Forum Bioderko Strona Gwna


 
   
 
Poprzedni temat «» Nastpny temat
Autor Wiadomo
Endoproteza, kapoplastyka, osteotomia? Wybór, konieczność?
Katja 




Status: Osteo. Ganza + Endo
Wiek: 44
Doczya: 12 Kwi 2009
Posty: 1244
Skd: Wawa/Silesia
Wysany: Sob 27 Cze, 2009   Endoproteza, kapoplastyka, osteotomia? Wybór, konieczność?

Każdy z nas słyszał nie jedną diagnozę lekarską. Osobiście, zanim nie dowiedziałam się, że istnieje coś co brzmi jak osteotomia sposobem Ganza byłam kierowana (przez wielu lekarzy) na endoprotezę i przez kilku na kapoplastykę. Słyszałam, że to dla mnie jedyny ratunek. Co warunkuje możliwość przeprowadzenia tych różnych metod operacji? Na pewno stopień zwyrodnienia w stawach, wielkość, kształt i położenie główki kości udowej. Jak podjąć dobrą decyzję. Każdy z lekarzy zachwala "własną metodę". Przykładowo w prywatnej klinice Carolina Medical Center zdecydowanie odradzano mi osteotomię okołopanewkową jako metodę nieskuteczną i krótkotrwałą. Lekarz, który ze mną rozmawiał proponował jedyną skuteczną metodę operacji - kapoplastykę za 25 000 zł od biodra... Jakie sa Wasze doświadczenia? Diagnozy lekarskie. Czy można wierzyć w opinie medyków?
Ciekawy temat w dziale Tu się przedstawiamy http://www.forumbioderko....p?p=42721#42721 zapoczątkowała Eva.
Poniżej post o którym mowa.
 
     
KubaP. 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 19 Cze 2009
Posty: 80
Skd: Kielce
Wysany: Nie 28 Cze, 2009   

Ewo, jeli to nie tajemnica - ile kosztuje ta kapoplastyka? Rozumiem, że to nie jest robione z funduszu NFZ?
Nie znam tego Czubaka, ale ciekawi mnie co Ci zaproponował w takim razie? Nie wierzę, że nic. Przecież coś musiał. Czytałem tu kupe entuzjastycznych wypowiedzi na jego temat. Hm.. zbagatelizował? Napisz coś więcej.
_________________
Jak żyć - to na całego!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Nie 28 Cze, 2009   

Evo!!!
Ja rowniez uslyszalam wyrok w Tarnowie ze na kapoplastyke jest za pozno Wowczas wyslalam zdjecie RTG do dr Kokoszki z Wroclawia i usłyszalam ze owszem kapoplastyka jak najbardziej wchodzi w gre W okolicach marca wycenil moje zdrowie na 64tys tzn lewe biodro 33tys a prawe 31tys Niestety nie stac mnie na taki wydatek ale juz wiedzialam ze nie poddam sie bo jest mozliwosc abym do konca zycia chodzila normalnie Wowczas uslyszalam o BMHR to rodzaj kapoplastyki i zadzwonilam do Piekar Ślaskich do dr Mielnika ktory zakwalifikowal mnie w ramach NFZ-tu na te operacje Operacje mam miec pod koniec lipca
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Pon 29 Cze, 2009   

Nie zrozumieliście mnie dobrze. Aiszo - wyrwałaś moje słowa z kontekstu całości mojej wypowiedzi ! Chorobę trzeba leczyć koniecznie, ale skoro świetni lekarze mają tak różne zdania co do metody leczenia to trzeba przemyśleć co dalej i komu z lekarzy zaufać. Uważam że każdy z specjalistów miał swoje racje w tym co mówił. To trudna sytuacja. Wiadomo że nie mozna odwlekać leczenia. Ale czasem zależnie od biodra i zmian indywidualnie zachodzących ma się troszkę czasu w zapasie ( o ile zmiany postępują wolno). Chodziło mi o to żeby ten czas wykorzystać na konsultacje i wybranie metody i lekarza któremu się zaufa. Gdy różni lekarze mówią różne rzeczy to pacjentowi jest trudno podjąć decyzję. A decyzja o metodzie leczenia musi być przemyślana dobrze, bo potem nie ma odwrotu. Dlatego radziłam spokojnie przemyśleć wszystko i poczekać do kolejnych konsultacji - byle nie zwlekać długo z tym aby nie przeoczyć czasu jaki ma bioderko zanim choroba postąpi. Leczenie jak najszybsze , ale trzeba być pewnym że obrana metoda leczenia jest najwłaściwsza. Trzymam kciuki , że niedługo będzie jasne jaka metoda leczenia będzie najlepsza dla naszej Koleżanki.
 
