01 Kwi, 2017   

Tak mam swoją historie w dziale inne choroby
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.