Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Artoskopia-nie zawsze dobrym rozwiązaniem
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Czw 14 Lut, 2013   Artoskopia-nie zawsze dobrym rozwiązaniem

Witam,
Kilka słów o moim doświadczeniu z artroskopią biodra …na którą się nie zdecydowałem.
Biodro dokucza mi od kilkunastu lat ale przez większość tego czasu czynnie uprawiałem sport więc nie było tak źle. Obrazy radiologiczne nie wykazywały większych zmian ( małe, którymi nie należy się „póki co” przejmować owszem).
3-4 lata temu sytuacja stała się dość uciążliwa. Na obrazach pojawiły się zmiany , które wskazywały postęp choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Uciążliwość wzrastała i postanowiłem coś z tym zrobić.
Dowiedziawszy się ze jest coś takiego jak artroskopia biodra zacząłem szukać kogoś kto zrobi to najlepiej. Po jakimś czasie wybór okazał się oczywisty : Poznań-rehasport- dr. Piontek.
Pojechałem na wizytę wcześniej konsultując co potrzeba- dowiedziałem się, że wszystko co potrzeba do diagnozy i dalszych decyzji zrobione zostanie na miejscu.
Na wszelki wypadek wziąłem RTG sprzed 3 lat.
Na miejscu- USG po czym wizyta u Doktora.Wizyta:10 minut. Diagnoza: kompresyjne wzdłużne uszkodzenie obrąbka, zmiany zwyrodnieniowe generujące konflikt typu CAM. Wskazanie : artroskopia. Żadnych wątpliwości odnośnie efektów po zabiegu. Sprawa prosta.

Ucieszyłem się ale dość szybko naszły mnie wątpliwości. Przede wszystkim dotyczące braku dokładnego oglądu obrazowego (np. MRI czy aktualne RTG).Doktor owszem oglądał RTG ale sprzed 3 lat…

Oddzielny temat to cena: koszt oszacowany został na ok. 15 tys. w zależności od użytych materiałów. Przy diagnozie wskazującej na naprawę obrąbka(szlify)oraz szlify krawędzi + szlify w celu likwidacji konfliktu- cena zrozumiała.
Jednak po zajrzeniu do środka , w przypadku niespodzianek( a tych właśnie się obawiałem w sytuacji gdy nie ma świeżego obrazu) cena wzrasta i to znacznie.
No i rehabilitacja- w przypadku zabiegu prostym ( taki planowano) szybka sprawa. Po 8 tygodniach mogę wracać do aktywności. W przypadku niespodzianek…może okazać się że rehabilitacja długa i uciązliwa.

Za dużo znaków zapytania zaczęło się pojawiać.

Postanowiłem mimo wszystko zrobić świeże ( pierwsze od 3 lat) zdjęcie RTG oraz skonsultować się z paroma dobrymi ( zdobra opinią) chirurgami specjalizującymi się w operacjach bioder.

Wynik: po 3 latach nastąpiły znaczne zmiany. Wewnątrz stawu również zmiany zwyrodnieniowe. Wyraźne zmiany w tkance podchrzęstnej głowy kości udowej.
Opinie zgodne- artroskopia da nieznaczną poprawę na bardzo krótko. W najlepszym razie.

Wskazane działanie: likwidacja stanu zapalnego ( przyczyny głównej dolegliwości bólowych w moich przypadku) , ewentualne wspomaganie zastrzykami z kwasem hialuronowym, dieta odpowiednia (p. zapalna) , aktywność na tyle ile się da bezboleśnie.Za 2-3-5-10 lat wymiana stawu. Nie wykluczone że przez kilka lat najbliższych powstaną nowe możliwości..
Zastosowałem się do rad i póki co funkcjonuje bez bólu. Symetrycznie.

Wniosek: warto mieć wątpliwości, nie warto ślepo ufać autorytetom, trzeba samemu o siebie zadbać i zrobić wszystko co możliwe aby wątpliwości rozwiać.


