Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Jak można przygotować się do operacji stawów biodrowych ?
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3883
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 09 Wrz, 2011   

Rower nie wszystkim może służyć i niestety wzmacnia tylko niektóre z mięśni i niektóre ze sposobów ich pracy-co ma swoje minusy bo noga często ćwiczona na rowerze wzmacnia się w sposób jednostronny (już gdzieś o tym byłó na Forum, nie pamiętam gdzie). Nie uczy też prawidłowego wzorca chodu. Rower to dobry sposób na poruszanie się gdy boli, spalanie kalorii, jednak powinno się mieć pozwolenie fizjoterapeuty na ćwiczenie na nim i dołączone dodatkowe ćwiczenia dostosowane do indywidualnego stanu mięśni i potrzeb wzmacniania - oczywiście zalecone przez fizjotertapetę. To ważne i właśnie dlatego gorąco namiawiam wszystkich na rehabilitację przedoperacyjną pod okiem terapeuty, taka praca zaprocentuje po zabiegu :)
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Richi 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 65
Doczy: 27 Pa 2011
Posty: 3
Skd: Chorzów
Wysany: Czw 27 Pa, 2011   

Jestem "świeżo" po operacji stawu biodrowego.
Przed pójściem do szpitala warto pozałatwiać jak najwięcej spraw, bo później nawet najprostsze czynności będą trudne do samodzielnego załatwienia. Warto np. obciąć włosy, bo mycie włosów na leżąco to pewien kłopot.
Przed pójściem do szpitala kupiłem 2 kule łokciowe oraz nasadkę na ubikację (tak by siedzieć na ubikacji wyżej). Kule i nasadkę kupiłem w sklepie ortopedycznym. Pewnie można też załatwić to poprzez NFZ.
Warto przygotować się na sam pobyt w szpitalu. Zastanowić się co zabrać. W szafce przy łóżku jest ograniczona pojemność. Na oddziale na ogół nie można trzymać większej torby (trzeba oddać do przechowalni-szatni lub rodzina musi ją zabrać). Im mniej rzeczy w szafce tym łatwiej coś znaleźć. Jeżeli rodzina będzie nas często odwiedzać, to lepiej nie brać za dużo rzeczy. Jeżeli ktoś będzie w szpitalu daleko od miejsca zamieszkania i wizyty rodziny będą rzadkie to trzeba zabrać więcej rzeczy. Polecam zabrać ciekawą książkę, czas trzeba jakoś sensownie zagospodarować. Z głodu w szpitalu nie zginiemy, ale zapasy picia lepiej zrobić samemu.

Po operacji przez kilka miesięcy trzeba będzie chodzić o kulach (lekarz decyduje jak długo). Ja na razie do 1 kontroli (czyli przez 2 miesiące od wyjścia ze szpitala) mam chodzić o 2 kulach. Nastawiam się, że kulę odłożę dopiero jakieś pół roku od operacji.

Pozdrawiam
 
     
krycha 
krycha
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 80
Doczya: 18 Sty 2010
Posty: 56
Skd: Szczecin
Wysany: Czw 02 Cze, 2016   

Jeszcze dodam, że warto zrobić próby uczuleniowe na metale. Rozmawiałam przed swoją operacją z pacjentką, że musiała przejść wymianę protezy ponieważ była uczulona na ten metal. Mnie wyszło uczulenie na chrom.
_________________
krystyna
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Sob 04 Mar, 2017   

Cześć dziewczyny,
14ego marca czyli za 10 dni mam termin operacji wstawiania endoprotezy. Mam nadzieję, że jestem w temacie a więc moje pytania i wątpliwości odnośnie przygotowania i samej operacji:
1. Czy miała któraś z was jakieś zmiany ropne na skórze, mówię tu o trądziku na buzi czy plecach przed operacją? w szpitalu mnie zapytali o problemy skórne i powiedziałam, że mam a ni tylko, że będą uważać na to. Natomiast mój lekarz ortopeda, który mnie prowadzi w rodzinnym mieście powiedział, że jakiekolwiek zmiany ropne na skórze są przeciwwskazaniem do operacji gdyż można wprowadzić gronkowca do stawu a to już jest poważny problem. Za późno się o tym dowiedziałam i nie wiem czy wszystko dolecze, zwłaszcza, że mam porowatą, tłustą skórę i mi się co chwile coś robi :( macie jakąś radę? miała któraś z was ten problem? Nie chcę niczego już przesuwać, wiecie jak to jest z przesuwaniem terminów..
2. Anestezjolog oznajmił mi, że będę pod narkozą, zdziwiłam się bardzo, bo przy artroskopii i cesarce miałam miałam podpajęczynówkowe i nie wiem, po prostu boję się narkozy. Miałyście jakies objawy po narkozie?
3. Anestezjolog oznajmił mi, że jestem malutka i szczuplutka i nie potrzebuję cewnika!! będą mnie podnosić do kaczki jak będę chciała sikać.... tu znowu szok. Teraz nie wiem, czy to normalne? czy każda z was miała cewnik? jakoś sobie nie wyobrażam, żeby mnie z tym obolałym bioderkiem po operacji ktoś co chwile podnosił... mogę zażyczyć sobie cewnik i może to zrobię, ale chciała wiedzieć czy ktoś tak rzeczywiście miał i czy to ma sens, czy jest w ogóle do zrobienia?

