Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Zintegrowany Informator Pacjenta
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 05 Lip, 2013   Zintegrowany Informator Pacjenta

ZIP już działa od 01.07.2013r.

https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/

i trochę luźnych informacji:

http://www.rynekzdrowia.p...w,131928,7.html
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   

Fajnie, że można coś w końcu w tym NFZcie sprawdzić. Mówią o zgłaszaniu błędów, a nie doszukałam się maila ani żadnego linku na który można by było pisać w razie jakiś kłopotów. Ktoś z tego korzysta?
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   

Wendy napisa/a:
Ktoś z tego korzysta?

Jeszcze nie, bo w naszym woj. są tylko 4 miasta w których są placówki NFZ i jak na razie tylko tam można odebrać login i hasło :-x :-x
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   

Uuuuu.... to słabo. Może to usprawnią do odbierania w Urzędzie Miasta - było by super. W końcu mają z tego korzystać osoby chore - jak mają dojeżdżać do placówek NFZtu na drugim końcu świata? :-?
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   

można było zrobić weryfikację ePUAPem a nie kazać ludziom biegać po urzędach po login i hasło
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   ZIP

biedronne napisa/a:
a nie kazać ludziom biegać po urzędach po login i hasło

Żeby tylko biegać :-( do najbliższej placówki NFZ mam ponad 90 km x 2 = 180 km.

Wendy napisa/a:
Może to usprawnią do odbierania w Urzędzie Miasta


Moja e-korespondencja z W-M OW NFZ:

z dnia 01.07.2013 r.

Ja:
"Dlaczego założenie konta Zip lub odebranie danych dostępowych jest możliwe tylko w 4 miejscowościach naszego województwa? Żeby uzyskać dostęp do Zip pozostali mieszkańcy województwa muszą zmarnować dzień na dojazd albo nie mieć do niego dostępu? Jakoś wszystkie instytucje radzą sobie z możliwością przekazania różnych poufnych danych bez osobistego kontaktu, a NFZ nie może?"
NFZ:
"Witam. ZIP nie udostępnia danych osobowych pacjenta, tylko dane medyczne, które podlegają ścisłej ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Są to informacje wrażliwe i dlatego szczególnie chronione. Przekazanie dostępu do tych danych musi odbywać się osobiście w celu indentyfikacji pacjenta przy pomocy dowodu osobistego. ZIP jest projektem etapowym, w przyszłości zostanie umożliwione składanie wniosków o dostęp do systemu poprzez e-PUAP i podpis kwalifikowany. Chciałabym zaznaczyć, że system ZIP jest monitorowany przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem bezpieczeństwa ochrony danych."

z dnia 05.07.2013 r.

Ja:
"... Czy nasz Odział nie może oddelegować swoich pracowników do poszczególnych powiatów celem ułatwienia uzyskania loginów? - to prostsze rozwiązanie od ściągania pacjentów z całego województwa do zaledwie 4 jednostek NFZ"
NFZ:
"Witam. Przewidziane jest utworzenie moblinych punktów ZIP, ale w tym momencie trudno sprecyzować konkretne daty."

To znaczy , że jeszcze pracują nad dogodnością i ulepszeniem systemu :mrgreen:
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
dorka 
dorka

Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 84
Doczya: 11 Pa 2010
Posty: 247
Skd: Zakopane/ Gdańsk
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   

Nie bardzo wiem, po co, by mi były potrzebne, dane z ZIP (poza donosem na lekarza, albo aptekę).
Nie będę się starała o login i hasło.
_________________
operacja 13.09.2011
 
     
biedronne 




Status: Endo x 1
Wiek: 39
Doczya: 15 Sie 2010
Posty: 432
Skd: Kraków
Wysany: Sro 10 Lip, 2013   

dorka, z czystej ciekawości - chcę wiedzieć czy się moje składeczki już zwróciły :)
 
     
dorka 
dorka

Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 84
Doczya: 11 Pa 2010
Posty: 247
Skd: Zakopane/ Gdańsk
Wysany: Czw 11 Lip, 2013   

Biedronne, oki teraz rozumiem.
_________________
operacja 13.09.2011
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 12 Lip, 2013   

dorka napisa/a:
...dane z ZIP (poza donosem na lekarza, albo aptekę).
Nie będę się starała o login i hasło.