     
KubaP. 
Popularus Bioderkus




Status: Przed
Doczy: 19 Cze 2009
Posty: 80
Skd: Kielce
Wysany: Czw 02 Lip, 2009   

Ciekawie piszecie, ale ja ciągle nie wiem czym warunkuje się "montaż" endoprotezy, kapoplastyki a co warunkuje pozostawienie w spokoju biodra, w całości i zastosowanie osteotomii - bez usuwania stawu, bo przyznam, ze ta metoda brzmi bardzo rozsądnie. Co o tym decyduje? Stan stawów? To jak daleko posunięte jest zwyrodnienie? Chciałbym to dokładnie wiedzieć. Tak po "lekarsku".
_________________
Jak żyć - to na całego!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 02 Lip, 2009   

Kubo! Zapraszam Cie do dzialu kapoplastyki Czytaj tam posty ogladaj filmiki Jak czegos nie zrozumiesz to wowczas Ci wytlumacze Ale masz racje ze o wszystkim decyduje stan naszych bioderek
Tak na pierwszy rzut Ci wytlumacze ze u gory sa 3 zdjecia:
1- osteotomia- tylko sruby
2- endoproteza- dzielimy na krotkotrzpieniowa i dlugotrzpieniowa
3-kapoplastyka mniej inwazyjna metoda wymiany stawow biodrowych-szybszy powrot do zdrowia
Ostatnio zmieniony przez pasiflora Czw 02 Lip, 2009, w caoci zmieniany 1 raz  
 
     
olifffka 
Popularus Bioderkus




Status: Endo x 2
Wiek: 39
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 80
Skd: K-ce
Wysany: Czw 02 Lip, 2009   

Osteotomie robie się przy stawach, które mają stosunkowo niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, daje ona możliwość zregenerowania się tawu poprzez inne ustawienie go względem panewki. Kapoplastyke robi sie w przypadku gdy główy kości udowej są w miarę kuliste,mocne i dają możliwość dobrego osadzenia kapy, ktora musi dokladnie przylegać do kości, bez żądnuch nierówności. Natomiast endoproteze robi się w przypadku gdy stawy są już w fazie zanikowej, sa pozbawione chrzastki lub głowy są bezkształtne.
 
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Czw 02 Lip, 2009   

olifffka napisa/a:
Osteotomie robie się przy stawach, które mają stosunkowo niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, daje ona możliwość zregenerowania się tawu poprzez inne ustawienie go względem panewki. Kapoplastyke robi sie w przypadku gdy główy kości udowej są w miarę kuliste,mocne i dają możliwość dobrego osadzenia kapy, ktora musi dokladnie przylegać do kości, bez żądnuch nierówności. Natomiast endoproteze robi się w przypadku gdy stawy są już w fazie zanikowej, sa pozbawione chrzastki lub głowy są bezkształtne.

Przy czym nie zapominajmu ze jest jeszcze BMHR- rodzaj kapoplastyki ktory mozna stosowac rowniez gdy stawy są już w fazie zanikowej, sa pozbawione chrzastki lub głowy są bezkształtne a sa metoda mniej inwazyjna anizeli endoprotezy
 
     
Adam 
Adam
Popularus Bioderkus



Status: Kapo x 2
Wiek: 62
Doczy: 15 Cze 2011
Posty: 36
Skd: Poznań, Sztokholm
Wysany: Pon 20 Cze, 2011   

