Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Jazda na rowerze po operacji
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 21 Sie, 2015   

Przypominam że ten temat jest nie o chodzeniu o kulach ale o rowerku/rowerze.
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Marqus Pirx 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczy: 08 Gru 2015
Posty: 8
Skd: Gdańsk
Wysany: Wto 08 Gru, 2015   

Dla mnie jazda na stacjonarnym była fundamentem i po pierwszej. i po drugiej endo.A siadałem do pedałowania bezoporowego zaraz po przyjezdzie ze szpitala do domu...czyli w 8-mym dniu. Wysokie siodełko, zerowy opór i szło!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 09 Gru, 2015   

Marqus Pirx, a co Twój operator na to. Pytałeś się o rowerek w 8 dobie po operacji?
 
     
Cyryl 
Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 68
Doczy: 13 Lip 2012
Posty: 764
Skd: Wrocław
Wysany: Sro 09 Gru, 2015   

a co operator ma do tego?
pacjent nie jest ubezwłasnowolniony, ma prawo samodzielnego podejmowania decyzji co do swojej osoby.
co ma powiedzieć operator, jeżeli jego doświadczenie dotyczy osób bardzo mało sprawnych fizycznie i niechętnych do jakiegokolwiek ruchu.
ja wsiadłem na normalny rower w sobotę po poniedziałkowej operacji, a lekarz operujący na konsultacjach powiedział otwarcie: "to my (było dwóch lekarzy) chcielibyśmy zadać panu parę pytań, bo takich pacjentów nie mieliśmy".

także opinia operatora będzie na podstawie przypadków innych osób często całkiem innych.
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 09 Gru, 2015   

Cyryl, masz 20 lat więcej i nie czeka Cię w życiu tyle rewizji lub żadna. Ja właśnie dlatego liczę się ze zdaniem operatora, bo chcę zoptymalizować żywotność endo. I to ma do tego!

Znasz moją historię i chyba nie zarzucisz mi że byłam leniwa, że nie walczyłam o siebie, swoje zdrowie?

A ponad to jeżeli lekarze słyszeli kiedy wsiadłeś na rower i nie było żadnych konsekwencji, to nie sądzę by innym pacjentom radzili to samo.

Rozumiem że proponujesz nie słuchać lekarzy tylko własnego ciała? Czyli obciążamy kiedy chcemy, rehabilitujemy się kiedy chcemy bo tak czujemy? To po rozmowy konsultacje z lekarzami? Wystarczy że zobaczą Twojego rentgena, potną i wypad ze szpitala.

Dodatkowo chcę nadmienić że ty również nie byłeś skomplikowanym przypadkiem. Nie chorowałeś od dziecka i nie uległeś skomplikowanemu wypadkowi.
 
     
maaly-22 
3.6.12 29.7.14 11.8.
Gigantus Bioderkus




Status: Endo + Inne operacje
Wiek: 42
Doczy: 13 Lip 2013
Posty: 976
Skd: Muszyna
Wysany: Sro 09 Gru, 2015   

Po pieram Pasiflore gdyz życie jest życiem a rewizja czy reoperacja nie daje super po prawy a mogą też być komplikacje jak to w życiu alekażdy robi jak uważa ja bym uważał tak jak Pasiflora gdyż jestem już po dwóch zabiegach na jednym biodrze .A to ze dobrze się nam chodzi czujemy ze jest ok nie oznacza ze tak będzie po kazdym zabiegu jak i to ze kazdego dnia może się zdazyć jakieś zdazenie gdzie może być złe dla naszego biodra np zwichnąc go .Spotkałem już osobe któa w wieku 60 lat miała trzecie endo bo nie dbała o nie 3 tyg. po juz bez kul bo jest oki bo sie dobrze czuje...
_________________
" nie smuć się nie warto ciesz się życiem i kazdą jego chwilą".....» Wieloodłamowo złamana miednica, lewa kończyna krótsza o 4 cm
 