Hm, smutne :cry: że tylko tak to odebrałaś :->
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
dorka 
dorka

Bioderkus!!!




Status: Endo x 1
Wiek: 84
Doczya: 11 Pa 2010
Posty: 247
Skd: Zakopane/ Gdańsk
Wysany: Pi 12 Lip, 2013   

Mijka, proszę napisz, czy poza zwykłą ciekawością i donosem, może ZIP przydać się jeszcze do czegoś?
Inne informacje, które są w ZIP, mam aktualne w necie. Może jest coś o czym ja po prostu nie wiem.
_________________
operacja 13.09.2011
 
     
Mijka 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 73
Doczya: 21 Lis 2009
Posty: 763
Skd: W-M
Wysany: Pi 12 Lip, 2013   

dorka napisa/a:
Mijka, proszę napisz, czy poza zwykłą ciekawością i donosem, może ZIP przydać się jeszcze do czegoś?

Myślę, że nie tyle chodzi tu o ciekawość i donosy ale o przejrzystość i czytelność opłacanych z naszych podatków usług medycznych.
Nagminnie spotykamy się z krytyką i zarzutami pod kontem służby zdrowia (na naszym Forum też) więc ZIP umożliwi nam kontrolę nad własną osobą w relacji ja pacjent i wszelkie procedury medyczne ze mną związane oraz ich finansowe pokrycie.

Piszesz o donosach, a ja myślę, że dzięki ZIP ilość donosów ma szansę zmaleć, a przede wszystkim pozwoli uniknąć nieprawidłowości (naciągania pacjentów) płacenia za usługę medyczną, której nie było lub płacenia za daną usługę z kieszeni pacjenta i kasy NFZ tak jak opisano to tu: http://olsztyn.gazeta.pl/...zstrzygnie.html

Zaspokojenie ciekawości też ma uzasadnienie; jak często choćby i na naszym Forum, bioderka pisały, że nie wiedzą jakie wstawiono im endo, jakie były procedury około operacyjne (co nam podawano, itp.) i ZIP da nam odpowiedź bo będzie tam zapisane nie tylko co ale i za ile.

Już słychać głosy lekarzy obawiających się właśnie o te "donosy" - niech się obawiają ci, którzy mają się czego obawiać, uczciwi nie muszą.

Kilka cytatów z portalu rynekzdrowia.pl :

...
"Dr Adam Kozierkiewicz, ekspert do spraw systemów ochrony zdrowia, przypuszcza, że ze względu na skalę przedsięwzięcia w bazie pojawi się sporo błędów. Ich liczba będzie systematycznie malała, gdy pacjenci, po uzyskaniu dostępu do swoich danych, zaczną wyłapywać i zgłaszać pomyłki.
Największym zagrożeniem dla ZIP nie są jednak pomyłki i błędne dane (z czasem można je wyeliminować), ale zbyt mała liczba użytkowników. System ma nie tylko zapewniać realizację (od 1 lipca via int"NFZ obiecuje, że w ogólnopolskim serwisie pacjent będzie miał dostęp do informacji o udzielonych świadczeniach zdrowotnych od 2008 r. (baza zawiera miliardy danych) oraz kwocie środków publicznych wydanej na sfinansowanie jego leczenia.

Będzie miał też możliwość sprawdzenia: swojego aktualnego statusu ubezpieczenia (zielony/czerwony ekran w systemie eWUŚ), deklaracji złożonych w podstawowej opiece zdrowotnej, zrealizowanych recept refundowanych i wysokość ich refundacji, udzielonych świadczeń medycznych i wysokość ich refundacji, wizyt i pobytów w placówkach lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego, lecznictwa uzdrowiskowego, kolejek oczekujących, realizacji wniosków ortopedycznych."...
ernet) ustawowego prawa do informacji o udzielonych świadczeniach oraz kwocie środków finansowych wydatkowanych na ich sfinansowanie. Ma też służyć jako narzędzie kontroli placówek, w których dochodzi do nadużyć podczas rozliczeń z NFZ.

