Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
[PYTANIE] Artroskopia - planowanie w czasie :)
BozenaJ 
BozenaJ
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 54
Doczya: 23 Wrz 2013
Posty: 3
Skd: Wawa
Wysany: Pon 23 Wrz, 2013   [PYTANIE] Artroskopia - planowanie w czasie :)

Witam,

Czeka mnie spotkanie z prof Czubakiem w Otwocku i naprawa kulejącej złączki :)

Jako że jestem mamą samotnie wychowującą dziecko + mamą pracującą, która nie chce pracy stracić i móc do niej wrócić :) chciałabym móc zaplanowac w czasie /na tyle na ile się da/ mój pobyt w szpitalu i rehabilitację.

Posty które tu znalazłam skupiają się raczej na tematyce diagnostycznej czy samym zabiegu a brakuje mi opisu jak przebiega pobyt w szpitalu i rekonwalescencja:
Wiem , że każdy przypadek jest inny, że różnie może być etc ale może coś z Waszą pomocą uda mi się założyć /żeby uniknąć bezrobocia :) /

- ile czasu mogę być w szpitalu
- czy i kiedy po zabiegu można chodzić /rozumiem że o kulach/?
- jak długotrwa pobyt w domu /chyba że od razu można z niego wychodzić :) /
- jak wygląda rehabilitacja i jak dlugo trwa /ćwiczenia/? czy jest w szpitalu ? czy sama szukam w okolicy której mieszkam? /pytam z perspektywy osoby która mieszka pod Warszawą, bez samochodu/ czy ćwiczę w domu?
- po jakim czasie można /teoretycznie chociaż/ wracać do pracy

Będę wdzięczna za pomoc - odpowiedzi pomogą mi chociaż w przybliżeniu oszacować czas który potrzebuję na powrót do zdrowia i zadbanie aby w firmie nie zatrudnili kogoś na moje miejsce :)

pozdrawiam serdecznie Bożena
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 23 Wrz, 2013   

BozenaJ napisa/a:
Posty które tu znalazłam skupiają się raczej na tematyce diagnostycznej czy samym zabiegu a brakuje mi opisu jak przebiega pobyt w szpitalu i rekonwalescencja:

tego raczej nie brakuje na Forum
wystarczy poczytać TUTAJ - wiele historii pacjentów po artroskopii

BozenaJ napisa/a:
ile czasu mogę być w szpitalu

tak długo, ile jest potrzeba - o tym decyduje lekarz; a wpływ ma wiele czynników

BozenaJ napisa/a:
czy i kiedy po zabiegu można chodzić /rozumiem że o kulach/?

BozenaJ napisa/a:
jak wygląda rehabilitacja i jak dlugo trwa /ćwiczenia/? czy jest w szpitalu ? czy sama szukam w okolicy której mieszkam? /pytam z perspektywy osoby która mieszka pod Warszawą, bez samochodu/ czy ćwiczę w domu?

zapraszam do poczytania Kącika Rehabilitacji tutaj - znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania

BozenaJ napisa/a:
po jakim czasie można /teoretycznie chociaż/ wracać do pracy

na to pytanie nie dostaniesz odpowiedzi, zabieg operacyjny to zabieg i po nim różnie bywa; jedni dochodzą do sprawności szybciej, drudzy wolniej; zapytaj lekarza, co on o tym sądzi i jak widzi planowanie w czasie
 
     
BozenaJ 
BozenaJ
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 54
Doczya: 23 Wrz 2013
Posty: 3
Skd: Wawa
Wysany: Pon 23 Wrz, 2013   Planowanie w czasie

Dziękuję za odpowiedź - niestety poza nutką dekadencji nie wniosła oświecenia w mojej sprawie.