To chyba wszystko, wiem, że jedno pytanie est o przygotowania a dwa pozostałe do samej operacji, ale nie widziała wątu samej operacji, więc prosiłabym was bardzo o odpowiedzi tutaj. Z góry dziękuję :) :-)
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Sob 04 Mar, 2017   

Jagi84, 1. Nie miałam zmian na skórze.
2. Żadnych objawów po narkozie. Trochę chce się spać, ale to chyba wynik leków p. bólowych na sali pooperacyjnej.
3. W Otwocku nie stosuje się cewników. Korzysta się z basenu, który przynoszą pielęgniarki. Trzeba się nastawić na korzystanie z basenu, bo później chyba jest procedura z cewnikiem.
Nikt nie podnosi pacjenta, widocznie jest bezpiecznie po operacji. Wszyscy tak mają. Jest uchwyt nad łóżkiem, którego się trzymasz. Oczywiście, sytuacja jest niekomfortowa, ale to trwa jeden dzień. Po nauce chodzenia na korytarzu na drugi dzień, już korzysta się z wc. Niestety, to jest trudna sytuacja, ale inni dają radę, to Ty też wytrzymasz. Jest się obolałym, ale chodzącym pacjentem.
W każdym szpitalu może być inaczej. Ale trzeba zaufać personelowi, który tak postępuje, że nikomu nic złego się nie dzieje. No i ma wprawę z postępowaniem z osobą po wstawieniu endoprotezy.
Pozdrawiam, trzymam kciuki za udaną operację :)
_________________
Beata8
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 04 Mar, 2017   

Jagi84, wydaje mi się że każdą nieprawidłowość należy zgłaszać. Lepiej opóznić operację niż wylezć z gronkowcem.
Co do ogólnego znieczulenia czyli narkozy to osobiście wolę jednak znieczulenie w kręgosłup.
W niewielu szpitalach cewnikują. Z reguły nie miałam ale cewnik to komfort wg mnie. Tym bardziej, że niektórzy mają problem z pierwszym siusianie. Info o tym znajdziesz tutaj
 
     
Jagi84 
baletnica
Popularus Bioderkus



Status: Artroskopia + Endo
Wiek: 39
Doczya: 01 Cze 2011
Posty: 100
Skd: Szczecin
Wysany: Nie 05 Mar, 2017   

Dzięki dziewczyny,
z tym cewnikowaniem napisze więcej w temacie rzeczywiście :) dorotabeata, podniosłaś mnie na duchu, dziękuję, jestem dobrej myśli
 
     
sonce2000 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 41
Doczya: 19 Pa 2015
Posty: 47
Skd: Olsztyn
Wysany: Sob 02 Wrz, 2017   

Witam.

Mam termin na 18 września w Otwocku. Niestety od tygodnia walcze z zatokami. Jest już dużo lepiej, nie wzięłam antybiotyku ale nie czuję się do końca dobrze.tzn boli mnie ciągle gardło. Nie wiem czy te zatoki ciągle nie są wyłączone. Zostało 2 tygodnie do opetacji i nie wiem czy brać antybiotyk? Ile od dołączonego antybiotyku mogą operować? Nie chce już przesuwać tego terminu. W pracy mam już zastępstwo i nie będzie wesoło jak będę dalej tam siedzieć. Proszę napiszcie ile musi minąć od antybiotyku do operacji .pozdrawiam
 
     
dorotabeata 
2016r., 2017r.
Maximus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 64
Doczya: 21 Cze 2014
Posty: 476
Skd: lubuskie
Wysany: Pon 04 Wrz, 2017   