Dzieki za odpowiedz Michelle , a juz myslalem ze jestem sam z tym problemem. czytajac rozne forum, rzadko kiedy spotyka sie tam reumatykow w wiekszosci sa tam osoby ze zwyrodnieniem bioder. Mimo ze skutek choroby jest ten sam ( nowy staw biodrowy) to jednak przebieg choroby jest calkiem inny.
Dla mnie , jesli chodzi o tradycyjna endoproteze, budzi niepokoj ew obluzowanie i koniecznosc nastepnej operacji gdzie rokowania sa duzo gorsze. Wybor nowej metody BHR lub BMHR da mi jedna szanse wiecej na udana operacje w przyszlosci gdyby okazalo sie ze konieczna jest nowa proteza. Z drugiej strony sa opinie niektorych ortopedow ze generalnie slabsza jakosc koscj , dotychczasowe leki i ew zapalne odzialywanie jonow metali sa przeciwskazaniem do BHR.
W moim przypadku jakosc kosci tzn gestosc w wyniku , jak sadze, leczenia zapobiegawczego nie pogorszyla sie a nawet polepszyla w przeciagu 14 lat od kiedy zaczalem stosowac pod kontrola endokrynologa wapno , wit. D3 oraz Fosamax. Jesli chodzi o jony metali to bardzo duzo zalezy jak jest zalozona kapa tzn pod jakim katem. Jesli ortopeda jest doswiadczony i ma "dobry dzien" to jest to podstawa sukcesu. Poziom jonow nie jest szczegolnie niepokojacy, poza tym scierane sie protezy i uwalnianie jonow metali zalezy od tego jak aktywny tryb zycia bedzie sie prowadzic po operacji, w moim przypadku z uwagi na zajete pozostale stawy nie zamierzam biegac albo nadmiernie obciazac stawow. Tak ze mysle ze wybiore nowa metode, choc niepokoj pozostanie. W przypadku gdyby sie okazalo ze sa problemy z jonami albo kosc za slaba to zawsze jest ostatnia alternatywa tradycyjna endoproteza. Wszystko wskazuje ze wybiore McMinn ze wzgledu na to ze ma najwieksze doswiadczenie ze wszystkich ortopedow i wcale nie przesadza jaka proteze uzyje w moim przypadku, w kazdym razie mowi ze zacznie od BHR , jesli bedzie slaba jakosc kosci to ew BMHR i w ostatecznosci THR - MoM albo XLPE/Ceramic. W dalszym ciagu prowadze korespondencje z klinika w Birmingham i na dzien dzisiejszy decyzja nie zapadla ale jesli to mysle ze lato nie jest najlepszym momentem do operacji.

Dla mnie najwazniejsze jest poza wyborem protezy wybor ortopedy. Uwazam ze wlasciwy doswiadzczony ortopeda jest podstawa sukcesu. Czytajac twoja wypowiedz jestem przerazony jak duzo komplikacji przeszlas w zwiaku z twoja operacja. Nie wiem jaki byl powod ale podejrzewam ze to ortopeda przyczynil sie w duzej mierze do twojego problemu.

Dzieki za porady na temat rechabilitacji. Mysle ze rechabilitacja jest potrzebna rowniez przed operacja, mysle ze tak samo wazna a moze wazniejsza niz po? Mysle tak poniewaz jak nie jeden ortopeda potwierdzil ze podchodzac do operacji powinnismy byc w jak najlepszym stanie i kondycji. Trenowanie bolacego biodra jest bardzo trudne ale ja probuje w cieplym basenie i wychodzi mi calkiem dobrze. Pozatym w basenie poprawia sie moja ogolna ruchomosc i kondycja.


pozdrawiam wszystkich

Adam
 
     
duska 

Gigantus Bioderkus




Status: Endo x 1
Wiek: 52
Doczya: 01 Lip 2009
Posty: 677
Skd: Kraków
Wysany: Pon 20 Cze, 2011   

Adam, wybór własciwego ortopedy to absolutna podstawa sukcesu. Nie sprzęt (choć oczywiście też), ale właśnie operator. I będę się upierać przy tym jak osioł, bo mam za sobą ok 9 operacji jednego biodra, z czego 5 zupełnie niepotrzebnych - tzn. będących efektem poprawek po błędach lekarskich. Miałam zakładany najlepszy sprzęt i co z tego, jak błędnie i się wszystko rozwalało. Szukaj doskonałego operatora, a bedziesz miał 99% gwarancję, że to co on Ci zaproponuje to będzie dla Ciebie najlepsze i najlepiej wstawione, co zapewni Ci długie użytkowanie. Czy to będzie kapa czy endo.. to bez znaczenia - ma być dobrze założone i dopasowane do Twojej sytuacji zdrowotnej.
_________________
- Kapitanie! Jesteśmy otoczeni!
- Świetnie. To znaczy, że możemy atakować we wszystkich kierunkach! ;)
 
 
     
kinga 
19III2008 11VII2012




Status: Endo x 2
Doczya: 03 Gru 2009
Posty: 2626
Skd: z Polski
Wysany: Pon 20 Cze, 2011   

Adam poza ortopedami porozmawiałabym również z lekarzami prowadzącymi chorobę podstawową. Pewnie wiesz, że każda ingerencja operacyjna może wywołać nawrót choroby.