Droga Kingo,

załóż proszę że jesteś sama z małą, szkolną dziewczynką i Mamą po udarze - nie masz rodziny, babci, dziadka ani nawet pana tatusia dziecka żeby się nimi zajął

utrzymujecie się wyłącznie z owoców Twojej pracy i jej utrata byłaby zagrożeniem dla bytu tak Twojego jak i dziecka

mając zatem na uwadze operację która:

- na pewnie czas Cię uziemni w szpitalu
- ograniczy chodzenie /logistyka dziecka do szkoły/
- nie pozwoli chodzić do pracy /a w dzisiejszych czasach może to oznaczać zwolnienie/ - pytanie jak długo? lub nie dłużej niż?
- będzie się wiązała z rehabilitacją : na którą będziesz mogła chodzić czy będzie potrzeba transportu ? czy na miejscu czy do Otwocka /daleko/? jak to zorganizować?

wydaje mi się że chciałabyś wiedzieć co Cię czeka aby móc tak zorganizować życie żeby nie odwiedzać dziecka w Domu dziecka?

Lekarz leczy, potem trzeba się rehabilitować - ok - ale trzeba mieć do czego wrócić ...

Na żywioł można iść gdy się ma zaplecze - ja go nie mam - stąd moje pytania, myślę że konkretne ? Liczę że ktoś był w podobnej sytuacji i będzie mógł mi pomóc

Lekarza pytałam - przekaz niestety bez szans na odpowiedzi na moje pytania.

Przepraszam za desperację w tonie mojego listu ale mam mało czasu i muszę coś postanowić:

pozdrawiam
Bożena
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 23 Wrz, 2013   

BozenaJ napisa/a:
Na żywioł można iść gdy się ma zaplecze - ja go nie mam - stąd moje pytania, myślę że konkretne ? Liczę że ktoś był w podobnej sytuacji i będzie mógł mi pomóc

podałam linka do działu z historiami pacjentów - opisują jak to u nich było po operacji
jak poczytasz, to zobaczysz, że u każdego inaczej

BozenaJ napisa/a:
Lekarza pytałam - przekaz niestety bez szans na odpowiedzi na moje pytania.

No bo na niektóre pytania nie dostaniesz po prostu jasnej odpowiedzi.
Co z tego, że ktoś poda Tobie jakąś liczbę dni, a potem życie i tak pokaże swoje.
Poczytaj historie - może coś się choć trochę rozjaśni i będziesz miała jako taki ogląd sytuacji.

podałam też link do Kącika Rehabilitacji, tam poczytasz na czym polega rehabilitacja i jak może wyglądać
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 23 Wrz, 2013   

BozenaJ, wybacz że wtrącę się w Waszą wymianę zdań ale nie odniosłam wrażenia żeby kinga, odnosiła się do Ciebie z jakąkolwiek "nutką dekadencji".
Taka forma odpowiedzi na Forum jest powszechna: Kinga podała Ci linki-odpowiedzi na Twoje pytania, ponieważ opisywanie wszystkiego co zostało już napisane przez innych na nowo w kolejnym poście nie przyniesie nic nowego, będzie tylko bezsensownym powtarzaniem się. Z tego co piszesz jesteś samotną matką, więc tym bardziej poświęć chwilkę na przeczytanie, nawet wyrywkowo kilku historii - to pomoże Ci określić sobie ramy czasowe na poszczególne etapy powrotu do zdrowia, pomoże uniknąć bezsensownego tracenia czasu, oraz podpowie jak usprawnić i przystosować sobie dom i całą resztę. Na błędach, porażkach i sukcesach innych uczymy się najszybciej. Jak będziesz już bardziej obeznana z tematem, a Twoje pytania będą bardziej precyzyjne, nam łatwiej będzie na nie odpowiadać.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 26 Wrz, 2013   

BozenaJ, ja przy pierwszej (lewe biodro) operacji byłam w szpitalu jakieś 7 dni, a przy drugiej 3 tyg. Dokładnie to samo robili ale komplikacje....
Proteza wszczepiona nie wytrzymała u mnie jednej doby (wywichnięcie i wymiana na inną), u koleżanki niecały rok (wkładka ceramiczna rozwaliła się w drobny pył), a u forumowiczów (np kieszczyński) wytrzymuje prawie 30 lat. Jako moderatorka jaką miałabym udzielić odpowiedź na pytania:
Jak długo leży się po operacji? Odp.: Tyle ile tego sytuacja wymaga.
Ile wytrzymuje endo? W zasadzie tak długo jak o to dbamy. Zbyt wiele czynników ma na to wpływ niestety.

