Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Jazda samochodem po operacji biodra
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Czw 16 Lip, 2009   Jazda samochodem po operacji biodra

Kto dziś, nie porusza się autem, albo raczej kto nie poruszał się autem przed zabiegiem???
Myślę, że to ważny temat, który warto poruszyć. Dziś, prawie po 2 tygodniach siadłam za kierownicą mojego auta....miałam stracha....bo auto z normalna skrzynią biegów, lewa noga po zabiegu i jak tu poradzić sobie ze sprzęgłem???? Ale udało się pokonać trasę od babci do domku całe 18 km i tylko raz zdarłam troszkę oponki:)
Jakie są wasze doświadczenia w tej dziedzinie??

KILKA WSKAZÓWEK:

Ustawianie (parkowanie) samochodu:

Należy upewnić się, by samochód był zaparkowany dostatecznie daleko od krawężnika, tak by podczas wsiadania można stać na tej samej wysokości, co stojący samochód, do którego zamierza się wsiąść. Odsunąć siedzenia tak daleko, jak to możliwe i lekko położyć oparcie.

Wsiadanie i wysiadanie z samochodu:

Stosować tę samą metodę, co przy kładzeniu się i wstawaniu z łóżka. Stojąc tyłem do drzwi pojazdu usiąść powoli na brzegu siedzenia. Następnie wsunąć się głębiej w kierunku siedzenia kierowcy, kończynę operowaną trzymając cały czas wyprostowaną. Obrócić się powoli i ostrożnie we właściwą stronę, wsuwając kończynę operowaną na podłogę samochodu. Wykonanie tych wszystkich czynności można niekiedy ułatwić sobie układając na siedzeniu plastykową torebkę. Podczas wysiadania z samochodu wszystkie powyższe czynności należy wykonać w odwrotnej kolejności.

Przez 6 tygodni po operacji nie powinno prowadzić się samochodu.....chyba jest to niemożliwe, każdy jak najszybciej chce byc niezależny, więc szybko wskakuje do auta:)

W początkowym okresie po operacji należy unikać wszelkich podróży samochodowych, o ile nie są one konieczne

_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
Ostatnio zmieniony przez AgaW Sro 22 Maj, 2013, w caoci zmieniany 4 razy  
 
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 17 Lip, 2009   

Po 1,5 miesiąca po operacji nie miałam żadnych problemów z jazdą samochodem z manualną skrzynią biegów nawet na dalekie odległości. Na początku ( miesiąc po operacji)wygodniej mi było jechać z odsuniętym fotelem. Po 1,5 miesiąca już było mi wygodnie jeżdzić z zwyczajnym ustawiwniem fotela.
 
     
Aga 
Aga

Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 50
Doczya: 26 Cze 2009
Posty: 53
Wysany: Sob 18 Lip, 2009   

Ja zaczęłam jeździć po 7 tygodniach. poza tym, że fotel mam dosyć daleko odsunięty i nie bardzo widzę koniec maski samochodu, wszystko jest super... no może jeszcze to wsiadanie i wysiadanie. Chociaż ostatnio opracowałam nową technikę wsiadania i jest lepiej. najpierw wrzucam kule, odwracam się do siedzenia i zgiętą prawą nogę (to ta operowana) wkładam do tyłu, a potem odwracam się i pakuję "kuferek" :-)

Generalnie, jazda samochodem jest super! człowiek jest niezależny i może sobie sam sprawy załatwić. To fajne szczególnie, jeśli reszta rodziny pracuje, jest zajęta i nie bardzo może w ciągu dnia pomóc. A poza tym, czuje się powrót to zdrowia, normalności i swojego życia :-) i to jest super!

Pozdro!
Aga
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Czw 23 Lip, 2009   

Po kazdej operacji po około trzech tygodniach wsiadam za kólko. Bez tego bym chyba oszalała :)
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Sro 05 Sie, 2009   

Aktualnie auto to najlepszy jak la mnie środek transportu:) Oczywiście tylko i wyłącznie na krótkie odległości, nawet nie przeszkadza mi poruszanie się po mieści i korzystanie z manualnej skrzyni biegów i sprzęgiełka (lewa noga etap rekonwalescencji). Jutro czeka mnie podróż około 100 km autem w roli pasażera i ciekawe czy będzie mnie boleć pupa i bioderko bo gdy siedzę dłużej w jednym miejscu to zaczynają protestować:/
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Audrey 
Ta z ava to ja!:)

Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 33
Doczya: 23 Cze 2009
Posty: 51
Wysany: Sro 23 Wrz, 2009   

ja po 2,5 miesiącach przerwy w końcu prowadziłam auto - bez problemów, czułam się jakby nic się nie stało :-)
 
     
Jupi 
Piwopij smakowity
Bioderkus!!!