Cytat:
podobnie uważa Dr Halonen z uwagi na ryzyko związane z jonami metali które moga wywołać stan zapalny.

to również może doprowadzić do zaostrzenia

Cytat:
podobnie Dr McMinn uzależnia wybór protezy wyłącznie od stanu kości.

a jeśli są osłabione, to kapoplastyka może nie być dobrym wyborem...

Musisz sytuację rozważyć po wieloma kątami. Ja wiem i rozumiem, że zależy Ci na jak najszybszej operacji i pozbyciu się bólu.
Trzeba też pomyśleć przyszłościowo. By wstawiona proteza (kapo czy endo) utrzymała się jak najdłużej :)
 
     
Nuta 

Bioderkus!!!




Status: Endo x 2
Wiek: 69
Doczya: 14 Lis 2010
Posty: 262
Skd: Śląsk
Wysany: Pon 20 Cze, 2011   

Zgadzam się, że operator to najważniejsza osoba dla nas - jeżeli źle wybierze implant dla naszej sytuacji zdrowotnej lub źle go zamocuje, to czeka nas rewizja. Duśka wie, o czym pisze. Miałam trzy operacje w ciągu 2 lat na tym samym biodrze, bo pierwszy operator źle przestrzennie założył kapę i nie tylko to. Był to operator Kokoszka z Wrocławia.
Rehabilitacja przed zabiegiem dobrze mi zrobiła. Jestem 6 dni po operacji i czuję się bardzo dobrze, noga jest sprawna i mocna.
Więc dobry operator i rehabilitant - i jesteśmy gotowi, aby znów zawojować świat!
_________________
Jeszcze w zielone gramy!
 
     
pasiflora 

Galaktikus Bioderkus




Status: Endo + Kapo
Doczya: 27 Cze 2009
Posty: 3276
Skd: Polska
Wysany: Wto 06 Wrz, 2011   

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na minimalną traumatyzację tkanek miękkich, a w szczególności mięśni, ścięgien i więzadeł. Tradycyjne dostępy operacyjne stosowane w endoprotezoplastyce stawu biodrowego zapewniają ochronę ważnych struktur nerwowych i naczyniowych i dają dobry wgląd w operowaną okolicę. Jest to jednak możliwe tylko kosztem uszkodzenia układu mięśniowo-więzadłowego. Ze względu na długość cięcia skórnego (15-20 cm), dostępu tego typu nie można zakwalifikować jako kosmetycznego. Stwierdzenie jednak, że dostęp z tzw. małego cięcia o długości poniżej 10 cm to już chirurgia małoinwazyjna jest dużym błędem. Odcięcie mięśnia czy jego przyczepu to niewątpliwie osłabienie jego siły a także zaburzenie priopriorecepcji. Nakazuje to odróżnić dostępy sposobem MIS (ang. Minimal Invasive Surgery), przebiegające w przegrodach międzymięśniowych (dostęp przedni), od dostępów LIS (ang. Less Invasive Surgery),wiążących się z ograniczeniem uszkodzenia mięśni (dostęp przednio-boczny i tylno-boczny).traktując je jako dostępy z krótkiego cięcia. Dostęp z dwóch cięć łączy dostęp tylny do nasady kości udowej z dostępem przednim do panewki.