Też byłam mamą samotnie wychowującą, więc Cię rozumiem, ale Kingi odpowiedź i tak była najlepszą z możliwych. Jej odpowiedź "zmusza" do przejrzenia kilku tematów, ale da Ci jakikolwiek obraz Twojej przyszłej sytuacji.
 
     
_blues_ 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 45
Doczy: 14 Gru 2014
Posty: 16
Skd: 3City
Wysany: Sob 03 Sty, 2015   

Mam taką sytuację:

- w biodrach mam FAI CAM, przy czym tylko jedno daje objawy (prawe)
- uszkodzona łąkotka w kolanie lewym - efekt zdarzenia sprzed ~20 lat, ostatnio zaczęło się mocniej psuć

I prawe biodro i lewe kolano są do operowania (artroskopia). Pytanie jest w jakiej kolejności należy to zrobić.
Oczywiście, mam już jakieś założenia, przemyślenia i dyskusje z rehabilitantem oraz lekarzem. Dolegliwości jednego i drugiego są zbliżone, nie ma tutaj sytuacji "to jest w gorszym stanie, więc za to się bierzemy najpierw".

Jestem ciekaw jakie by były wasze typy i jakie argumenty....
Ostatnio zmieniony przez _blues_ Pon 05 Sty, 2015, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 04 Sty, 2015   

_blues_, jedna odpowiedź mi się nasuwa.
Trza skupić się w pierwszej kolejności nad tym stawem który jest pierwotnie chory bo najprawdopodobniej drugi jest objawem wtórnym.
Tylko i wyłącznie badania dadzą obraz specjaliście.
Odpowiedź na Twoje pytanie to jak wróżenie z fusów.
_blues_ napisa/a:
Jestem ciekaw jakie by były wasze typy i jakie argumenty....
Nie rozumiem.... :roll: Sprawdzasz naszą (forumowiczów) wiedzę. Żaden specjalista Ci nie odpowie tylko na podstawie tego co napisałeś. A laicy tacy jak ja mogą tylko gdybać. Masz odpowiedź specjalistów to na co jeszcze liczysz?
 
     
_blues_ 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 45
Doczy: 14 Gru 2014
Posty: 16
Skd: 3City
Wysany: Pon 05 Sty, 2015   

pasiflora napisa/a:
_blues_, jedna odpowiedź mi się nasuwa.
Trza skupić się w pierwszej kolejności nad tym stawem który jest pierwotnie chory bo najprawdopodobniej drugi jest objawem wtórnym.

Kolano wiadomo czemu jest uszkodzone - głupota sprzed ~20 lat.
Konflikt - na dobrą sprawę nie wiadomo co jest przyczyną całej jednostki chorobowej :)

Można śmiało uznać, że oba problemy są niezależne (kolano nie jest na pewno efektem problemu z biodrem).

Cytat:
Tylko i wyłącznie badania dadzą obraz specjaliście. Odpowiedź na Twoje pytanie to jak wróżenie z fusów.
_blues_ napisa/a:
Jestem ciekaw jakie by były wasze typy i jakie argumenty....
Nie rozumiem.... :roll: Sprawdzasz naszą (forumowiczów) wiedzę.
??
Nic nie sprawdzam. Pytam się jako pacjenci jaką decyzję byście podjęli w tej sytuacji. Proste.
Poza tym - może ktoś miał podobny dylemat.

Nie rozumiem, to coś zdrożnego pytać?

Cytat:
Żaden specjalista Ci nie odpowie tylko na podstawie tego co napisałeś. A laicy tacy jak ja mogą tylko gdybać. Masz odpowiedź specjalistów to na co jeszcze liczysz?

Co specjalista to opinia, dobrze o tym wiesz. Poza tym to pacjent ostatecznie podejmuje decyzję.
Więcej opinii, zdań to większy zakres rzeczy, które mogą pomóc w jej dokonaniu.
 
     
WiktoriaBooo 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Wiek: 43
Doczya: 05 Maj 2010
Posty: 50
Skd: Wrocław
Wysany: Pon 05 Sty, 2015   

_blues_ napisa/a:
Co specjalista to opinia, dobrze o tym wiesz. Poza tym to pacjent ostatecznie podejmuje decyzję.
Więcej opinii, zdań to większy zakres rzeczy, które mogą pomóc w jej dokonaniu.

skoro tak Ci zależy na radach innych.... wypowiedziach ludzi na forum... to wg mnie dla ciebie najlepszym wyjściem jest amputacja ... za jednym cięciem pozbędziesz się dwóch problemów....
_blues_ napisa/a:
Można śmiało uznać, że oba problemy są niezależne (kolano nie jest na pewno efektem problemu z biodrem).

