Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
BIODERKA a CIĄŻA
mikado 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 25 Cze 2009
Posty: 21
Skd: Wr
Wysany: Pi 26 Cze, 2009   BIODERKA a CIĄŻA

Witam z rana:) Jestem tu od niedawna, a dokładnie..od wczoraj:) zaczytuję się w Waszych wypowiedziach, działają na mnie pokrzepiająco i dostarczają odpowiedzi na naprawdę ważne pytania. Sama mam jedno takie pytanie. W związku z czym pozwolę sobie założyć osobny wątek, by rozwinąć ten temat (może dotyczy też którejś z Was). Otóż, lekarz ortopeda, u którego byłam ostatnio (dodam, że znany we Wrocławiu specjalista; pierwszy lekarz u jakiego byłam po porządnej przerwie, z czego nie jestem dumna), już na wstępie patrząc na rentgen, zaznaczył, że czeka mnie operacja (wrodzona dysplazja obu stawów). Daty nie podał. Rodzaju endoprotezy czy konkretnego zabiegu też nie wymienił. Powiedział jednak coś, co mnie trochę podłamało, cytuję: jeśli chce mieć Pani dziecko, to zalecam teraz, bo potem może być ciężko. :(
Mam 28 lat i moja obecna sytuacja życiowa jest dość skomplikowana, powiedziałabym nawet lekko beznadziejna. Czy którakolwiek z Was jest mi w stanie powiedzieć, jakie konsekwencje niesie za sobą urodzenie dziecka już po endoprotezie? w przeciągu dwóch tygodni idę do kolejnego lekarza po drugą opinię i jestem trochę spanikowana. Może to bzdura, ale działa mocno na podświadomość. Mam nadzieję, że oprócz cennych informacji, usłyszę od Was kilka słów otuchy.
Dziękuję i życzę przyjemnego poranka:)
Ostatnio zmieniony przez Katja Sro 15 Lip, 2009, w caoci zmieniany 2 razy  
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 26 Cze, 2009   

Endoptoteza czy osteotomia nie wyklucza ciąży. Jesteś w faktycznie ciężkiej sytuacji - z jednej strony ciąża teraz to dodatkowe obciążenie stawów biodrowych, ktore nasili i pogłębi chorobę. A z drugiej możesz czekać na wyleczenie i dopiero po jakimś czasie urodzić. Jeśli chodzi o endoprotezę to ciąża z nią i związane z tym obciążenie na pewno może spowodować komplikacje typu- proteza wcześniej się zużyje, może "wypadać" z biodra. Sam poród będzie utrudniony ( tylko cesarskie cięcie ) . Jednak słyszałam, że kobiety rodzą z endoprotezami ! Nie wiem co radzić. Myślę, że trzeba poradzić się lekarza, który spotkał się z takimi przypadkami jak Twój. Może skorzystasz z kontaktów umieszczonych w dziale kontakty do lekarzy ?W swojej sytuacji nie możesz ryzykować utraty zdrowia - Twoje leczenie musi być indywidualnie zaplanowane i przeprowadzone. Nie martw się - będziesz mieć zdrowe dziecko - tylko ortopeda musi Cię właściwie ( !!! ) bez pomyłek pokierować na leczenie i pomóc Ci zaplanować ciążę. Bądź z nami i pisz - informacje o Twoim przypadku mogą pomóc wielu osobom. Trzymam kciuki, że będzie dobrze ! Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony przez AgaW Czw 24 Wrz, 2009, w caoci zmieniany 3 razy  
 
     
Go


Wysany: Pi 26 Cze, 2009   

Dziękuję Ci AgaW za odpowiedź. Faktycznie, wizyta u lekarza wszystko wyjaśni. A przynajmniej mnie naprowadzi na właściwy tor. Muszę się zdecydować ostatecznie na operację, jak tylko usłyszę, co ma mi do powiedzenia. Niestety, sytuacja jest dość trudna, stąd moje pytanie o ciążę PO operacji. Domyślam się, że wszystko przedłuży się o czas rehabilitacji i leczenia. Jestem trochę załamana, ale chyba nie ma co zamartwiać się na zapas, prawda?
Pozdrawiam gorąco
 
     
mikado 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 25 Cze 2009
Posty: 21
Skd: Wr
Wysany: Pi 26 Cze, 2009   

Dziękuję Ci za słowa otuchy, Ago, coraz bardziej przekonuję się do tego wyjazdu do Otwocka. Muszę tylko wziąć jeden dzień wolnego. W związku z tym mam pytanie: dowiedziałam się od jednej przemiłej osoby, że prof. Czubak przyjmuje w Otwocku za darmo. Czy to prawda? W jakie dni można do niego pojechać? Pewnie i tak należy zadzwonić. Będę wdzięczna mimo wszystko za odpowiedź.
Pozdrawiam
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pi 26 Cze, 2009   