 
     
Marqus Pirx 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 2
Doczy: 08 Gru 2015
Posty: 8
Skd: Gdańsk
Wysany: Sro 09 Gru, 2015   

Nie, nie pytałem operatora. Sam zdecydowałem. Na wizycie kontrolnej, po rentgenie i dogłębnym zbadaniu ruchomości i siły mięśni opowiedziałem lekarzowi, co robiłem i...podniósł kciuk do góry!
Tyle w temacie wczesnej jazdy na rowerku stacjonarnym w MOIM przypadku.
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sro 09 Gru, 2015   

Marqus Pirx napisa/a:
Sam zdecydowałem.
I wszystko w temacie.
MOIM zdaniem takie osoby nie zasługują na endo, bo nie liczą się z konsekwencjami. Ciekawe co byś czuł jakbyś wywichnął sobie endo? Do kogo byś miał pretensję. Uważam że WSZYSTKO!!! powinno być robione gdy operator da zielone światło. Ludzie latami czekają na endo a Ty jednym złym NIEDOZWOLONYM posunięciem mogłeś spierniczyć robotę super fachowców. A to wszystko dlatego, że tak sam zdecydowałeś?
Życzę Ci zdrowia i wielu lat z tymi endo, bo rewizje są ....
 
     
Marli2 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 30 Pa 2016
Posty: 5
Skd: Gdansk
Wysany: Nie 30 Pa, 2016   Pytanie

Kochani czy po zabiegu endoproteza mozna pocwiczyc na rowerku stacjonarnym?
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Nie 30 Pa, 2016   Re: Pytanie

Marli2 napisa/a:
Kochani czy po zabiegu endoproteza mozna pocwiczyc na rowerku stacjonarnym?


Tak, można jak najbardziej
Tak przy okazji tylko Cię informuję, że kręcenie pedałkami to nie rehabilitacja. Było to już przerabiane na forum.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
bebe14 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 45
Doczy: 20 Lip 2013
Posty: 281
Skd: Lubelskie
Wysany: Nie 30 Pa, 2016   

Wszystko można nie tylko rowerek ;-)
 
     
Marli2 
Mikrus Bioderkus



Status: Endo x 1
Doczya: 30 Pa 2016
Posty: 5
Skd: Gdansk
Wysany: Nie 30 Pa, 2016   

Jak to nie rehabilitacja? Jestem 2,5tyg po operacji czy to nie za szybko na rowerek? Ortopeda mowil ze mam odciazac biodro bo kosci mam bardzo miekkie. Ale rowerek chyba nie obciazy bioder?
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Pon 31 Pa, 2016   

Marli2 napisa/a:
Jak to nie rehabilitacja? Jestem 2,5tyg po operacji czy to nie za szybko na rowerek?


Rehabilitacja - jak najbardziej tak. Tylko tyle,że pod tym pojęciem wykonuje się/ rekomenduje się (zwykle przez lekarzy bądź zasięga wiedzy z ulotek/internetu) aktywności, które z jej podstawowym znaczeniem zwykle nie mają za wiele wspólnego. Do tego m in. należy osławiony rowerek.

Marli2 napisa/a:

Ortopeda mowil ze mam odciazac biodro bo kosci mam bardzo miekkie. Ale rowerek chyba nie obciazy bioder?


Wg mnie warto zachować dociekliwość przy takich stwierdzeniach. Czy powiedział ci dlaczego masz te" miękkie kości"? Czy dopytywał cie np. o dietę?

Prawidłowe chodzenie z kulami też nie obciąży biodra- co więcej - jest to przygotowanie do codziennej funkcji czyli chodu.
Bardzo możliwe, że Twój lekarz jest świetnym fachowcem w swoim zawodzie. Jednakże wiedza w zakresie terapii zachowawczej/usprawniania funkcjonalnego/rehabilitacji to domena fizjoterapeutów.
Tak w ogóle to czy oprócz lekarza wypowiedział się o Twoim stanie fizjoterapeuta? Jaka była jego ocena funkcjonalna Twojego stanu?
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
crust 
Bioderkus!!!