śmiało... to można wyginać ciało.... problem z kolanem od 20 lat? .... a skąd wiesz, że to nie spowodowało problemów z biodrem?......
dla przypomnienia.... organizm to jedna wielka maszyna... jeden trybik źle pracujący powoduje dalsze szkody....
 
     
_blues_ 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 45
Doczy: 14 Gru 2014
Posty: 16
Skd: 3City
Wysany: Pon 05 Sty, 2015   

WiktoriaBooo napisa/a:
_blues_ napisa/a:
Co specjalista to opinia, dobrze o tym wiesz. Poza tym to pacjent ostatecznie podejmuje decyzję.
Więcej opinii, zdań to większy zakres rzeczy, które mogą pomóc w jej dokonaniu.

skoro tak Ci zależy na radach innych.... wypowiedziach ludzi na forum... to wg mnie dla ciebie najlepszym wyjściem jest amputacja ... za jednym cięciem pozbędziesz się dwóch problemów....
_blues_ napisa/a:
Można śmiało uznać, że oba problemy są niezależne (kolano nie jest na pewno efektem problemu z biodrem).

śmiało... to można wyginać ciało.... problem z kolanem od 20 lat? .... a skąd wiesz, że to nie spowodowało problemów z biodrem?......
dla przypomnienia.... organizm to jedna wielka maszyna... jeden trybik źle pracujący powoduje dalsze szkody....


ok. To jest mój ostatni post na tym forum, bo jest ono kompletnie bezsensowne. Nie potrzebuję "grupy wsparcia" ani tablicy reklamowej, więc to tylko strata czasu. Konkretnej wiedzy tu się nie da zdobyć.

Dziękuję wszystkim za uwagę.
Ostatnio zmieniony przez _blues_ Pon 05 Sty, 2015, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 05 Sty, 2015   

_blues_ napisa/a:
Konkretnej wiedzy tu się nie da zdobyć.

Wystarczająco dużo zostało napisane w tym temacie jak i w tym o konflikcie udowo-panewkowym aby wyciągnąć wnioski dla siebie.
_blues_ napisa/a:
Nie potrzebuję "grupy wsparcia" ani tablicy reklamowej dla samozwańczych specjalistów, więc to tylko strata czasu.

Samozwańczy specjaliści? Jeśli jesteś ignorantem dla wiedzy specjalistów którzy udzielają się na tym Forum a którzy pomogli swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem niezliczonej ilości pacjentów (w tym wielu uchraniając przez niepotrzebną operacją) to faktycznie może lepiej opuść nasze Forum.
Wiedzę i punt widzenia właśnie tych specjalistów można przyjąć lub nie. Można się kroić lub próbować innej drogi która była Ci sugerowana. Od Ciebie zależy decyzja co zrobisz ze swoim zdrowiem i czas pokaże czy była ona słuszna.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
_blues_ 
Mikrus Bioderkus



Status: Inne operacje
Wiek: 45
Doczy: 14 Gru 2014
Posty: 16
Skd: 3City
Wysany: Pon 05 Sty, 2015   

AgaW napisa/a:
Samozwańczy specjaliści?


Cofam to - to było zbędne z mojej strony i za to przepraszam.
 
     
Krzysztof34 
Krzysztof34

Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 49
Doczy: 15 Wrz 2009
Posty: 91
Skd: Sosnowiec
Wysany: Wto 06 Sty, 2015   

_blues_
Dobrze,że odpowiedziałeś.......cieszę się,że poszedłeś po rozum do głowy!
Szkoda gadać!

Dziewczyny wierzę,że nic nie jest Was w stanie wyprowadzić z równowagi !
Uwielbiam takie nie jasne sytuacje!Widać mało mnie życie przeorało!
Fajnie,że kolega _blues_ się opamiętał....
Jeśli trzeba służę swoją wiedzą!
Pozdrawiam
Krzysztof
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.