Profesor przyjmuje na kasę chorych w czwartki . Rejestrować trzeba się wcześniej i są kolejki. Trzeba mieć skierowanie aktualne, oraz świeżo podbitą ksążeczkę ubezpieczeniową, dowód osobisty. Zabierz też badania i RTG jakie masz. Dodzwonić się do Poradni Ortopedycznej w Otwocku jest ciężko, tel: 022 779 7001godziny od 10 do 14. O wiele lepiej jest pojechać na prywatną wizyte - są małe kolejki, większa pewność że dostaniesz się w ustalonym dniu. Ja wolałam pojechać prywatnie. W ogóle jesteś młoda a już lekarze proponują Ci endoprotezę? Nikt nie proponował Ci osteotomii okołopanewkowej wg. Ganza? Kapoplastyki? Może Twój stan zdrowia pozwoliły na tą operację? Skonsultuj się ze specjalistami, żeby być pewna decyzji. Naprawdę warto !
Ostatnio zmieniony przez AgaW Czw 24 Wrz, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
Audrey 
Ta z ava to ja!:)

Popularus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 33
Doczya: 23 Cze 2009
Posty: 51
Wysany: Pi 26 Cze, 2009   

Mikado mnie Profesor Czubak powiedział, że po osteotomii będę mogła normalnie urodzić dziecko, nie przez cesarkę (ale to pewnie za jakieś 10 lat :P ). Powiedział, że przez to, że kości nie są do końca nacinane, to właśnie to nie wyklucza porodu. Czy coś w tym stylu, nie pamiętam dokładnie o co technicznie z tymi kośćmi chodziło, w każdym razie chodziło o to, że właśnie ta nowatorska metoda nie wyklucza normalnego porodu ;-) Także niczym się nie martw i koniecznie jedź na wizytę do Profesora.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sob 27 Cze, 2009   

Tak, ja usłyszałam od prof. Czubaka to samo, iż po osteotomii wg. Ganza kobiety mogą jak najbardziej decydować się na dziecko a także mają możliwość normalnego porodu, bez konieczności cesarskiego cięcia. To tyle względem Ganza. Nie mam pojęcia jak jest w przypadku ingerencji i leczenia stawów biodrowych za pomocą takich metod jak kapoplastyka czy endoproteza. Te metody zakładają częściowe lub całkowite usunięcie naszego własnego stawu i zastąpienie go protezą (rodzajów jest bardzo wiele). O zakładanie rodziny z protezą w stawie popytaj doświadczonych lekarzy (proponuję także konsultację u wielokrotnie wymienianego prof. Czubaka).
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, iż nie wiesz co czeka Twoje biodra i do tej pory pewnie nie wiedziałaś, że istnieje coś takiego jak operacja stawu z jego zachowaniem - co właśnie daje nam osteotomia sposobem Ganza. Być może również u Ciebie można by wziąć ją pod uwagę w leczeniu. Udaj się na konsultacje abyś mogła po 1) poszerzyć wiedzę i ew. dobrać metodę operacji do Twoich możliwości, 2) rozwiać wątpliwości dotycz. ciąży.
Powodzenia!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Sob 27 Cze, 2009   

Rozmawialam z Dr Mielnikiem z Piekar Slaskich i po operacji metoda BMHR mozna spokojnie planowac ciąże
 
     
mikado 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 25 Cze 2009
Posty: 21
Skd: Wr
Wysany: Sob 27 Cze, 2009   

Jak to dobrze, wiedzieć więcej. W poniedziałek dzwonię do profesora. Dzięki Waszym słowom i wskazówkom mam nadzieję pojechać do Skórzewa, koło Poznania (swoją drogą, Katju, jeśli istnieje możliwość, dobrze byłoby zmienić to w namiarach na lekarza, ponieważ wdarła się literówka - chodzi o Skórzewo przez "o" z krechą :-D ). Napomknę profesorowi, że jestem tu dzięki jego miłym pacjentkom:) Jednocześnie trochę się boję, jak chyba każdy. Ale jestem gotowa. Bardzo Wam dziękuję, przywróciłyście mi sporo wiary!
Pozdrawiam ciepło
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sob 27 Cze, 2009   

mikado napisa/a:
Jak to dobrze, wiedzieć więcej. W poniedziałek dzwonię do profesora. Dzięki Waszym słowom i wskazówkom mam nadzieję pojechać do Skórzewa, koło Poznania (swoją drogą, Katju, jeśli istnieje możliwość, dobrze byłoby zmienić to w namiarach na lekarza, ponieważ wdarła się literówka - chodzi o Skórzewo przez "o" z krechą :-D ). Napomknę profesorowi, że jestem tu dzięki jego miłym pacjentkom:) Jednocześnie trochę się boję, jak chyba każdy. Ale jestem gotowa. Bardzo Wam dziękuję, przywróciłyście mi sporo wiary!
Pozdrawiam ciepło