Istnieje wiele danych wskazujących, że zabieg małoinwazyjny skraca hospitalizację, umożliwia szybszą rehabilitację i wcześniejszy powrót do pełnej sprawności. Wiąże się też z mniejszą utratą krwi oraz mniejszymi pooperacyjnymi dolegliwościami bólowymi i niższym ryzykiem infekcji. Rozgłos medialny i związana z tym presja społeczna na wykonywanie endoprotez stawu biodrowego z dojść typu MIS – szczególnie w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Australii – rodzi jednak ryzyko błędnych kwalifikacji i powikłań. Warunkiem sine qua non dla wdrożenia tego typu procedury operacyjnej jest odpowiednie doświadczenie zespołu w tradycyjnych technikach endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Operator wykonujący rocznie mniej niż 50 zabiegów artroplastyki biodra musi liczyć się z większym ryzykiem powikłań śródoperacyjnych. Wskazane jest też posiadanie odpowiedniego instrumentarium, w tym specjalnych podważek oraz frezów, ułatwiających prawidłową implantację endoprotezy w ograniczonym polu operacyjnym, co jest szczególnie istotne u osób otyłych.

W związku z dynamicznym rozwojem zaplecza materiałowo-konstrukcyjnego i doskonaleniem techniki operacyjnej, endoprotezoplastykę wykonuje się u coraz młodszych pacjentów. Jednak samo wykorzystanie nowych technologii i konstrukcji nie wystarczy do zapewnienia trwałego, korzystnego efektu zabiegu. Powodzenie endoprotezoplastyki w dalszym ciągu zależy przede wszystkim od doświadczenia zespołu lekarskiego wykonującego zabieg operacyjny; natomiast dostęp do nowoczesnych technik i implantów pozwala polepszyć jakość życia pacjentów.

źródło:forum zdrowia.pl
 
     
Boubi 
Popularus Bioderkus



Status: Endo + Kapo
Doczya: 12 Gru 2010
Posty: 91
Skd: Raciborz-Lozanna
Wysany: Sro 01 Lut, 2012   

Witajcie,

Dzis bylam na pierwszej, ale wlascicwie jedynie kontrolnej wizycie w prywatnej klinice "Sport-Klinika" w Zorach.

Pognalo mnie tam pobolewajace kolano (z ktorym nt nie jest tak zle), ale przy okazji zrobili mi RTG bioder. dr IK obejrzal zdjecia, pokiwal glowa nad dosc oplakanym stanem mojego drugiego, nieoperowanego biodra i powiedzial, ze "u nich" w klinice nie robi sie "kapo", a zwlaszcza nie robi sie kapo u kobiet :shock:

Bylam wielce zdziwiona dlaczego tak jest , skoro ja sama mam sie dobrze od 7 lat z moja kapo i nie obazilabym sie na podobny zabieg w drugim biodrze jak "przyjdzie na to czas" :roll: .....

Wlasciwie nie uzyskalam satysfakcjonujacej mnie odpowiedzi, ale padly argumenty typu : historia kap firmy Dupuy; bardzo dlugie ciecie; duza przestrzen glowki biodra objeta zabiegiem, sam zabieg bardziej inwazyjny niz zwyczajna endo..... Hm... tyle zapamietalam. Na moje argumenty, ze przeciez np w Piekarach czy w CMC w W-wie wstawia sie kapo, odpowiedz brzmiala, ze to wszystko zalezy od indywidualnego podejscia chirurgow i "polityki" szpitala... :-/

Czy Wy tez spotkaliscie sie z taka tendencja????

Tak sie zastanawiam, czy w takim razie, jesli chcialabym sie operowac w Zorach - to wstawiliby mi zwyczajna endo, a juz w Piekarach - kapo???? Taka "dowolnosc" panuje???? (abstrahuje tu od sprawy cen)
 
     
AgaW 

Galaktikus Bioderkus




Status: Osteo. Ganza x 1
Wiek: 47
Doczya: 07 Cze 2009
Posty: 3884
Skd: Lubelskie
Wysany: Sro 01 Lut, 2012   

Boubi napisa/a:
Taka "dowolnosc" panuje????

Zdarzają się takie rozbieżności niestety, co dodatkowo stresuje.
Jeśli chcesz wiedzieć czy nadajesz się do kapo to koniecznie ruszaj do specjalisty, który zajmuje się ich wstawieniem, on będzie wiedział czy ta metoda będzie dla Ciebie korzystna.
Piszesz, że proponują Ci ten konkretny rodzaj endo - to proteza o której mowa tutaj ?? Nie daj sobie tego wstawić!
_________________
*...Mamy możliwość wyboru jak wykorzystać swój czas...*...MOJA HISTORIA...*
 
     
Wywietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.