Przy okazji informacja odnośnie kwasu hialuronowego- u mnie zadziałało rewelacyjnie. W zasadzie poprawa odczuwalna z dnia na dzień. Zastosowałem taką opcję aplikacji co 6 miesięcy. Są teraz takie nowe preparaty które na tak długo 9nawet do roku) utrzymują dobre smarowanie w stawie.

Tyle z moich doświadczeń. Póki co ;) Może ktoś skorzysta.
Pozdrawiam
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pi 15 Lut, 2013   

Witaj i dziękuję, że podzieliłeś się swoją historią :)
Z pewnością nie jedna osoba skorzysta z Twojego doświadczenia.
Życzę, aby dobry stan bioder utrzymywał się przez długie lata :)
 
     
Majki77 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Wiek: 46
Doczy: 12 Mar 2013
Posty: 5
Skd: Śląsk
Wysany: Wto 12 Mar, 2013   

Do Mikuła.

Ja jestem w podobnej sytuacji jak Ty opisujesz. Skonsultowałem się z kilkoma lekarzami ortopedami. Pierwszy zakwalifikował mnie na artroskopie obydwu bioder, żeby sprawdzić skonsultowałem się z drugim - ten znowu nie zalecał, argumentował to podobnie jak u Ciebie. Kolejny chciał mnie zapisać na kapoplastykę, dlatego że akurat w jego ośrodku ten zabieg się wykonuje, a artro nie. Kolejny lekarz wytłumaczył mi na czym polega konflikt panewkowo - udowy, że on niszczy mi staw, oraz że aby odwlec u mnie endo, należy zrobić artro, co może mi pomóc na najbliższe kilka lat. Czytając Twoją historie ja bym się zastanowił nad artro. Jeśli chodzi o koszty, to fakt jest to drogi zabieg, ale można go też zrobić na NFZ, z tym że nie wiele ośrodków go robi. W Sport Klinice w Żorach, czeka się na artro 1,5 roku. Zauważyłem też, że lekarze którzy nie robią artroskopii odradzają.

Artur
_________________
Artur
 
     
Mikuła 
Michał
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 17
Skd: Toruń
Wysany: Pon 27 Maj, 2013   

W moim przypadku artro całkowicie odpada.
W tzw międzyczasie zrobiłem jeszcze rezonans i widać jak bardzo biodro zdewastowane.
Takich dewastacji nie da się naprawić artroskopowo...
Co więcej- ze względu na niską wagę oraz dobre rozrusznie stawu+ dbałość o dietę nie odczuwam bólu i jak na takie zmiany to mam naprawdę niezłe zakresy- atroskopia może zdecydowanie nabałaganić i uruchomić ponownie proces zwyrodniowy przyspieszając endo.
Przewaliłem sporo materiału, kosultowałem z wieloma ortopedami.Artroskopia to metoda na korektę FAI a nie leczenie zrujnowanej chrząstki ( i częściowo tego co "pod") panewki i głowy.Szkoda czasu i kasy.
 
     
Figa 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 41
Doczya: 27 Gru 2013
Posty: 5
Skd: Poznań
Wysany: Pi 10 Sty, 2014   

Zgadzam się z Mikuła.. Tzn nie wiem na ile przyczyniła się do tego sama artroskopia. Ale fakt jest taki, że miałam zdiagnozowany konflikt udowo-panewkowy typu CAM i zostałam zakwalifikowana do zabiegu. Artroskopię miałam robioną w Otwocku i niby wszystko poszło super, ale noga bolała mnie dużo bardziej niż przed i już nie przestała. Dwa miesiące temu zostałam zakwalifikowana do endo bo zmiany zwyrodnieniowe znacznie się zwiększyły :(
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Pi 10 Sty, 2014   

Figa, rozumiem że po zabiegu artroskopii byłaś odpowiednio rehabilitowana?
 