- Bardzo ważny element funkcjonowania ZIP to możliwość weryfikacji wykonanych świadczeń. Nie muszę podkreślać, jak niebagatelna to sprawa w aspekcie funkcji kontrolnych systemu opieki zdrowotnej finansowanego ze środków publicznych - podkreślił w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński.

Żeby ZIP spełnił tę kontrolną rolę (żeby nie stał się kolejnym e-gadżetem), trzeba przekonać ubezpieczonych, by z niego korzystali. A warto pamiętać, że Polska w powszechności dostępu do internetu jest mocno zapóźniona - znajduje się w grupie takich państw UE, jak Bułgaria i Rumunia.

Jak zatem zachęcić pacjentów, by zostali użytkownikami ZIP?"...


No właśnie jak przekonać i zachęcić ubezpieczonych w sytuacji kiedy ubezpieczeni wolą tylko narzekać, krytykować a kiedy umożliwia się im kontrolę i uczestnictwo w wyeliminowaniu nieprawidłowości to ubezpieczeni nazywają to tylko zwykłą ciekawością i donosicielstwem ;)

Ja jeszcze nie mam dostępu do swojego konta, bo specjalnie po login nie chce mi się jechać, ale przy okazji jak będę w pobliżu którejś placówki NFZ to na pewno odbiorę dane dostępu.

Dla kontrastu:
Tak się tuczą w NFZ. A tak cierpią pacjenci
Mają dbać o opiekę zdrowotną w Polsce, a dbają przede wszystkim o swoje portfele.
http://www.fakt.pl/Tak-si...y,220108,1.html
_________________
Z zamartwianiem się lepiej poczekać. Może okazać się, że wcale nie jest potrzebne.
 
     
drupinka 

Maximus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 66
Doczya: 19 Sie 2009
Posty: 420
Skd: Górny Śląsk
Wysany: Sro 17 Lip, 2013   

Wczoraj byłam w ZUS-ie (już drugi raz mnie wezwali - oj, kochają mnie...) a że w pobliżu jest NFZ, to skorzystałam i już dziś sobie poczytałam moje historie zdrowotne :)
Powiem Wam, że to ciekawa lektura. Dowiedziałam się, że w 2008 roku zaopatrzono moją bezzębną szczękę w protezę całkowitą i uzupełniono braki zębowe przy pomocy protezy częściowej !!! I co ja mam teraz z tym zrobić??? Wyrwać se te zęby czy jak? Bo chyba nie będę mogła już ich leczyć, skoro w dokumentacji ich nie mam???

I jeszcze jedno:
Mijka napisa/a:
bioderka pisały, że nie wiedzą jakie wstawiono im endo, jakie były procedury około operacyjne (co nam podawano, itp.) i ZIP da nam odpowiedź bo będzie tam zapisane nie tylko co ale i za ile.

Za ile - owszem, ale nie dowiemy się stąd "co", tam są tylko ogólne nazwy procedur, a nie konkrety :-/
 
     
tinapl 



Status: Endo x 1
Doczya: 13 Sty 2012
Posty: 125
Skd: Jastrzębie-Zdrój
Wysany: Sro 17 Lip, 2013   

Oj tez się muszę wybrać i posprawdzać co mi "robili" :)
Drupinka, ja byłam wzywana do ZUsu 3 razy podczas l-4, także to norma :)
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 18 Lip, 2013   

Dziewczyny a ja ani jeden raz nie byłam wzywana :) ale prawdą jest że dowiemy się na pewno że leki których nie braliśmy były wypisywane na nas.

Drupinka ja bym życzyła sobie sprostowania dlaczego masz szczękę sztuczną "wypisaną" skoro masz swoje zęby! A jakbyś potrzebowała faktycznie tej szczęki to byś nie mogła wykorzystać przydziału bo limity a Ty swój wykorzystałaś.
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.