sonce2000, Operacja w Otwocku.
Brałam antybiotyk 5 dni przed operacją, miałam CRP 5,2. Zadzwoniłam na oddział i p. pielęgniarka powiedziała, że wykreślają mnie z listy zabiegów. Nie mam po co przyjeżdżać, operacji nie będzie.
5-6 tygodni po zakończeniu antybiotekoterapii mam zrobić CRP, jak będzie w normie to zadzwonić, że mogę mieć operację. Termin zmienił mi się o 3 miesiące.
Robiłaś teraz CRP?
_________________
Beata8
 
     
sonce2000 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 1
Wiek: 41
Doczya: 19 Pa 2015
Posty: 47
Skd: Olsztyn
Wysany: Sro 20 Wrz, 2017   

Dziekuję za opodwiedź, Dorotabeata

Już wyleczyłam zatoki, ale wyszły mi bakterie w moczu i znowu antybiotyk.
Teraz termin na 2 października-i zmartwiła się , bo teraz dostałam katar-dwójka małych dzieci
w domu- staram się jak mogę nie przeziębiać i dbać o siebie...ale ciągle coś.
Jestem załamana....mam nadzieję, ze ten katar zaraz minie i nic z tego się nie rozwinie-jestem przerażona...
 
     
Elizabeth 
Popularus Bioderkus



Status: Endo x 2
Wiek: 60
Doczya: 13 Sie 2017
Posty: 44
Skd: WARSZAWA
Wysany: Pi 06 Pa, 2017   

Witam. Ciekawa jestem sonce2000 jak się czujesz po operacji bo ja mam termin na 18 października też do Otwocka. Termin przesunął się o cały miesiąc sama musiałam tam dzwonić i się upominać.
_________________
Jak myślisz tak masz.
 
     
elzbieta62 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 29 Mar 2019
Posty: 15
Skd: gdańsk
Wysany: Pon 13 Sty, 2020   [PYTANIE] operacja biodra badania

Witam
Czekam na operację wstawienia endoprotezy w Otwocku u prof Czubaka na oddziale 1b - dzwoniłam dziś do sekretariatu z zapytaniem o termin przyjęcia - zapisana byłam w marcu 2018 roku. Pani powiedziała mi tylko: proszę przygotowywać się, robić badania a jak będzie pani gotowa to proszę zadzwonić ponownie i wtedy ustali termin i godz przyjęcia. I mam pytanie? Jakie badania powinnam mieć zrobione na przyjecie do szpitala? Gdy byłam w 2018 na konsultacji prywatnej to prof Czubak jeszcze nie mówił o badaniach, bo stwierdził, że jeszcze nie czas o tym rozmawiać. Proszę o odpowiedź pacjentów z Otwocka po operacji endo - jakie dokładnie badania powinnam wykonać? Ile są ważne te badania - np. bad krwi, bo jeżeli zrobię za wcześnie to okaże się że są nieaktualne. Mam rtg klatki piersiowej z 2017 roku czy powinnam robić nowe?
Pozdrawiam wszystkich na forum.
Elżbieta G.
_________________
elzbietagold
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 13 Sty, 2020   

elzbieta62, badania do zabiegu to: podstawowa morfologia koniecznie z wskaźnikiem CRP, zaświadczenie o braku przeciwwskazań do operacji od: stomatologa, ginekologa i z tego co pamiętam kardiologa. Może jeszcze ktoś coś dopisze, ale wydaje mi się że to wszystko.
Pozdrawiam :)
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
elzbieta62 
Mikrus Bioderkus



Status: Przed
Doczya: 29 Mar 2019
Posty: 15
Skd: gdańsk
Wysany: Pon 13 Sty, 2020   

Wendy, Dziękuję za informację. Nie wiem jeszcze ile takie badania sa ważne, nie chcę tez za szybko ich robić, bo potem okaże się że sa nieaktualne - szczególnie bad krwi.
_________________
elzbietagold
 
     
Wendy 
Bioderkus!!!




Status: Fizjoterapeuta
Wiek: 39
Doczya: 18 Cze 2009
Posty: 290
Skd: Warszawa
Wysany: Pon 13 Sty, 2020   

Badanie krwi można zrobić od ręki więc faktycznie się nie opłaca robić wcześniej, ale reszta badań jest chyba ważna 3 miesiące. ;-)
_________________
Nie ma takiej burzy, która nie minie.
 
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.