     
Figa 
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 1
Wiek: 41
Doczya: 27 Gru 2013
Posty: 5
Skd: Poznań
Wysany: Pi 10 Sty, 2014   

Tak.. Rehabilitację miałam przez jakieś 4 miesiące, ale potem rehabilitant stwierdził, że coś mu się bardzo nie podoba.. poszłam na kontrolę i lekarz zalecił mi jazdę na rowerze i kolejną kontrolę za trzy miesiące ze zdjęciami RTG. Poszłam na nią po chyba pięciu no i okazało się co się okazało. Teraz jak już wiadomo co i jak to wróciłam znowu do rehabilitacji, może trochę to poprawi komfort życia i odwlecze operację. Taką mam nadzieję. A to możliwe, że źle przeprowadzona rehabilitacja spowodowała przyspieszenie zmian zwyrodnieniowych?
 
     
Krzysztof34 
Krzysztof34

Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 49
Doczy: 15 Wrz 2009
Posty: 91
Skd: Sosnowiec
Wysany: Pi 10 Sty, 2014   

Mikuła, Witam! Ja tylko w kwestii formalnej..
Masz rację, artroskopia nie jest zawsze dobrym rozwiązaniem , tak samo jak każda inna metoda walki z tą chorobą! Ponieważ poszczególne formy zabiegów dostosowuję się indywidualnie do potrzeb pacjenta.I tak samo musi być w Twoim przypadku ......Skoro bioderko nie kwalifikuję się do artroskpii..bo jest już za późno to jest to jak najbardziej prawidłowa ocena sytuacji.
Dodam z mojej strony,że moje bioderka też już nie kwalifikują się do tego typu zabiegu ponownego oczywiście pomimo tego, że też były obstrzykiwane kwasem haliariu ....itd... i to z całkiem niezłym skutkiem !
Figa, Powiem tak....zmiany zwyrodnieniowe postępują niezależnie od tego czy miałaś artroskopię czy nie !!
Ja mam pytanie.. Czy powiedział Tobie ktoś z Lekarzy, że jest to zabieg eksperymentalny? ;-)
Przyznam szczerze .... jestem troszkę zaniepokojony :-/ brakiem wiedzy na ten temat w śród naszych Medyków. Pomimo tego, że od pierwszych zabiegów artro...minęło już dobre 5 lat w Polsce mam na myśli....
Pozdrawiam i życzę zdrowia!
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof34 Pi 14 Lut, 2014, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
jackie 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 27 Sie 2013
Posty: 5
Skd: Biała Podlaska
Wysany: Sob 11 Sty, 2014   

Witam
Czytam forum od dawna, ale piszę pierwszy raz, jak coś nabałaganię, to nie krzyczcie za mocno ;) Oczywiście też mam problem z biodrem - a to niespodzianka ;-) Byłem tylko u jednego lekarza, dr Bednarka w Lublinie. On obejrzawszy zdjęcie rtg, stwierdził, że do poważnej operacji jest u mnie daleko i że proponuje artroskopię. Czytam forum i mam wątpliwości (zwłaszcza, że nie konsultowałem z innymi lekarzami), bo wielu z Was po artroskopii ma złe doświadczenia, mam też kolegę, który w obu biodrach ma kapo (robione w Belgii), a wcześniej miał zrobioną artroskopię i ból był większy po zabiegu niż przed, dopiero po kapo odzyskał sprawność i nic go nie boli - fajnie mu ;-)
I teraz tak, czy nie warto (wiem, każdy przypadek jest inny, ale...) dać się pokroić raz, a dobrze, a nie ryzykować artroskopię, a potem okazać się może, że za kilka miesięcy trzeba znowu się kłaść i kroić?
U mnie ból jest duży, ale jeszcze "walczę", żeby nie podejmować drastycznych dla mojego organizmu decyzji, a z drugiej strony za chwilę będę miał zmiany w drugim biodrze, a potem kręgosłup i wtedy dopiero mogą się zacząć kłopoty... Jestem osobą aktywną fizycznie, przez wiele lat trenowałem taekwon-do (być może treningi "pomogły" doprowadzić moje biodro do takiego stanu ;-) ) i zależy mi, żeby móc dalej uprawiać sport, oczywiście rekreacyjnie, ale jednak.
Co radzicie? dr Bednarek wykonuje artroskopię, robi też kapoplastykę, może ktoś z Was ma doświadczenia z tym lekarzem?
Pozdrawiam
Mariusz
 