Status: Inne operacje
Wiek: 52
Doczy: 24 Wrz 2009
Posty: 184
Skd: Dolnyśląsk
Wysany: Pi 25 Wrz, 2009   

Jestem kierowcą, prowadzę duże zestawy i ciekawi mnie czy po operacji wszczepienia endoprotezy będę w stanie nadal jeździć i ile czasu trzeba żeby móc wsiąść za kółko?
_________________
Bioderkus paskudnikus
 
     
Magdzioshka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 36
Doczya: 08 Sie 2009
Posty: 66
Skd: Tarnowskie Góry
Wysany: Pi 25 Wrz, 2009   

Z tego co mi wiadomo, po 5-6 tygodniach od operacji można już bezpiecznie zacząć jeździć :mrgreen:
_________________
"There is no greater sorrow than to recall happiness in times of misery."
 
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pi 25 Wrz, 2009   

Ta kwestia to pewnie zależy od przeprowadzonego zabiegu i samej osoby i jej predyspozycji do szybkiej rekonwalescencji. Jedni potrzebują kilku dni, inni tygodni, miesięcy, a może i lat żeby znów wsiąść za kółko :-/
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 25 Wrz, 2009   

Jupi napisa/a:
Jestem kierowcą, prowadzę duże zestawy i ciekawi mnie czy po operacji wszczepienia endoprotezy będę w stanie nadal jeździć i ile czasu trzeba żeby móc wsiąść za kółko?

No Dusia od wczoraj za kólkiem a miala równe 3 tyg. od operacji, więc jak widać to indywidualna sprawa
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Pi 25 Wrz, 2009   

Jak tak dalej pójdzie to zrobi nam się jakiś ranking: Kto szybciej wsiadł za kierownice ??? Najważniejsze, w tym wszystkim jest to, żeby działania i sukcesy czy postępy innych nas samych tych "przed" i "po"motywowały w walce o zdrowie i sprawność :-D
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Magdzioshka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 36
Doczya: 08 Sie 2009
Posty: 66
Skd: Tarnowskie Góry
Wysany: Sob 26 Wrz, 2009   

Jowi napisa/a:
Jak tak dalej pójdzie to zrobi nam się jakiś ranking: Kto szybciej wsiadł za kierownice ???


hahaha dobre :mrgreen:

Wsiadanie za kierownicę po operacji to jest indywidualna sprawa, zależy też od rodzaju operacji, po niektórych dochodzi się szybciej do siebie a po niektórych trzeba poczekać :-)
Ja mam specjalną książkę, którą dostałam w szpitalu i w niej pisze, że po wszczepieniu endoprotezy nie powinno się wsiadać za kierownicę do 6 tyg. po operacji ;-)
_________________
"There is no greater sorrow than to recall happiness in times of misery."
 
 
     
Jowi 
Pielęgniarka

Gigantus Bioderkus




Status: Artroskopia x 1
Wiek: 37
Doczya: 19 Cze 2009
Posty: 848
Skd: Poznań
Wysany: Sob 26 Wrz, 2009   

Magdzioshka napisa/a:
Ja mam specjalną książkę, którą dostałam w szpitalu i w niej pisze, że po wszczepieniu endoprotezy nie powinno się wsiadać za kierownicę do 6 tyg. po operacji ;-)


Z tymi zaleceniami pooperacyjnymi jest jak z datą przydatności do spożycia jakiegoś produktu :-P
6 tygodni to zalecany optymalny czas, ale jeżeli ktoś świetnie się czuję to dlaczego nie mógłby wsiąść za kierownicę po 4 czy 5 tygodniach. A dlaczego porównałam do daty spożycia hym... wszyscy wiemy jak to jest z zapasami w naszych lodówkach, czasem jak nie otwierane i po terminie 2 - 3 dni i stało w lodówce to dlaczego mam tego nie jeść ??? Te daty są i tak na zapas podawane bo producenci zdają sobie sprawę, że wiele ludzi korzysta z rediusów, więc i te 6 tygodni jest wyważone przez specjalistów i doświadczenia pacjentów :mrgreen:
_________________
.... Żaden Anioł nie szybuje samotnie......
....Twoja dłoń w mojej dłoni....bezpiecznie:)
 
 
     
Jupi 
Piwopij smakowity
Bioderkus!!!




Status: Inne operacje
Wiek: 52
Doczy: 24 Wrz 2009
Posty: 184
Skd: Dolnyśląsk
Wysany: Sob 26 Wrz, 2009   

Lekarze w większości przypadków albo są za ostrożni albo niedouczeni, ja według nich już dawno nie powinienem chodzić a jednak się mylili.
Oni nawet jak miałem 13 lat to chcieli mi nogę amputować, tylko dzięki przebojowości i nieustępliwości mojej mamy do dziś mam obie nogi... :-)
_________________
Bioderkus paskudnikus
 
     
reniaa 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 2
Wiek: 44
Doczya: 27 Wrz 2009
Posty: 20
Skd: Piernikowo
Wysany: Nie 27 Wrz, 2009   

A ja mam pytanie: czy warto zaczynać robić prawko przed operacją? Mam skierowanie do prof. Czubaka, ale dzwonić mam dopiero w grudniu... to pewnie oznacza, że przyjmie mnie może w styczniu, w lutym (albo i później) ... a operacja (jeśli uzna, że się do niej nadaję) to jeszcze parę miesięcy, potem rehabilitacja... Z drugiej strony po operacji trzeba będzie trochę na to wyrobienie prawka poczekać, nie?
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.