Status: Endo x 2
Wiek: 51
Doczy: 17 Sty 2015
Posty: 162
Skd: 05-500
Wysany: Pon 31 Pa, 2016   

Danielos napisa/a:

Tak przy okazji tylko Cię informuję, że kręcenie pedałkami to nie rehabilitacja. Było to już przerabiane na forum.

Pytałem rehabilitantów i lekarzy, każdy z którym rozmawiałem uważa że rower jest jednym z lepszych narzędzi rehabilitacyjnych, nie zastępuje, jest jej mocnym elementem. Możesz napisać dlaczego twierdzisz że jest inaczej?
 
     
Danielos 
Bioderkus!!!



Status: Fizjoterapeuta
Doczy: 31 Pa 2013
Posty: 224
Skd: Biłgoraj (lubelskie)
Wysany: Wto 01 Lis, 2016   

crust napisa/a:
Danielos napisa/a:

Tak przy okazji tylko Cię informuję, że kręcenie pedałkami to nie rehabilitacja. Było to już przerabiane na forum.

Pytałem rehabilitantów i lekarzy, każdy z którym rozmawiałem uważa że rower jest jednym z lepszych narzędzi rehabilitacyjnych, nie zastępuje, jest jej mocnym elementem. Możesz napisać dlaczego twierdzisz że jest inaczej?


Oczywiście.
Zastosowanie w rehabilitacji jazdy na rowerze jest wg mnie zwykłym uproszczeniem, niekiedy wygodnictwem i standaryzacją wg zasady równania w dół. Owszem, zbudujesz tym parametry kondycyjne: poprawisz funkcję krążeniowo-oddechową, zbudujesz siłę i masę mięśni jeśli odpowiednio mocno i długo kręcisz.
Jednakże rehabilitacja, w tym także ta ortopedyczna czy pourazowa jest w dużej mierze procesem poznawczym. Pacjent uczy się czuć, poznawać i odtwarzać/wykonywać na nowo ruch, który utracił (przez proces chorobowy/uraz) a który pod względem jego utraconej funkcji (np. zaburzonej fazy podporu podczas chodu) jest dla pacjenta/-tki najbardziej optymalny/ potrzebny do odtworzenia.
Do prawidłowej nauki funkcji potrzebujemy odpowiedniego współdziałania mięśni (timing/koordynacja/balans), ich wzajemnego dostrojenia statycznego (stabilność centralna) i dynamicznego (ruch). Mógłbym wymieniać tu masę innych czynników (kontrola nerwowa, napięcia powięzi , rozkład ciśnień między jamami ciała) ale ze względu na objętość i transparentność postu ograniczę się tylko do wymienienia tych kilku.
Mówię tu o przyjęciu spojrzenia na proces terapii z punktu jednocześnie zachodzących wielu procesów i zjawisk jakie mają miejsce w procesie usprawniania. Tego spojrzenia uczą się obecni i przyszli adepci fizjoterapii nie tylko na studiach ale również kursach podyplomowych.
Nie żebym był przeciwny kręceniu pedałkami. Uważam jednak, że pacjent może i powinien oczekiwać rozwiązań (także w ramach terapii NFZ-owskiej), które realnie zmierzą się z jego problemami.
Zamiast pytań o to czy jeździć na rowerze, może warto zadać pytania:
1. czego pacjent nie może zrobić?
2. Jaka jest tego przyczyna?
3. jakie działania podjąć, by tą czynność odzyskać?
Te pytania powinny być postawione przed celowością zastosowania rowerka u konkretnego pacjenta.
_________________
"Żaden człowiek nigdy nie będzie cieszył się nieustającym sukcesem, dopóki nie przyjrzy się prawdziwym przyczynom wszystkich swoich pomyłek."
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.