Mikado sytuacja z Ó z krechą opanowana ;-) Dzięki za uwagę, namiary wkleiłam z podanych kiedyś w mailu. Ja też nie znoszę byków :-) Dzięki!
 
     
mikado 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 25 Cze 2009
Posty: 21
Skd: Wr
Wysany: Pon 29 Cze, 2009   

No i się załamałam :-( dodzwoniłam się wreszcie do Skórzewa po dwóch dniach prób i Pani poinformowała mnie, że profesor na tą chwilę nie wie, jak będzie wyglądał przyszły grafik, ponieważ wkrótce ma wakacje. Najbliższy termin to..wrzesień! ależ mi smutno. Nie wiem, co robić. Próbować na Warszawę czy zapisać się na wrzesień koło Poznania ? Ech...ponoć nawet prywatnie okrutne do niego kolejki.
 
     
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Pon 29 Cze, 2009   

mikado Najbliższy wolny termin w Warszawie na ul. Kajki to: 28.07 godz.17. Właśnie to sprawdziłam. Dzwoń piorunem i się umawiaj!!!
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Sro 01 Lip, 2009   

Ja urodziłam dziecko 4 lata po wstawieniu endoprotezy. Efekt był taki, że endoproteza wymigrowała mi ok. 4 cm do góry. Musiałam oczywiście poddać się kolejnej operacji podczas której wymieniono mi endoproteze (panewkę, wkładkę i głowę) a dziury po poprzedniej wypełniono przeszczepami kostnymi. Kilku lekarzy potwierdziło mi, ze ciąża z dużym prawdopodobieństwem wpłynęła na migrację endoprotezy. Zaznaczam, ze jestem szczupła a w ciąży przytyłam raptem 14 kg czyli norma. A jednak podjechało.
Ale wiecie co, kompletnie nie żałuję. Fakt, ciązy nie planowałam ale mam teraz cudnego dwulatka i chociaz przez pół roku musze chodzić o kulach to przecież nie jest to koniec świata :) Dziewczyny, dzieciak jest taką wartością, że można położyć sie dla niego na stół. Więc jeśli możecie urodzić przed endo to polecam, ale jesli nie macie wyboru to w skrajnym wypadku położycie się jeszcze raz pod nóż :)
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Czw 02 Lip, 2009   

Duska,a czy któryś z lekarzy mówił Ci coś na temat wpływu hormonów w czasie ciąży na gęstość kości? Słyszałam ostatnio, że to właśnie hormony mają większy wplyw na stan endo w czasie ciąży niż waga.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=_7C9KbvSJJQ
 
 
     
mikado 
Mikrus Bioderkus



Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 42
Doczya: 25 Cze 2009
Posty: 21
Skd: Wr
Wysany: Czw 02 Lip, 2009   

Dzień dobry z samego rana :-D
Co do Twojego pytania, Oliffko, "mój" ortopeda lekko "zmiażdżył" mnie tą nowiną, bo nie sądziłam nawet, że poruszy ten temat. Właściwie to nawet zaczął od tego!. Powiem Ci całkiem szczerze, że potem prawie go nie słuchałam, bo siłą rzeczy łzy mi napłynęły do oczu i schować się nie chciały. A w gardle urosła mi okrutna gula nie do przełknięcia. Uwierzcie mi, byłam pewna, że operacja będzie tylko jedna, za młodu, a ból...jak ból, czasem musi towarzyszyć i trzeba się do niego przyzwyczaić. Ponieważ dalej nie pytałam już lekarza "jak to?", "dlaczego teraz dziecko?", on nie kontynuował wątku. Wyjaśnił tylko, że muszę się za to zabrać zanim przeprowadzą operację, której mogę się spodziewać za rok, dwa..sam nawet nie wiedział. Sprawdził ruchowość moich bioder. Ułożyłam się na łóżku, a on testował odchylenie nóg, rozwarcie, pracę stawu. I powiedział, że nie spodziewał się, że jak na tak zniszczony staw, mam tak dobry rozstaw i płynność ruchów. Myślę, że to kwestia tego, że tańczyłam, pływałam, ruszałam się. Ale pewna nie jestem. Może chodziło o coś innego. Dopiero od tamtego momentu zaczęłam bardziej ingerować w sprawy związane z moimi biodrami. I dopiero dzięki Wam, wiem, że istnieje osteotomia, a endoproteza nie zawsze jest koniecznością.
Pozdrawiam mocno!
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.