     
Krzysztof34 
Krzysztof34

Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 49
Doczy: 15 Wrz 2009
Posty: 91
Skd: Sosnowiec
Wysany: Nie 12 Sty, 2014   

Witam!
jackie, Powiem tak...efekt po artroskopii może nie jest piorunujący, to fakt i ból po zabiegach również jest duży,ale czy dużo większy niż po kapo.. czy endo.. tego nie wiem bo też jeszcze walczę i odwlekam następne zabiegi.
Uważam,że zabiegi artro....stabilizują i powstrzymują początkowe zmiany zwyrodnieniowe i tylko w tedy mają szansę powodzenia. Zastosowanie tej metody w innym dla stawu stanie zniszczenia,zwyrodnienia i degeneracji nie ma żadnych szans powodzenia,ale o tym powinien decydować lekarz prowadzący.
Ja dodam tylko od siebie , że w moim przypadku artro...było potrzebne,wskazane i odniosło dobry efekt.Widać nie było zapóźno :pa:
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 12 Sty, 2014   

Jackie, Krzysztof ma rację i jeśli zmiany nie są duże w odpowiednim czasie zrobiony zabieg może przynieść poprawę stanu. Piszesz że jesteś aktywny i chcesz zachować aktywność-niezależnie od opinii lekarza zasięgnij opinii doświadczonego fizjoterapeuty/osteopaty-sprawność to nie tylko efekt chirurgicznej operacji ale też efekt pracy z terapeutą, także przed operacją co często pomaga zmniejszyć ból. Zajrzyj do dz.o rehabilitacji jak też do dz.ogólne tematy "coś mnie boli-przed operacją"-tam znajdziesz wiele pomocnych wskazówek.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 12 Sty, 2014   

Mikuła napisa/a:

Wniosek: warto mieć wątpliwości, nie warto ślepo ufać autorytetom, trzeba samemu o siebie zadbać i zrobić wszystko co możliwe aby wątpliwości rozwiać.
Świetne podsumowanie!
Życzyłabym sobie aby każdy tak rozsądnie podchodził do swojej choroby.
 
     
jackie 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczy: 27 Sie 2013
Posty: 5
Skd: Biała Podlaska
Wysany: Nie 12 Sty, 2014   

Witam
Wielkie dzięki za odpowiedź, zawsze dobrze jest znać opinię kogoś, kto jest już po, mimo, że jak wiadomo każdy przypadek jest indywidualny i tak do niego trzeba podchodzić. Wybieram się do jakiegoś specjalisty od aparatu ruchu w Sieldcach (nie pamiętam nazwiska, żona wie ;-) ) PO wizycie napiszę co mi powiedział.
pozdrawiam
Mariusz
 
     
Krzysztof34 
Krzysztof34

Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 49
Doczy: 15 Wrz 2009
Posty: 91
Skd: Sosnowiec
Wysany: Nie 19 Sty, 2014   

jackie,
Najważniejszym jest to,że to Ty decydujesz jak,gdzie i kiedy masz,będziesz miał zabieg.....zabiegi?
pozdrawiam ;-)
 
     
danielm21 
Daniel
Mikrus Bioderkus



Status: Artroskopia x 2
Wiek: 38
Doczy: 03 Lis 2013
Posty: 30
Skd: Ostrzeszów
Wysany: Pon 20 Sty, 2014   

ja jestem po artroskopii 3 dzień. Jestem na środkach przeciwbólowych bo nie czuje bólu oby jak najdłużej. Mam 4 nacięcia, na zabieg zdecydowałem sie nie dlatego ze bolało mnie biodro (bardziej czułem przeskoki w nim) tylko dlatego ze wiedziałem ze nie jest z nim dobrze i im prędzej zrobię tym uszkodzenia będą mniejsze...
Teraz najważniejsza będzie rehabilitacja.
Ja jestem pozytywnie nastawiony... jeszcze 1 dzień w łóżku i mogę chodzić o kulach po domu wiadomo bez przesady ale nie będę uwiązany
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.